ερωτηση - αντικαταθληπτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80

    Exclamation ερωτηση - αντικαταθληπτικα

    πληροφοριακα και μονο ξερει κανεις ποσο καιρο μπορει καποιος να περνει αντικαταθληπτικα!! συγκεκριμενα τα cipralex που περνω κι εγω κοντινο μου προσωπο τα περνει εδω και 3 χρονια@αλοτε νοιωθει καλα και ανα διαστηματα περνει μισο και αλλοτε ολοκληρο χαπακι!!μου ειπε πως ο ψυχιατρος της ειπε μπορει να τα περνει οσο καιρο θελει τα συγκεκριμενα! υπεφερε απο υπερκοπωση,καταθληψη και ειχε και υποθηριοειδη(οπου τωρα αυτο το προβλημα το εχει λυσει και εχει τελειωσει κ την αγωγη) απλα συνεχιζει να περνει τα χαπια γτ φοβαται πως αν τα κοψει θα περασει παλι τα ιδια!! παντως ειναι μια χαρα, πολυ δραστηρια και παντα χαμογελαστη και ορεξατη!! μπορει τα cipralex να της προκαλεσουν καποιο προβλημα? αγχονομαι για την υγεια της....... :/ ξερει κανεισ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Salala μπορεί κάποιος να τα παίρνει για λιγότερο ή και περισσότερο χρόνο. Δεν έχει νόημα να σου πω λχ οτι εγώ έπαιρνα για 7 χρόνια ή κάποιος άλλος για ένα.
    Αν πιστεύεις ότι τα παίρνεις αρκετό καιρό συζήτησε το με τον γιατρό σου και αν συνεχίσεις να έχεις αμφιβολίες ζήτα μια δεύτερη γνώμη, ειδικού πάντα.

    Κάθε φάρμακο έχει τις παρενέργειές του αλλά σε ωφελεί στο πολλαπλάσιο για αυτό άλλωστε και τα παίρνουμε.
    Πάντως θα ήταν καλύτερα αν αναζητούσε τη βοήθεια ενός ψυχολόγου για να εντοπίσει τους λόγους που συνεχίζει να φοβάται και σαν αποτέλεσμα να μην διακόπτει την θεραπεία.
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Ξέρει η ψυχίατρός της. Πάντως με όλο το θάρρος το να παίρνει πότε μισό και πότε ένα χάπι ανάλογα με τη διάθεσή της το βρίσκω λίγο λάθος. Έτσι δεν πρόκειται ποτέ να σταματήσει τη χρήση τους αφού το κέφι της κρίνει ότι το καθορίζει κυρίως το χάπι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Τασο δυστυχως ειναι πολλα ατομα που παιζουν με τα φαρμακα.Γνωριζω ατομο περιπου 35 χρονων που παιρνει κατα βουληση Tavor και zitalopram εδω και 15 χρονια και πριν καμμια εβδομαδα κατεληξε σε κλινικη.
    Salala να της πεις να σταματησει να κανει οτι θελει και να παιρνει φαρμακα μονο οπως της εχει πει ο ψυχιατρος.Εγω ειμαι της αποψης οτι περα απο τα φαρμακα πρεπει να κανει κανεις και ψυχοθεραπεια αλλιως το προβλημα δεν φευγει και εξαρτιεσαι απο τα φαρμακα.Και οσο καλα και να ειναι εχουν παρενεργειες.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!! απο υπερκοπωση ειχε πεσει σε καταθληψη και ταυτοχρονα ειχε προβληματα και με το θυροειδη!! τον θυροειδη της τον εχει ρυθμισει πλεον και με την καταθληψη ολα καλα! συμπεριφερεται σαν να μην ειχε ποτε της! οταν της ειπα να κοψει τα χαπια μου ειπε πως μιλησε με τον ψυχιατρο και της ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα! δεν τα περνει οπωσ θελει την καθε μερα!! απλα εκανε κανονικα τη θεραπεια, και μετα αρχισε να περνει μισο cipralex επειδη ομως το πασχα φορτωθηκε πολυ δουλεια αρχισε παλι ολοκληρο..μου ειπε πως θα το συνεχισει ετσι ενα μηνα ακομη και θα περνει παλι μισο! δεν ξερω θα ρωτησω και τον ψυχολογο μου απλα ρωτησα γτ τα φοβαμαι λιγο οσο αφορα τις παρενεργειες

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    μιλιτον εσυ τωρα τα εκοψες?? πως εισαι μετα απο τοσα χρονια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by salala View Post
    μιλιτον εσυ τωρα τα εκοψες?? πως εισαι μετα απο τοσα χρονια?
    Πλησιάζω τον μισό χρόνο... Καλύτερα από ποτέ ή μάλλον, καλύτερα από πάντοτε...

    Δεν κατάλαβα αμέσως την διαφορά... Αλλά ήταν σαν ξύπνημα από λήθαργο. Δεν ξέρω βέβαια τί να "ενοχοποιήσω", τα φάρμακα την κατάθλιψη ή την "ωρίμανση". Ξέρω όμως οτι συνέβη όταν τα διέκοψα... Ξέρω βέβαια ότι αν δεν τα έπαιρνα θα ήμουν σε χειρότερη κατάσταση ή και καθόλου, τουλάχιστον τα δύο πρώτα χρόνια. Αυτό που δεν ξέρω και με απασχολεί είναι αν θα μπορούσα να τα είχα κόψει νωρίτερα ώστε να είχα και αυτό το "ξύπνημα" νωρίτερα. Αλλά επειδή ξεχνάω πράγματα και καταστάσεις από τότε πολύ πιθανόν να πρόκειται για λανθασμένη εντύπωση...

    Τέλος πάντων, σημασία έχει να κοιτάμε μπροστά, όσο μένουμε πίσω δεν αλλάζουμε τίποτα...
    Αν το κοντινό σου πρόσωπο παίρνει κατά βούληση μετά από παρότρυνση του γιατρού δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. Είναι θετικό όσον αφορά την ψυχοθεραπεία;
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    οχι!! βασικα δεν την χρειαζεται!! περασε ολο το ζορι χωρις ψυχοθεραπεια δεν νομιζω οτι την χρειαζεται τωρα που ειναι καλυτερα απο ποτε!! μαλλον την ψυχοθεραπεια εγω την χρειαζομαι αλλα δεν ειναι καιρος για να δινω τοσα λεφτα!! μακαρι να τα ειχα να τα εδινα :P

Similar Threads

  1. αντικαταθληπτικά και εμμονές
    By Eva1995 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 09-05-2012, 03:37
  2. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 11:24
  3. Ερώτηση
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 27-04-2010, 21:39
  4. ΕΡΩΤΗΣΗ
    By corina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-06-2008, 12:35
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ.. "ΣΦΗΝΑΚΙΑ"
    By ALTRUIST in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 02-05-2008, 03:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •