Υπαρχει ελπιδα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    23

    Υπαρχει ελπιδα?

    Γεια σας.Πασχω απο χρονια καταθλιψη κ ψυχαναγκαστικη διαταραχη και εχω δοκιμασει παμπολλες θεραπειες.Εχω αλλαξει παρα πολλα φαρμακα αλλα το αποτελεσμα ειναι χειροτερο τωρα.Αισθανομαι σαν νεκρος,οι αισθησεις μου εχουν εξασθενισει,εχω απαθεια,αποπροσωποιηση ,πολυ υπνηλια και ελλειψη συναισθηματος για το οτιδηποτε.Παιρνω Ladose,Zoloft k Rivotril.Παλαιοτερα μ ειχαν βοηθησει αλλα τωρα δν βλεπω αποτελεσμα.Περναει κανεις κατι παρομοιο?θα ηθελα να ακουσω καποια γνωμη.

  2. #2
    Φίλε, τα φαρμακα σου προσφερουν ηρεμία και με αυτο τον τροπο φυγη από το πρόβλημα, όμως το πρόβλημα στον πυρήνα του καθόλου δεν το αγγίζουν, ούτε το λύνουν διότι δεν επιδρουν στον τροπο σκέψης, δεν εκπαιδευουν τη σκεψη ώστε το προβλημα να λυθει. Έχεις απευθυνθει σε ψυχολόγο? Η ψυχολογια έχει μεθόδους τις οποίες σου διδάσκει και εσύ ο ίδιος εφαρμόζεις με τις οποιες κατανοείς, έλέγχεις και αλλάζεις τη σκέψη και τη συμπεριφορα σου ώστε να ξεπεράσεις τοσο την καταθλιψη όσο και την ψυχαναγκαστικη διαταραχη. Ένας καλος ψυχολογος της γνωστικης συμπεριφορικης μεθοδου θα σε βοηθουσε. Αν ψάξεις στην ενοτητα για την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη παραθετω σε πιο παλια θεματα τη μεθοδο (εσωτερικη παρατηρηση) που και εγω διδαχτηκα σ' αυτη μεθοδο ψυχολογιας για θεραπεια της ιψδ που πιστευω πως μεσα από τα αποτελέσματα της βοηθα και στο να ξεπεραστει η καταθλιψη.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Zodiac View Post
    Γεια σας.Πασχω απο χρονια καταθλιψη κ ψυχαναγκαστικη διαταραχη και εχω δοκιμασει παμπολλες θεραπειες.Εχω αλλαξει παρα πολλα φαρμακα αλλα το αποτελεσμα ειναι χειροτερο τωρα.Αισθανομαι σαν νεκρος,οι αισθησεις μου εχουν εξασθενισει,εχω απαθεια,αποπροσωποιηση ,πολυ υπνηλια και ελλειψη συναισθηματος για το οτιδηποτε.
    Καλημερα zodiac.Σε καταλαβαινω εχω και εγω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και ειχα και καταθλιψη.Αυτα που περιγραφεις ειναι λογικο να συμβαινουν,ειδικα αν περνας καταθλιψη.Εχω περασει και εγω απο παρομοια φαση.Για περιπου ενα χρονο που κρατησε η κατθλιψη δεν ειχα συναισθηματα.Το θεμα ειναι αρχικα να ξεπερασεις την καταθλιψη.Απο την στιγμη που τα φαρμακα δεν αποδιδουν θα μπορουσες να δοκιμασεις και ψυχοθεραπεια παραλληλα. Εγω κανω ομαδικη και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενη.
    Οσο για την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη,μαλλον δεν θα περασει ποτε αλλα μεσω της ψυχθεραπειας θα μαθεις να την ελεγχεις.

    Ποσα χρονια εχεις προβλημα?
    Last edited by betelgeuse; 27-05-2012 at 14:38.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    παντα υπαρχει ελπιδα εφοσον ειμαστε εν ζωη.Προσπαθεις εσυ να το ξεπερασεις?αντιστεκεσαι?κι εγω ταλαιπωρουμαι χρονιααααααααααα προσπαθω αλλα οταν ξεπερναω ενα κολλημα μια εμμονη που εχω τοτε ερχεται μια καινουρια και παιρνει τη θεση της και συνεχεια παλευω..ετσι η ζωη περιοριζεται κι αυτο με τη σειρα του οδηγει στην καταθλιψη.Αλλα ειναι αντιστρεψιμο στο χερι μας ειναι θελει δυναμη και πιστη.Αν πιστευεις οτι μπορεις τοτε μπορεις αν ομως πιστευεις οτι δεν μπορεις τοτε δεν μπορεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    εχω περασει βουλιμια, ανορεξια και τελος ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη την οποια εχω ακομα και λαμβανω φαρμακευτικη αγωγη (με την οποια παω σαφως καλυτερα) για την καταπολεμηση των συμπτωματων. απο ολα οσα εχω περασει, οσο με βασανισε η ιδ.διαταρ. τιποτα αλλο δεν με εχει βασανισει. ειναι μισητη ασθενεια...νομιζεις πως σε ελεγχει μια ανωτερη κακια δυναμη και οτι εσυ πρεπει να σαι υπολογος σε αυτην. θελει πολυ προσπαθεια απο μερους σου αλλα και σωστη φαρμακευτικη αγωγη απαραιτητα. εγω κανω πρσπαθεια μεγαλη καθημερινα ωστε να ανταπεξελθω σε ασχολιες, ενδιαφεροντα και δουλεια αλλα χωρις τα φαρμακα ενιωθα ΧΑΛΙΑ ολοκληρωτικα..ευτυχως εχω βρει ενα καταπληκτικο ψυχιατρο και ανθρωπο, μετα απο 12 χρονια ταλαιπωριας με ψυχολογικες νοσους και εχοντας αλλαξει γυρω στους 15 γιατρους που "δεν μου εκαναν", δεν κολλουσαν με την ιδιοσυγκρασια μου ή ηταν πολυ φιλοχρηματοι πραγμα που με απομακρυνει..δεν μπορει ολα να θυσιαζονται στον βωμο του χρηματος... ειναι αδικια να μην μπορει ενας ανθρωπος π.χ χαμηλομισθος να ζησει φυσιολογικα καταπολεμωντας τον οποιο "δαιμονα" εχει!..
    μεσα απο την δικια μου λοιπον εμπειρια αρκετων χρονων βοηθαει πρωτα απο ολα Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ και μετα τα φαρμακα... σε καποιους βοηθησε και η ψυχοθεραπεια..εμενα προσωπικα δεν με βοηθαει να πηγαινω και να αναλυω επι 1 ωρα τους ιδεοψυχαναγκασμους... οσο λιγοτερο το σκεφτομαι, τοσο το καλυτερο! αλλους βεβαια τους βοηθαει πολυ η ψυχαναλυση...ειναι λογικο..ειμαστε ανθρωποι, φθαρτο ον δηλαδη, και δεν ταιριαζει σε ολους ουτε η ιδια χειραγωγηση, ουτε η ιδια φαρμακευτικη αγωγη!
    ΥΠΟΜΟΝΗ μεγαλη...και ΠΙΣΤΗ στην ζωη!

    υ.γ: οσον αφορα τα φαρμακα μεχρι περσι επαιρνα -> topamac, anafranil, ladose, abilify
    εδω και καποιους μηνες παιρνω -> sofelin, seroquel, anafranil (και παω σαφως καλυτερα)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5
    αν θες να υπαρχει ελπιδα....θα υπαρχει....απο σενα εξαρταται...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    23
    Καλημερα.Ειχα να μπω καιρο κ τψρα ειδα τα μυνηματα.Εκανα θεραπεια με Ladose αλλα ψυχοθεραπεια δν εκανα λογω του οικονομικου.Ειχα ρωτησει κ μ ειπαν 60 η ωρα παρα πολλα αφου ειμαι κ ανεργος.Ενας φιλος μ κανει ομαδικη χρονια αλλα ειναι σε καλυτερη οικονομικη κατασταση.Την καταθλιπψη την εχω απο 11 χρονων και μ παρουσιαζοταν ανα χρονικα διαστηματα κ εκανα θεραπειες με φαρμακα..Τωρα ειμαι πολυ καλυτερα και εχω σταματησει το ladose edv kai 3 μερες.Μου ευχομαι καλη τυχη.χαχαχαχ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    ειδες βελτιωση με το λαντοζ?γιατι τι κοβεις?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    23
    πιστευω οτι μπορω αλλα οταν σου παρουσιαζετε σε παιρνει απο κατω κ εγκαταλειπεις τον αγωνα.παλια ειχα και κρισεις πανικου αλλα ευτυχως δεν εχω τωρα.το χειροτερο πραγμα που με εκνευριζει ειναι η κοπωση και η υπνηλια συμπτωματα της καταθλιψης.κοιμαμε πολλες ωρες και ξυπναω κουρασμενος και θελω παλι να ξανακοιμηθω.μ αποδιοργανωνει ολη μ την ζωη αυτο το πραγμα.εφιαλτης ειναι αμα το χεις περασει και το ζεις καθημερινα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    23
    ειδα σημαντικη βετιωση πολυ καλο φαρμακο.αλλα το παιρνω καιρο κ ειπα να το σταματησω.με βοηθησε και στην κοπωση αλλα δεν ελυσε τελειως το προβλημα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    αυτο που λες με την κοπωση και την υπνηλια το εχω ζησει και καταλαβαινω,,,δεν λειτουργει ο εγκεφαλος ουτε το σωμα,,,ο καφες δεν σε πιανει,,,,
    καλο αυτο λοιπον το λαντοζ στην περιπτωση σου,,παντως ψαξε το μπορει καπου να βρισκεται και η λυση του προβληματος,,

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    ισως το φαρμακο θελει καποιο διαστημα για να δρασει

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    23
    και εγω εχω αλλαξει πολλους γιατρους.οι πιο πολλοι να στα παρουν θελουνε.topamac,ladose,kai seroquel εχω παρει κ εγω αλλα μονο με το λαντοζ ειδα βελτιωση.αυτο το seroquel πολυ κωλοχαπο στο κρεβατι μ'εριχνε με τη μια και μου βαζε κ πολλα κιλα.θεωρειτε ισχυρο αντιψυχωσικο θα σε συμβουλευα να το αποφυγεις.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    23
    αρχικα την λυση με τους καφεδες εφαρμοσα αλλα με ξυπναγε για λιγο κ μετα με εριχνε χειροτερα συν οτι μ εφερνε πολυ αγχος κ νευρα.(επειδη δν ξερω να χειριζομαι καλα το σαιτ για να απαντησω σε καποιο μυνημα γρηγορη απαντηση δεν παω και δημοσιευση μετα?γτι σ εμενα μ τα βγαζει αυτα π γραφω ολα στο τελος της σελιδας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    καταλαβαινω,,χαιρονται καθε φορα που σε βλεπουν αλλα ελα που τους εχουμε και αναγκη,,,θα μπορουσες να ξαναπας σε γιατρο και να σου δωσει καποιο αλλο,παρομοια με το λαντοζ,,ξερεις,οτι ειδες βελτιωση με αυτο σημαινει οτι εισαι σε καλο δρομο,,μην τα παρατας,,,

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μια δεκαετια φαρμακα...υπαρχει ελπιδα να απαλλαγω?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 28-10-2021, 19:28
  2. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  3. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ??
    By FUGITIVE77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 16-10-2010, 22:29
  4. Υπάρχει Ελπίδα?
    By Marilou79 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 150
    Last Post: 29-01-2010, 13:33
  5. η δική μου ιστορία πως αρχισε και πως το ξεπερναω υπαρχει ελπιδα
    By paul1239 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-2009, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •