Κρίσεις πανικού - καθημερινότητα - δουλειά - Page 62
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 62 of 63 FirstFirst ... 125260616263 LastLast
Results 916 to 930 of 933
  1. #916
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Ενα θετικο μηνυμα προς ολους.
    Ενα μηνα και 3 μερες μετα το τελευταιο μου εφεξορ μπορω να πω οτι ειμαι καλα.
    Καθε μερα προσπαθω βεβαια και υπαρχουν στιγμες που εχω αγχος ή που αισθανομαι οτι δεν ειμαι τελειως καλα αλλα η καθημερινοτητα και το οτι τα καταφερα μεχρι εδω με βοηθουν να στεκομαι οσο καλυτερα μπορω.
    Θελει κοπο καθημερινο αλλα γινεται.
    Βεβαια οταν θα κοψω και τα ζαναξ δεν ξερω τι θα γινει αλλα αυτο θα το αντιμετωπισουμε οταν ερθει η ωρα.
    Καλο σουκου σε ολους.

  2. #917
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Που εισαι Μπλου , ψιλοχαθηκες... πιστευω ολα να ειναι καλα και να αραζεις πουθενα κατω απο τιποτα κοκοφοινικες στα βιρτζιν αιλαντς η στην ταιτη και να απολαμβανεις μακαριως το χαβιαρι με το φουγκρα και σαμπανια 100 ετων και βαλε.
    http://www.youtube.com/watch?v=zCehu2sB1yQ
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  3. #918
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Τι εχει παθει το φορουμ;;;;
    Εγραψα ενα κατεβατο απαντηση και δεν αναρτηθηκε ποτε...
    Παμε παλι...
    Ελλειψα 5 μερες καμπινγκ στην Αρκαδια και τα περασα λουκουμι συριανο.
    Ησυχια και ζεν.
    Εδω ολα καλα;

  4. #919
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by Blue9791 View Post
    Τι εχει παθει το φορουμ;;;;
    Εγραψα ενα κατεβατο απαντηση και δεν αναρτηθηκε ποτε...
    Παμε παλι...
    Ελλειψα 5 μερες καμπινγκ στην Αρκαδια και τα περασα λουκουμι συριανο.
    Ησυχια και ζεν.
    Εδω ολα καλα;
    Αλλο παλι και τουτο...συριανα λουκουμια εθεαθησαν σε καμπινγκ της αρκαδιας... Μηπως ζουμε μερες αποκαλυψης?
    Κι εγω που πηρα προχθες το προσωπικο μου λιαρ τζετ και πεταχτηκα ως την ταιτη μπας και σε πετυχω κατω απο κανενα κοκοφοινικα ...
    Που να σκεφτω ο μακακας οτι θα προτιμουσες μερη οπου συχναζει...λαϊκουρα.
    Αααα Blue θα σε μαλωσω. Προχθες παλι μας ...εγραψες. Τοσες μερες κοιλοπονουσε η Κεητ η πριγκιπεσα μεχρι να γεννησει τον μελλοντα βασιλεα κι εσυ παλι δεν εισουν εκει να της συμπαρασταθουμε της καυμενης...
    Εχω την εντυπωση οτι εχεις αρχισεi να "κομμουνιζεις" Blue....

    Θα μου πεις "τι γραφει παλι ο μακακας"? Δεν ξυπνησα καλα σημερα γαμω το γαστρεντερικο μου μεσα πιστευω οσο περναει η μερα να καλυτερευσω.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  5. #920
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by ti einai touto pali View Post
    Αλλο παλι και τουτο...συριανα λουκουμια εθεαθησαν σε καμπινγκ της αρκαδιας... Μηπως ζουμε μερες αποκαλυψης?
    Κι εγω που πηρα προχθες το προσωπικο μου λιαρ τζετ και πεταχτηκα ως την ταιτη μπας και σε πετυχω κατω απο κανενα κοκοφοινικα ...
    Που να σκεφτω ο μακακας οτι θα προτιμουσες μερη οπου συχναζει...λαϊκουρα.
    Αααα Blue θα σε μαλωσω. Προχθες παλι μας ...εγραψες. Τοσες μερες κοιλοπονουσε η Κεητ η πριγκιπεσα μεχρι να γεννησει τον μελλοντα βασιλεα κι εσυ παλι δεν εισουν εκει να της συμπαρασταθουμε της καυμενης...
    Εχω την εντυπωση οτι εχεις αρχισεi να "κομμουνιζεις" Blue....

    Θα μου πεις "τι γραφει παλι ο μακακας"? Δεν ξυπνησα καλα σημερα γαμω το γαστρεντερικο μου μεσα πιστευω οσο περναει η μερα να καλυτερευσω.

    Καταρχην οσο κοιλοπονουσε η καιτουλα εγω ημανε τ'ανασκελα και λιαζομουνα και ουτε επαφη ειχα με την τεχνολογια ουτε με καμια τετοια πιπα (την αδελφη της καιτουλας εννοω).
    Σαν εμαθα τα χαρμοσυνα ομως αγαλιασα και εβαψα τα νυχια της λατρειας κοκκινα...βασιλιατικα!
    Φωναζαμε ολοι σε παραζαλη "its a boy! its a boy" και εβαψα τα δικα μου νυχια γαλαζια για να τιμησω το boy.
    Την πιπα μη ξεχασω να παρω... για να συχαρηκια εννοω.
    Ταϊτη σουχω πει δε παω! Μαλωσα με τον μπιτς μπαρμαν τις προαλλες γιατι στο daquiri φραυλα δεν ειχε τριψει παγο αλλα μου τον εβαλε ολοκληρο και χαλαστηκα.

  6. #921
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Blue σου στειλα π.μ.
    (Αραγε τι σημαινει π.μ. , "προ μεσημβριας" , "προ μελαγχολιας" , "προ μακακιας", "προ μνημονιου" , "περσοναλ μεσατζ" ?)
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  7. #922
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Φιλοι αγαπημενοι γεια σας!
    Οχι δεν κανω προσφονηση σε εκπομπη μαγειρικης.
    Απλα εχουμε καιρο να τα πουμε και ειπα να πω ενα γεια.
    Οκ,δεν θελω να πω μονο ενα γεια.
    Θελω να πω σε οσους δεν ειναι καλα αλλα και σ'αυτους που ειναι οτι με υπομονη και επιμονη ολα γινονται.
    Ειμαι 3 μηνες τωρα χωρις εφεξορ μονο με ζαναξ και ναι μεν εχω σκαμπανευασματα αλλες φορες αμελητεα αλλες φορες πιο εντονα αλλα σημασια εχει ακομα και αγχη μας (συγκεκριμενα ή αφηρημενα) οσο μπορουμε να τα "τακτοποιουμε".
    Ακομα και τωρα που γραφω δεν ειμαι στα καλυτερα μου και χωρις εμφανη λογο αλλα προσπαθω να το προσδιορισω για να το εχω υπο ελεγχο. Οσο μπορω.
    Δεν τελειωνει ο κοσμος με την διαταραχη αγχους.
    Κι ας φαινεται κολαση αληθινη.
    Πες πως ειναι ενα σκουντηγμα για να ξυπνησουμε και να δουμε τη ζωη μας με αλλο ματι.
    Οκ δεν εχουμε κουραγιο και ναι εχουμε κουραστει.
    Δεν ειναι πιο κουραστικο ομως καθε τρεις και λιγο ταχυκαρδιες,μουδιασματα,πα νικοι κλπ κλπ κλπ;
    Λιγη υπομονη,πολυ κουραγιο,πολλη δυναμη και αγαπη χρειαζεται.
    Αγαπη για τον εαυτο μας και σεβασμος προς τον εαυτο μας.

  8. #923
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Και συνεχιζω εν μεσω περιοδου πληρους εξαρσης αγχους.
    Κοιμαμαι ευκολα αλλα ξυπναω 2 και 3 φορες εντρομη και δυσκολευομαι να ξανακοιμηθω.
    Ολα μου φαινονται βουνο ειδικα οταν το αγχος βαραει κοκκινο.
    Απελπιζομαι αρκετες φορες την ημερα και αλλες τοσες αισθανομαι εξαντλημενη.
    Σκεφτομαι αυτο που λεει και ο τιτλος του νηματος...
    Κρισεις αγχους (αυτη τη φορα), καθημερινοτητα, δουλεια και πως την παλευει κανεις με ολα αυτα οταν καλα καλα δεν μπορει να διαχειριστει τον εαυτο του.
    Θελω να πω σε οσους διαβαζουν και εχουν αγχωδη διαταραχη ή διαταραχή πανικού ή οποιαδηποτε διαταραχη οτι σας θαυμαζω.
    Ειλικρινα θαυμαζω τους ανθρωπους που μεσα απο τοση σκοτεινια βρισκουν το κουραγιο και ανταπεξερχονται σε μια καθημερινοτητα εφιαλτικη και ξυπνουν την αλλη μερα και κανουν το ιδιο.
    Μεχρι και πριν 2 χρονια η λυση που εδινα ηταν να φευγω.
    Απο δουλειες γιατι δεν αντεχα, απο σχεσεις πριν καλα καλα αρχισουν ακριβως γιατι δεν μπορουσα να διαχειριστω αυτο που μου συμβαινει.
    Το αποτελεσμα φυσικα ηταν καποια στιγμη εκτος απο ανεργη να ειμαι και μονη μου και να λυπαμαι τον εαυτο μου.
    Τα τελευταια χρονια και αν δεν ηταν η λατρεια δεν θα τα καταφερνα γιατι παντα διπλα μας πρεπει να εχουμε ανθρωπους που θαυμαζουμε και που μας προαγουν, λογω της λατρειας ή με αφορμη την λατρεια αποφασισα να την δω αλλιως και προσπαθω αντι να φευγω.
    Μεχρι τωρα εχει πιασει η τακτικη αυτη του "προσπαθω καθε μερα να ειμαι ορθια, να κανω αυτα που οφειλω κυριως στον εαυτο μου και να γινομαι καλυτερα και καλυτερη".
    Ποτε δεν ειναι ευκολο.
    Ουτε με τον καιρο γινεται πιο απλη η διαδικασια του να διαχειριστω μια περιοδο κρισης και να βγω απο αυτην.
    Το μονο που αλλαζει ειναι η γνωση.
    Καθε σκοτεινη περιοδος μου μαθαινει καινουρια πραγματα για μενα, για το τι με ενοχλει, τι πρεπει να αλλαξω και τι αν αποδεχτω.
    Και φυσικα η γνωση οτι οσο οδυνηρο και να ειναι αυτο που μου συμβαινει, οσο και να με κανει να θελω στην κυριολεξια να παω καπου να κρυφτω, αν σταθω ορθια και μπροστα στο προβλημα αυτο σιγα σιγα θα αρχισει να υποχωρει.
    Οχι δεν ειναι ευκολο και οχι δεν γινεται απο τη μια στιγμη στην αλλη.
    Πολλες φορες με βοηθαει να να σκεφτομαι μονο τη δεδομενη στιγμη και πως θα την αντιμετωπισω γιατι η επομενη μερα μου προκαλει τρομο.
    Ο καθενας βρισκει τροπους.
    Για να μην μακρυγορω αλλο, αυτο που οφειλω στον εαυτο μου (κι ας ειναι οικονομικα βαρυ αυτην την στιγμη) ειναι να κανω ψυχοθεραπεια για να εχω εναν "οδηγο" σκεψης και πραξης.
    Οχι αλλα φαρμακα.
    Δεν τα απορριπτω γιατι ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι σε μενα τουλαχιστον λειτουργησαν ως σφουγγαρι που ρουφουσε ολα τα κακως κειμενα, με αφηναν με μια γλυκεια αισθηση οτι ολα καλα θα πανε χωρις ομως να κινητοποιουμαι.
    Το αποτελεσμα ηταν το σφουγγαρι καποια στιγμη να ξεχειλισει.
    Οτι γινεται με καθε νορμαλ ανθρωπο δλδ που εχει ενα νορμαλ μεγεθους σφουγγαρι μεσα του.
    Απλα θεωρω οτι το δικο μου μεγαλωνε με τα φαρμακα και ειχε τεραστια απορροφητικοτητα.
    Και φυσικα γι'αυτο και οταν ξεχειλησε κληθηκα να μαζεψω να ασυμαζευτα.
    Αλλά θεωρω οτι ακομα κι αυτο, μακροπροθεσμα καλο μου κανει.
    Ασχημες μερες ναι.
    Αλλα θα την παλεψουμε κι αυτη τη φορα.
    Καλη δυναμη σε ολους.

  9. #924
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Ετσι για την ιστορια και την τηρηση της παραδοσης, ας κανω ενα update.
    4 μηνες χωρις εφεξορ και απο τον Σεπτεμβριο ειμαι σχεδον μια εβδομαδα on και μια εβδομαδα off.
    On εννοω καλα, off εννοω οχι καλα.
    Με εχει θορυβησει αρκετα το οτι η συχνοτητα των off ημερων εχει αυξηθει και με βαζει σε σκεψεις τυπου "μηπως θα επρεπε να ξαναπαρω εφεξορ".
    Ο γιατρος μου δεν εχει αναφερει κατι τετοιο και δεν θα ηθελα κατι τετοιο.
    Μηπως πρεπει ο εγκεφαλος να εξασκηθει στα νεα δεδομενα και πρεπει να δωσω χρονο;
    Η λογικη εξηγηση ειναι αυτη.
    Πες το στο σωμα μου αυτο ομως οταν τραβαει τα ζορια του.
    Δεν ακουει κανεναν.
    Αραγε ο καθημερινος αγωνας που δινουμε ολοι εδω μεσα, εχει ποτε αποτελεσμα;
    Θα δουμε τους καρπους των κοπων μας (και ξερετε πολυ καλα για ποσο κοπο μιλαω).
    Δεν τα παραταω γιατι ουτε το δικαιωμα εχω ουτε και θελω.
    Απλα αναρωτιεμαι σε μια αρκετα ευαλωτη στιγμη που το παραπονο εχει κατσει εδω διπλα μου...

  10. #925
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    10
    Γεια σας και απο μένα!
    Το μίνι ιστορικό μου.Είμαι 26 στα 27 και πριν 9 μήνες έπαθα κρίσεις πανικού.Πήγα σε γιατρό,χαπακώθηκα με τη μία,έκανα και ψυχοθεραπεία και καθώς έφτασα να νιώθω αρκετά καλά,είπα τέλος τα χάπια και έχω 2 βδομάδες off,σε συνεννόηση με το γιατρό βέβαια.
    Το θέμα είναι πως όλα επανήλθαν.Δυσθυμία,δύσπνοι ες,άγχος στο φουλ όλη μέρα(αν και εγώ παραδόξως αγχώνομαι πιο πολύ το βράδυ).
    Το συμπέρασμα είναι πρώτον,πως δε μου ταίριαξε αυτός ο γιατρός,αλλά επειδή ήταν γνωστός μας και δεν είχα οικονιμική υποχρέωση,δεν είχα και τη δυνατότητα επιλογής.Μου σταμάτησε την ψυχοθεραπεία ακριβώς όταν μου σταμάτησε και τα χάπια,αλλά τελικά ρε παιδιά,χαώθηκα πάλι.Όντως τα χάπια σε κάνουν να αισθάνεσαι καλά,αλλά μπαίνεις στο τρυπάκι της επαναπάυσης,λες πάει τέλειωσε ας χαλαρώσω τώρα.Ναι,βεβαίως και να χαλαρώσεις,αλλά πρέπει να τη δεις "αλλιώς".Νομίζω δηλαδή,πως αν συνεχίσεις το ζειν σου όπως ήξερες,δε θα αλλάξει κάτι.
    Τώρα μου έχουν σκάσει διάφορα ψυχοσωματικά,γαστρίτιδες κτλ.Είμαι και σε καιρό αδράνειας,που έίναι το χειρότερο στις φάσεις αυτές.Νομίζω όμως πως πρέπει να ξαναρχίσω ψυχοθεραπεία,γιατί θεωρώ πως οι φάσεις πανικού θέλουν διαχείριση με πρόγραμμα,και πρακτικό και ψυχολογικό.Θέλω να πιστεύω πως θα περάσει,πως θα νιώσω καλύτερα σύντομα,γι'αυτό μπαίνω καμιά φορά εδώ μπας και πετύχω καμιά αισιόδοξη ιστορία..(βέβαια φαντάζομαι,όποιος το έχει ξεπεράσει δεν έχει καμιά πρεμούρα να το αναφέρει,προτιμά να απoλαμβάνει τη ζωή του μακρυά από το πισί ;) ).

  11. #926
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Γιατί έπαθες τις κρίσεις πανικού?

  12. #927
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    10
    Βίωσα μια περίοδο άγχους καθώς έκανα κάποιες αλλαγές στη ζωή μου τελευταία,αλλά η πρώτη κρίση με έπιασε στο άκυρο,ενώ όλα έβαιναν σχετικά καλώς!!Από τότε κατήφορος.Άρχισα να φοβάμαι τα πάντα,κυρίως επειδή δεν κατάλαβα τι είχα και γιατί το είχαΉμουν ανέκαθεν μηδενιστική και ανικανοποίητη,και έχω βιώσει και κάποια δυσάρεστα πράγματα στο μεγάλωμά μου,αλλά τι φταίει πιο πολύ από όλα προφανώς ακόμη δεν το έχω βρει.Όταν πανικοβάλλεσαι,με τη γενικότερη έννοια,δεν μπορείς να συνομιλήσεις καθαρά με τον εαυτό σου...

  13. #928
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Μήπως ήσουν σε φάση υπερκόπωσης?
    Τις κρίσεις πώς τις βίωνες? έτσι στα ξαφνικά τελείως?

  14. #929
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    10
    Τότε μπορεί να ήμουν,τώρα δεν ξέρω γιατί με ξανάπιασε,'ισως ο ενδόμυχος φόβος ότι δε στηρίζομαι στα χάπια πλέον,ίσως και το ότι δεν το δούλεψα όσο έπρεπε..
    Την πρώτη φορά ήταν όντως απρόσμενο όταν με έπιασαν,τώρα το ψιλοπερίμενα με βάση το άγχος που είχε αυξηθεί τελευταία,αποσυρόμενη απο την αγωγή.

  15. #930
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Να σε ρωτήσω Judith, στο γιατρό τί είπες και διέγνωσε κρίσεις πανικού?
    Ρωτάω γιατί νιώθω ότι έχω περάσει κάτι παρόμοιο αλλά δεν μου είπε ο γιατρός για πανικό αλλά για άγχος...

Page 62 of 63 FirstFirst ... 125260616263 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις Πανικού και εγω !!!!!
    By filakhs in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 02-01-2015, 00:06
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  3. Καθημερινότητα
    By OneiroPauL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 18-12-2007, 11:11
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By dionisis28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-09-2006, 00:13
  5. κρισεις πανικου..
    By Έλενα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-07-2006, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •