πρόβλημα με γονείς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    3

    πρόβλημα με γονείς

    εργάζομαι ως μάγειρας, αλλα πάντα ήξερα ότι δεν κάνω για αυτή την δουλειά k γενικά δεν έχω τις ικανότητες να ανεβώ επαγγελματικά, πρόσφατα ανακάλυψα τον χορό (το μόνο πράγμα μέχρ τώρα που με έχει κάνει να ειμαι οκ με τον εαυτό μου κ να είμαι πιο κοινωνικός), k το ξεκίνησα σαν hobby αλλα έχω τις ικανότητες για επαγγελματικό σαν δάσκαλος.
    το θέμα είναι ότι ήμουν άνεργος τους τελευταίους μήνες k οι γονείς με έστειλαν αγγλία για δουλειά k για να ξεχάσω τον χορό. ένα μηνα μετά στην αγγλία k δεν έχω καταφέρει κάτι k θέλω να γυρίσω αλλα κάθε φορα που το αναφέρω μου λένε για τις δυσκολίες στην ελλάδα k να κάτσω στην αγγλία.
    είμαι εγωιστής που θέλω να γυρίσω ελλάδα για να συνεχίσω τον χορό το μονο πράγμα που με κάνει να αισθάνομαι καλά έστω k με μια πενιχρή δουλειά?!?! η να κάτσω εδώ αγγλία με μια μέτρια δουλειά που θα μου δίνη μονο λεφτά για να ζω χωρίς προοπτική εξέλιξης k πιθανόν χωρίς χορό??
    το θέμα είναι ότι μέρα με την μέρα αισθάνομαι άσχημα με τον εαυτό μου, από το stress έχω αρχίσει το κάπνισμα k δεν ξέρω τι να κάνω από τι μια θέλω να γυρίσω αν k φοβάμαι την κατάσταση που επικρατεί στην ελλάδα, από την άλλη έχω τύψεις για όλα αυτά που κάνανε για να με στείλουν στην αγγλία

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    γειά σου stef...
    Γιατι δεν ξεκινάς εκεί τον χορό?
    Πάντως όσο είναι εδώ τα πράγματα χάλια κ εγώ αυτό θα σου έλεγα να μείνεις αγγλία όσο μπορείς ακόμη, κ βλέπεις.
    Μπορείς να χορεύεις ερασιτεχνικά, δεν είναι ανάγκη να γίνεις δάσκαλος και να βγάζεις χρήματα απο αυτό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    3
    το σκέφτηκα κ αυτό, αλλά το χορό το βλέπω επαγκελματικά γιατί δεν μπορώ αλλο την μαγειρική. Στην αγγλία έχουν πιο πολύ αγωνιστικό χορό κ είναι πολύ πιο ακριβό για να γίνεις επαγκελματίας σε σχετικά σύντομο διάστημα (μπορείς να βρεις κ φθηνά αλά θα πάρει μεγάλο χρονικο διάστημα) , κ δεν έχω πολλά χρονικα περιθώρια λόγω ηλικίας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Κοιτα σε καταλαβαίνω, έκανα κ γω μικρή χρόνια χορο, και μετα όταν ήθελα να το "σπουδασω" δε με αφησε ο πατέρας μου και τσακωθήκαμε κλπ.... κ απο τότε το διέγραψα τελείως το θέμα απο το μυαλό μου. Βρήκα κάτι άλλο να σπουδάσω που είναι ενδιαφέρον (αλλα οκ δε το συγκρίνω με τη περίοδο που ασχολούμουν με το χορο).
    Πόσο χρ είσαι? Γιατί δεν ακολουθείς τη ''φθηνη λυση''? κ με τι ειδος χορου ασχολείσαι?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    3
    είμαι 28 χρονών, έχω κάνει 1,5 χρόνο λάτιν χορό κ σχεδόν τελείωσα το ερασιτεχνικό στο bronze (ήθελα κανα δυο μήνες ακόμα). το θέμα είναι ότι κ η φθηνή λύση είναι τα ομαδικά που προχωράς πολύ αργά μπορεί να χρειαστεί κ 3-4 χρόνια για να τελειώσεις κ τα ιδιαίτερα είναι απαγορευτικά με την τιμή που έχουν...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Ψάξε για τα ομαδικά που είπες .. γιατί βιάζεσαι τόσο? Δε πιστευω πως ο χορός έχει να κάνει με την ηλικία. Κυνήγα το τώρα που είναι ζεστό γιατί αμα το αφήσεις λίγο δύσκολο να το ξαναπιασεις..
    εξάλλου ιδιαιτερα δε μπορείς να κάνεις, αν γυρίσεις Ελλάδα χειρότερα θα είναι.... οπότε?
    Το βρίσκω πολύ καλή ευκαιρία και το ομαδικό.

    Οι γονείς σου γιατί είναι τόσο αρνητικοί με το χορό?
    Last edited by Gothly; 15-06-2012 at 22:11.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κυνηγα αυτο που θελεις και μην σε νοιαζει τι θα πουν οι γονεις σου.Το ποιο πιθανο ειναι να λυσσαξουν και μετα να το παρουν αποφαση και να σε αφησουν ησυχο...

    Και κατι ακομα τι εννοεις σε εστειλαν με το ζορι Aγγλια για δουλεια?28 χρονων εισαι.Μηπως πρεπει να αρχισεις να αντιστεκεσαι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Καταρχάς είσαι αρκετά μεγάλος για να κάνεις ότι σου λένε, όπως λένε και τα παιδιά από πάνω...

    Εγώ θα σου πρότεινα να δεις τα θετικά και τα αρνητικά σε κάθε σου αποφαση.

    Σχετικά με την Αγγλία, κατά τη γνώμη μου είναι σε πολύ καλύτερη φάση αυτήν την περίοδο και μπορεί να σου προσφέρει ευκαιρίες κλπ. Το να γυρίσει Ελλάδα, άνεργος, ή με μία μέτρια δουλειά (και άν την βρεις πλέον) το βρίσκω λάθος επιλογή την παρούσα περίοδο.

    Το να γίνεις επαγγελματίας χορευτής λάτιν και να γυρίσεις στην Ελλάδα να δουλέψεις, πάλι κακή ιδέα, λόγω κρίσης. Οι χορευτές εδώ είναι άπειροι και πεινάνε. Ξέρεις, στην κρίση το πρώτο που κόβεις είναι τα περιττά έξοδα και ο χορός είναι σίγουρα από τα πρώτα.

    Στην θέση σου θα δοκίμαζα την τύχη μου στην Αγγλία και σίγουρα θα συνέχιζα εκεί τον χορό, έστω και part-time.

    Δοκίμασέ το και δες πώς πάει.

    Και να ξέρεις όμως ότι το επάγγελμα που διαλέγεις, για Ελλάδα τώρα είναι πολύ δύσκολο επαγγελματικά, αλλά και γενικά, όπως προφανώς ξέρεις, ένας τραυματισμός ή μία εγχείριση σε πάει πίσω και σε αφήνει άνεργο από ένα εξάμηνο έως και για πάντα. Οπότε καλό είναι να έχεις πολλές πόρτες ανοιχτές και να μην στοχεύεις μόνο στον χορό, γιατί μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ και να βρεθείς ξεκρέμαστος. Εξάλλου και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και λόγω ανεγίας εδώ, αλλά και επειδή υπάρχουν και επαγγελματίες που χορεύουν από νηπιακή ηλικία, άρα έχουν και καλύτερο βιογραφικό.

    Καλύτερα να σκέφτεσαι όλα τα πιθανά σενάρια πριν πράξεις και πάντα να έχεις ένα σχέδιο στο μυαλό σου για το χειρότερο σενάριο.

    Σκέψου τα όλα και αποφάσισε, αλλά αποφάσισε μόνος σου και πάρε την ευθύνη της απόφασής σου, χωρίς να κάνεις ότι σου πουν οι γονείς σου ή οι άλλοι, ή εγώ...

Similar Threads

  1. προβλημα με γονεις
    By antonis1 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 23-05-2011, 11:09
  2. προβληματα με γονεις
    By maudioed in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 07-05-2011, 01:08
  3. γονεις και προβληματα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2011, 16:45
  4. Γονεις!!!!!
    By fallen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2008, 15:13
  5. Γονείς
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2008, 22:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •