Εμεινα μονη μου.Ολοι οι φιλοι που ειχα πλεον με μισουνε.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    23

    Εμεινα μονη μου.Ολοι οι φιλοι που ειχα πλεον με μισουνε.

    Ειλικρινα εχω φτασει στην απελπισια.Δεν ξερω τι αλλο ακομα θα δω και ειμαι μονο 18.Παρακατω σας αφηγουμαι μερικα γεγονοτα που καθορχρισαν το ποσο χαλια θα ειναι το φετινο καλοκαιρι που περιμενα με απειρη λαχταρα..

    Στην ιστορια εμπλεκονται φιλες μου και το boy μου.

    Ξεκινωντας λοιπον, διατηρω εδω και 2 χρονια + μια σχεση με ενα παιδι.Εχουμε περασει πολλα μαζι και γενικα εχουμε ενα γερο δεσιμο.Αυτονα λοιπον κατα καιρους τον ενοχλουσανε διαφορα κοριτσακια που καλουσαν με αποκρυψεις και ζητουσανε ραντεβου.Ετσι μου ελεγε αυτος τουλαχιστον και μερικες απο αυτες ηταν και στην ιδια ταξη μαζι μου.Για καποιες αποδειχτηκε οτι ελεγε αληθεια, για αλλες δεν μπορεσε να αποδειχτει οποτε το θεμα εμεινε στον αερα.Ειμαι ομως μαζι του λιγο μπερδεμενη,πιστευω οτι μου λεει αρκετα ψεμματα πραγμα που εξακριβωθηκε.

    Απο την αλλη μερια ειχα μια παρεα που αποτελουταν απο τις 5 βασικες και οταν μαζευομασταν μαζι με τις υπολοιπες γινομασταν καπου στις 8.

    Εγω λοιπον εκανα το λαθος να μιλαω για αυτες τις αποκρυψεις στις φιλες μου οι οποιες δεν με πιστευανε, θεωρουσαν οτι την εχω δει καπως και την ψωνισα.Ο πρωτος τσακωμος ο οποιοσ παρηλθε γρηγορα εγινε γ αυτο το θεμα: οτι επρεπε να ανοιξω τα ματια μου και πως μερικα πραγματα που μου ελεγε ηταν εντελως κουλα.Απ οσο ειχα καταλαβει ειχαν παει να πιασουν μερικες κοπελες που τους ειχα πει οτι ενοχλησαν για να μαθουν αν οντως ελεγα αληθεια,οτι δηλαδη ειχαν παρει τηλεφωνο.υποψην η μια απο αυτες ηταν κοπελα ενος φιλου μιας απο της παρεας και αυτος ηταν ο πανω κατω ο λογος που τσακωθηκα με τις φιλες μου.Τελος παντων.

    Λιγο καιρο αργοτερα καποιος κλεβει το κινητο μου ενω ημασταν καπου εξω συγκεντρωμενοι μερικοι συμμαθητες και οργανωναμε εναν παγκο που πουλουσαμε διαφορα πραγματα με σκοπο να δωσουμε τα εσοδα σε ενα ορφανοτροφειο.Ας ονομασουμε Α. αυτον που μου το κλεψεΗμουν 1000% σιγουρη οτι καποιος απο εκει το ειχε παρει, δεν ηταν κανενας αγνωστος οστοσο οσο δεν ειχα αποδειξεις δεν μπορουσα να κατηγορησω κανεναν,λογικο κιολας.Κανενα μηνα πιο μετα μια κοπελα που τα ειχε με τον Α. παιρνει τηλεφωνο τον δικο μου και αρχιζει να πεταει σποντες για το κινητο(ουσιαστικα πηρε να ζητησει ραντεβου.Εννοειται πως ολα αυτα για τις κλησεις μου τα πε αυτος εγω δεν ημουνα μπροστα)Ο Α. μου ειχε κινισει μερικες υποψιες γιατι εγραφε συνεχως στο facebook μου ποσο πολυ στενοχοριθικε,αριχσε να μου κανει λικε και σχολια παντου ενω παλιοτερα ουτε καν εμπενε στο προφιλ μου και οποτε με εβλεπε απο κοντα με πειραζε μου μιλουσε περισσοτερο απ οσο μου μιλουσε παλια και γενικως μου την ψιλοεπεφτε(συν οτι επερνε τον δικο μου τηλ και ελεγε πραγματα ασχημα για μενα τα οποια δεν ειχα κανει).Οποτε ηταν σαν οι υποψιες μου σιγα σιγα εξακριβονωνταν.

    Λιγες μερες πριν ενας ανωνυμος μου στελνει μυνημα στο facebook και αρχιζει να μου λεει για το κινητο.Ειπε πως ηταν συμμαθητης μου ενιωθε τυψεις που ενω ηξερε δεν ελεγε τιποτα και παραλληλα ηταν φιλος του Α.Τον καρφωσε γιατι ειπε πως δεν αντεχει ο Α. να μην την πληρωνει για οσα κανει γιατι ολοι τον νομιζουν καλο παιδι (ειναι πολυ δημοφιλης) και επειδη με κρυφογουσταρε.Μου αποκαλυψε λοιπον οτι αυτος ειχε κλεψει το κινητο μου γιατι πριν λιγες μερες ειχε δει στο κινητο της δικιας του την κληση που εκανε στον φιλο μου και ακομα ειχε δει κατι συνομιλιες με μια φιλη της που μιλουσαν για τον φιλο μου και ετσι μου το πηρε για να δει μυνηματα και τα λοιπα.Κρατησα καποιες επιφυλαξεις ωστοσο οι χρονικες περιοδοι που εγιναν οσα μου ειπε ταιριαζαν απολυτα με τα γεγονοτα με τις κλησεις τα παντα.Αρχισα να τον πιστευω.

    Επειτα ομως επειδη συνεχισαμε να μιλαμε μου ειπε για ενα ακομα περιστατικο για το οποιο υπηρχανε αποδιξεις.Στην φετινη εκδρομη ειχα μια..αναπαντεχη εκπληξη ενα απογευμα που ανοιξα την βαλιτσα μου...ενα σκισμενο (μη γελασετε) εσωρουχο το οποιο οταν αναχωρησα για τιν εκδρομη ηταν σαν καινουριο.Τοτε δεν ειχα δωσει βαση.Τα μονα ατομα που ξερανε για αυτο ηταν οι αλλες 2 φιλες μου που μοιραζομασταν το δωματιο(ημασταν οι 3 απο τις βασικες).Οταν ομως αυτος ο ανωνυμος αρχισε να αποκαλυπτει ολο και περισσοτερα πραγματα σχετικα με το θεμα τα οποια θα ηξερε μονον καποιος που ηταν εκει μπροστα , τον πιστεψα αμεσως.Μου ειπε λοιπον οτι μια φιλη μου(ας την πουμε Ζ.) ηταν μεσα στο δωματιο με αυτον τον ανωνυμο και τον Α, ο οποιος ανοιξε την βαλιτσα μου, ξεσκαλιζε πραγματα και καθως πηγε να την κλισει πηρε σβαρνα αυτο το ειδος ρουχισμου τελος παντων και το σκισε στο φερμουαρ.Εκει εκανα το μεγαλυτερο λαθος που ακομα χτυπαω το κεφαλι μου.Εστειλα πανω στα νευρα μου μηνημα στην Ζ να την πω γιατι δεν μου πε τιποτα,(ομολογω οτι το κανα με ασχημο τροπο)μαλωσαμε και πηρε και τηλεφωνο τν αλλον να τον ενημερωσει.Την αλλη μερα ερχεται αυτος με πιανει και μου λεει:
    -σοβαρα πιστευεις πως εκανα κατι τετοιο?
    -ναι το πιστευω γιατι εχω ακουσει και αλλα πραγματα για την παρτη σου αυτο το καιρο.
    -τι πραγματα?
    Και εκει ειπα για το κινητο...Το ατομο με εκανε ρεζιλι φωναζοντας σε ενα φιλο του στο προαυλιο δυνατα ΕΕ ΑΥΤΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΗΣ ΕΚΛΕΨΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ!εγινα εξω φρενων αλλα το κρατησα ειχα σκοπο να χρησιμοποιισω αλλα μεσα.Την αλλη μερα λοιπον φωναξα τον φιλο μου(τον οποιο οπως μου χε πει ο ανωνυμος τον φοβοτανε)του μιλισε ηρεμα αλλα μου το χαλασε σε καποια φαση οταν τον απειλησε οτι θα τον βαρεσει.μετα απλα του εξηγησε οτι δεν ηταν σωστο να πουλησει νταηλικι σε μια κοπελα και πως αυτος και η κοπελα του εχουν κανει πολλες μαλακιες τις οποιες τις εχει συγχωρεσει αλλα αυτη τη φορα ξεχειλισε το ποτηρι.Δεν εφερε καμια αντιρηση ο Α.Δεν ξερω αν το κανε επειδη φοβοτανε.Στα καπακια μου ζηταγε συγγνωμες..

    Ολα αυτα(το οτι κατηγορησα την Ζ. και τον δημοφιλη του σχολειου) εστρεψε ολη την παρεα εναντιον μου.Η Ζ. γενικα εβγαζε μια κακια απεναντι μου,κατι σαν ζηλεια.Γι αυτο και πανω στα νευρα μου την εστειλα μηνημα γιατι δεν μου ειπε κατι για το περιστατικο της εκδρομης.Την ζηλεια και την κακια μου την εξακριβωσε και ο ανωνυμος.Μετα λοιπον οταν ειχα καταλαβει πως κατι δεν πηγενε καλα διοτι καμια δεν μου μιλουσε ζητησα να μιλισω αρχικα με μια φιλη μου που την ηξερα 6 χρονια και ας πουμε την ελεγα που και που τιποτα παραπανω.Ας την πουμε Ε.Βρεθηκα λοιπον μαζι της και απ οσο ειχα καταλαβει μαλλον ολοι τα ειχανε μαζι μου.Ειπα και τις υπολοιπες να ερθουνε και εγινε αυτο ακριβως που περιμενα.Χαμος.Ημασταν 4 εναντιον μιας, αυτη που την κατηγορησα, η Ε. και αλλα 2 κοριτσια ,οι βασικες συνολικα.Οι αλλες 2 τα ειχαν μαζι μου για λογους που δεν περιμενα.Γενικα δεν περιμενα να εχει παιχτει τετοια κομπινα πισω απο την πλατη μου.Η μια ειχε αγανακτησει που πηγα και επιασα 2 συμμαθητριες μου που ειχαν ενοχλησει τον δικο μου.Ειπε πως επειδη εσυ εδω και 3 χρονια ακους ενα σωρο #$@#$ δεν σημαινει οτι πρεπει να πας και να πηγαινεις να πιανεις κοσμο γιατι ερχονται μετα σε εμας και μασ λενε πως σου κανουμε παρεα, τι σκ@τα εχεις παθει και συμπεριφερεσαι ετσι κ ενα σωρο αλλα.Εντομεταξυ για την μια αποδειχτηκε πως ελεγα αληθεια,για την αλλη οχι.Την ρωτησα τι ζορι τραβουσε γιατι με αυτες γενικα δεν ειχαμε καλες σχεσεις ηταν σε αλλη κλικα.Και μου λεει ξαφνικα ειναι φιλη μου..Εκει επαθα το πρωτο σοκ.Οσο για την αλλη..τα πραγματα ηταν ακομα χειροτερα.Αυτη η δηθεν φιλη μου, η Ε. , ειχε παει και της ειπε καποια πραγματα που λεγαμε μαζι για αυτηνα, οτι μας αποφευγει και οτι εχει αλλαξει αλλα με τετοιο τροπο σαν να φανει οτι την εθαβα μαζι με τον δικο μου τον οποιο δεν συμπαθουσανε καθολου.Ειπε πραγματα που δεν ειχα ξεστομισει ποτε και ενω λεγαμε μαζι για αυτηνα , η Ε. εβγαλε την ουρα της απεξω...Πηγε και ειπε οσα της ειχα εμπιστευθει , καποια πραγματα για την παρεα αλλα με ασχημο τροπο εβαλε ενα τονο σαλτσα πανω.Προσπαθουσα να εξηγησω οτι αυτα τα πραγματα τα ελεγε και η Ε. και οτι το μηνημα στην αλλη το ειχα στιλει πανω στα νευρα μου.Ανωφελα τα παντα.Με ειρωνευτικαν, με κοροιδεψαν που μιλουσα με εναν ανωνυμο και που κουβαλησα τον αλλο να πουλησει μαγκια σε εναν μικροτερο του.Η ειρωνια ομως ξερετε ποια ειναι?Οτι μολις ειπα οτι ο ανωνυμος ειπε πραγματα για την καθεμια σας, αυτη που υποτιθεται πως την εθαβα με το που πηγε σπιτι της μου στιλε μινιμα να τις πω τι ειπε για αυτηνα.Ενω συμφωνα με τα λεγομενα της επρεπε απο την αρχη να τον σβισω.

    Το αποκορυφωμα ομως ηταν οταν ειπα στην Ζ. πως ο δικος μου μου πε οτι την προηγουμενη φορα που μαλωσαμε(το σκινηκο που διηγηθηκα στην αρχη) οτι η Ζ. τον πηρε τηλ και τον εβρισε.Γελουσε και ειπε φερτον εδω να δουμε αν εκανα κατι τετοιο.Τον πηρα τηλεφωνο, του ειπα να ερθει και με ρωτησε αν ειπα κατι για αυτη τη κληση.Του ειπα ναι."Σκ@τα τα εκανες" μου ειπε..Αφου ηρθε λοιπον ειπε μπροστα στις φιλες μου οτι η κληση αυτη ηταν κατι ψευτικο και το κανε πανω στα νευρα του..Ειχα μινει κοκκαλο..Τοσο καιρο νομιζα πως ειχα ενα λογο παραπανω να ειμαι επιφυλακτικη μαζι της αφου ειχε κανει κατι τετοιο.Οταν φυγαμε ομως μου ειπε πως η κληση εγινε στα αληθεια απλα δεν ηξερε οτι με ειχαν ηδη πεταξει εξω απο την παρεα και το κανε για να βγει ο μλκς.Αν ηξερε οτι με ειχαν πεταξει θα λεγε πολλα περισσοτερα...Αλλα τοτε γιατι η πρωτη του αντιδραση απο το τηλ ηταν το ¨"σκ@τα τα εκανεσ?"

    Εδω τελειωσε η ιστορια μετα απο μια μακρια και ισως κουραστικη αφηγηση.Τα πραγματα για μενα ειναι χαλια.Πλεον και οι 8 δεν μου μιλανε.Εχω μινει μονη μου με τον φιλο μου υποωψιαζομαι το ψεμα του, το οποιο ειναι πολυ βαρυ γιατι απ οσο θυμαμαι μου ειχε μιλισει για ασχημες βρισιεσ.Δεν καταλαβαινω τι ηθελε να κανει?Να βαλω αυτον πιο ψηλα απο αυτες?θελω να τον παρατησω δεν ειναι η πρωτη φορα που μου λεει ψεμματα..αν το κανω ομως μενω ολομοναχη.μονο με τον αδερφο μου.Σκεφτηκα να μιλισω στις υπολοιπες 3 γιατι δεν ακουσαν την δικια μου γνωμη για τα πραγματα,θεωρω οτι εχω το δικαιωμα να τους πω και πρεπει να με ακουσουν γιατι οι αλλες μου μιλησαν πραγματικα ασχημα και το βραδυ με κοροιδευαν δημοσιως στο ιντερνετ.Τα εχω χαμενα......
    (ξεχασα να σημειωσω οτι εχω κανει ενα θεμα για αυτον τον φιλο μου στην ενοτητα Απωλεια-Πενθος οταν ειχε προβλημα με τα υγειακα του και ομολογω οτι ειχα τραβηξει μεγαλο ζορι εξετιας του..)


    Η πιο απεπλισμενη του φορουμ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    23
    και συγνωμη για τα απειρα ορθογραφικα μου!πανω στην βιασυνη μου εκανα λαθη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Ζαλιστηκα, δεν αντεξα να το διαβασω, περιληψη εχει?????

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    23
    δυστυχως οχι.ειναι πολλα μαζεμενα και δεν μπορεσα να μπω κατευθειαν στο ψητο χωρις να εχω πει και τα αλλα...αλλα γενικα τα πιο σημαντικα ειναι το τελευτταιο μεγαλο κομματι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    λοιπον επειδη εισαι απελπισμενη και ολο αυτο αποκλειεται να κατσει καποιος να το διαβασει θα σου κανω εγω την περιληψη...
    ΠΕΡΙΛΗΨΗ
    Η chisora εχει ενα αγορι 2 χρονια που καιρο τωρα υποπτευεται οτι της λεει ψεμματα και 4 κολλητες φιλες...
    Ολα αρχισαν οταν καποιος απο την σχολικη παρεα της εκλεψε το κινητο.. και αυτη υποπτευοταν καποιον χωρις αποδειξεις ομως.
    Μια μερα αρχισε να περνει ανωνυμα μηνυματα στο facebook για το ποιος ηταν ο κλεφτης... και αυτη τα πιστεψε γιατι συνοδευονταν και απο καποιες αληθινες λεπτομερειες....πηγε λοιπον και επιασε τον Α που ηταν ο φταιχτης και του τα πε ξεκαθαρα,της τα ειπε και αυτος και λεγε λεγε...ειπωθηκαν και λογια που εμπλεκαν
    μια κολλητη της.
    Η κολλητη παρεξηγηθηκε...εστρεψε ολες τις αλλες εναντιον της chisora..και τωρα ολες μαζι την κραζουν στο iντερνετ.Αυτη καλεσε το αγορι της να την υπερασπιστει..για να επιβεβαιωση κατι που του ειχε πει η πρωην κολλητη,κι αυτος για να μην εκτεθει εκανε την παπια και την κρεμασε....

    σορυ που σου κανω περιληψη...αλλα ετσι δεν πιστευω πως αντεχει καποιος να το διαβασει ολο :)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    23
    καλα εκανες nflu.δεν περιμενα κ εγω να βγει τοσο μεγαλο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    νφλου ευχαριστουμε για την περιληψη!!

    Λοιπον χισορα,

    α) Ζητα συγνωμη απο οπου εκανες λαθος.

    β) Μην δινεις βαση σε ανωνυμα μηνυματα.

    γ) Ξεχνα τα ολα οσα εγιναν.

    δ) Μην ψαχνεις να δικαιολογηθεις η να σε δικαιολογησει καποιος.

    ε) Μακρια απο ιντριγκες και μεταφορες λογων σου πα μου πες.

    στ) Φτου κι απο την αρχη ολα γινονται μετα καλυτερα εχοντας μαθει απο τα παθηματα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    23
    λιλιουμ δεν προκειται να ξαναμπω στην παρεα δεν εχει νοημα μετα τα οσα ειπωθηκαν.το σιγουρο ειναι οτι τα παθηματα γινονται μαθηματα..κατα τη γνωμη σου δηλαδη δεν θα πρεπε να πιασω τους υπολοιπους και να τα πω απο την δικη μου μερια?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Δεν διαβασα ολο το κειμενο για να καταλαβω ακριβως σε τι αναφερεσαι, εγω ειμαι της αποψης παντως οτι οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες, και απο οτι διαβασα στην αρχη πολυ πιτουρο και πολυ κοτα ρε παιδακι μου! Ψεματα, κλεψιες, υπονοιες, ιντριγκες, ανωνυμα μηνυματα, λογια, πεσιματα με μηνυματα, ξεκατινιασματα στο ιντερνετ, ρουφιανεματα, περιεργα τηλεφωνα απαπαπα για αυτο ζαλιστηκα!! Δε μου φαινεται υγιες ολο αυτο το σκηνικο! Σαν επεισοδιο της Λαμψης!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    μόλις ανακάλυψες ότι όλοι μιλάνε με όλους κ τα πράγματα αλλάζουν καθώς παίζετε το σπασμένο τηλέφωνο

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Σαλόνικα
    Posts
    26
    sorry Που θα το πω ετσι ωμά, αλλά όλο αυτό πραγματικά μοιάζει με σενάριο από κακογραμμένο σίριαλ. Ο φίλος του φίλου μου που έχει μια φίλη που έχει άλλες 2 φίλες και ένα κάρο άτομα που ενας θεός ξέρει πού χώνονται σε όλη αυτή την ιστορία. Η μόνη συμβουλή που έχω να δώσω σε όλο αυτό το μπέρδεμα είναι να μην απαντάς σε ανώνυμα μηνύματα ή τηλεφωνήματα, ποτέ δεν ξέρεις ποιος κρύβεται από πίσω. δεν έχει κανένα νόημα. Μη δίνεις δύναμη σε τέτοια άτομα να συνεχίζουν να σε παρενοχλούν με αυτόν τον γελοίο τρόπο, απαντώντας τους ή δίνοντας βάση σ' αυτά που λένε. όποιος έχει να πει κάτι ας το πει στα ίσια. άντε μη τα πάρω :cool::rolleyes:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Απαπαπά, αυτά βαριέσαι να τα διαβάσεις, σκέψου και να τα ζεις. Δε σου αρέσει η απλή ζωή? Αν ναι, κάνε τη ζωή σου πιο απλή. Τι τα θέλετε τόσα δράματα? Που δεν είναι και δράματα κιόλας.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    που εισαι μην πιασεισ κανενα γιατρο κ τα πεισ αυτα γτ θα σου βγαλει διαγνωση εφαπτονται σε ασθενεια αυτα ολα εγιναν δεν εγιναν

Similar Threads

  1. ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΡΩΣΗ
    By pol in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 06-06-2012, 19:17
  2. ΔΥΝΑΜΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!!ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ!!
    By χαμογελακη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 20-04-2012, 13:26
  3. Η μονη που ειμαι μονη???
    By Dream collector in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 04-03-2012, 22:51
  4. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 15:38
  5. Με έχω πλέον σιχαθεί!!!
    By bouffos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 06-02-2009, 16:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •