δεν αντεχω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48

    δεν αντεχω

    παλι το ιδιο μοτιβο οι ιδιες φοβιες και χειροτερα..οι σκεψεις για ναδωσω ενα τελος στην ζωη μου ολο κ πιο εντονες γινονται..δεν ξερω που να μιλησω κ αν αξιζει τον κοπο.εχω δωσει ολα μου τα λεφτα στους γιατρους κ το αποτελεσμα ειναι να μην ξερω τι εχω κ να φοβαμαι ολο κ πιο πολυ οτι εχω καποια σοβαρη ασθενειαδεν ξερω αν φταινε αυτοι η αν φταιω εγω.δεν καταλαβαινουν δεν τους εχω εμπιστοσυνη.τρεχω πανικοβλητη σε εφημερευοντα νοσοκομεια κ με κλαματα τους ρωταω απο τι μπορει να ειναι ολα αυτα τα συμπτωματα, καπιοι με ξεπετανε ,αλλοι δεν ασχολουνται καν κ αλλοι μου φαιρονται λες κ ειμαι καθυστερημενο κ αλλοι παλι με λενε υποχονδρια κ εκνευριζονται που χανουν χρονο εξαιτιας μου.ενα μπαχαλο,οι ιδιοτες μου δινουν ηρεμιστηκα παρε αυτα κ οτι χρειαστεις εδω ειμαι μου λενε.ποναω πραγματικα ποναω κ σωμα κ ψυχη...αγχος σωματοποιημενο,νοσοφοβια,υ ποχονδριασμος.γιατι κανεις δεν μπορει να με κανει να πιστεψω οτι ειναι κατι απο αυτα κ οχι μια ασθενεια σοβαρη?κ αν πιστεψω κραταει λιγο μετα παλι ψαχνω για καθησυχασμο. χανω την αξιοπρεπεια μου χανομαι εγω.. ενας ψυχιατρος με ειπε οτι μελλον δεν εχω οτι μια ζωη θα τρεχω σε γιατρους κ οτι θα κανω ασκοπες επεμβασεις οτι με λυπατε γιατι ειμαι νεα κ το μελλον μου θα ειναι ετσι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Διαβάζοντας το μήνυμά σου ήταν σαν να άκουγα τον εαυτό μου.Εδώ και πολύ καιρό περνάω κι εγώ τα ίδια με σένα.Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό που ζούμε.
    Πόσο καιρό είσαι έτσι?Τι συμπτώματα έχεις?
    Γι\'αυτό που είπες ότι δεν ξέρεις που να μιλήσεις,έχεις εμάς να μιλήσεις,που σίγουρα σε καταλαβαίνουμε απόλυτα όλοι όσοι περνάμε τα ίδια.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    dream84 πρώτα απ\' όλα καλό είναι να αποφεύγεις γιατρούς σαν αυτόν που αναφέρεις στο τέλος του μηνύματος σου. Ταλαιπωρούμαι 7 χρόνια με παρόμοια προβλήματα. Στην αρχή τα πράγματα ήταν άσχημα. Με τον καιρό και με τη γνώση του προβλήματος, κατάφερα να απομυθοποιήσω πολλές παραμέτρους της κατάστασης με αποτέλεσμα οι κρίσεις να έρχονται και να φεύγουν πιο ανώδυνα. Δεν ξέρω την κατάσταση σου αλλά πιστεύω ότι η ανταλλαγή απόψεων, τόσο εδώ μέσα όσο και έξω, θα αλλάξει τις συνθήκες του προβλήματος σου και θα σε βοηθήσει να φτάσεις στη \"γνώση\" η οποία με τη σειρά της θα σε ¨ηρεμήσει\" κατά κάποιο τρόπο.

    Μείνε κοντά μας...
    Το αύριο θα είναι καλύτερο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει ενας γιατρος να σου πει οτι δεν εχεις μελλον...οτι θα τρεχεις μια ζωη σε αυτους.Κοιτα,επειδη μπορει να εχεις πεσει πανω σε ανθρωπους που οτιδηποτε αλλο παρα να βοηθησουν θελουν..Εγω αρχικα λεω να ηρεμησεις οσο γινεται,να μεινεις εδω στην παρεα μας γιατι εδω βρισκεις καταφυγιο για οσο καιρο θες.Ψαξε να επισκευτεις αρχικα καποιον ειδικο που θα σου μιλησει,να σε συμβουλεψει για τα επομενα σου βηματα.Η σκεψη για να δωσεις τελος στην ζωη σου δεν υπαρχει,ειναι αυλη πια..Προσπερασε την.Η ζωη θα σου φερει στην πορεια σιγα σιγα κατι που θα σου δωσει ερεθισμα να προχωρη σεις..μην της αρνησε...απλα ηρεμησε οσο μπορεις....εχει φως καπου στο τουνελ που προσπαθεις να περασεις..
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    Ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια σας...τα συμπτωματα που με ταλαιπωρουν ειναι πονος στο εντερο και γενικος σε ολη την κοιλιακη χωρα φουσκωμα κ τυμπανισμος στην κοιλια,πονος στον ορθο κ προβληματα με τιν κενωσεις. οι γιατροι μου ανεφερουν για σπαστικη κολιτιδα η αλλιως ευερεθιστο εντερο. μονο που κανεις δεν μου το επιβεβαιωνει λενε οτι 90% να ειναι αυτο σιγουρα ομως δεν λενε εχω αγανακτησει να φοβαμαι.εκανα την ανοησια να μπω στο διαδικτιο και να διαωασω για τισ κολιτιδες οι οποιες κ οι 2 ειναι σοβαρες κ μοιαζουν πολυ με την σπαστικη κολιτιδα οποτε δεν ξερω αν ειναι παθολογικο η καθαρα ψυχολογικο. αφου γυρισα σε ολουσ τους παθολογουσ κ γαστρεντερολογους επιασα τους ψυχιατρους .τους ανεφερα πρωτα για τισ κρισεις πανικου που ειχα και για την ιδεοψυχαν.νευρωση κ μετα για τα σωματικα συμπωματα που εχω τωρα .μου ειπαν οτι ειναι η διαταραχη πανικου σε αλλη μορφη μου μιλησαν για νοσοφοβια κ για υποχονδριασμο .δεν μπορω να καταλαβω τοσα συμπτωματα κ να ειναι μονο απο αγχος ?και αν δεν ειναι? το αλλα που με βασανιζουν ειναι η κοποση ,ο πονος στις αρθρωσεις υπαρχουν στιγμες που δεν μπορω να κουνηθω νιωθω οτι παραλυω. κ τα μαλλια μου πεφτουν συνεχως εχουν αραιωσει οταν ξυπναω πλεον δεν κοιταζω το μαξιλαρι μου ξερω οτι θα δω τα μισα μου μαλλια εκει.τα βραδυα ξυπναω κ αρχιζω κ φωναζω οτι θα πεθανω,οτι θα μεινω φαλακρη,οτι κατι κακο μου συμβαινει..σαν βλεπω τηλεοραση στα ξαφνικα κλαιω ,οτι κανω κλαιω ετσι ξαφνικα .υπαρχουν μερες που δεν βγαζω λεξη δεν θελω να μιλαω.βλεπω ονειρα οτι καπιοιος γιατρος μου λεει οτι εχω την ασθενεια που φοβαμαι κ οτι μου μενει λιγος χρονος ζωης. ειναι τοσα μα τοσα πολλα που δεν γραφονται.. και απορω πως γινεται να φοβαμαι μηπος εχω κατι κ πεθανω κ απο την αλλη να θελω να πεθανω?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ξέρεις πόσα συμπτώματα μπορεί να προκαλέσει το άγχος?Πάρα πολλά.Γι\'αυτό μην αναρωτιέσαι αν είναι δυνατόν να είναι ψυχολογικά όλα αυτά που έχεις.Είναι δυνατόν.Και εφόσον το έχεις ψάξει κι όλας τόσο πολύ,είναι πλέον σίγουρο.Αν είχες κάτι θα το έβρισκαν.Εμπιστέψου λίγο τους γιατρούς.Για ποιο λόγο να σου κρύψουν αν είχες κάτι?Και αφού έχεις πάει και σε πολλούς.
    Και μην ψάχνεις στο ίντερνετ.Μόνο κακό σου κάνει αυτό.
    Παίρνεις φάρμακα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Δεν είμαι ειδικός αλλά από τις περιγραφές που δίνεις πιστεύω ότι ίσως να πάσχεις από αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη. Ενας συνδυασμός φαρμακευτικής αγωγής με γνωστική-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία θα σε βοηθούσε πολύ.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    32
    DREAM ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ. ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΕΙΧΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ. ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΙΘΕΣΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΕΥΕΡΕΘΙΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ Η ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ. ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΧΑΜΗΛΗ ΔΟΣΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟΥ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΣΠΑΣΜΩΛΙΤΙΚΟ. ΠΑΝΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΠΕΦΤΟΥΝ . ΣΕ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΞΕΣΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.?? ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ -- ΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΛΕΜΕ ΑΥΤΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΡΟΙ--- ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΞΕΣΠΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ. ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΜΠΟΡΕΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΕΧΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑ ΠΑΝΤΟΥ. ΑΠΟ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΕΠΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΦΙΛΟΙ. ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ . ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ ΕΦΟΣΟΝ ΟΛΟΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΟΝΑΩ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΑΝΥΣΗΧΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΛΟΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΥΜΩΝΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΠΧ ΘΑ ΣΕ ΓΟΝΑΤΙΣΕΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΩΣ ΕΚ ΘΑΥΜΑΤΟΣ . ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΑΛΛΟ. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    dream καλημερα!
    λοιπον επειδη υποφερουμε απο κολιτιδα εγω η μητερα μου και η αδερφη μου καθως καταλαβαινεις εχω εντριφισει στην γαστρεντερολογια :P
    ολα αυτα που περιγραφεις ειναι καθαρα ψυχοσωματικα και δεν πρεπει να σε ανησυχουν υπο την εννοια οτι ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ Η ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΙΤΙΔΑ!
    αυτο που πρεπει να σε ανησυχει ειναι η ψυχολογικη διασταση του προβληματος και η νοσοφοβια που οπως ειπες σε διακατεχει.την ειχα και γω και καταλαβαινω απολυτα...να φανταστεις ειχα φτασει σε σημειο να βγαζω ένα απλο σπυρακι και να τρεχω στον δερματολογο και καλα μηπως ειναι όγκος!ομως με τον καιρο και με την θεραπεια που ακολουθω καταλαβα οτι όλα αυτα ειναι απλα στο μυαλο μου!
    οσο για τον ψυχιατρο που σου ειπε οτι δεν εχεις σωτηρια και μια ζωη θα τρεχεις στους γιατρους μαλλον μαλακας ηταν ο τυπος γιατι η νοσοφοβια και ολα αυτα τα δυσκολα που νιωθεις πιστεψε με ΞΕΠΕΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ!!!
    μην σε παιρνει απο κατω βρε συ!η γνωμη μου ειναι να πας σε καποιο ψυχιατρο της προκοπης(και οχι τσαρλατανο) και να συζητησεις για ολα αυτα που σε απασχολουν.απο κει και περα εκεινος θα αποφασισει το ειδος την θεραπευτικης αγωγης που ειναι η καταλληλη!
    σου ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε καλα!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    Απο αγχωδης διαταραχες ξερω οτι πασχω ,απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ειχα ψυχολογικα ...9 χρονων ειχα βγαλει τα μαλλια μου δεν ξερω πως λεγετε αυτη η αθενεια παντος ειχα βγαλει ολα μου τα μαλλια. αφου δεν υπηρχαν αλλα μαλλια στο κεφαλι αρχιζα να τραβαω τα ματοκλαδα μου και τα φρυδια μου. η μητερα μου με ετρεχε στους δερματολογους φοβισμενη κ αφου αυτοι δεν ηξεραν την αιτια τις ελεγαν οτι εχω τριχοφαγο.μετα απο 3 χρονια το σταματησα αυτο φυσικα η μητερα μου ποτε τις δεν εμαθε οτι εγω το εκανα.Υστερα στα 17 μου εβγαλα κρισεις πανικου κ αλλα.. νοσηλευτικα σε παιδοψυχιατρικη κλινικη οπου δεν βοηθησε σε κατι... τωρα παιρνω τα LIBRAX περιπου 10 μερες .μου εδωσαν κ σπασμολυτικα κ δεν ειδα βελτιωση οποτε τα διεκοψα και παιρνω μονο τα ηρεμιστηκα.. Οσο για καποιον καλο ψυχιατρο που λετε να βρω κ εγω αυτον ψαχνω αλλα που να τον βρωεχω παει στους μισους ιδιοτες τισ θεσσαλονικης κ καποιον να με βοηθησει δεν βρηκα.εδω μεσα πιο πολλη βοηθεια βρισκω... Λεφτα αλλα δεν εχω αφου τα εχω δωσει ολλα σε αυτους...τωρα παρακαλαω μηπωσ κ με δεχτουν σε κεντρο ψυχικης υγειας κ μου λενε να τηλεφωνησω στον υπευθηνο αν μπορει να κανει κατι για να με βαλει στο προγραμα ομαδικης ψυχοθεραπειας.Δεν μπορω να καταλαβω οι ψυχιατροι για πιο λογο εγιναν ψυχιατροι?εγω νομιζα για να βοηθανε τον κοσμο αυτο που βλεπω ομως ειναι οτι εχουν παθει ανοσια... επιλεκτικα βοηθανε μηπως?αναλογος αν συμπαθησουν καποιον απο την φατσα?και οι γιατροι εστω κ αν ειμαι υποχονδρια γιατι καποιοι πρεπει να φαιρονται τοσο σκληρα?δεν ειμαι υπερβολικη τα λεω ετσι οπως ειναι..σαν παραδειγμα πηγα σε ενα εφημερευον νοσοκομειο με πονους και επεσα σε γυναικα γιατρο τισ ειπα τα συμπτωματα μου κ οσο αυτη με εξεταζε την ρωτησα κοιτωντα την στα ματια αν υπαρχει περιπτωση να εχω νοσο του κρον η οποια ειναι αυτη η αθενεια που νομιζω οτι εχω και αυτη μου ειπε με σκληρο υφος οτι που θεσ να ξερω εγω αν εχεις νοσο τουκρον αφου δεν εχεις κανει κολονοσκοπηση?μπορει και να εχεις .ηθελα εκεινη την στιγμη να ανοιξει η γη να με καταπιει .αρχισα να κλαιω κ τις ειπα οτι δεν ηταν σωστος ο τροπος τις αρχιζε να τσιριζει κ να μου φωναζει κ ολλοι να με κοιταζουν ενιωσα τοσο ντροπη.. ισως να μην επασχα τωρα απο νοσοφοβια να δεν μου ανεφερναν καποιοι γιατροι οτι υπαρχουν καποιες πιθανοτητες να εχω την νοσο του κρον διοτι τα συμπτωματα του ευερεθιστου εντερου ειναι ιδια με την νοσο του κρον.iwanna εσας πωσ σας εκαναν οι γιατροι την διαγνωση για ευερεθιστο εντερο εγινε κολονοσκοπιση?Και τα συμπτωματα αυτισ τιν νοσου ειναι τοσο ιδια γραφει οτι προκαλει πετρα στην χολη η οποια ειχα κ εκανα την αφαιρεση τις πριν 3 μηνες περιπου ,εγραφε για τριχοπτωση, εχω.κ αλλα πραγματα τα οποια εχω.πως να πειστω εγω λοιπον δεν ειναι λογικο να φοβαμαι τοσο?νιωθω τοσο μπερδεμενη δεν εχω ανθρωπους να μιλησω..συγκατοικω με μια φιλη η οποια αν δεν ηταν αυτη τωρα δεν ξερω τι θα ειχε συμβει.. το θεμα ειναι οτι την κανω να υποφερει,δεν ξερει πως να φερθει πλεον φτανω σε σημειο να απαιτω να με θεραπευσει αυτη να μου παρει δια μαγειαςτο προβλημα μου πολλες φορες ξεσπαω επανω τις κ τις λεω οτι δεν νοιαζεται,οτι δεν με καταλαβαινει οτι με βαρεθηκε ,ποολες φορες την κανω να κλαιει στο τελος θα χρειαστει και αυτη ψυχιατρο.συγνωμη που γινομαι κουραστικη αλλα νιωθω οτι ξεσπαω ετσι νιωθω οτι καποιοι αγνωστοι με καταλαβαινουν και οτι καποιοι περνανε παρομοια πραματα με εμενα ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι γιατροί που μιλάνε έτσι ψυχρά και δεν τους νοιάζει η ψυχολογία του άλλου και πόσο μπορεί να υποφέρει και να φοβάται.Εχω πέσει κι εγώ σε τέτοιους γιατρούς κάποιες φορές.Είναι ότι χειρότερο.Να θέλεις κάποιον να σε καθησυχάσει και αυτοί να σου μιλάνε έτσι.Μας βλέπουν μάλλον σαν τρελούς που δεν αξίζει να ασχοληθούν μαζί μας.Τι να πω...
    Μόνο σε ψυχιάτρους έχεις πάει?Σε ψυχολόγο δεν έχεις πάει ποτέ?Μήπως κάποιος ψυχολόγος σε βοηθούσε περισσότερο...
    Δεν γίνεσαι κουραστική.Εδώ είμαστε για να στηρίζουμε ο ένας τον άλλο.
    Πόσο χρονών είσαι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    dream μου εγω δεν εχω κανει κολονοσκοπιση γιατι απο τοτε που ηρεμησα ψυχολογικα εφτιαξε και το εντερο ομως εχει κανει η μητερα μου η οποια ειχε φτασει σε σημειο να πηγαινει 7 φορες τη μερα τουαλετα και η εξεταση εδειξε οτι δεν υπαρχει καμια κακοηθεια στο εντερο παρα μονο σπαστικη κολιτιδα.
    οσο για τους γιατρους λυπαμαι που και γω θα συμφωνησω υπάρχουν αρκετοι ασχετοι στο χωρο...θυμαμαι πριν 10 χρονια πηγαινα σε μια που αντι να με βοηθαει μου λεγε ενα καρο μαλακιες και χειροτερευε την κατασταση μου.υπαρχουν ομως και καλοι ειδικοι,ευτυχως μετα απο αρκετα ψαξιμο και αρκετα πεταμενα ευρωπουλακια βρηκα την ψυχιατρο που μου ταιριαζει και ειμαι αρκετα ευχαριστημενη!θα βρεις και συ τον καταλληλο βρε συ...οκ δεν ειναι ολοι για φτυσιμο

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    Ψυχολογο? οχι δεν εχω παει και δεν ξερω κατα ποσο μπορει και να βοηθησει ... βασικα νομιζω πως ισως να χρειαζομαι κ ψυχολογο γιατι θελω καποιον ειδικο να μιλαω κ να μου μιλαει και να μου λυνει ισως αποριες. ο ψυχιατρος συνηθως μονο ακουει..22 χρονων ειμαι. δεν ξερω αν αυτη η φοβια ειναι θεμα ανωριμοτητας καποιες φορες πιστευω οτι μαλλον δεν ειμαι τοσο ωριμη και τοσο εξυπνη οσο νομιζα... Ιωαννα μηπως θα μπορουσες πανω κατω να μου πεις τι συμπτωματα εχεις απο την σπαστικη κολιτιδα?Σημερα σαν περπατουσα με επιασε ενας δυνατος κολικος στο στομαχι ηρθα στο σπιτι κ χτυπιομουν απο τον πονο ενιωθα πωσ το στομαχι μου γυρναγε αναποδα κ με επιασε ταση λιποθυμιας κ ταση για εμετο. ουφ ο φοβος να αναπνευσω δεν με αφηνει...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ισως θα ήταν καλό να πας σε κάποιον ψυχολόγο.Πιστεύω ότι οι ψυχίατροι δίνουν μεγαλύτερη βαρύτητα στην φαρμακευτική αγωγή ενώ οι ψυχολόγοι προσπαθούν περισσότερο να σε βοηθήσουν,να σου εξηγήσουν,να σου φτιάξουν την ψυχολογία.Αυτό που χρειάζεσαι δηλαδή.Θα σου κάνει καλό να συζητάς με κάποιον,αφού νιώθεις αυτή την ανάγκη.Να σου εξηγήσει όλες αυτές τις απορίες που έχεις για τα ψυχοσωματικά σου.
    Την ηλικία έτσι την ρώτησα.(Κι εγώ 22 είμαι).Δεν πιστεύω ότι οι φοβίες αυτές έχουν να κάνουν με την ηλικία και την ωριμότητα.Ούτε σημαίνει ότι δεν είσαι αρκετά έξυπνη επειδή σου συμβαίνουν όλα αυτά.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    ΟΙ ψυχολογοι ξερουν ομως και απο θεματα ψυχιατρικης? θα μπορουσε να με θεραπευσει ενας ψυχολογος? και κατι ακομα οπως ειπε και ο adonistav εχω και εγω την εντυπωση οτι πασχω και απο καταθλιψη πως μπορω να το επιβεβαιωσω?γινομαι σαν φυτο..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •