Διπολικοι χωρις φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21

    Διπολικοι χωρις φαρμακα

    Σας χαιρετω και παλι...ειχα λειψει για λιγο καιρο .......
    Υπάρχει καποιος εδω μεσα με διπολικο σύνδρομο που να τα εχει καταφερει χωρις φαρμακα???
    Εγω εκανα μια προσπαθεια αλλα τελικα η γιατρος μου αποφασισε να μην το σταματησω..αλλα να το αντικαταστησω με καποιο άλλο. Ειχα ξαναγραψει παλιοτερα οτι θα εκοβα το Ντεπακιν και τελικα το αντικατεστησα με Τριλεπταλ
    "Λυσσαω" να κοψω τα φαρμακα και να αποδειξω σε ολουσ και πανω απο ολα στον εαυτο μου οτι μπορω και χωρις αυτα...Αναρωτιεμαι εαν αρκει ενα επεισοδιο στη ζωη ενος ανθρωπου για να τον καταδικασουμε σε εφορου ζωης ληψη φαρμακων....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Το θέμα είναι να νιώσεις, να αισθανθείς καλύτερα και να εξελιχθείς ή να αποδείξεις στους άλλους και στον εαυτό σου ότι μπορείς και χωρίς φάρμακα? Τί θέλεις να αποδείξεις με αυτό τον τρόπο? Γιατί να βασανίζεσαι? Λες ο γιατρός να σου τα έδωσε χωρίς λόγο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Μην σε νοιάζει και τόσο που παίρνεις φάρμακα...εξάλλου αυτά σε προφυλάσουν από μια υποτροπή στο μέλλον...
    Αρκεί να είσαι και να αισθάνεσαι εσυ καλά!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Kat14
    Σας χαιρετω και παλι...ειχα λειψει για λιγο καιρο .......
    Υπάρχει καποιος εδω μεσα με διπολικο σύνδρομο που να τα εχει καταφερει χωρις φαρμακα???
    Εγω εκανα μια προσπαθεια αλλα τελικα η γιατρος μου αποφασισε να μην το σταματησω..αλλα να το αντικαταστησω με καποιο άλλο. Ειχα ξαναγραψει παλιοτερα οτι θα εκοβα το Ντεπακιν και τελικα το αντικατεστησα με Τριλεπταλ
    \"Λυσσαω\" να κοψω τα φαρμακα και να αποδειξω σε ολουσ και πανω απο ολα στον εαυτο μου οτι μπορω και χωρις αυτα...Αναρωτιεμαι εαν αρκει ενα επεισοδιο στη ζωη ενος ανθρωπου για να τον καταδικασουμε σε εφορου ζωης ληψη φαρμακων....
    Κοπελιά και εγώ για αυτό λυσσάω μα τω Θεώ!Να μην χρειάζομαι χάπια.Μερικές φορές πέφτω σε κατάθλιψη έντονη παροδική σκεπτόμενη πως θα χρειάζεται εφ\'όρου ζωής να αναπνέω από έναν τεχνητό τροφοδότη ευτυχίας.Δεν αισθάνομαι άνθρωπος.Αισθάνομαι φυτό στην κυριολεξία και σκέφτομαι τι θα κάνω όταν χρειαστεί να γνωριστώ καλύτερα με κάποιον και με βλέπει όλη μέρα να κοιμάμαι.Εδώ κλαίω χωρίς να μπορώ να δακρύζω(που θα με ξαλάφρωνε,αλλά θες ασθένεια θες χάπια ούτε να κλάψω δεν μπορώ) γιατί δεν μπορώ να κάνω τα βασικά ρε συ.Πάω να κάνω μια δουλειά και δεν έχω τα κουράγια.Να συγκεντρωθώ δεν μπορώ.Όταν κόβω τα χάπια ή τα ελαττώνω πάλι χάλια και εδώ κρατάμε την υπνηλία η οποία δεν αλλάζει αλλά έχουμε και περισσότερες εμμονές(ιδεοψυχαναγκαστικ� �),εσωστρέφεια και κατάθλιψη και είναι φρίκη.Και ειλικρινά δεν πιστεύω πια ότι θα μπορέσω να βγω από τον βούρκο της κατάθλιψης και των ψυχοφαρμάκων.Παλιά ζούσα γι\'αυτό.Πίστευα πως θα γίνω καλά.Τώρα έχω εγκαταλείψει.Ειλικρινά αισθάνομαι προβληματική με αποτέλεσμα αυτό να βγαίνει και προς τα έξω και να μολύνει τις σχέσεις μου και να με γεμίζει με αισθήματα κατωτερότητας.Άλλαξα το χάπι αλλά και αυτό υπνηλία και φρικτή εξάντληση φέρνει άσε που δεν διώχνει εντελώς την κατάθλιψη.Και εδώ που τα λέμε πως να φύγει όταν ασιθάνεσαι τόσο άχρηστη και μένεις κλεισμένη τις περισσότερες ώρες στο σπίτι κοιμώμενη;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Sofia
    Το θέμα είναι να νιώσεις, να αισθανθείς καλύτερα και να εξελιχθείς ή να αποδείξεις στους άλλους και στον εαυτό σου ότι μπορείς και χωρίς φάρμακα? Τί θέλεις να αποδείξεις με αυτό τον τρόπο? Γιατί να βασανίζεσαι? Λες ο γιατρός να σου τα έδωσε χωρίς λόγο?
    Κοπελιά δεν ξέρω αν παίρνεις φάρμακα αλλά αν όχι όποιος είναι έξω απ\'τον χορό πολλά τραγούδια λέει.Ποιος θέλει να είναι άρρωστος και άρα να παίρνει χάπια που του φέρνουν τόσες παρενέργειες και μπορεί να χρειαστεί να ζήσει μιας ζωής παρενέργεια;Και σε πιάνει το γαμώτο.Λες γιατί οι άλλοι τα καταφέρνουν μια χαρά χωρίς και εσύ στα 21 σου χαπακώνεσαι;Και εκτός του πόνου σου να προσπαθείς να δείξεις και φυσιολογική στους γύρω σου και ότι όλα πάνε ρολόι.Γιατί μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν ταμπού για τους ψυχιάτρους και τα ψυχοφάρμακα.Εγώ από τότε που ενημέρωσα μια \"φίλη\" μου άλλαξε εντελώς η στάση της και μου συμπεριφερόταν λες και ήμουν το παιδί με ειδικές ανάγκες.Να μην σου κρύψω ότι με γνώρισε σε φίλο της που μου-του άρεσε-α και μου συμπεριφέρονταν λες και λιώνω ή \"η τρελή\"!Ρε ξυπνάτε ρε!Ιδεοψυχαναγκαστική λέμε είμαι!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    kassi μου εγώ προσωπικά διπολικούς χωρίς αγωγή δεν έχω ακούσει..... Μία φίλη μου που ξέρω να πηγαίνει κόντρα στο θέμα αρνούμενη συνοδευτικής αγωγής , αλλά κάνει όμως επισκέψεις σε ψυχολόγο είναι σκατά και προσπαθώ να την πίσω να κάνει κάτι για το θέμα..........

    Το να περιμένει να <<περάσει>> η άσχημη διάθεση με όποιο κόστος δεν είναι λύση........Αλήθεια γλυκιά μου να σε ρωτήσω........εσύ έχεις γενικότερα δυσκολία να ξυπνάς πρωινές ώρες??? πχ. 7.30...ή 8.00???

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Sofia
    Το θέμα είναι να νιώσεις, να αισθανθείς καλύτερα και να εξελιχθείς ή να αποδείξεις στους άλλους και στον εαυτό σου ότι μπορείς και χωρίς φάρμακα? Τί θέλεις να αποδείξεις με αυτό τον τρόπο? Γιατί να βασανίζεσαι? Λες ο γιατρός να σου τα έδωσε χωρίς λόγο?
    Προσυπογράφω.


    υγ:διπολικό θρεντ τη μέρα που συνήρθα. χμ, ενδιαφέρον!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by kassi_21
    Κοπελιά και εγώ για αυτό λυσσάω μα τω Θεώ!Να μην χρειάζομαι χάπια.Μερικές φορές πέφτω σε κατάθλιψη έντονη παροδική σκεπτόμενη πως θα χρειάζεται εφ\'όρου ζωής να αναπνέω από έναν τεχνητό τροφοδότη ευτυχίας.Δεν αισθάνομαι άνθρωπος.Αισθάνομαι φυτό στην κυριολεξία
    Εισαι φυτο Κασι, οπος εγω κι η καθεμια. Ειμαστε ενα χημικο εργαστηριο (εν μερει). Κι οπος σ\' εμενα μπορει να λειπει μια πρωτεινη που κανει το αιμα να πηζει, εσενα σου λειπει μια αλλη στην οποια οφειλονται καποιες πιο εντονες αντιδρασεις σου. Ειναι ενα χημικο που σου περισσευει (ή που σου λειπει). Ειναι ενας εξωτερικος παραγοντας, εστω κι αν προερχεται απο το σωμα σου. Δεν ειναι εσυ, δεν ανηκει στην προσωπικοτητά σου.
    Αυτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by olga_soul
    kassi μου εγώ προσωπικά διπολικούς χωρίς αγωγή δεν έχω ακούσει..... Μία φίλη μου που ξέρω να πηγαίνει κόντρα στο θέμα αρνούμενη συνοδευτικής αγωγής , αλλά κάνει όμως επισκέψεις σε ψυχολόγο είναι σκατά και προσπαθώ να την πίσω να κάνει κάτι για το θέμα..........

    Το να περιμένει να <<περάσει>> η άσχημη διάθεση με όποιο κόστος δεν είναι λύση........Αλήθεια γλυκιά μου να σε ρωτήσω........εσύ έχεις γενικότερα δυσκολία να ξυπνάς πρωινές ώρες??? πχ. 7.30...ή 8.00???
    Δεν έχω πρόβλημα να ξυπνάω μόνο πρωινές ώρες αν και εκεί εστιάζεται το μεγαλύτερο μέρος του προβλήματος.Έχω πρόβλημα να μένω ξύπνια γενικά.Πολλές φορές είμαι σε παρέα και βαριέμαι να ανοίξω το στόμα μου να μιλήσω.Δεν έχω κουράγιο ούτε γι\'αυτό.Αυτό που αντιμετωπίζει τρελά προβλήματα είναι η οργανωτική ικανότητα του μυαλού μου και η μνήμη μου.Δυσκολεύομαι πολύ να συγκεντρωθώ και να ανατρέξω σε παρελθοντικές πληροφορίες.Όσο για τις ουσίες που λείπουν,χμμ,εφ\'όσον δεν γεννιόμαστε ψυχαναγκαστικοί αλλά γινόμαστε σηναίνει πως αυτές τις όποιες ουσίες κάποτε τις είχαμε αλλά κάτι προκάλεσε τον οργανισμό μας να μην τις παράγει.Το θέμα είναι μάλλον να θεραπεύσουμε το τι.Ενώ για τις σωματικές ασθένειες τα αίτια είναι οργανικά για τις ψυχικές ασθένειες τα αίτια είναι άυλα.Παρά ταύτα και τα δύο έχουν αντίκτυπο στο σώμα.Έχεις πνευμονία επειδή μολύνθηκες από πνευμονιόκοκκο(οργανικό αίτιο).Έχεις κατάθλιψη γιατί η ζωή σου δεν κυλάει όπως θες αλλά αυτό επηρεάζει τους νευροδιαβιβαστές της σεροτονίνης ή ό,τι άλλο.Την διπολική απ\'την άλλη νομίζω ότι την αποκτάς χωρίς να προυπάρχει κάποια δυσμενή εξωτερική συνθήκη.Νομίζω.Ας απαντήσει γι\'αυτό ο ραψωδός.Αναρωτιέμαι στο τέλος.Η ψυχή λοιπόν τι είναι;Ένα σύνολο νευροδιαβιβαστών και χημικών διεργασιών;Έχει λοιπόν κάποια υλική υπόσταση;
    Υ.Γ.Βασιλάκη μου κράτα γερά ρε!!!Άλλαξε στην διπολική σου τα πετρέλαια!!!Και εμπρός για νέο ψυχίατρο ε;Προσπάθησα να ρωτήσω τη δικιά μου για ασθένειες αλλά μου πετάει το κλασικό \"Ας ασχοληθούμε με εσένα\".Γαμώτο!!!!Και δεν μπορώ να κατεβάσω και σημαντικές πληροφορίες απ\'το ίντερνετ.Ζούσες ρε σε αρνητικό,αδιάφορο,καταπιεσ τικό οικογενειακό περιβάλλον ή όλα κυλούσαν μέλι γάλα πριν την διπολική;Για να κόψω αίτια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    @κατ το depakine είχε παρενέργειες πάνω σου;


    @κάσσυ αν και βγαίνουμε οφφ τα πράγματα είναι απλά παίρνουμε φάρμακα που αλλάζουν τα φώτα στον εγκέφαλό μας γενικά φαντάσου φάρμακα που να σου ξυπνάνε αυτοκτονικές σκέψεις ή άλλα που να στις καταστέλλουν δεν ακούγεται τρομαχτικό αυτό; αν τα ψυχικά νοσήματα δεν είχαν βιολογικό υπόβαθρο πολύ απλά δεν θα παίρναμε φάρμακα.
    -->ζητάς αίτια: βάλε έναν ροματιντό τότε έρωτα που δεν ικανοποιήθηκε, βάλε ένα σχολείο που στο διάλειμμα δεν είχες κανέναν να μιλήσεις, δεν είχες με κανέναν να πεις τίποτα εκτός από ένα φιλαράκι που ειλικρινά όταν αρρώστησε προς το τέλος εκείνης της χρονιάς 2 βδομάδες βγήκα οφφ δεν ήξερα τι να κάνω στο διάλειμμα έλεγα άντε να το τελειώσει και σήμερα να σηκωθούμε να φύγουμε βαρεμάρα διαολεμένη, στο οικογενειακό περιβάλλον τρέξαν κάποια πράγματα που μου κάτσανε στραβά αλλά δεν είπα τίποτα, δεν ήτανε δουλειά μου φυσικά αν όποιος είχε τα παραπάνω γινόταν διπολικός αλλοίμονό μας [και ευλογία μας!!]

    υγ:μην κάνεις παρεμβολές ρε βλαμένο και με παρασύρεις!:P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Δεν είχες κανένα να μιλήσεις;Γιατί;Κι εγώ ήμουν πολύ μοναχική και κλεισμένη στον εαυτό μου.Αισθανόμουν απαρατήρητη.Ήμουν όπως μου έλεγαν στον κόσμο μου!!!Δεν έμαθα ποτέ γιατί ήμουν έτσι.Τι έφταιξε και ήμουν τόσο μυστικοπαθής.Ακόμα το ψάχνω να σου πω....Που θα πάει θα το βρω.Λες να φταίει το ότι είμαι ένα παιδί ίντιγκο;Χεχε!!!!!!Δεν το ήξερα ότι η διπολική θα μπορούσε να ενέχει ψυχολογικά αίτια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by kassi_21
    Λες να φταίει το ότι είμαι ένα παιδί ίντιγκο;Χεχε!!!!!!
    Μάλλον φταίει που εγώ είμαι κρυστάλλινο!

    υγ:κάσσυ είμαστε οφφ τόπικ το ξερς;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χάσου ρε!Μάλλον φταίει ο Χαρδαβέλλας.Καλά καλά θα ανοίξω άλλο πεδίο που θα σχοληθώ με την αύρα.Σύντομα \"λευκέ άγγελε\"!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    θα περιμένω με ανυπομονησία χαρισματική μου φίλη!:P

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •