Φοβιες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: Φοβιες...

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187

    Φοβιες...

    Γεια σας παιδιά είμαι μερικά χρόνια μέλος στην κοινότητα αυτή, για τους νέους που δεν με ξέρουν έκανα μέχρι πέρσι ψυχοθεραπείες και έπαιρνα φάρμακα για τις φοβίες που πάθαινα ότι θα πεθάνω και διάφορα άλλα, κρίσεις πανικού είχα δηλαδή. Στο ψυχίατρο μου έχω να πάω από πέρσι το καλοκαίρι επειδή η γονείς μου κόψανε τα 80 ευρώ που μου δίνανε για να πάω να κάνω την επίσκεψη έστω μια φορά τον μήνα λόγο της οικονομικής κρίσης, με αποτέλεσμα να παίρνω επί ένα χρόνο περίπου μόνο τα φάρμακα που μου είχε γράψει ο γιατρός μου 0.5mg xanax και 10mg cipralex. Στο διαυαύτα εχθές το μεσημέρι μετά το φαί με έπιασε ένας φόβος ότι ανέβασα πίεση και ότι ζαλιζόμουν, μέτρησα την πίεση και είχα 15.1 με 8 και 115 παλμούς και αρκετές ζαλάδες, μετά ξανα μέτρησα την πιέση και ελεγε 11.5 με 7.8 αλλά συνέχισα να φοβάμαι και να κοιμάμαι από τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 4 το πρωί , έκατσα και έφτιαξα ένα τυρόψωμο να φάω το πρωί μαζί με μια πορτοκαλάδα , και ξαφνικά ένιωσα μια αδιαθεσία όπως εχθές σε μικρότερο βαθμό. Και τις 2 φορές η φοβία αυτή μου βγήκε μετά το φαγητό ότι θα πάθω κάτι και ότι θα σβήσω. Στο γιατρό μου που έδινα 80 ευρώ δεν μπορώ να πάω πλέον γιατί είναι πολλά τα χρήματα , έχετε να μου προτείνετε μια ενναλακτική λύση ? κάποιον ποιο φτηνό γιατρό , η κάποιο σύλλογο που να αναλαμβάνει ψυχοθεραπείες με 20-30 ευρ το πολυ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Καλή σου μέρα. Δεν ξέρω κάποιον συγκεκριμένα αλλά αν ρωτήσεις σε κέντρα ψυχικής υγιεινής περίπου τόσα παίρνουν. Όχι πάνω απο 30 ευρώ δλδ. Τί συνέβη όμως και επανήλθαν οι φοβίες; Παρατήρησες;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    Καλησπέρα φίλε μου, ενώ ήμουν μια χαρά και είχα αρχίσει να ελατώνω και τα χάπια στο 1/4 απο το μίσο που έπεινα , και ένιωθα μια χαρά, έφαγα μια μερά πολύ και μου ερχόταν να κάνω εμετό και δνε μπορούσα και φοβήθηκα, με επιασε κρύος ιδρώτας , ζαλάδες , και να λιποθυμήσω. Και μάλιστα εχθές είχα πάει σε ενα φαστ φουντ στις 4 το πρωί και πέτυχα έναν τύπο που είχε διαβήτη τύπου α και με ζάλισε μην τρως θα παθεις ζαχαρο μου ελεγε θα παθεις γλαυκωμα θα ανεβασεις χοληστερινη και με εκανε εκει που ετρωγα να ζαλιζομαι και να μην μπορώ να καταπιω. τελικά πάω και μιλάω σε όλους τους μαλάκες. πάντως παίζει να πέρασα και κάποια γρίπη επειδή τα συμπτώματα που είχα εγώ τα είχε η μανα μου και ο αδερφός μου μετα οταν εφυγαν απο εμενα. αλλα να θελω να παω να μιλησω σε εναν ειδικο αλλα να μην δωσω πανω απο 30 ευρω δεν εχω χρηματα παραπανω ειμαι ανεργος. να μου πει και τι να κανω με τα φαρμακα πως να τα σταματησω γιατι τα πληρωνω απο την τσεπη μου δεν εχω ταμειο και δεν με συμφερει εξαλλου νομιζω οτι δεν τα χρειαζομαι πλεον. αντε κανα ζαναξ να πινω οταν ανχονομαι. Εαν καποιος πηγαινει σε ειδικο και δινει περιπου 30 ευρω και ειναι απο αθηνα ο γιατρος και θελει να μου τον πρωτεινει, ας μου στειλει ενα πριβε μηνυμα τα στοιχεια του γιατρου του να παω, εστω και ανωνυμα εαν δεν θελει. ευχαριστω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Γενικά καλό είναι να προσέχεις όχι τόσο το πόσο τρως αλλά το τί τρως. Πχ εγω εξάρσεις άγχους έχω ή όταν κάνω πολύ καιρό δίαιτα ή οταν τρώω πολύ καιρό λιπαρά. Δεν ξέρω καποιον γιατρό που να παίρνει τόσα αν και νομίζω οτι είχα πετύχει έναν στο ιντερνετ...ψάξε στο google. Και μην ακούς όσα σου λένε. Τρώγε μόνος σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    Η αποψη μου ειναι οτι εαν ειχαμε μια σωστη διατροφη και μια συντοφο να μας νοιαζεται , δεν θα ειχαμε κανενα προβλημα. Αλλα ευτηχως σημερα ολη μερα ειμαι ενταξει, ισως να περασα καποια ιωση. Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Similar Threads

  1. οι τοπ φοβιες
    By dominic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 14-02-2012, 20:31
  2. Φοβίες...
    By Saga in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-08-2011, 18:14
  3. ΦΟΒΙΕΣ
    By ANGEL7716 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-05-2009, 01:36
  4. Φοβιες
    By individuathoughtpatterns in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-11-2008, 21:35
  5. ΕΧΩ ΦΟΒΙΕΣ
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 16-09-2006, 22:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •