Διακοπή καπνίσματος και ψυχολογία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Διακοπή καπνίσματος και ψυχολογία

    Ερώτηση,

    Προτείνετε την προσπάθεια διακοπής καπνίσματος σε άτομα με κατάθλιψη και ΙΔΨ ή λέτε να χειροτερεύει την κατάσταση?
    Λέω να προσπαθήσω να κόψω το παλιοτσίγαρο αλλα απο την άλλη φοβάμαι μήπως με πιάσει κάνα αμόκ παράλληλα με την τόσο επιβαρυμένη ψυχολογία που έχω. ( + φάρμακα )

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κωσταντινε ειχα προσπαθησει καποτε να το κοψω και τα καταφερα για ενα μηνα περιπου και μετα το ξανααρχισα.Εγω δεν θυμαμαι να ειχε αλλαξει κατι.Στα ιδια χαλια ημουν και οταν το ειχα κοψει και οταν καπνιζα.
    Βεβαια καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και εχει αλλη αντιδραση.Αν καταφερεις και το κοψεις πες μου και εμενα τι αλλαγες ειδες στην συμπεριφορα σου..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Εγώ πάντως έχω χρόνια που το έκοψα κ ούτε που θέλω να το βάλω στο στόμα μου το βρωμοτσίγαρο.Δεν ξέρω τι επιπτώσεις εαν παίρνεις φάρμακα αλλά παρόλο που δεν έπαιρνα για ένα μήνα ήμουν σαν ζόμπι ένα μονοκόματο πράγμα σαν να έχασα τις κινήσεις μου με τον καιρό επανήλθα,αλλα ένα έχω να πω ότι δεν υπάρχει το ελαττώνω υπάρχει το κόβω μαχαίρι.χωρις να είμαι ειδικός νομίζω ότι θα σε ωφελήσει μη νομίζεις κ το τσιγάρο είναι μία ψευδαίσθηση στην πραγματικότητα προσθέτει άγχος αφού μας αρρωσταίνει .καλή επιτυχία καλή δύναμη

  4. #4
    Εμενα μου λειπει καποιες στιγμες ομολογω. Ευτυχως εχω ηλεκτρονικο και ξεχνιεμαι καπως. Βεβαια δεν ειναι το ιδιο αλλα τι να κανεις βολευεσαι όπως μπορεις. Έιμαι σχεδον 4 μηνες χωρις κανονικο τσιγαρο και να τα γκρεμισω ολα θα ειναι βλακεια.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by Winston_man_2 View Post
    Εμενα μου λειπει καποιες στιγμες ομολογω. Ευτυχως εχω ηλεκτρονικο και ξεχνιεμαι καπως. Βεβαια δεν ειναι το ιδιο αλλα τι να κανεις βολευεσαι όπως μπορεις. Έιμαι σχεδον 4 μηνες χωρις κανονικο τσιγαρο και να τα γκρεμισω ολα θα ειναι βλακεια.
    ΜΗ ΜΗ ΜΗ,κρατήσου 4 μήνες είναι πολύς χρόνος άκουσα ότι τώρα θα βάλουν στα πακέτα κάτι ωραιότατες φωτο με σάπια πνευμόνια κ αλλα ωραία όπως στην αμερική πιστεύω να βοηθήσει μερικούς

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Φιλε μου εγώ την πάλεψα με το ηλεκτρ τσιγάρο. Μετά από ένα μήνα που άτμιζα νικοτίνη ξεκίνησα το πρωί να χρησιμοποιώ υγρά μόνο με γεύση και μετά από λίγο καιρό έκοψα τελείως τις νικοτίνες.
    Μετά από τρεις μήνες άρχισα το στριφτό! Μαλακία μου γιατί είχα δει μεγάλη διαφορά αλλά...αδυναμίες είναι αυτές

  7. #7
    Και γω τη νικοτινη την εχω ριξει απο 11 σε 9 τωρα. Θα το ριξω και αλλο αργοτερα. Τι μοντελο ειχες? Εγω θελω να παρω μοντα αλλα κοστιζει. Εχω βρει και καλες γευσεις αλλα σαν το τσιγαρο το κανονικο οχι ακομα.... Ναι βλακεια να το ξαναρχισω. Τοσος κοπος θα παει στραφι.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    15 χρόνια χωρίς τσιγάρο

    Κάτι σαν να κατακτάς μια κορυφή και η εικόνα από ψηλά , όχι χίλιες αλλά ούτε εκατομμύρια λέξεις δεν μπορούν να την περιγράψουν

    Αξίζει τον κόπο και την ταλαιπωρία πάντως

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by fevgatos67 View Post
    15 χρόνια χωρίς τσιγάρο

    Κάτι σαν να κατακτάς μια κορυφή και η εικόνα από ψηλά , όχι χίλιες αλλά ούτε εκατομμύρια λέξεις δεν μπορούν να την περιγράψουν

    Αξίζει τον κόπο και την ταλαιπωρία πάντως
    κ εγώ έχω καμια δεκαρια χρόνια κοντέβω να έρθω στην κορυφή των 15 αλλά κ απο εδώ που είμαι ναι δεν μπορω να περιγραψω τη θέα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Ερώτηση,

    Προτείνετε την προσπάθεια διακοπής καπνίσματος σε άτομα με κατάθλιψη και ΙΔΨ ή λέτε να χειροτερεύει την κατάσταση?
    Λέω να προσπαθήσω να κόψω το παλιοτσίγαρο αλλα απο την άλλη φοβάμαι μήπως με πιάσει κάνα αμόκ παράλληλα με την τόσο επιβαρυμένη ψυχολογία που έχω. ( + φάρμακα )
    Καλημέρα konstntinoss , δεν νομίζω να είναι θέμα πρότασης αλλά προσωπικής απόφασης !
    Το βέβαιο είναι ότι θα προστεθεί αρχικά άλλη μια πρόκληση ορίων , αν όμως είναι μια συνειδητοποιημένη επιλογή τα πράγματα είναι αρκετά ποιο εύκολα.
    Είμουν παλιός και μανιώδης καπνιστής , camel από τα δεκατέσσερα μου χρόνια , το έχω κόψει εδώ και δέκα μήνες μαχαίρι.
    Κατάλαβα ότι με το άναμμα του κάθε τσιγάρου ο μόνος πραγματικός λόγος ευχαρίστησης , προέρχονταν από την αποκατάσταση τον τιμών της νικοτίνης με αποτέλεσμα την ανακούφιση - ευχαρίστηση γιατί απλά καλύπτονταν η στέρηση της εξαιρετικά εξαρτισιογόνας νικοτίνης , κάνοντας ένα φαύλο κύκλο : στέρηση - άναμμα τσιγάρου - αποκατάσταση τιμών νικοτίνης - ευχαρίστηση -
    Προσωπικά δεν έβρισκα πλέον κανένα λόγο να ζούσα με υποκατάστατα ευχαρίστησης , γιατί όπως και τα υπόλοιπα έτσι και αυτό μας '' παγιδεύουν '' τα προτιμούμε γιατί κυρίως είναι η εύκολη , άμεση , αλλά αναποτελεσματική λύση , και έτσι αντί να δούμε τα προβλήματα μας στα μάτια , να καταλάβουμε την αιτία , και να καταβάλουμε την ανάλογη προσπάθεια , καταφεύγουμε συνεχώς με προθυμία '' σε νέα υποκατάστατα ευτυχίας '' τα οποία έχουν πάντοτε προσωρινά αποτελέσματα !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    [IMG] Μήπως ήρθε η στιγμή να κόψετε το κάπνισμα; Ακόμη και αν δεν θέλετε, μόλις διαβάσετε το παρακάτω άρθρο, ίσως το ελαττώσετε και κάποιοι από σας μπορεί και να το σταματήσετε τελείως! Μόλις περάσουν 20 λεπτά που σβήσατε το τελευταίο σας τσιγάρο , οι χτύποι της καρδιάς σας θα αρχίσουν να μειώνονται και να αγγίζουν τα φυσιολογικά επίπεδα. Δύο ώρες χωρίς τσιγάρο, θα μειώσουν την πίεση σας και η κυκλοφορία του αίματος θα γίνεται βελτιωθεί. Τα δάχτυλα των άνω και κάτω άκρων επίσης θα γίνουν πιο ζεστά. Δώδεκα ώρες χωρίς τσιγάρο. Το μονοξείδιο του άνθρακα θα μειωθεί και θα πλησιάσει τις φυσιολογικές τιμές ενώ τα επίπεδα του οξυγόνου θα αυξηθούν σημαντικά. Ο κίνδυνος για κάποιο καρδιακό επεισόδιο στους καπνιστές είναι 70% υψηλότερο απ ότι στους μη καπνιστές. Εάν για μία ημέρα λοιπόν δεν καπνίσετε ο κίνδυνος ενός τέτοιου επεισοδίου μειώνεται σιγά σιγά. Η οσμή και η γεύση θα είναι καλύτερη εάν δεν καπνίσετε για δύο ημέρες, ενώ στις τρεις μέρες η νικοτίνη θα ..... εγκαταλείψει τον οργανισμό σας! Κάποιοι από σας μπορεί να παρουσιάσετε πονοκέφαλο ναυτία αλλά και συναισθηματικές διακυμάνσεις. Σε περίπτωση τώρα που δεν καπνίσετε για ένα διάστημα 2-3 εβδομάδων , θα είστε σε θέση να ασκηθείτε χωρίς να νιώσετε το αίσθημα της κόπωσης, αφού η κυκλοφορία του αίματος θα γίνεται κανονικά και οι πνεύμονες θα λειτουργούν σωστά. Οι περισσότεροι καπνιστές έχουν ένα μόνιμο βήχα συνήθως τις πρωινές ώρες. Αυτός θα ελαττωθεί, αν δεν ανάψετε κανένα τσιγάρο για ένα μήνα. Τα αποτελέσματα είναι θεαματικά αν κάποιος διακόψει το κάπνισμα για ένα χρόνο. Ο κίνδυνος να πάθετε κάποιο καρδιακό επεισόδιο μειώνεται στο 50%, ενώ αν δεν καπνίσετε για πέντε χρόνια το ποσοστό αυτό μειώνεται ακόμη περισσότερο και είναι το ίδιο με κάποιον που δεν έχει καπνίσει ποτέ στη ζωή του. Εκτός από τις καρδιακές παθήσεις που προκαλεί το κάπνισμα , επίσης ευθύνεται και για τον καρκίνο των πνευμόνων. Η βλαβερή αυτή συνήθεια α αποτελεί το 90% των θανάτων του καρκίνου παγκοσμίως. Εάν για δέκα χρόνια δεν καπνίσετε , τότε το ποσοστό αυτό μειώνεται στο μισό. Δεκαπέντε χρόνια χωρίς τσιγάρο.Μπορεί να φαίνεται δύσκολο για έναν καπνιστή , τα αποτελέσματα όμως που θα έχει στην υγεία του είναι θεαματικά. Ο κίνδυνος εμφάνισης καρδιαγγειακών παθήσεων θα είναι ακριβώς ο ίδιος με κάποιον που δεν έχει καπνίσει ποτέ στη ζωή του. Τα μακροπρόθεσμα οφέλη από τη διακοπή του καπνίσματος είναι τεράστια. Σύμφωνα με την αμερικανική ένωση καρδιοπαθών, οι μη καπνιστές, κατά μέσο όρο, ζουν 14 χρόνια περισσότερο από τους καπνιστές. Εγκαταλείψτε σήμερα κιόλας τη βλαβερή αυτή συνήθεια και η διάρκεια της ζωή σας θα μεγαλώσει όσο δεν φαντάζεστε! http://www.24h.gr You might [/IMG]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    η αλήθεια είναι πως έχω διαβάσει άπειρα άρθρα με θέμα το τσιγάρο αλλά
    το αυτί μου δεν ιδρώνει καθόλου...και αυτό το "κόβω μαχαίρι" το έχω ακούσει πολλές
    φορές αλλά απορώ πως τα καταφέρνουν.
    Πιστεύω πως σε περιόδους αγχους και κατάθλιψης είναι πολύ πιο δύσκολο να το κόψεις.
    Γιατί η κατάθλιψη είναι ασθένεια και ο ασθενής προσπαθεί να πιαστεί από κάπου.
    Παρηγοριά στον άρρωστο που λέμε :p
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Εδω βαζουνε φωτο στα πακετα σε αλλες χωρες με διαφορα ωραια... και παλι ο αλλος παει και καπνιζει σα να μην τρεχει τιποτα. Τι μας λες τωρα. :p Αν δεν χτυπησει "καμπανακι" δεν το κοβεις.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    και αυτό το "κόβω μαχαίρι" το έχω ακούσει πολλές
    φορές αλλά απορώ πως τα καταφέρνουν. :p
    Στο σημείο αυτό βρίσκεται μια σημαντική διαφορά ανάμεσα στο '' επιθυμώ , και στο θέλω ''.
    Το επιθυμώ στην περίπτωση αυτή εμπεριέχει μια συγκεκριμένη μεν , αλλά μονομερής διάθεση συναλλαγής ( θέλω μόνο να πάρω , δίχως να καταβάλω το αντίτιμο )
    Το '' θέλω '' όμως διακρίνεται από την '' σφοδρή '' ανάγκη κατάκτησης του στόχου , η οποία βασίζεται στην εξατομικευμένη σημαντικότητα του κινήτρου , η οποία έχει την δύναμη να ανταγωνιστεί και να υπερισχύσει έναντι τον προκλήσεων και τον δέλεαρ !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by Winston_man_2 View Post
    Και γω τη νικοτινη την εχω ριξει απο 11 σε 9 τωρα. Θα το ριξω και αλλο αργοτερα. Τι μοντελο ειχες? Εγω θελω να παρω μοντα αλλα κοστιζει. Εχω βρει και καλες γευσεις αλλα σαν το τσιγαρο το κανονικο οχι ακομα.... Ναι βλακεια να το ξαναρχισω. Τοσος κοπος θα παει στραφι.
    Έχω το Ovale Ego T. Είναι λίγο αμπλαούμπλικο αλλά την έκανε τη δουλειά του. Από υγρά χρησιμοποιούσα της οβάλ με γεύση γλυκόριζα ή κονιάκ και άλλο ένα που δεν το θυμάμαι στα 9 mg. Μετά άρχισα τα μηδενικά φράουλες, καπουτσίνο, καραμέλα. Μετά ολντ χόρμπορν κίτρινο με ρίζλα μαύρα, δυστυχώς για μένα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κόψιμο Καπνισματος και Κατάθλιψη
    By anwnimi3 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 03-02-2015, 21:42
  2. TIPS ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By dora-agxos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-2014, 21:10
  3. Σταμάτημα καπνίσματος
    By ioannis2 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 17-07-2012, 13:01
  4. ΣΧΕΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ....
    By Θεοφανία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 30-07-2010, 18:01
  5. ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By Helena in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 89
    Last Post: 04-07-2009, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •