εχω καταθλιψη,σας παρακαλω χρειαζομαι βοηθεια!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    9

    εχω καταθλιψη,σας παρακαλω χρειαζομαι βοηθεια!!

    παντα ημουν ενα κοριτσι πολυ κλειστη,ανασφαλης και χωρις ιχνος αυτοπεποιθησης.τα τελευταια χρονια ξεκινησα να εμφανιζω αισθηματα κατωτεροτητας και προσφατα μετα απο εναν χωρισμο και ταυτοχρονα την απωλεια μιας φιλης αρχισα να εχω ολο και πιο συχνα και πιο εντονα συμπτωματα καταθλιψης....δυστυχως προσπαθω να το ξεπερασω και μου ειναι πολυ δυσκολο,οικονομικη δυνατοτητα για συχνες επισκεψεις σε ψυχολογο δεν υπαρχει και σε 20 ημερες ξεκιναει η εξεταστικη μου στο πανεπιστημιο....εδω και 2 μηνες η διαθεση μου για μελετη λιγοστευει ολο και περισσοτερο και δεν εχω κανεναν να απευθυνθω!!!σας παρακαλω χρειαζομαι τις συμβουλες σας....

  2. #2
    εχεις μνμ ολα ξεπερνιωντε θεληση να υπαρχει

  3. #3
    Και χωρις ιχνος αυτοπεποιθησης γιατι???Πανεπιστημιο εχεις περασει ρε κοπελια μπραβο σου απο μενα που εχω τελειωσει μονο σχολη,που θελω να καταληξω να εχεις λιγο εμπιστοσυνη στον εαυτο σου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    9
    ευχαριστω,ομως δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται να αποκτησεις αυτοπεποιθηση εκει που δεν υπαρχει....πραγματικα προσπαθω ομως...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    εχεις μνμ ολα ξεπερνιωντε θεληση να υπαρχει
    αμα εχει καταθλιψη ποια θεληση να υπαρχει? Μην λεμε και ο,τι να'ναι

  6. #6
    το ξερω απο πρωτο χερι πιστεψε με και γω λεω στον εαυτο μου οτι πως δεν προκειται να ξεπερασω ενα χρονιο προβλημα υγειας ή οτι θα αποτυχω στην ζωη ομως τις διωχνω αυτες τις σκεψεις γιατι ξερω οτι μπορω να αγωνιστω για πετυχω αυτο που θελω και η αυτοπεποιθηση σιγα σιγα αποκταται...προσεχεις και φροντιζεις τον εαυτο σου? αν κανεις πραγματα για σενα τοτε θα δεις πως σιγα σιγα θα ανεβαινεις ψυχολογικα και το ποιο βασικο μην κλεινεσαι σπιτι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Αν έχεις κουράγιο να διαβάσεις ένα βιβλίο αυτοβοήθειας σου προτείνω ανεπιφύλακτα να πάρεις το "αιστανθείτε καλά" του μπερνς αν δεν κάνω λάθος από τις εκδόσεις Πατάκη.
    Δεν έχει να κάνει με φιλοσοφίες, δεν είναι καθόλου κουραστικό και ουσιαστικά είναι ένας πρακτικός οδηγός εφαρμογής της γνωσιακής ψυχοθεραπείας. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ.

  8. #8
    δεν λεω οτι να ναι η καταθλιψη θελει αγωνα να ξεπεραστει,εχω περασει και γω απο καταθλιψη ξερω τι λεω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by soul View Post
    ευχαριστω,ομως δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται να αποκτησεις αυτοπεποιθηση εκει που δεν υπαρχει....πραγματικα προσπαθω ομως...
    Γεια σου soul , μια που σε δυο μήνες ξεκινά η εξεταστική αν θες σκέψου το εξής : Νιώθω αυτοπεποίθηση δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνω λάθη και δεν θα έχω αποτυχίες , αλλά ότι θα μπορώ να της αντιμετωπίζω !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    δεν λεω οτι να ναι η καταθλιψη θελει αγωνα να ξεπεραστει,εχω περασει και γω απο καταθλιψη ξερω τι λεω
    Αν μπορουσε να αγωνιστει δεν θα εγραφε στο φορουμ, δυστυχως ομως αναζηταμε βοηθεια οταν φτασουμε στο αμην. Οπως και να εχει παει η εξεταστικη...

  11. #11
    Επισης θα σου προτεινα να κανεις 10 λεπτα την ημερα τρεξιμο βοηθαει πολυ!και γιατι οχι και λιγα βαρη

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    9
    σας ευχαριστω πολυ,θα προσπαθησω να παρω το βιβλιο συντομα και να κανω ολα οσα με συμβουλευσατε.....ευχαριστω και παλι!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by soul View Post
    παντα ημουν ενα κοριτσι πολυ κλειστη,ανασφαλης και χωρις ιχνος αυτοπεποιθησης.τα τελευταια χρονια ξεκινησα να εμφανιζω αισθηματα κατωτεροτητας και προσφατα μετα απο εναν χωρισμο και ταυτοχρονα την απωλεια μιας φιλης αρχισα να εχω ολο και πιο συχνα και πιο εντονα συμπτωματα καταθλιψης....δυστυχως προσπαθω να το ξεπερασω και μου ειναι πολυ δυσκολο,οικονομικη δυνατοτητα για συχνες επισκεψεις σε ψυχολογο δεν υπαρχει και σε 20 ημερες ξεκιναει η εξεταστικη μου στο πανεπιστημιο....εδω και 2 μηνες η διαθεση μου για μελετη λιγοστευει ολο και περισσοτερο και δεν εχω κανεναν να απευθυνθω!!!σας παρακαλω χρειαζομαι τις συμβουλες σας....
    Oταν χανουμε ανθρωπους απ τη ζωη μας ειναι συνηθως αποδιοργανωτικο της ιδιας μας της ζωης !
    Πρωτιστα κοιτα να 'αντικαταστησεις' αυτους που εχασες ,, οι ιδιοι δεν γυριζουν πισω ...
    Ο ψυχολογος βοηθαει κ καλα εκανες που απευθυνθηκες . Οσο για το κοστος μπορεις να πηγαινεις σε ενα Κεντρο Ψυχικης Υγειας οπου ειναι δωρεαν , και δεν θαχεις το αγχος των χρηματων .,απ οσο ξερω στα ΚΨΥ γινεται εξαιρετικη δουλεια !
    Οσο για την εξεταστικη , μην σκας , υπαρχουν κ οι επομενες ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Kαι στην κοινωνικη υπηρεσια του Πανεπιστημιου υπαρχει ψυχολογος και δεχεται δωρεαν και ανωνυμα...

Similar Threads

  1. χρειαζομαι βοηθεια
    By frozen_heart in forum Κακοποίηση
    Replies: 58
    Last Post: 13-03-2012, 18:56
  2. χρειάζομαι βοήθεια!!!
    By Gadgetakias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 06-12-2011, 01:09
  3. Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!
    By elen2000 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 10:07
  4. χρειαζομαι βοήθεια
    By stefl in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 10-12-2009, 01:39
  5. Χρειαζομαι Βοηθεια...
    By Nikos15 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 25
    Last Post: 19-07-2008, 17:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •