What's wrong?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: What's wrong?

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    52

    What's wrong?

    Καλησπέρα σε όλες και όλους!
    Είμαι 22 ετών και θάθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις μου που με απασχολούν ώστε αν έχετε κάποια ανάλογη γνώση ή εμπειρία να μου πείτε τί μπορεί να μου συμβαίνει.

    Αρκετά συχνά και όταν δεν είμαι και στα καλύτερά μου ψυχολογικά (άμα δεν απασχολούμαι με κάτι ή αμά είμαι αγχωμένη) μου έρχονται δυσάρεστες σκέψεις και φοβίες στο μυαλό που ενώ ξέρω ότι είναι "βλακώδεις" δεν μπορώ εύκολα να αποτρέψω.
    Συχνά φοβάμαι μήπως τρελαθώ, μήπως αρχίσω ν'ακούω φωνές και σπάνια μπορεί να αμφιβάλλω για ορισμένα πράγματα που είδα ή έζησα, αλλά νομίζω πως αυτό παίρνει περισσότερο τη μορφή φοβίας και ανησυχίας παρά αμφιβολίας πραγματικής. Επίσης, καμιά φορά όταν επιστρέφω σπίτι μου το βράδυ ίσως αρχίσω ν'αγχώνομαι για το αν θα είναι καλά οι δικοί μου-κι επίσης φοβάμαι μην τρελαθώ και τους κάνω κακό.
    Να σημειώσω ότι όταν μου έρχονται τέτοιες σκέψεις είμαι συνήθως μόνη μου και αν είμαι μαζί με άλλους συνεχίζω κανονικά τη δραστηριότητά μου και μοιάζω ατάραχη.
    Έχετε καμιά ιδέα για όσα είπα;

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας! :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Λοιπον για αρχη θα σου προτεινα οταν ερχονται αυτες οι σκεψεις οτι θα τρελαθεις,θα κανεις κακο κλπ να λες στον εαυτο σου οτι ειναι απλα αγχος και οτι οι σκεψεις σου ειναι απλα σκεψεις και δεν φανερωνουν τιποτα για τον χαρακτηρα σου,οπως επισης οτι οι σκεψεις απο μονες τους δεν μπορουν να κανουν κακο σε κανεναν.Επισης να λες οτι αποδεχεσαι τις σκεψεις αυτες και οτι δεν μπορουν να σε τρομαξουν γιατι ειναι απλα σκεψεις.
    Δοκιμασε οταν ξαπλωνεις να μετρας αναποδα απο το 10 μεχρι το 1 και να λες πχ
    10 Οι σκεψεις μου δεν με τρομαζουν
    9 μπλα μπλα μπλα και παει λεγοντας μεχρι το ενα.


    Αν περναει ο καιρος και δεις οτι δεν ηρεμεις ή οτι αυτες οι σκεψεις δυσκολευουν την ζωη σου και δεν μπορεις πλεον να τις ελεγχεις μπορεις να πας σε εναν ψυχολογο ή ψυχιατρο.Δεν χρειαζεται να φοβασαι.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    52
    Betelguese,
    Σ'ευχαριστώ πολύ για την καλοσύνη σου ν'απαντήσεις!
    Το πρόβλημα αυτό (με κάποιες λίγες διαφορές) μου εμφανίστηκε πρώτη φορά στα 17 μου για ορισμένους μήνες, ύστερα σταμάτησε μόνο του και πλέον το έχω εδώ και κανά χρόνο.
    Όταν ήμουν 17 είχα και βαριά μελαγχολία με αποτέλεσμα να πάω σε ψυχίατρο ο οποίος διέγνωσε ελαφριά κατάθλιψη και πρότεινε να πάρω φάρμακα τα οποία δεν πήρα ποτέ διότι δεν ήθελε η μητέρα μου (και πολύ καλά έκανε).
    Σε ό,τι έχει να κάνει με αυτές τις σκέψεις, απ'όσα έχω διαβάσει λέω μήπως ειπναι αντί για ψύχωση κάποια ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    Απλά δεν ακολουθώ ψυχαναγκαστικές πράξεις, ίσως σπάνια και ελάχιστα.

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Βασικα απο αυτα που ειπες και επειδη πασχω απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη εκει πηγε το μυαλο μου.
    Αυτα που περιγραφεις ειναι κλασσικες ιδεοληψιες,αλλα αυτο δεν αρκει για να εχεις ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.Προφανως εχεις μια ταση προς τα εκει και οταν αγχωνεσαι εκδηλωνεται.Αν αποδεχτεις οτι αυτο σου συμβαινει και οτι ειναι απλα μια εκφραση του αγχους σου θα χαλαρωσεις και θα δεις οτι ακομα και αν συνεχισεις να εχεις ιδεοληψιες δεν θα ειναι πια ενοχλητικες.Και το πιο βασικο ειναι να κατανοησεις οτι αυτες οι σκεψεις δεν εχουν καμμια λογικη βαση και δεν λενε τιποτα για εσενα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    απο το αγχοσ ειναι ξεκολλα οταν δεν εχουμε προβληματα το μυαλο τα δημιουργει αυτο να θυμασαι παντα :rolleyes:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by sullengirl View Post
    Καλησπέρα σε όλες και όλους!
    Είμαι 22 ετών και θάθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις μου που με απασχολούν ώστε αν έχετε κάποια ανάλογη γνώση ή εμπειρία να μου πείτε τί μπορεί να μου συμβαίνει.

    Αρκετά συχνά και όταν δεν είμαι και στα καλύτερά μου ψυχολογικά (άμα δεν απασχολούμαι με κάτι ή αμά είμαι αγχωμένη) μου έρχονται δυσάρεστες σκέψεις και φοβίες στο μυαλό που ενώ ξέρω ότι είναι "βλακώδεις" δεν μπορώ εύκολα να αποτρέψω.
    Συχνά φοβάμαι μήπως τρελαθώ, μήπως αρχίσω ν'ακούω φωνές και σπάνια μπορεί να αμφιβάλλω για ορισμένα πράγματα που είδα ή έζησα, αλλά νομίζω πως αυτό παίρνει περισσότερο τη μορφή φοβίας και ανησυχίας παρά αμφιβολίας πραγματικής. Επίσης, καμιά φορά όταν επιστρέφω σπίτι μου το βράδυ ίσως αρχίσω ν'αγχώνομαι για το αν θα είναι καλά οι δικοί μου-κι επίσης φοβάμαι μην τρελαθώ και τους κάνω κακό.
    Να σημειώσω ότι όταν μου έρχονται τέτοιες σκέψεις είμαι συνήθως μόνη μου και αν είμαι μαζί με άλλους συνεχίζω κανονικά τη δραστηριότητά μου και μοιάζω ατάραχη.
    Έχετε καμιά ιδέα για όσα είπα;

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας! :)
    Σ αυτο το μικρο κειμενακι που εγραψες , χρησιμοποιησες πολλες φορες την λεξη: φοβια, φοβαμαι, φοβος κλπ
    μαλλον δεν προκειτε για τιποτε αλλο ,,
    Επισης διαπιστωσες και μονη οτι αυτο δεν συμβαινει οταν εισαι με παρεα ,οκ;
    λοιπον , μην απομονωνεσαι , φροντισε να διασκεδαζεις περισσοτερο , εισαι μικρη ακομα για εγνοιες, εχεις καιρο για σκοτουρες ....
    ,,μην αφηνεις τον εαυτο σου να σκεφτεται χαζομαρες ,μην του δινεις χρονο.
    κουνησου απ τη θεση σου (οταν συμβαινει αυτο), μην αφηνεσαι να πεφτεις ψυχολογικα , ασχολησου με κατι αμεσως οταν σου συμβαινει αυτο,,,, ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΚΑΤΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟ !!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    52
    Path
    έχεις δίκιο μάλλον και σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου.
    Το ξέρω πως σε σχέση με προβλήματα άλλων ανθρώπων το δικό μου μοιάζει αστείο όμως δεν έχω εκφράσει αυτές τις σκέψεις σε κανέναν και απ'τη στιγμή που με προβληματίζουν βρήκα βοήθεια εδώ. Ίσως η κακή μου ψυχολογία ορισμένες φορές να εκδηλώνεται έτσι.

    Εύχομαι να είστε όλοι καλά, ξέγνοιαστοι και δυνατοί, να μην το βάζετε κάτω ποτέ και ν'απολαμβάνετε τη ζωή ως το μεδούλι! :)

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    52
    Pad και σένα σ'ευχαριστώ!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15
    Sullengirl: Και εγώ έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (τσεκάρω αν έχω ακούσει φωνές ή άλλες φορές τις δημιουργώ εγώ στο κεφάλι μου) ή έχω αμφιβολίες για το εάν έκανα κάποιο κακό (σκότωσα κάποιον) που ενώ ξέρω ότι δεν το έχω κάνει συνεχίζω να αγχώνομαι. Έχω διαγνωστεί με ΙΨΔ και η όλη κατάσταση ξεκίνησε όταν κάθισα και έψαξα για συμπτώματα ψύχωσης,τα οποία φοβήθηκα(καλή ώρα όπως εσύ) και από τότε κόλλησε το μυαλό μου. Δε χρειάζεται να έχεις compulsions στο OCD. Μερικοί έχουν απλά obsessions,όπως εγώ για παράδειγμα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    52
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

    Τη διάγνωση αυτή στην έκανε ψυχολόγος; Παίρνεις φάρμακα;
    Έχεις σχέση με άγχος ή κατάθλιψη αυτό;

    Πες μου λίγα πράγματα αν θες. Κι έμενα όλο αυτό ξεκίνησα πρώτη φορά στα 17 από καθαρή φοβία.
    Επίσης: το OCD τί είναι;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μοιάζουν για συναισθηματικο- μηρυκασμοί, που θα έλεγε ο Πετράνς σε βερσιόν ψυχολόγας κουζίνας (μη δίνεις σημασία σ'αυτό) λολ
    Κοίτα, δεν έχεις τρελαθεί από τις σκέψεις, άρα ο κίνδυνος δεν είναι υπαρκτός. Ο φόβος για το μην κάνεις κακό σε όσες/ους αγαπάς, όντως παραπέμπει σε ocd, αλλά δεν είμαστε και ειδικοί, οπότε για διάγνωση συμβουλέψου ειδικό. Και αν είναι ιδεοψυχαναγκαστική, έτσι κι αλλιώς καθώς είναι και νωρίς, προλαβαίνεις να το φτιάξεις πριν σου γίνει βραχνάς.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •