Μπορεί να ξεπεράσει τους ενοχικούς του φόβους;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1

    Ερωτικά συμπλέγματα και θρησκευτικές ενοχές

    Γνώρισα τον Δ., τον Οκτώβρη. Εκείνος είναι 35 χρονών και μένει με τους γονείς του. Έχει έναν ιερέα-πνευματικό, σκληροπυρηνικό στις θέσεις του, στον οποίο εξομολογείται και παίρνει καθοδήγηση για όλες του τις υποθέσεις. Στην αρχή της γνωριμίας μας επικρατούσε ο πλήρης ενθουσιασμός μεταξύ μας . Λίγο καιρό μετά, όμως μου ζήτησε να διακόψουμε γιατί όπως μου εξομολογήθηκε, προτού με γνωρίσει είχε να συνάψει ερωτική σχέση εδώ και 8 χρόνια ,και είχε σχεδιάσει , με τον ιερέα που εξομολογείται ,να γίνει μοναχός στο μοναστήρι του, το οποίο αριθμεί συνολικά δυο μοναχούς. Μετά από λίγο καιρό μου ζήτησε να είμαστε και πάλι μαζί. Όμως κάθε φορά που πλησιάζαμε ερωτικά με χώριζε, έπειτα από συμβουλή του πνευματικού του, λέγοντας μου πως αυτές οι καταστάσεις είναι ανυπόφορες για την ψυχή του, και μετά από λίγο καιρό τα ξαναφτιάχναμε. Τελικώς, μετά από μια μεγάλη συζήτηση παραδέχτηκε πως δεν μπορεί να γίνει μοναχός και πως θέλει μια γυναίκα δίπλα του.. εμένα. Συμφωνήσαμε, όμως , να προχωρήσουμε ξανά ερωτικά μετά τον γάμο, εφόσον πάνε όλα καλά. Το καλοκαίρι πριν γνωριστούμε, είχα δουλέψει σε μια άλλη πόλη ,με αποτέλεσμα να ξενοικιάσω το σπίτι που διατηρούσα επί δεκαετίας. Όταν γύρισα πίσω, έμεινα στο σπίτι τον γονιών μου έχοντας ως σκοπό να ξαναφύγω μετά από λίγους μήνες για την ίδια δουλειά. Μετά που γνώρισα , όμως τον Δ. άλλαξα τα πλάνα μου και αποφάσισα, για χάρη του ,να αφήσω την ,έκτος έδρας ,δουλειά και να αναζητήσω νέα εργασία στην πόλη μας. Έτσι ξέμεινα ,παραπάνω από όσο υπολόγιζα, στο σπίτι τον γονιών μου το οποίο είναι 90τμ και φιλοξενεί τα 7 μέλη της πολύτεκνης οικογενείας μου. Το μόνο που είχα διαθέσιμο ήταν ο καναπές, ο οποίος άδειαζε πολύ αργά το βράδυ ή και καθόλου. Η κατάσταση αυτή, με κούραζε πολύ και μου προκαλούσε άγχος. Άρχισα να γίνομαι εριστική και με έπιαναν κρίσεις με κλάματα με αποτέλεσμα ο σύντροφός μου να απομακρύνεται όλο και πιο πολύ, λέγοντας μου πως αυτός ευθύνεται για την όλη κατάσταση και πως δεν βλέπει να προχωρούν τα πράγματα μεταξύ μας. Κάποιες φορές κοιμόμασταν μαζί σπίτι του, κρυφά από τους γονείς του, που το είχαν απαγορεύσει , και έφευγα το πρωί , σαν τον κλέφτη. Στο σπίτι των γονιών του, βλέπετε, έμενε και η αδελφή του, η οποία μεγαλώνει ένα εξώγαμο παιδί και δεν ήθελαν να με βλέπει εκεί το πρωί. Έβλεπα, πως και ο Δ., κατά βάθος δεν ήθελε να μένω εκεί. Ευτυχώς, άρχισε η σεζόν, έπιασα δουλειά, νοίκιασα πολύ γρήγορα σπίτι , και ξαναγύρισα στους ρυθμούς μου. Τις πρώτες δέκα μέρες , όλα κυλούσαν πολύ ρομαντικά. Είχε σχεδόν μετακομίσει σπίτι μου. Έως ότου… ένα βράδυ προχωρήσαμε ερωτικά… Δεν ολοκληρώσαμε αλλά κάναμε πολύ μεγάλα βήματα. Εξαφανίστηκε για δυο μέρες. Όταν γύρισε ,το πρωί διαπληκτιστήκαμε και το βράδυ, ήρθε και με βρήκε κλαμένος και χωρίσαμε. Μου είπε πως δεν μπορεί τέτοιες καταστάσεις, πως δεν είναι για οικογένειες, σχέσεις και παιδιά και πως αυτή την φορά είναι οριστικό. Ξεσπάσαμε και οι δύο σε κλάματα και έφυγε. Η αλήθεια είναι πως είχα ευχηθεί να είχα λίγο χρόνο μόνη μου, επιτέλους, μετά από έναν τέτοιο Χειμώνα για να κεντράρω στον εαυτό μου .Δεν ήθελα όμως να χωρίσουμε. Επίσης να συμπληρώσω πως ο Δ. δουλεύει σε μια εταιρεία κάθε καλοκαίρι και η οποία φέτος καθυστερεί επικίνδυνα τις προσλήψεις , ενώ το ταμείο ανεργίας του λήγει σε έναν μήνα. Σας παρακαλώ, δώστε μου την συμβουλή σας. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω; Τι συμπεριφορά πρέπει να ακολουθήσω από εδώ και πέρα; Κατά την γνώμη σας μπορούμε να συνεχίσουμε μαζί; Υπάρχει αγάπη αλλά υπάρχουν και πολλά προβλήματα… Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Με εκτίμηση, Μ.
    Last edited by marcella1985; 12-05-2012 at 16:34.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Προτεινω να του γνωρισεις τον καλυτερο σου φιλο....και να κανονισεις να περασουν μια βραδυα μαζι,εσυ το μονο που θα κανεις θα ειναι να τους φτιαξεις ατμοσφαιρα....ξερεις κερακια,λουλουδια,ενα καλο κρασι......

  3. #3
    nflu... Δεν είναι γκέυ... είναι ερωτευμένος μαζί μου και το ξέρω αυτό.. Επίσης ,μου τον γνωρισε ο άντρας της κολλητής μου , που είναι στενοι φίλοι από παιδια.. αν υπήρχε και η παραμικρή πιθανότητα να συμβαίνει κάτι τέτοιο θα μου το είχαν πει.. Δεν είναι γκέυ... Είναι πολύ ανασφαλής και ενοχικός τύπος... Και πολύ πουριτανός... με αγαπούσε όμως... Μολις είχα κάποιο πρόβλημα, τον έπαιρνα τηλέφωνο και σε πέντε λέπτα ήταν δίπλα μου για να με βοηθήσει με πρακτικές λύσεις και ψυχική συμπαράση... και σπίτι αυτός με βοήθησε να βρω.... δίνοντας μου το πρωτο νοικι, μέχρι να αρχίσω να πληρώνομαι από την καινούργια μου δουλειά... και κάτι εκρεμμότητες που είχα με την ασφάλεια μου , με βοήθησε και έτρεχε στο ΙΚΑ για πάρτυ μου... και μου έβαζε με το ζόρυ πενηνταρικα στην τσαντα μολις μου τελειωσαν τα λεφτα... και όποτε στενοχωριόμουν δακρυζε μαζί μου... και μπορεί να μην κάναμε ερωτα αλλά κοιμόμασταν πάντα σφιχταγκαλιασμένοι....μόλις μετακόμισε του είπα πως θα ήθελα να έχω μαγνητάκια στο ψυγείο και μου λέει...περίμενε δύο λέπτα...και γυρισε μιση ώρα αργοτερα με μια τσαντα μαγνητάκια από το Jumbo , που βρίσκεται στην άλλη ακρη της πόλης... οποτε ήθελα βόλτα με πήγαινε και περναγαμε πολύ όμορφα... δεν μου χάλαγε ποτέ χατήρι... απλά δεν μπορούσε δύο πράγματα...να του μιλάω απότομα και να πέφτουμε στην αμαρτια των προγαμιαίων σχέσεων...λόγω των ενοχων που του δημιουργει ο πνευματικός του.... Τον αγαπώ παρα πολύ... κανεις ανθρωπος δεν μου έχει σταθεί όπως αυτός... και επίσης έχω και εγω πνευματικό που , επίσης δεν υποστηρίζει τις προγαμιαίες σχέσεις... αλλά εγω δεν χωρίζω έτσι εύκολα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    Nflu, ο άνθρωπος μπορεί κάλλιστα να είναι θρησκόπληκτος (σκέτο) και όχι gay-σε-άρνηση θρησκόπληκτος. (Αν, πάντως, είναι σε άρνηση -ακόμα και η ερωτική σύντροφος- κάποιες φορές δεν είναι εύκολο να το διακρίνει).

    Marcella λες πως εσύ δεν θα τον χώριζες τόσο εύκολα, όμως εσύ δεν έχεις εκφράσει την επιθυμία να γίνεις μοναχή. Εφόσον το έχεις ζήσει, ως ένα βαθμό, γνωρίζεις πως η πλύση εγκεφάλου περί δήθεν αμαρτίας των προγαμιαίων σχέσεων μπορεί -και πιθανότατα είναι- τόσο ισχυρή που ο συγκεκριμένος άνθρωπος δυσκολεύεται να λειτουργήσει, όλο αυτό του δημιουργεί μια εσωτερική διαμάχη περί του υποτιθέμενου καλού και του επιλήψιμου.

    Αλήθεια υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο τονίζεις ότι το παιδί της αδερφής του είναι εξώγαμο;

    Πάντως ο άνθρωπος άμεσα ή έμμεσα σου έχει εκφρασθεί και έχετε χωρίσει. Δεν ενδείκνυται να τον πιέζεις, αλλά αν αύριο ξυπνήσει και θέλει να επιστρέψει και πάλι, θα πρέπει να του ξεκαθαρίσεις τι θέλεις ΚΑΙ ΕΣΥ μέσα από αυτή τη σχέση. Πάντως να τον αλλάξεις, δύσκολο.
    http://www.qvzine.net/images/bingo-2.pdf
    ΑΝΤΙΣΕΞΙΣΤΙΚΟ / LGBTQ ΜΠΙΝΓΚΟ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Πες του οτι αμαρτια ειναι να μη ζει και να μην απολαμαβανει τη ζωη που του χαρισε ο Θεος. Και ρωτα τον μετα αν ειναι αμαρτωλος η οχι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Marcella1985 μια φιλη μου ειχε σχεση με εναν ο οποιος επισκεφτοταν εναν μοναχο- πνευματικο στο αγιο ορος.
    Αυτος εφτανε στο σημειο καθε φορα που ειχε ερωτικη διεγερση να τηλεφωνει στο πνευματικο του και να του λεει οτι "επεσε".
    Η κοπελα πιστευε οτι καποια στιγμη θα αλλαξει και θα ξαναγινει ο φιλος της οπως ηταν πριν αρχισει να πηγαινει στο Αγιο Ορος αλλα ματαια.Απλα εχασε εναν χρονο απο την ζωη της αδικα.
    Σημερα ο φιλος της ειναι μονος χωρις φιλους και σχεση,και παραδοξως χωρις λεφτα,παρολο που η δουλεια του του επιτρεπει να ζει αξιοπρεπως.
    Τα συμπερασματα δικα σου.

  7. #7
    Body - Rocker... δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που εκφραστηκα με αυτον τον όρο για το παιδάκι... Παρα μόνο για να εξηγήσω για ποιον λόγο δεν υπήρχε ελευθερία κινήσεων στον χώρο του... Ισα - ισα που το παιδακι αυτο ειναι καλοαναθρεμμένο και πολύ ιδαίτερο πλάσμα...
    Ο άνθρωπος αυτός είναι όντως θρησκόπληκτος και μέσα του υποφέρει πάρα πολύ... Ανησυχώ για αυτόν... Όταν μου είπε να χωρίσουμε και έφυγε, βγήκα στο μπαλκόνι να τον δω και πήγαινε με το μηχανάκι στην άκρη του δρόμου για να μην τον πατήσουν τα αμάξια και σκουπιζε τα δάκρυα του... Τι να κάνω; Ξέρω πως με αγάπει... Αλλά δεν έχει δουλεια... πως θα παντρευτούμε; Τον πίεσα και εγω πολύ με τα προβλήματα μου και τις κρίσεις μου και του μίλησα και απότομα ενω αυτός έκανε υπομονή και ότι μπορούσε για να με βοηθήσει... Επρεπε να τον σταματήσω εκείνο το βράδυ και να μην τον αφήσω να προχωρήσουμε ερωτικά.... Αφού ξέρω πως τον πιάνει κρίση ενοχών μετά και βασανίζεται... Γιατί δεν είμαι ακέραια.; Γιατί δεν τον σταμάτησα; ναι, κρατιόμασταν πολλούς μήνες και είχα τόσο κουραστεί με τα προβλήματα στέγης που δεν είχα την δύναμη να αντισταθώ στα χάδια του... Αλλά δεν λένε πως "ο καλός ο καπετάνιος στην φουρτούνα φαίνεται"; Δεν είμαι καλός καπετάνιος....Με είχε εμπιστευτεί πως θα προχωρούσαμε σε γάμο χωρίς προγαμιαίες σχέσεις και μου είχε πεί πόσο τυχερός αισθανόταν που με είχε βρεί και που συμφωνουσαμε σε αυτό το θέμα...και εγω δεν σταθηκα στο υψος των περιστάσεων... Αν τον είχα σταματήσει θα είμασταν μαζί τώρα... Αν δεν του κρατούσα μουτρα που είχε εξαφανιστεί δυο μέρες μετά θα είμασταν μαζί τωρα...
    Βody - Rocker πιστευεις πως αν με αγαπάει θα καταφερει να ξεπεράσει τον συμπλεγμα των φοβερων ενοχων που νιωθει; Είναι και πολύ εγωιστής... Το πιο πιθανό είναι να ντραπει να δείξει ότι με θέλει πάλι και ότι άλλα λέει και άλλα κάνει...και θα το πάμε κανα μήνα πάλι στο φιλικό μέχρι να ξαναείμαστε μαζί... Αν ξαναγυρίσει... Αλλά επειδη έχει επαναληφθει η ιδια ιστορία άλλες τρεις φορές , το πιο πιθανό είναι πως θα γυρίσει... Τι να κάνω τότε; Πως να συμπεριφερθώ... Επίσης , μου είπε πως θα μιλήσουμε σε λιγες μέρες.. άλλωστε του χρωσταω και κάτι χρήματα και έχει και πράγματα του σπίτι μου... Πως να συμπεριφερθώ.. Χαλαρά σαν να μην συμβαίνει τίποτα για να μην τον πιέσω ή να του δείξω πόσο μου λείπει;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εστω οτι παντρευστε.Τι θα γινει αν και τοτε εχετε προβληματα στην ερωτικη σας ζωη,γιατι πχ η μια σταση ειναι αμαρτια ή δεν επιτρεπεται σε περιοδο νηστειας?
    Θεωρω πολυ μεγαλο λαθος να προχωρησεις σε γαμο με εναν ανθρωπο που δεν εχεις ολοκληρωσει.
    Last edited by betelgeuse; 14-05-2012 at 01:25.

  9. #9
    Λιλιουμ, του το έχω πει... Του έχω πει ότι δεν υπάρχει πιο όμορφο και πιο αγνό πράγμα από το να θέλουν δύο άνθρωποι να ενωθούν ψυχη τε και σώματι, σε αυτόν τον κόσμο της διασπασης και του χωρισμού, στον οποίο ζούμε....ότι ο μεγαλύτερος αγωνας του συνειδητου χριστιανου είναι να αντισταθεί στην απορριψη του άλλου και στην διάσπαση...οτι ο Χριστος δεν είναι κάποιος εξοριστος στους ουρανους αλλά τον συνανταμαι στο πρόσωπο των ανθρώπων γύρω μας... Φυσικά, είχα συμφωνήσει να μην έχουμε προγαμιαίες σχέσεις αφου δεν το άντεχε αλλά όχι και να χωρίσουμε μολις λίγο υποκύπταμε στον ερωτα μας.... πίστευα ότι σιγα σιγά μαλάκωνε... αλλά πάλι τα ίδια....

  10. #10
    Betelgeuse....

    και εμένα τα ίδια συζητάει με τον πνευματικό του... ότι οι προγαμιαίες ερωτικές επαφες είναι "πτωσεις"... μια μέρα γυρίζω και του λέω: "Είχες πτώση απο που; Που νομίζεις ότι είχες φτάσει δηλαδή;;;; Είχες ανέβει κάπου ψηλά;;;; Γιατί εγω δεν γνωρίζω κανέναν άγιο που να έλεγε πως ήταν άγιος...όλοι ονομαζαν τους εαυτους τους τελευταιους των τελευταιων και το πίστευαν .... Δεν ξέρω.... Τι να πω....πια....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Toτε λοιπον αν του τα εχεις πει αυτα και δεν το εχει συζητησει η καταλαβει, εγω πιστευω οτι το θεμα του δεν ειναι μην αμαρτησει, γιατι η μεγαλυτερη αμαρτια ειναι να μην απολαμβανει κανεις το δωρο που του χαρισε ο Θεος, τη ζωη, αφου ο Θεος εγκατασταθηκε μες στην ψυχη μας για να την απολαμβανει μαζι με εμας, την οποια αμαρτια ανενδοτος συνεχιζει να την.. διαπραττει.
    Εγω πιστευω οτι το θεμα του ειναι οτι φοβαται τις σεξουαλικες σχεσεις, τις δεσμευσεις, και εχει μαλλον καποιο βαθυτερο ψυχολογικο, και οχι θρησκευτικο προβλημα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Και κατι ακομα.Το οτι δεν σου χαλαγε ποτε χατηρι,το οτι σε εβαζε κρυφα στο σπιτι επειδη δεν το επετρεπε η οικογενεια του,το οτι σε χωριζε οταν το ελεγε ο πνευματικος του, για εμενα δειχνει οτι ειναι ενας ανθρωπος που δεν διεκδικει αυτο που θελει, και παρασυρεται απο την γνωμη και τις αποψεις των αλλων.Δεν μπορει να παει κοντρα σε οτι του εχουν επιβαλλει πως ειναι σωστο.
    Μαλλον αυτο εξηγει και την συμπεριφορα του.
    Οπως και να εχει ειναι κριμα και για εσενα που εχεις επενδυσει συναισθηματικα,αλλα και για αυτον γιατι δεν απολαμβανει την ζωη του.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    ΕΠισης μπορεις να του πεις οτι παρακουει και την εντολη του Κυριου, αυξανεσθε και πληθυνεσθε. Και μετα κουνα του το μαντηλι, και αντε βρες εναν συνεννοησιμο ανθρωπο να μην παιδευεσαι κι εσυ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    γειά σου marcella,
    αν ο πνευματικός του ήταν σωστός το πρώτο που θα τούλεγε είναι να προχωρήσει αμέσως σε γάμο! Τώρα θα μου πεις δεν έχει δουλειά!
    Όμως αυτό δεν είναι αιτία για να εγκαταλείψει την σχέση σας! Ο πνευματικός του θάπρεπε να τον προτρέπει να βρει δουλειά κι όχι να χωρίσει!
    μήπως όμως τελικά όπως λέει κι η λιλιουμ το πρόβλημα δεν είναι στο θρησκευτικό κομμάτι, αλλά στο ψυχολογικό του;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ρε παιδια γιατι αποκλειετε το ενδεχομενο ο ανθρωπος να ειναι γκει.....ισα ισα που αυτο ειναι που του δημιουργει τις πιο πολλες ενοχες και την ενασχοληση του με την εκκλησια....οι ενοχες που νιωθει απεναντι στον θεο...γιατι μεσα του πιστευει πως το να εισαι γκει ειναι αμαρτια....δεν αμφιβαλλω μαρκελα οτι μπορει να σε αγαπαει...προφανως ειναι καλος ανθρωπος και εισαι καλος ανθρωπος κι εσυ κι αν επρεπε να διαλεξει μια γυναικα θα ησουν το ιδανικο του......αλλα αυτη η αποχη απο το σεξ δεν ειναι φυσιολογικη και μου ειναι δυσκολο να φανταστω πνευματικο να συμβουλευει εναν 35χρονο αντρα να κανει πληρη αποχη ακομα και με μονιμη συντροφο.....μηπως ο ανθρωπος πρεπει να βοηθηθει για να απενοχοποιηθει και να βρει ελευθερος κι ευτυχισμενος την πραγματικη του ταυτοτητα......δεν λεω πως σωνει και καλα ειναι ετσι αλλα δεν θα μπορουσε;γιατι αν ειναι, ο ανθρωπος αυτος ειναι δυστυχισμενος και εγκλωβισμενος σε εναν ρολο ζωης που δεν ειναι δικος του.....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς θα ξεπεράσει τις αναστολές της η παρθένα;
    By alexandergreek in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 189
    Last Post: 10-10-2016, 19:04
  2. Θα ξεπεράσει την απιστία;
    By imagination in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 07-12-2011, 17:07
  3. εχει ξεπερασει ποτε κανεις την κοιν. φοβια?
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2010, 18:30
  4. Ναι,υπάρχει κάποιος που το έχει ξεπεράσει!
    By calcarea in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-05-2007, 01:12
  5. κι ενω νόμιζα ότι το χα ξεπεράσει........
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2006, 13:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •