Quote Originally Posted by Agnosth View Post
... Κάποιον να μου πει πως παλεύεται η κατάθλιψη... Γτ εγώ πήρα απλά τα ωραία μου χαπάκια σύμφωνα με το γιατρό μου που μ είπε πως ψυχοθεραπείες/ ψυχαναλύσεις κτλ είναι μαλακίες δεν έκανα καμία ουσιαστική αλλαγή στη ζωή μου και μόλις τα διέκοψα ξανακατέρευσα....
Η κατάθλιψη, στη μορφή από την οποία εσύ υποφέρεις, λύνεται με τη διεκδίκηση και με το να το κανεις αυτο στο χρονο που πρέπει εκεί που ειναι η ευκαιρία. Γιατι κι οι χαμενες ευκαιριες ειναι αιτια καταθλιψης. Δυστυχώς στη ζωη δεν ειμαστε ότι αξίζουμε αλλά ότι ζητήσουμε. Κι αν δεν το κανουμε αυτο μια ζωη θα ειμαστε κατωτεροι των δυνατοτητων μας κι αυτο ειναι πηγή κατάθλιψης!!
Λαθος των γονιών σου που με τη σταση τους απεναντι σου ενώ γνωριζαν και μπορούσαν να κανουν περισσότερα σε άφησαν απο τα 15 σου να απομονωθείς αρκούμενοι στα 20αρια στο σχολείο και με την υπερπροστατευτικοτητα τους δε σε έμαθαν να διεκδικείς. Ετσι στο σχολείο είχες 20, αλλού? Η ασχημη ψυχολογια ειναι αυτο που σε εριξε στις σπουδες, διαφορετικα και εκει θα πιανες κορυφη. Γιατι δε σου φροντισαν να ξερεις τον τροπο να παίρνεις το ίδιο ψηλους βαθμους και στους υπολοιπους τομεις της ζωης κι αυτο σε εριξε στη συνεχεια.
Ο φόβος νικάται μόνο με το να κάνεις αυτο που φοβάσαι, με την έκθεση σ΄αυτο πρόσωπο με πρόσωπο. Σου το λέω από προσωπική εμπειρια, δεν υπάρχει άλλος τροπος. Τα φαρμακα, η ενθάρρυνση, η ψυχοθεραπεία κλπ απλά υποβοηθούν στο να κανεις το βημα αυτο. Από μόνα τους τα φαρμακα δεν αρκουν, είναι μια γαλήνη στη στασιμότητα αμα δε συνοδευονται από τη δικη σου προσπάθεια.