Συναντηση-Συγκεντρωση για ατομα με χαμηλη αυτοπεποιθηση,κοινωνικη φοβια... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Καταρχήν συγχαρητήρια για την υπομονή σου! Ελπίζω ο τύπος να το αξίζει.

    Τώρα, όσον αφορά το πρόβλημά του, να σου πω πρώτα πως είμαι κοινωνιοφοβικός
    με PhD στην αποφευκτικότητα(!) οπότε μπορώ να σου πω πως θα ενιωθα εγώ.
    ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτό δεν σημαίνει ότι ο φίλος σου πάσχει απ'αυτό και όχι από κάτι άλλο!

    Λοιπόν, καταρχήν είναι λογικό όταν δεν έχεις φίλους, και γι' αυτό νιώθεις ένα αίσθημα
    κατωτερότητας, να μην θες να ανοιχτείς στον άλλο. Είναι ο φόβος ότι ο άλλος θα σε
    "καταλάβει", θα δει τον "πραγματικό σου εαυτό" που δεν αξίζει μία κτλ.

    Δεύτερον, όσοι πάσχουν από αυτή την διαταραχή νιώθουν ότι μειονεκτούν έναντι των
    άλλων (των "κανονικών") γι' αυτό και υποφέρουν από χαμηλή αυτοπεποίθηση. Νομίζω
    αυτή η έλλειψη πίστης στον εαυτό είναι εμφανής στην περίπτωση του φίλου σου.

    IMO αυτό που έκανες είναι ακριβώς το αντίθετο απ' το ενδεδειγμένο!

    Αν το έκανες σ' εμένα, θα ένιωθα τεράστια ντροπή και φόβο και (κυριολεκτικά) θα το
    έβαζα στα πόδια. Αν δηλαδή τον "κατηγόρησες" ότι ξέρεις από τι πάσχει κτλ και αυτός
    είναι όντως αποφευκτικός, τότε αυτό απλά θα επιβεβαιώσει τον αρχικό του φόβο: ότι
    δηλαδή δεν έπρεπε να σου ανοιχτεί γιατί τώρα είδες πίσω από το τείχος που υψώνει
    για να κρύψει τις αδυναμίες του και άρα είσαι σε θέση να τις εκμεταλλευτείς, να τον
    κοροϊδέψεις κτλ.

    Τώρα, μια λύση στο πρόβλημά σου είναι να περιμένεις λίγες μέρες, να κουλάρετε και
    οι δυο και να του στείλεις μήνυμα "τι κάνεις", "θέλω να σε δω", τέλοσπάντων οτιδήποτε
    άσχετο με το "κυρίως θέμα". Αν θες να του αποσπάσεις τα εσώτερά του, υπάρχει ο κατά-
    λληλος τόπος και χρόνος αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι που γίνεται μέσω μηνύματος!?!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Καταρχήν συγχαρητήρια για την υπομονή σου! Ελπίζω ο τύπος να το αξίζει.

    Τώρα, όσον αφορά το πρόβλημά του, να σου πω πρώτα πως είμαι κοινωνιοφοβικός
    με PhD στην αποφευκτικότητα(!) οπότε μπορώ να σου πω πως θα ενιωθα εγώ.
    ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτό δεν σημαίνει ότι ο φίλος σου πάσχει απ'αυτό και όχι από κάτι άλλο!

    Λοιπόν, καταρχήν είναι λογικό όταν δεν έχεις φίλους, και γι' αυτό νιώθεις ένα αίσθημα
    κατωτερότητας, να μην θες να ανοιχτείς στον άλλο. Είναι ο φόβος ότι ο άλλος θα σε
    "καταλάβει", θα δει τον "πραγματικό σου εαυτό" που δεν αξίζει μία κτλ.

    Δεύτερον, όσοι πάσχουν από αυτή την διαταραχή νιώθουν ότι μειονεκτούν έναντι των
    άλλων (των "κανονικών") γι' αυτό και υποφέρουν από χαμηλή αυτοπεποίθηση. Νομίζω
    αυτή η έλλειψη πίστης στον εαυτό είναι εμφανής στην περίπτωση του φίλου σου.

    IMO αυτό που έκανες είναι ακριβώς το αντίθετο απ' το ενδεδειγμένο!

    Αν το έκανες σ' εμένα, θα ένιωθα τεράστια ντροπή και φόβο και (κυριολεκτικά) θα το
    έβαζα στα πόδια. Αν δηλαδή τον "κατηγόρησες" ότι ξέρεις από τι πάσχει κτλ και αυτός
    είναι όντως αποφευκτικός, τότε αυτό απλά θα επιβεβαιώσει τον αρχικό του φόβο: ότι
    δηλαδή δεν έπρεπε να σου ανοιχτεί γιατί τώρα είδες πίσω από το τείχος που υψώνει
    για να κρύψει τις αδυναμίες του και άρα είσαι σε θέση να τις εκμεταλλευτείς, να τον
    κοροϊδέψεις κτλ.

    Τώρα, μια λύση στο πρόβλημά σου είναι να περιμένεις λίγες μέρες, να κουλάρετε και
    οι δυο και να του στείλεις μήνυμα "τι κάνεις", "θέλω να σε δω", τέλοσπάντων οτιδήποτε
    άσχετο με το "κυρίως θέμα". Αν θες να του αποσπάσεις τα εσώτερά του, υπάρχει ο κατά-
    λληλος τόπος και χρόνος αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι που γίνεται μέσω μηνύματος!?!
    Σε ευχαριαστω πολυ για την αμμεση απαντηση σου...εκτιμω πολυ την βοηθεια σου
    Το θεμα ειναι οτι οταν ειμαστε μαζι, φοβαμαι να του πω πολλα πραγματα και να προσπαθησω να τον κανω να ανοιχτει γιατι κατευθειαν βλεπω τις αντιδρασεις του, αγχος, εντονος τονος στην φωνη, αποφυγη συζητησης και γινεται απολυτος...‘εγω ειμαι για να σας παρακολουθω και να σας θαυμαζω καθως συνεχιζεται την ζωη σας‘...οι μονες φορες που εχει γινει πιο γλυκος και τρυφερος μαζι μου μεχρι σημειου να μου πει οτι ειμαι δικος του ανθρωπος και οτι με εχει πολυ ψηλα, ηταν μεσω μηνυματων και βεβαια σε καταστασεις που κρατουσα αμυντικη σταση...για να μην με χασει δηλαδη...για αυτο σου λεω οτι νομιζω οτι μονο οταν συμβαινει να πιστευει οτι θα φυγω, βλεπω λιγο φως...αντιθετως οταν παω συνεχως με τα νερα του, εξαφανιζεται για μερες και οταν ξαναεπικοινωνουμε, εχει θεσει τους ορους του δηλαδη θα συναντηθουμε μονο για λιγο, συνηθως μονο πρωι γιατι το βραδυ....καθε βραδυ!....εχει δουλεια και εξοδο......προφανως το κανει γιατι φοβαται οτι οταν συναντηθουμε θα εχει να αντιμετωπισει την πιο συναισθηματικη επαφη...
    εχω δει και εχω διαβασει παρα πολλα αρθρα για αυτη την διαταραχη τις τελευταιες ημερες....ολα λενε οτι μια καλη αρχη ειναι το ατομο ειναι να αντιμετωπισει την φοβια του και να δει την αληθεια....η οικογενεια και ο συντροφος απο μονοι τους δεν μπορουν να κανουν τιποτα......αυτο προσπαθησα να κανω με το τελευταιο μηνυμα που του εστειλα....ειναι ατομο δυναμικο και που διεκδικει πραγματα τουλαχιστον στην δουλεια του....πτυχιο, δυο μεταπτυχιακα, επιτυχημενη καριερα, συνεχη σεμηναρια καταρτισης και επισης κατα διαστηματα διδασκει και σε πανεπιστημιο....εχει και εκει ειδικευθει.....θελω απλα να τον κανω να διεκδικει και στην προσωπικη του ζωη....
    εσυ συνεχιζεις να πιστευεις οτι με το να απεχω και με το να περιμενω απο αυτον και με το να του λεω την αληθεια, τον απομακρυνω ακομα περισσοτερο?
    Ξερω οτι μπορει να το κανει γιατι τουλαχιστον στις αρχες τις σχεσεις μας ηταν πιο δοτικος....εκδρομες, αγκαλιες, χαμογελα αλλα τοτε δεν ειχαν αναπτυχθει συναισθηματα...τωρα αυτα ειναι που τον μπλοκαρουν? αυτο που με εχει κρατησει μεχρι τωρα ειναι η αγαπη μου για αυτον...ξερω οτι θελει χρονο και εγω εχω απιστευτα αποθεματα υπομονης και αγαπης αρκει ομως να τον βλεπω!!!!! του το ειπα αρκει να βλεπουμε ενα DvD χωρις να μιλαμε μονο να ειμαστε στον ιδιο χωρο ΜΑΖΙ.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Λοιπόν ξέρεις κάτι; Δεν ξέρω από τι πάσχει ο φίλος σου αλλά
    είμαι 99.9% σίγουρος ότι ΔΕΝ πάσχει από αποφευκτική διαταραχή.

    Ο λόγος είναι ότι η Α.Δ. είναι κάτι πολύ πιο γενικευμένο και
    "βαρύ" από τα συμπτώματα που περιγράφεις. Ενα αποφευκτικό
    άτομο θα αποφύγει σχεδόν κάθε δραστηριότητα που τον φέρνει
    σε επαφή με άλλους ανθρώπους γιατί ΦΟΒΑΤΑΙ γενικώς τους
    ανθρώπους (είτε γιατί οι συνομήλικοί του τού ασκούσαν ψυχολο-
    γική/σωματική βία είτε γιατί οι γονείς του τον παραμελούσαν).

    Το γεγονός ότι ο φίλος σου διαπρέπει ακόμα και σε τομείς που
    απαιτούν διαπροσωπική επαφή, όπως είναι η διδασκαλία, για μένα
    τον αποκλείει απ'το ενδεχόμενο να πάσχει από Α.Δ..

    Επίσης, όπως είπες σου θέτει ακόμα και (γελοίους) όρους όπως
    θα βρισκόμαστε μόνο σαρκικά ή μόνο τα πρωινά και τα λοιπά.
    Κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι τελείως ατυπική συμπεριφορά
    για έναν αποφευκτικό (δηλαδή το να επιβάλλεται στον άλλο)

    Τέλος, η συμπεριφορά του στην αρχή της σχέσης είναι για μένα
    το τελευταίο καρφί στο φέρετρο της θεωρίας ότι πάσχει από Α.Δ.
    Ο λόγος είναι ότι ένας αποφευκτικός ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ δεν θα ήταν
    ανοικτός και γούτσι γούτσι στην αρχή μιας γνωριμίας!!!

    ***

    Πάμε τώρα στην διάγνωση (τα παρακάτω είναι αυστηρά προσωπική
    άποψη και μπορεί να κάνουν ζημιά, δεν είμαι ψυχολόγος κτλ...)

    Αν έπρεπε να "διαλέξω" από τι πάσχει ο φίλος σου, θα έλεγα
    ότι πάσχει από fearful-avoidant attachment. Δες εδώ:
    en.wikipedia.org/wiki/Attachment_in_adults#Insecure_attachment

    Εδώ ένα ωραίο thread που βρήκα με συμβουλές:
    http://www.psychforums.com/avoidant-...opic77412.html


    Παρεμπιπτόντως, μπορεί κάποιος admin να μεταφέρει τα τελευταία
    posts στη σωστή κατηγορία "Σχέσεις κτλ" ώστε να τα δουν και άλλοι;

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    3
    Σε ευχαριστω πολυ για τα sites και την βοηθεια σου!
    Εχω καταμπερδευτει γιατι ο ορος fearful avoidant δεν δεν αναφερεται πουθενα σε κανενα αντιστοιχο ελληνικο site ψυχολογιας ενω σε αλλα το συσχετιζουν με το avoidant attachment...σχεδον σε κανενα αλλο αρθρο δεν βρηκα αυτον τον ορο...anyway...σε πολλα απο αυτα βρηκα πολλα στοιχεια του εαυτου μου οπως και ολοι μας μπορουμε να βρουμε....δεν θελω να βαλω καποιον τιτλο στον ανθρωπο μου που στο τελος μπορει να τον πιστεψω κιολας και να ειναι ολο λαθος....θα αφησω το χρονο να δειξει....ελπιζω θετικα πραγματα...αν οχι...τοτε και οι δυο θα εχουμε χασει.....
    Το σιγουρο ειναι οτι προκειται για τον πιο αγνο και καλοψυχο ανθρωπο που εχω γνωρισει, που στις αρχες επιζητουσε την αγκαλια και την συνεχη επιβεβαιωση βεβαια και που με την απορριψη απομακρυνθηκε....ισως για να μην φευγει, να θελει να ξανανοιωσει την ιδια ασφαλεια ξανα απο την αρχη...we'll see...
    Thanks :)

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 16:40
  2. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 20:44
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  4. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 16:14
  5. χαμηλη αυτοπεποιθηση.............
    By amarylis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2009, 18:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •