ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΟΙ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6

    ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΟΙ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑΣ

    ΕΚΑΝΑ ΑΓΩΓΗ ΜΕ CIPRALEX 20MG 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ.ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΝΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝ ΗΠΙΑ ΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΑΨΟΓΑ,ΧΩΡΙΣ ΑΤΕΛΕΙΕΣ ,ΣΥΜΕΤΡΙΚΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ...
    ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΩ ΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Π.Χ. ΕΠΙΠΛΑ,ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ,ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΑΤΩΜΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΤΕΛΕΙΑ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΦ'ΟΣΟΝ ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ Η ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΙΑ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΛΑΕΙ ΟΛΗ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.ΤΑΥΤΟΓΧΡΟΝΑ ΕΙΧΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΕΡΑ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟ.Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ...ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΜΕΤΑ 4 ΜΗΝΕς ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑΘΕΜΑΤΑ ΜΟ ΞΑΝΑΧΤΥΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ.ΠΑΛΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΣΥΜΜΕΤΡΙΕΣ,ΑΤΕΛΕΙΣ ΣΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ,ΣΥΝΕΧΗ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΓΩΓΗ.ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΟΥΡΤΙΝΕς ΕΠΙΠΛΑ ΑΝ ΕΧΟΥΝ Η ΟΧΙ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ.ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ...?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Έχεις φάει κόλλημα, τι έχεις πάθει? Βασανιστικό ναι, αξεπέραστο όμως όχι. Τέτοια κολλήματα περνάει πολύς κόσμος, μη σου περνάς το μήνυμα ότι είσαι κάτι το τραγικά διαφορετικό,ούτε πως το θέμα σου δεν ξεπερνιέται. Καθώς δεν είμαι ειδική οι προτάσεις μου θα είναι καθημερινές και απλές, και τις έχω δοκιμάσει σε μένα με επιτυχία. Δεν είχα βέβαια πρόβλημα σε τεράστιο βαθμό αλλά σε αρκετό ώστε ανά εποχές να με εξαντλούσα. Αν λοιπόν είναι το θέμα σου η συμμετρία και το προβληματικό κομμάτι είναι το ΕΛΑΤΤΩΜΑ, το ελάττωμα αποτελεί το κεντρικό σημείο στο οποίο θα πρέπει να επικεντρωθείς και με το οποίο θα πρέπει να ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΕΙΣ. Αυτό σημαίνει εξάσκηση, στόχο, και προυπόθεση είναι η διάρκεια και η επιμονή. Η λύση περνάει τόσο από την επεξεργασία του ελαττώματος σε άλλο πλαίσιο, πχ μπορείς να μελετήσεις τι κάνει ένα αντικείμενο όμορφο όταν έχει ένα ελάττωμα, σκέψου δηλαδή αν το ελάττωμα μπορεί να προσθέτει σε περιπτώσεις, που το κάνει όντως, πχ σε αντικείμενα ή ανθρώπους σημαδεμένα από το πέρασμα του χρόνου, από τη διαδικασία της ζωής, φθαρμένα και εξαιρετικά όμορφα ακριβώς για την έλλειψη τελειότητάς τους. Ένα παλιό έπιπλο, με την πατίνα του χρόνου έχει σημάδια που αποδεικνύουν το πέρασμα αυτό,το άγγιγμα, τις χαραγές, τις ουλές του. Δεν είναι πάντα η αλλαγή, το πάλιωμα, μία τραγική διαδικασια που αφαιρεί, αλλά μπορεί και να προσθέτει ωραιότητα, σπανιότητα, διαφορετικότητα. Μετά άρχισε να βάζεις στην καθημερινότητά σου ένα αρχικά αντικείμενο με κάτι που σε "ενοχλεί" προς το παρόν.Αυτό θα πρέπει να το αντέχεις,όλο και περισσότερο. Λέγεται αντίσταση στη διόρθωση, δηλαδή στον καταναγκασμό της. Μην φτιάχνεις. Μην ισορροπείς. Μπαλάντζαρε, βγες από το βολικό σου. Σταδιακά θα το αντέχεις, άρα θα το έχεις νικήσει, μέχρι που θα το απολαμβάνεις κιόλας, στο υπόσχομαι.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6

    συμμετρια

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΟΠΩς ΕΙΠΕΣ.ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΑΜΕΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Η ΑΝ ΠΑΩ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ?ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΟΤΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΙΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΟΥ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΕΣΩ ΣΤΟ CIPRALEX

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    nikarf γειά σου,
    Η θεραπεία για τις εμμονές τις ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής είναι ίδια, με την θεραπεία και για τις άλλες
    περιπτώσεις ψυχολογικών διαταραχών. Από την μια μεριά μπορεί κάποιος να κάνει χρόνια φαρμακοθεραπεία,
    αντιμετωπίζοντας όμως το κίνδυνο, με την διακοπή τα συμπτώματα, να ξαναεπανέλθουν, απ' την άλλη όμως
    με την ψυχοθεραπεία, προσωπικά πιστεύω, ότι έχεις ένα καλύτερο και με διάρκεια πλέον αποτέλεσμα.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κοίτα, κάνε μια αρχή μονάχος σου, αν δεις ότι δεν δουλεύει πήγαινε και στον ειδικό, δεν είναι σίγουρο ότι θα ξαναρχίσεις την αγωγή. Εξάλλου, πάντα έχεις την επιλογή να κάνεις άλλου είδους θεραπεία, μία cbt πχ που έχει πολύ καλά αποτελέσματα απ' όσο γνωρίζω. Καταστολή των συμπτωμάτων που ενοχλούν δε σημαίνει αυτόματα βιώσιμη σε βάθος χρόνου θεραπεία, αλλά νομίζω αντιμετώπιση εναλλακτική του παραπάνω είδους έχει πιο εγγυημένα αποτελέσματα. Όχι, δεν είναι κάτι σοβαρό. Είναι μια μαλακία που προς το παρόν σε ταλανίζει, δε σημαίνει ότι θα το κάνει αιώνια. Να αντέχεις και σιγά σιγά εξοικειώνεσαι με ό,τι προς το παρόν θεωρείς "επικίνδυνο" στο χώρο σου, και πού λειτουργούν ως τα λεγόμενα spikes, που τρώνε όλο και περισσότερο χρόνο όσο μένουν, γιατί προσπαθείς και ξαναπροσπαθείς να ελέγξεις και να αποφύγεις κάτι, το οποίο φοβάσαι, πχ την ασυμμετρία. Αλλά η λύση είναι μέσα στην ίδια την ασυμμετρία. Το καταλαβαίνεις αυτό? Κουλ, ε?:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ.ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΑ ΑΝΤΕΙΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ Η ΑΤΕΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΕΛΙΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.
    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΑΝΕ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΜΟΥ Η ΘΑ ΒΛΕΠΩ ΕΛΛΑΤΩΜΑ ΣΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΝΟΙΑΞΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΙΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΡΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ.ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ,ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΩ ΞΑΝΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΗΝ ΖΩΗ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου και απο μενα.Εγω πασχω απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη εδω και αρκετα χρονια.Φαρμακα δεν εχω παρει μεχρι στιγμης.
    Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να πας σε εναν ψυχολογο .Ο ψυχιατρος το μονο που θα κανει ειναι να σου γραψει φαρμακα οπως ανεφερες και εσυ.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δε το ξερα οτι δημιουργουν τοσο μεγαλο προβλημα αυτου του ειδους οι ιδεοψυχαναγκασμοι, εγω που νομιζω πως το εχω σε λιγοτερο βαθμο απλα τελειομανια το ονομαζω. αλλα δεν το κανω μονο με τα επιπλα αλλα και με καθε τι αλλο, απ'το ξυρισμα που προσπαθω και οι δυο πλευρες να ειναι ισες κι ομοιες, μεχρι τη μουσικη, τις ταινιες, τα ρουχα κ.α. βεβαια πλεον πιστευω πως το εχω ξεπερασει καπως λογο βαρεμαρας κι απαθειας, αλλα αμα αγχωθω πχ οταν ειναι να παω μια εξοδο, τοτε θα πρεπει να προσεξω να ειναι ολα στην εντελεια, γιατι νιωθω πως ο αλλος μπορει να με κρινει αυστηρα. ισως αμα σκεφτοσουν οτι κανεις δε προκειται να ερθει σπιτι σου και να σε κρινει αρνητικα γι'αυτο επειδη κατι ειναι στραβο, να ξεκολλησει απ'το μυαλο σου και να το ξεπερασεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΓΩΓΗ 2 ΕΤΩΝ ΜΕ CIPRALEX 20 ME ΣΥΝΤΑΓΗ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ ΕΧΩ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΕΤΡΙΑΣ ΣΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ.ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΝΕΙ ΠΟΥ ΧΑΛΑΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ (Π.Χ. ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ Η ΖΗΜΙΑΣ)ΜΟΥ ΧΑΛΑΕΙ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΩ Η ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΧΑΠΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ ΕΝΟΣ 6ΜΗΝΟΥ ΑΦΟΡΗΤΟΙ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΙΣ ΤΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΕΙΧΕ ΞΗΛΩΘΕΙ ΕΝΑ ΓΑΖΙ ... ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΘΕΙ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟΙ ΑΤΟΜΟ ΡΑΦΤΗΚΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΕ ΝΕΑ ΚΛΩΣΤΗ...
    ΑΥΤΗ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΕΝΑ ΔΙΠΛΟΓΑΖΙ ΄΄΄ΧΟΝΤΡΑΔΙ΄΄ΣΤΗΝ ΤΕΝΤΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΠΑΝΩ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ,ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΧΑΖΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΙΜΕΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΞΑΝΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΛΙ ΦΑΡΜΑΚΑ...ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΙΔΕΟΛΗΨΙΕΣ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΑΤΗΣΟΥΝ!Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΜΠΩ ΣΕ ΑΓΩΓΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ!ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑΒΡΩ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ.ΤΡΕΜΩ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ,ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΣΤΕΙ Η ΣΠΑΣΕΙ...Η ΚΑΤΙ ΑΝ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΩ ΕΧΩ ΤΟ ΑΝΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΟ...ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ...ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΞΑΝΤΛΙΩ ΜΑΖΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ!ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΩ?ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΨΥΧΑΝΓΚΑΣΜΟΥΣ ΜΟΥ.

  10. #10
    Μπήκες ποτε στη διαδικασία να κατανοήσεις τους ψυχαναγκασμούς ως διαστρεβλωμένη σκέψη? Χρησιμοποίησες ποτέ κάποια μέθοδο σκέψης, σαν εσωτερική παρατηρηση, για να τους αντιμετωπίσεις πέρα από τα φάρμακα? Τα φάρμακα σε ηρεμούν, δεν αλλάζουν όμως τον τρόπο σκέψης, ούτε έχουν την ικανότητα διαχωρισμού των σκέψεων σε καλές και κακές που χρειαζεται στο να ξεπεράσεις τους ιδεοψυχαναγκασμούς. Όπως και η betelguese θα σου πρότεινα να πας σε ένα ψυχολόγο.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Πιστευω πως το να εκανες ψυχοθεραπεια θα βοηθουσε αρκετα στο να μειωθουν οι ψυχαναγκασμοι σου.Τα φαρμακα απο μονα τους δεν κανουν κατι.
    Αλλα για αρχη μπορεις να προσπαθησεις μονη σου να περιορισεις τους ψυχαναγκασμους σου.
    Για παραδειγμα προσπαθησε καποια στιγμη που θα δεις οτι κατι δεν ειναι συμμετρικο στο σπιτι σου να το αφησεις οπως ειναι.Προσπαθησε να κρατηθεις οσο ποιο πολυ γινεται. Μετα πες στον εαυτο σου μπραβο που καταφερες να κρατηθεις.
    Μπορεις επισης να αποσπασεις την προσοχη σου πηγαινοντας για περπατημα ωστε να ξεχαστεις.
    Με τον καιρο να προσπαθεις να περιορισεις ολο και περισσοτερο τους ψυχαναγκασμους.
    Μπορεις επισης να ορισεις δυο μερες μεσα στην εβδομαδα που θα αφηνεις τον εαυτο σου ελευθερο να κανει τους ψυχαναγκασμους , αλλα ολες τις υπολοιπες να τους εχεις υπο ελεγχο.

    Επισης αυτο που λεει ο Γιαννης ειναι βασικο. Να μαθεις να ξεχωριζεις τις ιδεοληψιες απο τις πραγματικες σκεψεις, και με τον καιρο να αγνοεις τις ιδεοληψιες και να μην υποκυπτεις στις παρορμησεις.
    Μερικες φορες βοηθαει και το να μιλαμε σε καποιο προσωπο που εμπιστευομαστε για αυτα που νιωθουμε και να μην τα κραταμε μεσα μας.Μην ντρεπεσαι να μιλησεις για τις ιδεοληψιες σου. Μπορει να βρεις μεγαλη ανακουφιση αν αρχισεις να μιλας.
    Last edited by betelgeuse; 29-06-2012 at 13:41.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    Σ΄ευχαριστω παρα πολυ!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΄΄ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ΄΄ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Η ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ???

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Δεν περνανε ποτε. Απλα με πολλη προσπαθεια και δουλεια με τον εαυτο σου μπορεις να ζεις χωρις να σου δημιουργουν προβλημα.
    Αλλα να φυγουν πολυ δυσκολο εως αδυνατο.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •