Όμορφοι και άσχημοι άνθρωποι!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Όμορφοι και άσχημοι άνθρωποι!

    Έχω παρατηρήσει οτί ένας όμορφος άνθρωπος εξωτερικά κερδίζει πολύ πιο εύκολα κάποια πράγματα απο ότι οι άσχημοι άνθρωποι. Μήπως τελικά είμαστε ρατσιστές κατά βάθος όλοι μας? Τους άσχημους ανθρώπους τους κοροιδεύουν, τους βάζουν στο περιθώριο, τους χαρακτηρίζουν με άσχημες λέξεις και τους κρίνουν άσχημα, μπορεί τελικά να κρίνεται και η ζωή του από αυτό και εννοώ επαγγελματικά. Γιατί αυτό? Δεν μου αρέσει καθόλου αυτό, ποτέ μου δεν μου άρεσε.

    Πριν λίγες μέρες άκουσα μια φίλη μου να λέει, για κάποιον ο οποίος όντως δεν είναι όμορφος, άσχημους χαρακτηρισμούς του στυλ "πως είναι έτσι, είναι σαν μυγόχεσμα κλπ κλπ" και ένιωσα άσχημα. Δεν μου αρέσει να χαρακτηρίζουμε έτσι τους ανθρώπους.. Επίσης άκουσα το άλλο το θεϊκό από κάποιον κοντά στα 60 να λέει: Α, δεν μπορώ τους άσχημους ανθρώπους και ποτέ μου δεν τους ήθελα, πάντα μου άρεσε να κάνω παρέα με όμορφους.

    Τι φταίνε οι άνθρωποι αυτοί που γεννηθήκανε έτσι? Δεν μπορώ να καταλάβω.. Να πω οτί χαρακτηρίζεις κάποιον ο οποίος γενικά δεν περιποιείται και είναι βρωμίλικος ή είναι άσχημος στην ψυχή οκ να το δεχτώ αλλά όχι να περιθωριοποιείς τους ανθρώπους που θεωρείς άσχημους.. Δεν μπορώ να διαννοηθώ οτι δεν τους δέχονται επειδή είναι άσχημοι!

    Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας ακόμα και εσείς που κάνετε τα ίδια. Δεν θέλω να ακούσω οτι δεν είναι όντως σωστό γιατί όλοι μας αυτό θα πούμε σαν κοινη λογική ή ορθολογική ή τελικά αυτό που λέει η καλή μας η συνείδηση, αλλά πεστε μου αυτό ακριβώς που είναι και πως λειτουργεί...

    Ευχαριστώ!
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    μα υπαρχουν εντελως διαφορετικα κριτηρια της ομορφιας, ειναι εντελως υποκειμενικο αυτο. Λογικα κανουμε παρεα με οποιον θελουμε και δεν ειναι η εμφανιση μονο που τραβαει/απωθει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Καλα..η ομορφια μπορει να ειναι το μεγαλυτερο οπλο και η μεγαλυτερη καταρα.... αναλογα σε τι περιβαλλον κινειται..
    γενικα ,ομως ξεκλειδωνει πορτες...
    κοιτα Χριστινα,οταν ενας ανθρωπος εχει εσωτερικο περιεχομενο,αυτο πιστευω οτι αναζητα και βρισκει καταρχην ομορφο και στους αλλους,οταν παλι δεν εχει,μενει στην εξωτερικη εμφανιση ,γιατι ως εκει ειναι οι αναγκες του και τα θελω του..
    δεν λεω ,ενα ομορφο προσωπο σου φτιαχνει την διαθεση... σαν εικονα στο στοπ ομως,οταν αυτη η εικονα αρχισει και κινειται και μιλα και αυτο που βγαζει ειναι μια ασχημη ψυχη και μια προσωπικοτητα προβληματικη..για μενα η ομορφια παει περιπατο..
    για αλλους ομως ειναι το α και το ω.. εξαρταται κι αν τον βλεπεις τον αλλον σαν ανθρωπινη υπαρξη ή σαν αντικειμενο προς χρηση...ειτε στο ερωτικο ειτε στο φιλικο κομματι ή γενικοτερα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    ναι δεν εχεις και αδικο..ετσι συμβαινει!ενταξει υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που ειναι αντικειμενικα ασχημοι(δεν μου αρεσει αυτη η λεξη)εξωτερικα αλλα μεσα τους ειναι μαλαμα!ειναι ανθρωπινο να σε απωθουν δεν ειναι ομως σωστο να τους χαρακτηριζουμε οπως περιεγραψες παραπανω!συνηθως οι ομορφοι ανθρωποι (δεν εννοω αυτους που νομιζουν οτι ειναι ωραιοι-αυτοι ειναι αλλη κατηγορια) ειναι και σκατοχαρακτηρες και ψωναρες γιατι στεκονται μονο στο φαινεσθαι και δεν καλλιεργουν τιποτε αλλο μεσα τους!φυσικα αυτο δεν ειναι κανονας..
    πριν μια βδομαδα ειχα παει για εναν καφε με 2 φιλες,πισω μας καθοταν 2 αντρες εκ των οποιων ο ενας ειχε πολυ μεγαλη μυτη!γελουσαν και οι 2 σαν χαζοχαρουμενες ελεγαν "πως ειναι ετσι" "φτιαχνει και φραπε η μυτη" "ανακατευει την σουπα" μπορω να σου πω οτι σιγουρα θα το πηρε χαμπαρι ο τυπος!απο τοτε εχουν να με δουν..ειλικρινα αηδιασα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    μα υπαρχουν εντελως διαφορετικα κριτηρια της ομορφιας, ειναι εντελως υποκειμενικο αυτο. Λογικα κανουμε παρεα με οποιον θελουμε και δεν ειναι η εμφανιση μονο που τραβαει/απωθει
    Φυσικά και είναι υποκειμενικα τα κριτήρια αλλά μιλάω για εκείνες τις περιπτώσεις που αντικειμενικά δεν είναι όμορφος ένας άνθρωπος. Για κάποιους η εμφάνιση είναι το α και το ω δυστυχώς...
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Καλα..η ομορφια μπορει να ειναι το μεγαλυτερο οπλο και η μεγαλυτερη καταρα.... αναλογα σε τι περιβαλλον κινειται..
    γενικα ,ομως ξεκλειδωνει πορτες...
    κοιτα Χριστινα,οταν ενας ανθρωπος εχει εσωτερικο περιεχομενο,αυτο πιστευω οτι αναζητα και βρισκει καταρχην ομορφο και στους αλλους,οταν παλι δεν εχει,μενει στην εξωτερικη εμφανιση ,γιατι ως εκει ειναι οι αναγκες του και τα θελω του..
    δεν λεω ,ενα ομορφο προσωπο σου φτιαχνει την διαθεση... σαν εικονα στο στοπ ομως,οταν αυτη η εικονα αρχισει και κινειται και μιλα και αυτο που βγαζει ειναι μια ασχημη ψυχη και μια προσωπικοτητα προβληματικη..για μενα η ομορφια παει περιπατο..
    για αλλους ομως ειναι το α και το ω.. εξαρταται κι αν τον βλεπεις τον αλλον σαν ανθρωπινη υπαρξη ή σαν αντικειμενο προς χρηση...ειτε στο ερωτικο ειτε στο φιλικο κομματι ή γενικοτερα
    νφλου συμφωνω με όσα γράφεις! Θεωρώ τους ανθρώπους που κρίνουν έτσι οτί δεν έχουν βάθος και μένουν στην επιφάνεια. Για μένα αυτοί οι άνθρωποι είναι άσχημοι και όχι οι άλλοι. Όπως είπες και εσύ, η ομορφιά μπορει να ειναι το μεγαλυτερο οπλο και η μεγαλυτερη καταρα. Το έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν...
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Φυσικά και είναι υποκειμενικα τα κριτήρια αλλά μιλάω για εκείνες τις περιπτώσεις που αντικειμενικά δεν είναι όμορφος ένας άνθρωπος. Για κάποιους η εμφάνιση είναι το α και το ω δυστυχώς...
    ο ανθρωπος σαν παρουσια δεν ειναι μονο η εμφανιση, δεν ειναι φωτογραφια, μπορει να ειναι"ασχημος" καποιος και να εχει γοητεια η "ασχημια" του

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    μπορει να ακουστει κλισε,αλλα για μενα η ομορφια ειναι ολη στα ματια...κι οχι σχημα ,χρωμα...ποση αληθεια και ποση καλοσυνη βγαζουν τα ματια του αλλου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    ο ανθρωπος σαν παρουσια δεν ειναι μονο η εμφανιση, δεν ειναι φωτογραφια, μπορει να ειναι"ασχημος" καποιος και να εχει γοητεια η "ασχημια" του
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Το έχω βιώσει αρκετές φορές.. έχω γοητευτεί από ανθρώπους που δεν θεωρούνταν όμορφοι!
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ...ναι μια ομορφη γυναικα ας πουμε σε ενα περιβαλλον απο γυναικες κομπλεξικες παει απατη.....τραβαει τα παθη του χριστου
    σε ενα περιβαλλον παλι απο αντρες που ειναι καφροι...και αν και εφοσον αυτη εχει αποφασισει να μην χρησιμοποιησει την ομορφια της σαν οπλο...επισης δεν εχει καμμια τυχη...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    μπορει να ακουστει κλισε,αλλα για μενα η ομορφια ειναι ολη στα ματια...κι οχι σχημα ,χρωμα...ποση αληθεια και ποση καλοσυνη βγαζουν τα ματια του αλλου
    Δεν είναι καθόλου κλισε όταν το εννοείς. Κλισέ είναι όταν χρησιμοποιούνται τα ίδια λόγια απο ανθρώπους που δεν τα νιώθουν και τα λένε για να εντυπωσιάσουν. Όταν με ρωτάνε ποιο είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάζω είναι τα μάτια (και αυτό κλισε μπορεί να θεωρηθεί αλλά είναι η αλήθεια).
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Το έχω βιώσει αρκετές φορές.. έχω γοητευτεί από ανθρώπους που δεν θεωρούνταν όμορφοι!
    αυτο ομως αναιρει την ερωτηση σου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    αυτο ομως αναιρει την ερωτηση σου
    Οχι axl γιατι η ερωτηση αφορα τους αλλους.. η ιδια ξεκαθαρισε απο την αρχη την θεση της

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    ναι δεν εχεις και αδικο..ετσι συμβαινει!ενταξει υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που ειναι αντικειμενικα ασχημοι(δεν μου αρεσει αυτη η λεξη)εξωτερικα αλλα μεσα τους ειναι μαλαμα!ειναι ανθρωπινο να σε απωθουν δεν ειναι ομως σωστο να τους χαρακτηριζουμε οπως περιεγραψες παραπανω!συνηθως οι ομορφοι ανθρωποι (δεν εννοω αυτους που νομιζουν οτι ειναι ωραιοι-αυτοι ειναι αλλη κατηγορια) ειναι και σκατοχαρακτηρες και ψωναρες γιατι στεκονται μονο στο φαινεσθαι και δεν καλλιεργουν τιποτε αλλο μεσα τους!φυσικα αυτο δεν ειναι κανονας..
    πριν μια βδομαδα ειχα παει για εναν καφε με 2 φιλες,πισω μας καθοταν 2 αντρες εκ των οποιων ο ενας ειχε πολυ μεγαλη μυτη!γελουσαν και οι 2 σαν χαζοχαρουμενες ελεγαν "πως ειναι ετσι" "φτιαχνει και φραπε η μυτη" "ανακατευει την σουπα" μπορω να σου πω οτι σιγουρα θα το πηρε χαμπαρι ο τυπος!απο τοτε εχουν να με δουν..ειλικρινα αηδιασα!
    Αν και γέλασα με τα λόγια των φιλενάδων σου όπως και της φίλης μου αλλά δεν μου αρέσει που το νιώθουν και τα λένε. Στεναχωριέμαι πραγματικά, το θεωρώ άδικο και τους δημιουργούνατι κόμπλεξ δικαιολογημένα. Άνθρωποι είναι και αυτοί... Κατά ένα μεγάλο ποσοστό όντως οι όμορφοι είναι σκατοχαρακτήρες και οι όχι όμορφοι, άνθρωποι μάλαμα. Να το χαρακτηρίσω ισορροπία της φύσης? Τι να πω!
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    αυτο ομως αναιρει την ερωτηση σου
    Τι αναιρεί ακριβώς?
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δουλειά και άνθρωποι...
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 20-12-2011, 23:03
  2. ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    By gusco in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 30-06-2011, 20:16
  3. ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ
    By La_ViTa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 02-01-2008, 13:53
  4. Οι δικοί μας άνθρωποι...
    By Aggelika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-09-2006, 00:43
  5. ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ...ΜΕ ΠΟΝΟΥΝΕ....
    By LOGOPSYXOS in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 26-01-2006, 03:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •