φοιτητικές παρατάξεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    18

    φοιτητικές παρατάξεις

    έχετε νιώσει στο χώρο του πανεπιστημίου να σας προσεγγίσουν άτομα από παρατάξεις,τα οποία όμως να αυτοπαρουσιάζονται ως φίλοι;όταν τους ακολουθείς,είτε αυτό λέγεται πάρτι είτε κινητοποίηση ( 2 εκ διαμέτρου αντίθετα παραδείγματα που καλύπτουν όμως ολόκληρο το φάσμα των φοιτητικών παρατάξεων ) να είναι όλα οκ , όταν όμως όχι να σε πρήζουν με τηλέφωνα ,να αντιμετωπίζεις μια ειρωνική στάση,και εν τέλει να σε κάνουν να νιώθεις άσχημα με τον εαυτό σου επειδή αναγκάζεσαι πολλές φορές να λες ψέματα και να μην απαντάς στο τηλέφωνο (εν ολίγοις να κρύβεσαι) για να αποφύγεις το κάθε τι;
    πέρασα μια τέτοια φάση τον τελευταίο καιρό γιατί ήμουν και αρκετά μπλεγμένη με όλα αυτά και ένιωσα τρελή απογοήτευση και πίεση ( ήθελα να φύγω και δεν με άφηνα κυριολεκτικά όμως ). ακούω γνώμες ή και εμπειρίες.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Κοματοσκύλα, μπεεεεεεε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μακρια απο παραταξεις.
    Ναι παρουσιαζονται σαν φιλοι , σε παιρνουν τηλεφωνο να σε ενημερωσουν για ανακοινωσεις τις τελευταιας στιγμης (μερικες απο τις οποιες δεν υπαρχουν στους πινακες , τυχαιο? )
    μπορουν να σου βρουν βιβλια οταν δεν εχεις , μπορουν να σου πουν θεματα που σιγουρα θα πεσουν , μπορουν να σου δωσουν ετοιμες εργασιες . Ειναι μικροι θεοι . Με ενα τηλεφωνημα καταφερνουν τα παντα ( απο πρωτο τραπεζι πιστα μετα φυαλης για 10 ευρω μεχρι σιγουρη θεση στο δημοσιο) .

    Ειναι πραγματικα αγιοι . Τοση καλοσυνη που νιωθεις οτι πνιγεσαι . Τοτε λοιπον το μονο που σε σωζει ειναι να πεις την μαγικη κουβεντα.
    "Διαφωνω ιδεολογικα μαζι σας , και δεν θεωρω οτι προσφερεται κατι με αυτο που κανετε . Μπορω και μονη μου να βρω βιβλια , να κανω εργασιες να κλεισω πρωτο τραπεζι πιστα , και τραβατε γαμηθητε γιατι μου εχετε σπασει τα αρχιδια."

    Τοτε λοιπον οι μικροι θεοι αλλαζουν προσωπο , η καλοσυνη τους παει περιπατο και αρχιζεις να βλεπεις στον υπνο σου οτι σε κυνηγαει ο pinhead (αυτος απο το Hellraiser.)
    Προσοχη , μην πειτε την μαγικη προταση αν εχετε κανει αιτηση για μεταπτυχιακο στο τμημα που εξουσιαζουν ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Και τωρα σοβαρευομαι . Ναι και εγω εχω περασει απο αντιστοιχη φαση. Λοιπον ξεκαθαρισε οτι δεν θες να εχεις επαφες και αν σε παιρνουν τηλεφωνο πες τους οτι απλα δεν θεεις να συμμετασχεις γιατι πολυ απλα δεν σε καλυπτει αυτο που θελουν να κανεις.
    Last edited by betelgeuse; 18-08-2012 at 17:47.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    νομιζω σε ολους μας εχει τυχει κατι αναλογο...πχ μια κοπελα ηταν παρα πολυ φιλικη μαζι μου, πιναμε καφεδες, μου εδινε τις απειρες σημειωσεις χωρις να της ζητησω κατι τετοιο και μολις ηρθε η μερα των εκλογων μ'επρηζε στα τηλεφωνα να παω να την ψηφισω αλλα επειδη ειχα ενα θεμα υγειας δε μπορεσω να παω. ε απο κει και περα σταματησε να μου μιλαει.
    Will I ever be free?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εμετικες παραταξεις! αχρηστες τελειως στη κοινωνια, καλες μονο για να ανεβοκατεβαινουν στις θεσεις και στα ματια των αλλων, οσοι ανηκουν εκει. καημενα φοιτητρονια που αναγκαζονται να τα ζουν αυτα.

    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    ο pinhead (αυτος απο το Hellraiser.)
    μολις ανεβηκες στην εκτιμηση μου. τα εχω δει και τα 8, το 9 ηταν μαλακια και δεν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αχχχ, μεγαλη ιστορια κ μεγαλο θεμα ανοιγεις..
    Οι φοιτητικες παραταξεις σε ολες τις σχολες κ τα τμηματα ειναι γεγονος. Κ δυστυχως αυτο που μπορουμε κ περναει απ το χερι μας να κανουμε ειναι οχι να αδιαφορησουμε οταν μας τα πρηζουν, αλλα να εξηγηθουμε ομορφα κ ευγενικα οτι δν μας ενδιαφερει να ενταχθουμε σε καποια ιδεολογια κ να πολιτικοποιηθουμε, οτι "δν ασχολουμαι εγω μ αυτα, απεχω".
    Επειδη περασα ενα φεγγαρι κανοντας παρεα με ατομα συγκεκριμενης φοιτητικης παραταξης (δν εχει σημασια ποιας) εχω να σου πω οτι απο τα λιγα π καταλαβα παιζει πολυ βρωμα εκει μεσα. Εχουν αυτοι τις διασυνδεσεις κ τις ακρες τους, κοπροσκυλιαζουν χωρις να πατανε στη σχολη κ να ενδιαφερονται να παρουν ποτε πτυχιο (κ το χειροτερο εμποδιζουν κ τους υπολοιπους που ΘΕΛΟΥΝ να τελειωσουν τη σχολη, με τις δηθεν για σοβαρο λογο κ με αιτηματα καταληψεις που σιγονταρουν κ παρασερνοντας ειδικα τα πρωτοετακια απο την επαρχια που ερχονται ψαρωμενα) αλλα αυτοι κ να ΜΗΝ παρουν πτυχιο (που δν θα παρουν) εχουνε τις ακρες τους κ θα βολευτουνε στο συντονιστικο η στην διοικηση της εκαστοτε παραταξης. Τους αλλους ομως θα τους εχουν για αγγαρειες, τα παιδια για ολες τις δουλειες, να τους στελνουν για αφισοκολλησεις, να μοιραζουν στο δρομο φυλλαδια, να προπαγανδιζουν κ αλλα τετοια ωραια.
    Στην ουσια ειναι τα αφεντικα κ τα σκυλακια. Ε λοιπον παιδια ειδικα εσεις οι πρωτοετεις μην δεχτειτε να γινετε σκυλακια κανενος.
    Μην δελεαζεστε απο την δηθεν "καλοσυνη" τους που μοιραζουν σημειωσεις δωρεαν, θεματα για τις εξεταστικες, εργασιες κλπ. Νομιζω τωρα καταλαβαινετε για ποιο λογο το κανουν.
    Κ φυσικα οταν μας εχουν αναγκη για να παρουν την ψηφο τοτε μας θυμουνται!
    Θυμαμαι οταν ημουν κ εγω πρωτοετακι (λολ) που ειχα παει την πρωτη μερα να κανω την εγγραφη στη σχολη. Λοιπον με το που πατησα το ποδι μ ηρθαν απο τη μια μελη της δαπ-νδφκ, απο την αλλη της πασπ, απο την αλλη της κνε, της φαπα, μαπα κτλ κ "Να σε βοηθησουμε κοπελια να κανεις την εγγραφη" κ μοιραζαν κ ντοσιε κ στυλα της παραταξης ελεος! Τους ειπα με ομορφο τροπο "Παιδια μπορω να κανω κ μονη μ την εγγραφη, ευχαριστω".
    Πραγματικα ωρες ωρες ειναι τσιμπουρια κ κολλητσιδες σε βαθμο αηδιας, τους σιχαινομαι. Στο πρωτο ετος δν ειχα παει να ψηφισω στις φοιτητικες εκλογες κ με ειχαν πρηξει στα τηλεφωνα. Στα υπολοιπα ετη πηγαινα κ ψηφιζα.
    Επισης αυτο με τις σημαιωσει κ τα βιβλια αλλη μαλακια! Αν πηγαινετε παιδια ανελλιπως στις παρακολουθησεις δν εχετε αναγκη κανενος τις σημειωσεις, αλλωστε εγω παντα εμπιστευομουν περισσοτερο τις δικες μ παρα οταν επαιρνα απο φιλες μ!
    Θα μπορουσα να γραψω κ απειρα αλλα παραδειγματα αλλα δν εχει νοημα κ νομιζω ειναι ξεκαθαρη η θεση μ.
    Τους λες "ευχαριστω, δεν ενδιαφερομαι, δεν ασχολουμαι με πολιτικα" κ τελειωνει η υποθεση. Μια δυο θα το παρουν χαμπαρι κ θα σταματησουν.

    Ενδιαφερον θεμα by the way, κ παντα επικαιρο, πειτε κ αλλοι τη γνωμη σας!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Καλα κρασια με τις παραταξεις! Χεσ'τα κι ασ'τα! Παιξ'το απολιτικ κι ας εισαι βαθια πολιτικοποιημενη!
    Δυστυχως βεβαια οι παραταξεις κατοικοεδρευουν και καλοπιανουν τα υποψηφια θυματα επειδη οι γραμματειες ξυνονται και δεν ενημερωνουν οπως πρεπει τους φοιτητες και ειδικα τους πρωτοετεις...
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Καλη φαση, θα ξερω...τι εχει να παιχτει,ενδιαφερον ποστ lacry

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    on mission
    Posts
    397
    τα παντα ολα να περιμεντε...

    περισσοτερες πληροφοριες συντομα απο εμε γιατι σημερα "ανατολιζω"...

    αλλα τα χω δει ολα με δαυτους!
    Nothing in life is to be feared, it is only to be understood . . .

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    18
    και όταν σε προσεγγίζουν <<αγωνιστικές >> παρατάξεις;που ούτε τραπέζι σου υπόσχονται,ούτε σημειώσεις......τότε ποια είναι η στάση που τηρείς;;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Για πειτε,για πειτε, θα ειμαι Πρωτακι φετος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by pitsirika72 View Post
    και όταν σε προσεγγίζουν <<αγωνιστικές >> παρατάξεις;που ούτε τραπέζι σου υπόσχονται,ούτε σημειώσεις......τότε ποια είναι η στάση που τηρείς;;;
    Oτι ανηκεις σε αλλο χωρο και οτι διαφωνεις ιδεολογικα με τις φοιτητικες εκλογες και για αυτο δεν ψηφιζεις.
    Παραδειγμα : Θα συμμετειχα ανετα σε μια φοιτητικη πολιτικη παραταξη , αν με καλυπτε. Δυστυχως οι περισσοτερες παραταξεις ειναι κομματικες , και εγω δεν ταυτιζομαι με καποιο κομμα ιδεολογικα για αυτο προτιμω να απεχω.

    Αλλα γενικα οσο μπορεις να περιοριζεις τις επαφες σου με τα μελη των οργανωσεων στα τυπικα .


    Υ. Γ. Ειλικρινα θα ηθελα να υπαρχουν πολιτικες ομαδες σε σχολες , αλλα οταν λεω πολιτικες εννοω πολιτικες . Δηλαδη μια ομαδα ανθρωπων που θα οργανωναν συζητησεις για πολιτικα θεματα (πχ συστημα παιδειας , πολεμοι , γεωπολιτικη κλπ) και θα προτειναν λυσεις ή καινουργιες ιδεες , χωρις να ασκουν πιεση και χωρις νταηλικια , αλλα φανταζομαι οτι στα ελληνικα ΑΕΙ και ΤΕΙ μια τετοια ομαδα δεν θα ειχε μελλον.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Alucard View Post
    Καλη φαση, θα ξερω...τι εχει να παιχτει,ενδιαφερον ποστ lacry
    Thanks! :) Σε κανα διμηνο θα τα διαπιστωσεις κ ιδιοις ομμασι! Καλα ξεμπερδεματα λολ ! :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •