Αποριες!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Αποριες!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4

    Αποριες!

    Επειδη δεν εχω καμια επαφη με νοσοκομεια, ξερετε ποσο στοιχιζει μια εξεταση σε ενα δημοσιο νοσοκομειο (εφημερευον); Εχω διαβασει αρκετα διαφορετικα πραγματα (π.χ. οτι πληρωνεις μονο την εισοδο, οτι δεν υπαρχει πλεον εισοδος, οτι η εξεταση ειναι μεταξυ 10-50 € κτλ) και δεν βγαζω ακρη.

    Επισης ξερετε αν στην περιπτωση κατα την οποια ο γιατρος δεν γραψει καμια θεραπεια (δηλαδη κατι να πιστοποιει οτι εχεις καποια παθηση) και δεν εχεις βιβλιαρο, εισαι δηλαδη ανασφαλιστος (μιας και θυμαμαι οταν ημουν πιτσιρικας στο Ι.Κ.Α. εκει εγραφαν διαγνωσεις, φαρμακα κτλ) δινει καποιο χαρτι με την διαγνωση του η τιποτα σχετικο;

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Δεν ξερω ποσο κοστιζει.
    Εγω ειχα παει σε Κεντρο Ψυχικης Υγειας και δεν ειχα πληρωσει τιποτα.Τοτε ειχα φοιτητικη ασφαλεια.Χαρτι με διαγνωση δεν πηρα αλλα στο βιβλιαριο υγειας που ειχα εγραψε το ανεκδιηγητο "Καταθλιψη με Ιδεοληψιες"...
    Αν θελεις την προσωπικη μου αποψη,καλυτερα ειναι να πας σε εναν καλο ιδιωτη ψυχιατρο και να τα σκασεις (περιπου 80 ευρω την επισκεψη) παρα να πεσεις σε κανεναν μαλακα στο δημοσιο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν νομίζω ότι λέει αποκλειστικά για ψυχική υγεία........Μπορεί να εννοεί και για σωματική.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4
    Ευχαριστω. Το κεντρο ψυχικης υγειας τι ειναι;

    Για ψυχικη υγεια εννοω και εγω οποτε σκεφτομουν καποιο σχετικο νοσοκομειο. Αν δεν υπαρχει περιπτωση να παρω καποιο χαρτι, αν βεβαια βρει και ο γιατρος κατι, τοτε εν μερη παει χαμενη η "ταλαιπωρια" (δεν το θελω για τον στρατο).

    Επισης το δημοσιο το επελεξα σαν την φτηνη πρωτη λυση, μετα αναλογα με το τι θα μου πουν θα δω τι θα κανω.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    http://www.medinfo.gr/?cat_id=453
    Ρίξε μια ματιά εδώ, για κέντρα ψυχικής υγείας, είναι 3 σελίδες! Είναι ουσιαστικά ιατρεία για περιπτώσεις ψυχολογικού προβλήματος, που είναι δωρεάν απόλυτα συνήθως!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by DeganDer View Post
    Ευχαριστω. Το κεντρο ψυχικης υγειας τι ειναι;

    Για ψυχικη υγεια εννοω και εγω οποτε σκεφτομουν καποιο σχετικο νοσοκομειο. Αν δεν υπαρχει περιπτωση να παρω καποιο χαρτι, αν βεβαια βρει και ο γιατρος κατι, τοτε εν μερη παει χαμενη η "ταλαιπωρια" (δεν το θελω για τον στρατο).

    Επισης το δημοσιο το επελεξα σαν την φτηνη πρωτη λυση, μετα αναλογα με το τι θα μου πουν θα δω τι θα κανω.

    επίσης, επιλογή δημόσιου νοσ/μείου αν μένεις Αθήνα είναι και το πανεπιστημιακό νοσ/μείο Αιγινήτειο
    με τηλ/να επικοινωνίας:Τηλ.: 2107289408-410, 2107291388, 2107251312
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4
    Να 'στε καλα για τις πληροφοριες.

    Να υποθεσω οτι για το χαρτι που με ενδιαφερει δεν υπαρχει κατι standard μεταξυ γιατρων, νοσοκομειων κτλ για το αν δινουν. Ελπιζω για το χρηματικο τουλαχιστον, να ζητανε πρωτα λεφτα και μετα να εξεταζουν. Μην γινει τιποτα και στο τελος, ετσι αφραγκος που ειμαι, μου ζητανε κερατιατικα και με κυνηγανε μεσα στο νοσοκομειο.

Similar Threads

  1. ΚΨΥ (απορίες)
    By Άγνωστος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 21-10-2011, 19:15
  2. Μεγαλες αποριες !!!!!
    By Molostroi in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 12
    Last Post: 14-03-2011, 14:02
  3. αποριες...
    By k_thessal in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 113
    Last Post: 13-03-2009, 12:50
  4. ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By papiseroton in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 39
    Last Post: 13-04-2007, 19:08
  5. 2 αποριες...
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 27-05-2006, 10:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •