Ειμαι μονος χωρις φιλους - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Παιδιά, δε νομίζω τελικά ότι είναι σημάδι των καιρών. Εξ απανέκαθεν υπήρχαν περιθωριοποιημένα άτομα στον πληθυσμό, απλώς τότε φορούσαν ράσο και έπαιρναν το δρόμο του αναχωρητισμού. Σκεφτείτε το, δεν κακό... Ούτε φόρους θα πληρώνετε και θα καλοπερνάτε, μην το ψάχνετε.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Mercyless Fate View Post
    Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι υπάρχει μια αντίφαση σε αυτήν την πρόταση.Πάραυτα είναι καλό που έχεις προσδιορίσει την πηγή του 'κακού'.
    ισως να εχεις ακουσει πολλους να λενε πως οταν θες κατι παρα πολυ και το κυνηγας συνομωτει το συμπαν εναντιον σου και δεν ερχεται, αντιθετως τα καλα σου εμφανιζονται εκει που δε το περιμενεις. με αυτο το σκεπτικο λοιπον εγω επαψα να κυνηγαω γκομενακια, ομως και παλι δε μου ηρθαν (τουλαχιστον ταιριαστα κι αυτα που ηθελα).

    Quote Originally Posted by Mercyless Fate View Post
    Κοίτα να δείς φίλε,οι λάβρες εποχές της δις υποτιμημένης δραχμής που με το 5χιλιαρο έβγαινε ο άλλος έξω και γ.....σε και εδερνε τελειώσανε.Σιγά σιγά αρχίζουμε όλοι να εξισωνόμαστε στην ίδια μοίρα,δηλαδή...όλοι στην ψάθα.Έχω την πεποίθηση ότι εν μέσω κρίσης θα αλλάξουν πολλά πράγματα σε επίπεδο διαπροσωπικών σχέσεων γενικότερα.Η ανάγκη φέρνει συσπείρωση,και ήδη μια τέτοια συσπείρωση παρατηρείται ειδικά στους μικρομεσαίους.Η πιστωτική,το status και τα βεντετιλίκια (κυρίως απο τις γκόμενες) τελειώσανε,και για όσους δεν τελειώσανε ακόμη,θα καταλήξουν μια μικρή μειοψηφία όπως και το 60.Αρε Τζέφρευ,κάτι καλό έκανες τελικά...
    εμενα μου λες, αμα συγκρινω τον εαυτο μου πριν τη κριση με τον τωρινο, ειμαι για το χωμα. πριν ερθει η κριση κι ολο αυτο, καταφερα κι εκανα 4-5 σχεσουλες, ειχα σχεδια κι ονειρα. τα τελευταια 2 χρονια τιποτα απολυτως, ψυχικα νεκρος, φυτοζωω και δεν εχω ουτε μια ελπιδα.

    Quote Originally Posted by Mercyless Fate View Post
    Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα.Απλώς για να το γαρνίρω λίγο παραπάνω και να γίνω λίγο καυστικός (θα έσκαγα) θα σου πω το εξής : Ήτανε η απαξίωση της ζωής του χωριού που ήτανε η αρχή του κακού γι'αυτό που συζητάμε.Με την γέννηση της αστυφιλίας,ήρθε εδώ χάμω κάθε καρυδιάς καρύδι για να κυνηγήσει το μεγάλο ψάρι.Μια πόλη που το σχέδιο της προέβλεπε 1 με 1,μιση max εκ. κατοίκους έγινε ξαφνικά η γη της επαγγελίας για όλη την Ελλάδα.Παίδες,μια πόλη που είναι άρρωστη και σαπίζει απ'όπου και αν την πιάσεις,είναι δεδομένο ότι θα αρρωστήσει και τους κατοίκους της.Τίποτα δεν είναι τυχαίο.
    ναι κατεβηκαν ολοι οι βλαχοι απ'το χωριο νομιζωντας οτι θα βολευτουν στη μεγαλουπολη. ηρθαν και οι αλλοδαποι πακετο, και ολο αυτο οπως καταλαβαινεις μονο καλο δε μπορει να κανει.

    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Δεν είναι όλες ίδιες. Εξαρτάται πού στοχεύεις.
    δε ξερω σε ποιο φυλο ανηκεις γιατι δε ξεχωριζει το nickname, αλλα ναι συμφωνω τις εξαιρεσεις ψαχνουμε παντα. το θεμα ειναι πως οταν εισαι αντικοινωνικος ή εχεις αναγκη απο συντροφια, τοτε δυσκολα βρισκεις. οταν εισαι καλα και δεν εχεις αναγκη κανεναν, τοτε σου κολλανε ολες. το εχω παρατηρησει και θυμαμαι σκηνικα στο παρελθον οταν ειχα σχεση, που μου την ειχε πεσει και μεστο λεωφορειο μια ενω πηγαινα να δω την αλλη που τα'χαμε, λες και ζηλεψε και την μυριστικε.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    το θεμα ειναι πως οταν εισαι αντικοινωνικος ή εχεις αναγκη απο συντροφια, τοτε δυσκολα βρισκεις.
    Μπορεί και να χεις δίκιο. Συνήθως ο έρωτας σου έρχεται όταν δεν τον περιμένεις...

  4. #34
    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Μπορεί και να χεις δίκιο. Συνήθως ο έρωτας σου έρχεται όταν δεν τον περιμένεις...
    Παιδιά παιδιά ώπα.Μην το κουράζουμε αδίκως το θέμα.Δεν παίζουμε σε ταινία εδώ πέρα,εδώ μιλάμε για την πραγματική ζωή.Λοιπόν αν δεν έχεις hub (παρέες να σε δικτυώσουν) να κάνεις γνωριμίες για χαβαλέ τότε είσαι καμμένο χαρτί.Δεν υπάρχουν ούτε μπαρ,ούτε κλαμπ ούτε ματιές ούτε τίποτε.Αυτά είναι εξαιρέσεις και σπάνιες.Εγώ προσωπικά υπήρξε περίοδος που την έψαχνα έτσι και έπαιρνα το τρίτο πάντοτε.Αργότερα που συμβιβάστηκα και δεν έπαιζε το μάτι μου έξω έπαιρνα πάλι τα 3.Όταν έκοψα και τις εξόδους,και πήγαινα με το δόγμα που λες εσυ kuxumuxu έπαιρνα και πάλι το μπούλο γιατί ήμουνα στα ντουβάρια εγκλωβισμένος.Και τότε κατάλαβα το γιατί.Όταν ξεθόλωσε το μυαλό μου.Γιατί πολύ απλά,δεν είχα ούτε έναν φίλο που να μπορούσε να με βοηθήσει,να μου κάνει μια γνωριμία.Και αυτοί που έχω είναι σιχαμερά εσώκλειστα παρτάλια που απαξ και βρούν μια γκόμενα την προστατεύουν σαν αρχαιολογικό εύρημα.Να φανταστείς του κολλητού μου,μόνο μιας του γκόμενας έμαθα το όνομα της.Αυτής που του γνώρισα εγώ.Αλλά σαν κλασικός τσάτσος και αυτός,όταν βολεύτηκε μετά ζαμαν φου,του ήρθανε και άλλα 3 αργότερα ητανε να μην γίνει η αρχή.Μια αρχή που στην ουσία την διημιούργησα εγώ γι'αυτόν,αλλά επέλεξε να την ξεχάσει.Σιγά,τι είναι σαν τον mercyless?Μαλάκας να σκέφτεται τον φίλο του?Όχι βέβαια,βρήκε το αμόρε,και σου λέει εδώ είμαστε.Έχω και τον μαλάκα να βγαίνω και για κανα τάβλι,και τι με νοιάζει αν αυτός πνίγεται.Εγώ να είμαι καλά.Αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ μάγκες δείτε την κατάματα,και καταλάβετε ΕΝΑ ΠΡΑΜΑ : Αν δεν δώσετε μάχη,αν δεν δώσετε τον υπερ πάντων αγών για να ξεκολλήσετε απο τον πάτο με την κινούμενη άμμο,έπονται χειρότερα.Αγωνιστείτε τώρα,γιατι μετά θα ναι αργά.Με κάθε τρόπο πρέπει να ξεκολλήσουμε απο αυτή την μιζέρια που μας τρώει αργά και βασανιστικά την ψυχή μας.Ήτανε άρρητος νόμος για τους Πυθαγόρειους να μην μαγαρίζεις την ψυχή σου.Έτσι είναι,χείρα βοηθείας μην περιμένετε.Άλλωστε ποιος σας εγγυάται ότι οι 'φίλοι' σας δεν απολαμβάνουν την κατρακύλα σας.Και μην πεταχτεί κανείς να μου πεί ότι αυτοί δεν είναι φίλοι,γιατί αλλίμονο σε αυτόν που πιστεύει ότι οι φίλοι δεν ζηλεύουν και δεν ανταγωνίζονται και ότι ξερω γω ο κόσμος είναι φτιαγμένος απο merenda.ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!
    Once more into the fray,Into the last fight I'll ever know...Live and die on this day.

  5. #35
    Quote Originally Posted by Mercyless Fate View Post
    Παιδιά συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός,αλλά επειδή είμαι στην ίδια κατηγορία μαζί σας θα το λέω μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα.Όσοι λοιπόν είμαστε μονάχοι για τον οποιοδήποτε λόγο,έχουμε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να καταφέρουμε να κάνουμε κάτι που για μένα,είναι η όλη μαγκιά στην υπόθεση.Τι?Να αυτοπροσδιορίσουμε την ευτυχία μας.Σίγουρα,όλοι μας χρειαζόμαστε κάποιον άνθρωπο κοντά μας,για να μοιραζόμαστε πράγματα,να προσφέρουμε και να λαμβάνουμε αγάπη και κατανόηση,όμως ξαναλέω ότι η σύνδεση της ευτυχίας μας ή της ευθυμίας μας με κάποιο τρίτο πρόσωπο είναι μέγα λάθος.Δεν μπορείς να συνδέεις άρρηκτα την ψυχική σου κατάσταση με ένα τρίτο πρόσωπο,γιατί αυτό σήμερα έρχεται αύριο φεύγει.Και τι μετά γυρνάς πάλι στο σημείο 0?Δηλαδή αν έρθει τσουλάμε και αν δεν έρθει στο χειρόφρενο?Η πληγή μας που ήρθε κατόπιν πολυετούς μοναξιάς ή κάποιας απογοήτευσης τελοσπάντων,δεν είναι τόσο ότι είμαστε μόνοι,αλλά το παράγωγο που είναι η χαμηλή αυτοεκτίμηση.Λοιπόν ξέρετε κάτι.Είμαι o Mercyless είμαι solo είμαι άνεργος με μισό φίλο και είμαι και γ*μω τα παιδιά.Αντε γεια.
    Με άλλα λόγια συμβιβάστηκες. Πέρασες το στάδιο της απόρριψης, το χώνεψες και δέχτηκες τη μοναξιά. Είναι μια κατάσταση που την ανέχεσαι, όμως δε σου προκαλεί ευτυχία. Ξεπέρασες το να σκεφτεσαι ότι η ευτυχία είναι κοντά στους άλλους. Οπως πολύ σωστα σου ειπε η nflu, αν ησουν κανενας μαλακας,οι φιλοι θα ηταν γυρω σου σαν τις μυγες.
    Αποψη μου, στον πυρήνα του χαρακτήρα ειμαστε ατομα που δεν ελκύουν τους άλλους, και γι αυτο δε φταινε οι καταστάσεις, μπορει και όλα αυτα τα χρονια να περασαμε από τους πλεον καταλληλους χωρους για να κερδισουμε φιλους, δεν πετυχαμε όμως τιποτα. Και δυστυχως, όπως πολύ σωστα παρατηρησες, παραγωγο ειναι η χαμηλη αυτοεκτιμηση, μπορει κατα τα λοιπα να έχουμε τα προσοντα, τα ταλέντα κλπ να γινουμε πολύ επιτυχημένοι άνθρωποι, όμως η κατασταση αυτη μας κανει να θεωρουμε τους εαυτους μας άχρηστους για τα πάντα, έτσι συνηθίσαμε να μη διεκδικούμε, να υποτιμουμε τους εαυτους μας αν και μπορουμε για κατι και αυτο να μας κρατα αδρανεις. Κανουμε μεγαλη ζημια στον ευατο μας όταν συνδεουμε την αυτοεκτιμηση μας με το προβλημα αυτο.
    γιάννης

  6. #36
    Quote Originally Posted by Mercyless Fate View Post
    Παιδιά παιδιά ώπα.Μην το κουράζουμε αδίκως το θέμα.Δεν παίζουμε σε ταινία εδώ πέρα,εδώ μιλάμε για την πραγματική ζωή.Λοιπόν αν δεν έχεις hub (παρέες να σε δικτυώσουν) να κάνεις γνωριμίες για χαβαλέ τότε είσαι καμμένο χαρτί.Δεν υπάρχουν ούτε μπαρ,ούτε κλαμπ ούτε ματιές ούτε τίποτε.Αυτά είναι εξαιρέσεις και σπάνιες.Εγώ προσωπικά υπήρξε περίοδος που την έψαχνα έτσι και έπαιρνα το τρίτο πάντοτε.Αργότερα που συμβιβάστηκα και δεν έπαιζε το μάτι μου έξω έπαιρνα πάλι τα 3.Όταν έκοψα και τις εξόδους,και πήγαινα με το δόγμα που λες εσυ kuxumuxu έπαιρνα και πάλι το μπούλο γιατί ήμουνα στα ντουβάρια εγκλωβισμένος.Και τότε κατάλαβα το γιατί.Όταν ξεθόλωσε το μυαλό μου.Γιατί πολύ απλά,δεν είχα ούτε έναν φίλο που να μπορούσε να με βοηθήσει,να μου κάνει μια γνωριμία.Και αυτοί που έχω είναι σιχαμερά εσώκλειστα παρτάλια που απαξ και βρούν μια γκόμενα την προστατεύουν σαν αρχαιολογικό εύρημα.Να φανταστείς του κολλητού μου,μόνο μιας του γκόμενας έμαθα το όνομα της.Αυτής που του γνώρισα εγώ.Αλλά σαν κλασικός τσάτσος και αυτός,όταν βολεύτηκε μετά ζαμαν φου,του ήρθανε και άλλα 3 αργότερα ητανε να μην γίνει η αρχή.Μια αρχή που στην ουσία την διημιούργησα εγώ γι'αυτόν,αλλά επέλεξε να την ξεχάσει.Σιγά,τι είναι σαν τον mercyless?Μαλάκας να σκέφτεται τον φίλο του?Όχι βέβαια,βρήκε το αμόρε,και σου λέει εδώ είμαστε.Έχω και τον μαλάκα να βγαίνω και για κανα τάβλι,και τι με νοιάζει αν αυτός πνίγεται.Εγώ να είμαι καλά.Αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ μάγκες δείτε την κατάματα,και καταλάβετε ΕΝΑ ΠΡΑΜΑ : Αν δεν δώσετε μάχη,αν δεν δώσετε τον υπερ πάντων αγών για να ξεκολλήσετε απο τον πάτο με την κινούμενη άμμο,έπονται χειρότερα.Αγωνιστείτε τώρα,γιατι μετά θα ναι αργά.Με κάθε τρόπο πρέπει να ξεκολλήσουμε απο αυτή την μιζέρια που μας τρώει αργά και βασανιστικά την ψυχή μας.Ήτανε άρρητος νόμος για τους Πυθαγόρειους να μην μαγαρίζεις την ψυχή σου.Έτσι είναι,χείρα βοηθείας μην περιμένετε.Άλλωστε ποιος σας εγγυάται ότι οι 'φίλοι' σας δεν απολαμβάνουν την κατρακύλα σας.Και μην πεταχτεί κανείς να μου πεί ότι αυτοί δεν είναι φίλοι,γιατί αλλίμονο σε αυτόν που πιστεύει ότι οι φίλοι δεν ζηλεύουν και δεν ανταγωνίζονται και ότι ξερω γω ο κόσμος είναι φτιαγμένος απο merenda.ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!
    Γυναίκα όπως την γουσταρεις από μόνος σου θα βρεις. Κι αυτοι που σου λενε θα σου γνωρισουν κοπέλα, την καλή θα την κρατησουν για τον εαυτο τους ή αυτην που θα σου προτείνουν θα ειναι βεβαιοι ότι είναι κατώτερη από τη δικια τους για να μη ζηλευουν και να χαιρονται που έχεις κατωτερου επιπεδου απ αυτους σχέση. Στις παρεες μην ελπίζεις εκτος κι αν εισαι ανθρωπος με πολύ μεγάλο κυκλο που όλοι τον αγαπανε και δε σταματαν να παιζουν τα τηλέφωνα (αυτοι συνηθως βρισκουν ευκολα γυναικα λόγω του χαρακτηρα τους που ελκυει). Και στα κλαμπ, καφε κλπ ακόμα και στο δρομο μπορεις να βγαλεις καλή γυναικα για σχέση, εξαρταται πόσο καλή εντυπωση θα της κανεις. Το να σου ρθει η σχεση απο κει που δεν το περιμενεις και παλι προϋποθετει με τον Χ ή με τον Ψ τροπο να το κυνηγησεις, γιατι αμα μεινεις στην αδρανεια και στο σπιτι θα μεινεις μπακουρι. Και για θυμησου, όλες οι γνωριμιες σου ηρθαν σε φασεις που ησουν κοινωνικος ή που πλησιασες ή που ανοιξες εστω στους φιλους κουβεντα για γυναικες, άρα ετσι ειναι. Κατα τα λοιπα συμφωνω απόλυτα μαζι σου, γι αυτο βαζω αυτα που λες σε μπολτ, ειτε για να βρεις γυναικα, ειτε δουλεια ειτε για να κανεις λεφτα κλπ κλπ μιλω για πραγματα που θα τα χαιρεσαι στη ζωη, από μονος σου θα τα κανεις. Στο σημειο αυτο μονος θα εισαι. Οι φιλοι θα υπαρχουν για τον χαβαλε και τις βολτες στον ελευθερο χρονο.Πάρτε το χαμπαρι, δεν μπορειτε να στηριζεστε σε άλλους, γιατι ετσι περιμενεις απ τους άλλους, δεν καταβαλλεις το απαν των δυναμεων σου αφου περιμενεις βοηθεια, η βοηθεια δεν έρχεται ή δεν ειναι στο μεγαλο βαθμο που απαιτειται για την επιτυχια του σκοπου και έτσι επακολουθει η αποτυχία. Άμα δε ψαξεις για στηριξη και το παλέψεις από μονος σου στη χειροτερη περίπτωση θα πλησιάσεις στο στοχο. Άμα στηριχτεις στους αλλους η απογοητευση ειναι αρκετα πιθανο να συμβει και να μην πλησιασεις καν στο στοχο. Και θα ναι επιτυχια να χεις διπλα σου καποιους καλους ανθρωπους να σε ενθαρρυνουν στην προσπάθεια και να σου συμπαρασταθουν αν πεσεις.

    Αμα το κατανοήσεις αυτο, εσύ το κατανόησες και το εφαρμοζεις, μπραβο, το ζητουμενο επειτα ειναι η ψυχολογική κατασταση. Το να κατορθωσεις μεσα σε όλα αυτα να κρατησεις ψηλα την αυτοεκτιμηση και την αυτοπεποιθηση σου, να μη φοβασαι και να μη σου περασει στιγμη απο το μυαλο η εννοια της απογοητευσης. Από αυτη την καλή ψυχολογικη κατασταση θα σου βγουν η διεκδικητικότητα, η θεληση και το πεισμα να καταφερεις κατι. Οι περισσοτεροι από εμας εδω χασαμε τα πρωτα στη ψυχολογικη κατασταση γι αυτο καταληξαμε στο φορουμ να συζηταμε. Ειναι να κατορθωσεις να αποσυνδεσεις τις φιλιες, τη σταση των αλλων απεναντι σου από την καλή ψυχολογική κατασταση. Αν τα συνδεσεις θα εχεις αποτυχιες σε πολλούς αλλους τομεις της ζωης και θα καταλαβεις το λαθος χρονια μετα, επειδη θα σου δημιουργηθει η διαστρεβλωμενη σκεψη ότι επειδη με απορριπτουν αρα ειμαι αχρηστος γι όλα.
    γιάννης

  7. #37
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Με άλλα λόγια συμβιβάστηκες. Πέρασες το στάδιο της απόρριψης, το χώνεψες και δέχτηκες τη μοναξιά. Είναι μια κατάσταση που την ανέχεσαι, όμως δε σου προκαλεί ευτυχία. Ξεπέρασες το να σκεφτεσαι ότι η ευτυχία είναι κοντά στους άλλους. Οπως πολύ σωστα σου ειπε η nflu, αν ησουν κανενας μαλακας,οι φιλοι θα ηταν γυρω σου σαν τις μυγες.
    Καλημέρα.Καταρχήν να σου πώ ότι η άποψη σου γενικότερα και στα δύο μηνύματα είναι απο τις πιο εύστοχες που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής.

    Στο προκείμενο όμως.Αυτό που λές αληθεύει αλλά όχι απόλυτα.Σαφώς και αναγνωρίζω ότι πιάνω τον εαυτό που πολλές φορές να έχει αποδεχτεί αυτή την κατάσταση,και φοβάμαι το οποιοδήποτε άνοιγμα,παρόλαυτα υπάρχουν κάποιες στιγμές που θυμάμαι όλες τις 'πιστολιές' που έχω φάει και βρίσκομαι εντελώς ανέλπιστα σε μια κατάσταση πλήρης άγνοιας κινδύνου.Και εκεί είναι σαν να έρχεται στην επιφάνεια ένας φίλος απο τα παλιά.Η χαμένη μου αυτοπεποίθηση κοινώς.Πάραυτα και αυτή η κατάσταση που περιγράφω δεν είναι αυθύπαρκτη,αλλά είναι εξίσου παράγωγο μιας άλλης,αυτής της συνεχούς απόρριψης(η άνοια κινδύνου).

    Αποψη μου, στον πυρήνα του χαρακτήρα ειμαστε ατομα που δεν ελκύουν τους άλλους
    Αυτό ειλικρινά θα ήθελα να μου το εξηγήσεις πιο λεπτομερώς,γιατί σε πρώτη ανάγνωση αισθάνομαι ότι λές μια μεγάλη αλήθεια,αλλά θα ήθελα να μου δώσεις την σφαιρική εικόνα.Αν κατάλαβα καλά κάνεις λόγο για στοιχεία του χαρακτήρα μας που είναι de facto και αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον.

    έτσι συνηθίσαμε να μη διεκδικούμε
    True true and true

    Γυναίκα όπως την γουσταρεις από μόνος σου θα βρεις. Κι αυτοι που σου λενε θα σου γνωρισουν κοπέλα, την καλή θα την κρατησουν για τον εαυτο τους ή αυτην που θα σου προτείνουν θα ειναι βεβαιοι ότι είναι κατώτερη από τη δικια τους για να μη ζηλευουν και να χαιρονται που έχεις κατωτερου επιπεδου απ αυτους σχέση. Στις παρεες μην ελπίζεις εκτος κι αν εισαι ανθρωπος με πολύ μεγάλο κυκλο που όλοι τον αγαπανε και δε σταματαν να παιζουν τα τηλέφωνα (αυτοι συνηθως βρισκουν ευκολα γυναικα λόγω του χαρακτηρα τους που ελκυει). Και στα κλαμπ, καφε κλπ ακόμα και στο δρομο μπορεις να βγαλεις καλή γυναικα για σχέση, εξαρταται πόσο καλή εντυπωση θα της κανεις. Το να σου ρθει η σχεση απο κει που δεν το περιμενεις και παλι προϋποθετει με τον Χ ή με τον Ψ τροπο να το κυνηγησεις, γιατι αμα μεινεις στην αδρανεια και στο σπιτι θα μεινεις μπακουρι. Και για θυμησου, όλες οι γνωριμιες σου ηρθαν σε φασεις που ησουν κοινωνικος ή που πλησιασες ή που ανοιξες εστω στους φιλους κουβεντα για γυναικες, άρα ετσι ειναι. Κατα τα λοιπα συμφωνω απόλυτα μαζι σου, γι αυτο βαζω αυτα που λες σε μπολτ, ειτε για να βρεις γυναικα, ειτε δουλεια ειτε για να κανεις λεφτα κλπ κλπ μιλω για πραγματα που θα τα χαιρεσαι στη ζωη, από μονος σου θα τα κανεις. Στο σημειο αυτο μονος θα εισαι. Οι φιλοι θα υπαρχουν για τον χαβαλε και τις βολτες στον ελευθερο χρονο.Πάρτε το χαμπαρι, δεν μπορειτε να στηριζεστε σε άλλους, γιατι ετσι περιμενεις απ τους άλλους, δεν καταβαλλεις το απαν των δυναμεων σου αφου περιμενεις βοηθεια, η βοηθεια δεν έρχεται ή δεν ειναι στο μεγαλο βαθμο που απαιτειται για την επιτυχια του σκοπου και έτσι επακολουθει η αποτυχία. Άμα δε ψαξεις για στηριξη και το παλέψεις από μονος σου στη χειροτερη περίπτωση θα πλησιάσεις στο στοχο. Άμα στηριχτεις στους αλλους η απογοητευση ειναι αρκετα πιθανο να συμβει και να μην πλησιασεις καν στο στοχο. Και θα ναι επιτυχια να χεις διπλα σου καποιους καλους ανθρωπους να σε ενθαρρυνουν στην προσπάθεια και να σου συμπαρασταθουν αν πεσεις.
    Σε αυτό το κομμάτι έχω κάποιες ενστάσεις.Δεν διαφωνώ με το γενικότερο πνεύμα,αλλά υπάρχουν δύο όψεις στο νόμισμα.Η μία αφορά την εύρεση συντρόφου,που κατα γενική ομολογία περνάει μέσα απο τις διαδικασίες που περιγράφεις.Η άλλη όψη όμως,που τυγχάνει να είναι πιο σημαντική ειδικά αν μιλάμε για σοβαρή σχέση,είναι αυτή που αφορά την ανθρώπινη επικοινωνία.Και εδώ υπάρχει θέμα.Και υπάρχει θέμα στα μεγάλα αστικά κέντρα κυρίως όπου το τόπι κυριολεκτικά έχει χαθεί.Ένα τσουνάμι απο τσουλοπρότυπα σε συνδυασμό με έναν καταιγισμό απο φιξ 'μη ξενέρωτες' αντιλήψεις,έχουνε κυριολεκτικά καταγα....σει την πιάτσα.Μπορείς άνετα να το καταλάβεις άλλωστε απο τις 'εξισώσεις' που κυκλοφορούν και πουλάνε.Το καλό παιδί είναι ο μαλάκας,ο γα...ω και φεύγω ο μάγκας,η αδιαφορία σωστή τακτική,η ειλικρίνεια χαζομάρα και για κορόιδα,και η αρπαχτή πταίσμα ανάξιο αναφοράς.Και γάμω τα πρότυπα.Θα ακουστεί φαλοκρατικό,αλλά η πολύ ελευθερία βλάπτει εκ του αποτελέσματος.Ιδιαίτερα στις γυναίκες ηλικίας 15-20 παρατηρώ τα τελευταία χρόνια μια τάση για ανδροπρέπεια στην συμπεριφορά τους που σε ορισμένες περιπτώσεις σε κάνουν να αναρρωτιέσαι αν βάλεις το χέρι σου ανάμεσα απο τα σκέλια τους τι τελικά θα πιάσεις.Ιδιαίτερα στις μεγαλουπόλεις που ανθίζουν διάφορα modus vivendi του κώλου,βλέπω ότι κάπου έχουνε χαθεί οι ρόλοι.Παράλληλα,χάρης σε διάφορα διαδικτυακά πλυντήρια μυαλών (βλ.facebook) όπου η δίψα για αναγνώριση και θαυμασμό έχει ωθήσει την μισή ελλάδα να είναι ημίγυμνη στις φωτογραφίες που αναρτεί,έχει διημιουργηθεί και ένα σαρθρό backup σύστημα υποστήριξης.Όταν λοιπόν η γαλότσα που φωτογραφίζεται απο γωνία με ακρίβεια laser και την περνάει απο το κατάλληλο κόψε ράψε με σκοπό να δεί όσα περισσότερα 'likes this' απο κάτω,καταλαβαίνεις που έχουμε φτάσει.Ένας ανελέητος τυφλός αρρωστημένος ανταγωνισμός για συνεχής αναγνώριση.Το είπα και πριν και θα μπορούσα να συνοψίσω χωρίς λεπτομέρειες.Μια άρρωστη κοινωνία,αργά η γρήγορα θα αρρωστήσει και τους μετέχοντες αυτής.
    Once more into the fray,Into the last fight I'll ever know...Live and die on this day.

  8. #38
    Φίλε, δεν ειναι όλες οι γυναικες τσούλες, υπάρχουν κάποιες (πιστευω όχι πολύ λίγες) που είναι πολύ καλοί χαρακτηρες και ωραίες στην εμφανιση. Νομίζω με τα τοσα που έχουμε βιωσει στη ζωη όχι μόνο στις σχεσεις αλλά γενικα στις συναναστροφες ευκολα μπορουμε να διακρινουμε καποιαν αν ανηκει στην μια ή στην άλλη κατηγορία. Τα σχολια σου περι γυναικων αφορουν τις πρωτες. Οπότε βρισκουμε τις δευτερες. Εκεί κανουμε αυτα που πρεπει σαν αντρες? πλησιάζουμε, διεκδικούμε ή απλά δεν τολμουμε και επειτα το ριχνουμε στα παραπονα? αν κανουμε το πρωτο συν να εχουμε ωριμότητα, καπως καλη εμφανιση και μια καλη δουλιτσα έχουμε πιθανότητες.
    Η διεκδίκηση, αμα δεν την έχεις μπορεις να την αποκτησεις, με την άσκηση. Το να ασκησεις τον εαυτο σου να κανει πραγματα που αποτελουν διεκδίκηση. Ετσι με τον καιρο εξοικειώνεσαι και το πραγμα γινεται πιο ευκολο και μπαινεις εκει που πραγματικα αξίζεις. Επειδη όταν δεν διεκδικας αυτα που κρατας στα χερια με την ευρυτερη εννοι ατου όρου ειναι κατωτερα αυτων που πραγματικα σου αξιζουν.
    Οταν λεω πυρηνα του χαρακτηρα εννοω πως αμα το χεις να εισαι πχ αδιστακτος πχ επικοινωνιακος και να τραβας κόσμο πχ δικαιος και ειλικρινης πχ ύπουλος, αυτο θα το χεις παντα μεσα σου. Ίσως ειναι γονιδιο ή κατι που διαμορφωνεται μεσα στο περιβαλλον σου το πολυ μεχρι τα 10 σου χρονια ή συνδυασμος των δυο. Απ εκει και περα ειναι η βελτίωση που μπορει να σε φτιαξει, εκει που επαιρνες μηδεν ή άσσο σ' αυτα που δεν στον πυρηνα, να παίρνεις πέντε ή εξη, δε θα φτασεις όμως στο εννια ή δεκα. Αρα το να αναγνωρισεις ότι κατι σου λειπει και να το επδιωξεις στην πραξη, θα παρεις κατι απ αυτο που δεν ειναι του πυρηνα σου, δε θα γινεις όμως άλλος ανθρωπος.
    γιάννης

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    εξακολουθω να πιστευω οτι τα ευκολα τα κανετε δυσκολα κ περιπλεκετε τζαμπα τα πραγματα.. το θεμα ειναι να βρεις ανθρωπους να σε κανουν να νιωθεις ανετα και ομορφα, με αλλα λογια, ανθρωπους με τους οποιους υπαρχουν κοινα ενδιαφεροντα οποια κ αν ειναι αυτα!το τι θελει η χαζογκομενα στο fb ή ο μα..κας φιλος της δεν εχει καμια σχεση με το τι θες εσυ,αρα γιατι ασχολεισαι?

    Επισης, αν δεν πιστεψεις εσυ πρωτα απ'ολα στον εαυτο σου και στην αξια που κουβαλας μεσα σου και απορριπτεις την προσωπικοτητα σου, ειναι λογικο μετα κανενας αλλος να μην θελει με τη σειρα του να σε αγαπησει κ αυτο γιατι ο καθενας εχει τα θεματα του κ ο καθενας απο μια ηλικια κ μετα ειναι υπευθυνος για να τα λυσει..
    ξερω απο πρωτο χερι οτι αν καποιος εχει προβλημα με τον εαυτο του κ αντι να το αποδεχτει κ να προσπαθησει να το λυσει καθεται κ μιζεριαζει,δεν προκειται καμια γκομενα κ κανενας φιλος να του το λυσει.. οσο κ να θελει ο αλλος να βοηθησει δεν υπαρχει περιπτωση αν ο ιδιος ο ανθρωπος δεν θελει,να αγαπησει τον εαυτο του

    καταναλωτικο παραδειγμα για οσους δεν καταλαβαν πολυ τη συλλογιστικη μου..εσεις θα επιλεγατε ενα προϊον του οποιου ο ιδιος ο κατασκευαστης δεν ειναι κ πολυ σιγουρος για το αν θα πιασει τα λεφτα του ή ακομα χειροτερα,αν ο ιδιος σας λεει να μην το αγορασετε? καπως ετσι πιστευω λειτουργουν κ οι ανθρωπινες σχεσεις..αν δεν πιστευεις στην αξια σου,κανενας δεν θα πειστει για αυτην

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    παιδια εγω οκ ειμαι τωρα παντως :)
    Blonde guys are more fun ;)

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Γιατί, τι άλλαξε; Βρήκες ξαφνικά φίλους;

  12. #42
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Γιατί, τι άλλαξε; Βρήκες ξαφνικά φίλους;
    ζηλεύεις που τα καταφερε?

    (ΑΝ τα καταφερε, γιατι πάλι εδω τον βλεπω να επιστρεφει)
    γιάννης

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Όχι φυσικά. Τι να ζηλέψω; Απλά ήμουν περίεργος, γιατί δε λύνονται τόσο γρήγορα αυτά.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Οχι νταξει μερικες φορες πρεπει να πλησιασεις και εσυ ατομα και να μην περιμενεις μονο απο τους αλλους να σε παρουν πχ τηλεφωνο και γενικα να μην παρεξηγεις ευκολα ενω δεν υπαρχει κατι να παραξηγησεις.Γενικα ειμαι οκ για αυτο το καλοκαιρι μπορει να παω και διακοπες με τους φιλους μου!!!
    Blonde guys are more fun ;)

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    1

    Question Απορία...

    Καλησπέρα,
    αρκετές φορές σε πολλά forum βλέπω ενα σωρό άτομα να λένε ότι είναι μόνα τους και να διάφοροι άλλοι να συμφωνουν... κλπ κλπ
    Η απορία μου είναι γιατί όλα αυτά τα άτομα αφού έχουν το ίδιο "πρόβλημα" παρέας δεν κανονίζουν
    να τα πουν από κοντά σε ένα καφέ...; Να σταματησει και το πρόβλημα...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ρε παιδια ειμαι μονος.....
    By giorgaros in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 136
    Last Post: 20-03-2012, 04:09
  2. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 20:51
  3. ΕΙΜΑΙ HAPPY ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΧΑΠΙ!
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-03-2011, 18:03
  4. ΧΩΡΙς ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 18-01-2011, 18:23
  5. Ειμαι κατατρομαγμενος, και χωρις υπνο για μερες
    By AVGPE in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-04-2009, 05:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •