Μοναξιά στην δουλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    4

    Μοναξιά στην δουλεια

    Γεια σας!
    Είμαι καινουρια στο φόρουμ κ χαίρομαι που σας βρήκα!
    Όπως έβαλα για τίτλο αισθάνομαι αφάνταστη μοναξιά στην δουλειά μιας και είμαι συνέχεια εντελώς μονη όλες τις ώρες!

    Η μια κλικα ειναι οι νεαροί κ ελεύθεροι που εκανα παλια παρεα μαζι τους...οπότε απο τον καιρο που παντρεύτηκα κ έκοψα το καπνισμα(κακό κορίτσι!) δεν με θέλουν στην παρέα τους κ αυτο ειναι ξεκάθαρο κι ας προσπάθησα....

    Πέρυσι είχα κάποιο σοβαρό θέμα με την υγεία μου, ξαφνικό, που ευτυχώς ΔΟΞΑ ΣΟΙ ο ΘΕΟΣ όλα καλά! Απο τότε Όλοι μα όλοι με βλέπουν περιλυπα, δεν αντέχω αυτο το βλέμμα!

    Μια άλλη κλικα με ειρωνευτηκαν 2 άτομα, που πόνουσα το πόδι μου λογω των επεμβασεων κ το Εβαζα πανω στην καρέκλα κ επειδη τους απάντησα πίσω κ τους προσβαλα, όλη αυτή η παρέα δεν μου μιλάει.

    Έβαλα κ αρκετό βάρος κ λόγω ψυχολογίας κ λόγω των επεμβάσεων δεν μπορούσα να γυμναστω...Τώρα μπορώ να αρχίσω.... Νιώθω κ απαίσια με το βάρος μου, το σώμα μου, καλοκαίριαζει κιόλας... Ο διευθυντής στη δουλεια τα έβαλε μαζί μου απο την αρχή της χρονιάς μέχρι τώρα, λογω του ποδιου μου, μέχρι κ ο σύζυγος μου πήγε κ του μίλησε ήρεμα, μπάς κ τα βρούμε...αλλα μπά...

    Τους πρώτους μήνες έκανα παρέα με κάποιο συνάδελφο αλλα εκτός του ότι άρχισαν τα κουτσομπολιά για εμάς, ανακάλυψα πράγματα για τον χαρακτήρα του που δεν ήμουν καθόλου υπέρ, πχ να έχει 2-3 γκομενες ταυτόχρονα κτλ οποτε κ σταμάτησα να κάνουμε παρέα γιατι το ήθελα εγώ.

    Οπότε κανεις μα κανεις δεν μου μιλάει...ολόκληρη την μέρα...δυστυχώς-ευτυχώς ειναι πολλά τα διαλείμματα που έχουμε στην δουλειά μου... Κάθομαι στον καναπέ κ παίζω με το ipad. Ευτυχώς που το έχω κ αυτο..

    Ξέρω, θα μου πείτε, χάρη μου κάνουν που δεν με κάνουν παρέα, αλλα ειναι τόσο δύσκολο όοοολη μέρα μονη... Εντελώς μονη...

    Τελευταία ζαλιζομαι κ αυξάνεται η ζαλαδα... Τώρα πέφτουν πολλα μαλλιά... Λέω κ γω θα ειναι ο σιδηρος. Κάνω τεστ, μια Χαρά...η φάση ειναι πως με το που φτάνω σπίτι εξαφανίζεται η ζάλη κ ας κάνω 1000 πράγματα στο σπίτι μέχρι το βράδυ που πάω για ύπνο...

    Ξέρω, θα μου πείτε να τους γράψω, χάρη μου κάνουν, αλλα δεν ειναι καθόλου εύκολο! Το κερασάκι στην τουρτα ειναι πως με βλέπουν περιλυπα!!!
    Τι να κάνω? πως να το πολέμησω?
    Please help!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Minnie, καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum.
    Είναι πολύ ευχάριστο που είσαι καλά μετά το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισες!
    Για τη μοναξιά που νιώθεις στη δουλειά πολλοί θα σε ζήλευαν
    πρώτα επειδή δουλεύεις
    και δεύτερο επειδή δεν έχεις κανέναν πάνω από το κεφάλι σου.
    Αν θες λες γιατί εγχείρησες το πόδι σου.
    Η συμπεριφορά των συναδέλφων σου δεν είναι η καλύτερη,
    αλλά νομίζω ότι αυτό που θα 'πρεπε να σε απασχολεί
    είναι οι ζαλάδες και θα 'πρεπε να κάνεις εξετάσεις να δεις πού οφείλονται.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    4
    Joann σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου!

    Σίγουρα αναγνωρίζω το ότι έχω δουλειά στην σημερινή κατάσταση που επικρατεί κ μ´αρεσει κι η δουλειά μου, οι συνάδελφοι ειναι το θέμα...
    Ο λόγος των ζαλαδων ειναι καθαρά ψυχολογικοι λόγοι, άγχος για αυτήν την μοναξιά...
    Με το που έρχομαι σπίτι φεύγουν όλα!
    Κ δυστυχώς έχω κάποιον πάνω απο το κεφάλι μου, τον διευθυντή που με πήρε απο την αρχή με κακό μάτι...

    Τώρα σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να βρω διάφορους τρόπους να απασχολω τον εαυτό μου καθώς είμαι στην δουλεια, μιας κ έχω αρκετές ώρες ελευθερες, αλλα δεν μπορω να φεύγω, πρέπει να είμαι εκεί...
    Πχ βιβλίο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Minnie στο "εγχειρίδιο του ζην" ο Επίκτητος αναφέρει ότι η ευτυχία και η ελευθερία αρχίζουν με το να αντιληφθεί κάποιος ξεκάθαρα μία και μόνη αρχή: μερικά πράγματα βρίσκονται στην εξουσία μας και άλλα όχι.
    Μόνο όταν έχεις αντιληφθεί αυτόν τον κανόνα και έχεις μάθει να διακρίνεις ανάμεσα σε αυτό που μπορείς και σε αυτό που δεν μπορείς να εξουσιάζεις είναι δυνατό να υπάρξει εσωτερική γαλήνη και εξωτερική πραγματικότητα.
    Η προσπάθεια να ελέγξουμε ή να αλλάξουμε αυτά που δεν μπορούμε έχει σαν αποτέλεσμα να βασανιζόμαστε.
    Εν προκειμένω το πως σε βλέπουν οι άλλοι και ποια η γνώμη τους είναι πρόβλημά τους.
    Μην ασχολείσαι. Οι ζαλάδες αφού φεύγουν όταν επιστρέφεις στο σπίτι σου, νομίζω ότι έχουν να κάνουν με την εσωτερική ένταση που αναπτύσσεται στο χώρο εργασίας.
    Καλό θα ήταν μα δεις ένα ειδικό για αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    minnie καλή κυριακή.Δεν ξέρω τι επέμβαση έκανες κ σε βλέπουν με βλέμμα συμπόνιας αλλά αφού σε τρελαίνει πες τους το "παιδάκια, φιλαράκια μου γλυκά ΠΑΕΙ αυτό άντε να ασχοληθούμε με άλλα"αμαν μωρέ πως μου τη δίνουν κ εμενα κάτι τέτοια αντί να σε κάνουν να νιώσεις καλά σε αρρωσταίνουν κ στο κάτω κάτω αφού όλα πήγαν καλά τι βλέμματα λύπης κ φρίκης (ο λόγος που το λέει).Όσο για τους "ελεύθερους"τι τους θες μία αυτοί δέκα εσύ άσε που θα ρουφάς αθελά σου τις τζούρες σου χαχα.Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΑΚΟΣ πως την έχει δει ?παίξε μαζί του το (πινακοτη πινακοτη από το άλλο μου αυτί).Ε!αφου θα έχεις συνδέσει κανονικότατα διευθυντη κ λοιπούς κ θα έχεις φιξαρει τα βλέματα τότε τα κιλά θα φύγουν γιατι θα είσαι ολοκαίνουργια ψυχολογικά .

    Υ.Γ
    Μοναξιά?κ εμείς εδώ τι είμαστε?Εντάξει ξέρω τι θα πεις,όλα μωρε θα γίνουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    γειά σου minnie,
    Zούμε δύσκολες στιγμές και το νάχεις εργασία σημαίνει κι ότι είσαι
    σε πλεονεκτική θέση.. Κάνε το καλύτερο που μπορείς και να σκέφτεσαι πως
    κι οι συνάδελφοι σου προσπαθούν κι αυτοί για το ξεροκόμματο που μας πετάνε!

    Παλαιότερα και για κάποιους από μας η δουλειά ήταν για το ευ ζην, τώρα
    όμως δυστυχώς τα πράγματα άλλαξαν τόσο τραγικά, που δεν ξέρουμε κιόλας αν αύριο
    θα χτυπήσουμε την κάρτα εργασίας. Απλά το παρακάτω:

    " μη διαφωνείτε και ειρωνεύεστε βλάκες, ούτε ο κόσμος θα καταλάβει τη διαφορά

    και σ' αυτούς δίνεται την αξία, που απεγνωσμένα ζητούν να πάρουν ".



    υ.γ. δες τους με συμπόνοια καλύτερα και κράτα μια στάση ουδέτερη, για να μην επηρεάζεσαι..
    πάντως, ποτέ δεν είν' αργά για να ξαναδώσεις σε κάποιον ευκαιρία για προσέγγιση,
    αν αυτό ίσως σε κάνει να νιώσεις τελικά εσύ καλύτερα..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    4
    Παιδιά σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας!
    Έχετε δίκιο!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    εγω τωρα γιατι νομιζω οτι φταις κι εσυ..αυτος ο συναδελφος που εχει τις πολλες γκομενες σου φερόταν ασχημα και τον σχολασες απο παρεα????????παρεα κανατε δε θα εκανες σχεση μαζι του οι αλλοι που ειναι ελευθεροι και νεοι αποκλειεται να σε απομακρυναν επειδη παντρευτηκες ή επειδη δεν καπνιζεις πλεον,δεν μπορω να πιστεψω κατι τετοιο μαλλον εσυ εχεις βγαλει αυτα τα συμπερασματα που ειμαι σιγουρη δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα..και οι αλλοι που σου παν για το ποδι που εβαλες στην καρεκλα δεν τους εξηγησες με ευγενικο τροπο γιατι το εκανες???αρπαχτηκες και τους εβρισες...κοιτα σκεψου οτι μπορει να παρερμηνευεις καποια πραγματα που κανουν ή λενε οι συναδελφοι σου και να εισαι λαθος..δες και τη δικη σου συμπεριφορα..εσυ τους μιλας???εσυ τους πλησιαζεις??πας στην παρεα τους λες γεια πιανεις συζητηση???μηπως οταν ήσουν μαζι τους συζητουσες συνεχεια για το προβλημμα υγειας που είχες και τους κουρασες???παντως δεν παλευεται να δουλευεις υπο τετοιες συνθηκες πιστευω πιο σημαντικο ειναι το κλιμα που επικρατει στο εργασιακο περιβαλλον παρα ο μισθος..φροντισε να το διορθωσεις και να το κανεις για σενα για να περνας εσυ καλα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    4
    El.gre γεια σου κ σ´ευχαριστω για την απάντηση σου!

    Ο τύπος που έκανα παρέα σταμάτησα γιατι άρχισε με "τροπο" να μου την πέφτει...
    Φυσικά κ προσπάθησα κ άνοιξα κουβέντα κ πήγα στην κουβέντα με διαφορους αλλα γράψιμο...
    Κ όχι σε κανεναν δεν τους επρηξα για το ποδι μου γιατι απλά όλοι ήξεραν τι μου συνεβηκε γιατι παραλίγο να πεθάνω...
    Κ ναι έδωσα ευκαιρία κ άνοιξα συζήτηση κτλ...

    Σίγουρα κάποιες καταστάσεις αν δεν τις ζήσει κανεις δεν γνωρίζεις...

Similar Threads

  1. φλερτ στη δουλεια
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 30-03-2012, 11:51
  2. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57
  3. ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ
    By zelmir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2010, 18:52
  4. Δουλεια και νευρα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 25-09-2009, 22:38
  5. 1h μερα στην δουλεια
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 15-08-2009, 01:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •