KΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΦΟΒΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    KΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΦΟΒΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ

    Καλησπερα σε ολους...καλο καλοκαιρι να εχουμε με υγεια παν απ'ολα!Εχω προβλημα με κρισεις πανικου και αρρωστοφοβια εδω και 5 χρονια...σημερα,πριν λιγες ωρες ημουν γυμναστηριο και εκανα βαρη...με επιασε ξαφνικα μια δυσπνοια,ταχυκαρδια και ενιωθα το σωμα μου να μουδιαζει απο πανω μεχρι κατω!Απο μεσα μου λεω παει θα μεινω στον τοπο...πανο στον πανικο μου αρπαζω το ποδηλατο και φευγω κατευθειαν για το ΙΚΑ που ευτυχως ειναι κοντα!Παρακαλεσα τον καρδιολογο να περασω γιατι δεν ενιωθα καλα,μου εκανε καρδιογραφημα,μου πηρε πιεση...ολα φυσιολογικα!Μου ειπε ειναι απο το αγχος σου...κριση πανικου επαθες,μην ανησυχεις δεν εχεις κατι!Μου λεει για καλο και για κακο πηγαινε κανε ενα check up σε καποιο εφημερευον νοσοκομειο...το θεμα ειναι πως 27 ιουνιου εκανα check up στο Αγια Ολγα...αιματολογικες,καρδιο γραφημα,ακτινογραφια θωρακα και τριπλεξ γιατι ειχα ενοχλησεις στο στηθος...ολες οι εξετασεις βγηκαν φυσιολογικες,παλι το ιδιο μου ειπαν οι γιατροι...κρισεις πανικου!Το θεμα ειναι να παω σημερα να κανω το check up η οχι?Δεδομενου οτι ειχα κανει προσφατα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μινα , το να ξανακανεις check up , δεν σου προσφερει κατι και το ξερεις.
    Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να προσπαθησεις να ελεγχεις την αντιδραη σου οταν εχεις καποιο σωματικο συμπτωμα που σε τρομαζει.
    Με το να τρεχεις κατευθειαν σε γιατρο κανεις τα πραγματα χειροτερα, και δεν καταπολεμας τον πραγματικο "εχθρο".

    Προσπαθησε οταν νιωθεις οτι δεν εισαι καλα και πιστευεις οτι πρεπει να πας σε γιατρο, να μην πηγαινεις. να κανεις μια συμφωνια με τον εαυτο σου , οτι αν τα συμπτωματα επιμεινουν για πανω απο μια εβδομαδα τοτε να πας σε γιατρο...

    A και να εχεις υποψη σου οτι και οι ιατρικες εξετασεις δεν ειναι ακινδυνες (ειδικα αξονικες ακτινογραφιες κλπ).

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    6
    Μην μασας τιποτα Μινα!! απο το αγχος σου ειναι και μονο, αφου τις εκανες ολες τις εξετασεις και βγηκαν καλες, δεν χρειαζετε να ξανατρεχεις. Το ιδιο ακριβως επαθα και εγω στα βαρη, ετρεξα εκανα ενα σωρο εξετασεις στο νοσοκομειο και φυσικα ημουν μια χαρα. Οταν σε ξαναπιασει στην γυμναστικη, κατσε λιγο ηρεμισε παρε βαθιες ανασες και συνεχισε... θα φυγει... ολα στο μυαλο μας ειναι....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    2
    Καλησπέρα Μινά,
    Είχα δει post που είχες βάλει ποιο παλιά και μετά βρήκα αυτό και θα ήθελα να αναφέρω λίγα πράγματα.
    Αυτά που είχες τα είχα και εγώ εδώ και 6 χρόνια με την διαφορά ότι έμαθα να τα παλεύω.
    Το γυμναστήριο που πας να το σταματήσεις και να αρχίσεις κάτι καλύτερο όπως αερόβια γυμναστική ή κάποιο άλλο άθλημα.. Η γυμναστική προκαλεί ξεκούραση ψυχική .. όχι όμως τα βάρη αυτά προκαλούν άγχος.
    Πρέπει να μάθεις να δουλεύεις σωστά την αναπνοή σου εν ώρα πανικού.
    Βρες πραγματικούς φίλους.
    Πάρε ένα τετράδιο και γράφε καθημερινώς τι έκανες όλη την ημέρα που πέρασε.

    Για το post που είχες βάλει ποιο παλιά το ότι είχες πολλά άσχημα συμπτώματα όταν έπαιρνες φαρμακευτική αγωγή 20 mg θα ήθελα να αναφέρω ότι είχα κάνει 3 θεραπείες με αρχική φάρμακο το Zoloft με αποτέλεσμα να με παίρνουν στον πάτο για διάστημα 3 μηνών λόγω του ότι μου προκαλούσε παρενέργειες (ζαλάδα,πανικό,βραδυκαρδία, κούραση δεν μπορούσα να περπατήσω) το οποίο ανακάλυψα μόνος στην 3η θεραπεία όταν σκέφτηκα τα συμπτώματα που είχα ξανά.Μίλησα επείγον με τον γιατρό μου τα άλλαξε και σε 3 μέρες κατάφερα και πήγα γυμναστήριο.

    Αυτά.Τώρα έχει 1 χρόνο να ασχοληθώ με φαρμακευτική αγωγή.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Κρίσεις πανικού, άγχος και διαρκής φόβος...
    By Giannis_Athina in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 03-04-2015, 05:52
  3. ΑΜΕΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .(καρδια η κριση πανικου;)
    By skidoo23 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2011, 16:16
  4. KΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΣΕ ΔΙΑΛΕΓΕΙ Ή ΤΗΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ?
    By dora-agxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-09-2010, 14:23
  5. Kριση πανικου
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-01-2009, 09:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •