πονάω φοβάμαι υποφέρω.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369

    πονάω φοβάμαι υποφέρω.....

    βοήθειααααααααααααααααααα ααα.......είμαι μόνη μου νιώθω να τρελαίνομαι........ο πόνος είναι αβάσταχτος....δεν μπορώ να τον αντέξω.......φοβάμαι ότι αύριο που θα συναντηθούμε θα μου πει τέλος....κ με αυτό το τέλος θα τελειώσω κ εγώ.....τρέμω ολόκληρη δεν έχω οξυγόνο είμαι μόνη μου δεν έχω κανέναν.....ας μου πει κάποιος ένα τρόπο να σταματήσω να πονάω.......βοήθειαααααααααα� �αααααααααααααααααααααααα� �ααααααααααααααααα............... ..........

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    24
    καταρχας ηρεμησε λιγακι και γραψε μας το προβλημα αναλυτικα να καταλαβουμε...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    τσακώθηκα εχτές με το συντροφό μου κ από τότε ακόμα δεν έχει δώσει σημεία ζωής μου είπε ότι θα με έπαιρνε τηλέφωνο πριν πάει να παίξει....όλο το βράδυ δεν κατάφερα να κοιμηθώ για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είχα οξυγόνο δεν μπορούσα να αναπνεύσω....αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σταθώ όρθια....ζαλίζομαι πάρα πολύ κ δεν έχω δύναμη ούτε το σώμα μου να σηκώσω....δεν ξέρω τι σκέφτεται....του έστειλα μήνυμα δεν μου απάντησε τον πήρα τηλέφωνο κ τ μόνο που μου είπε είναι κοριτσάρα μου να σε πάρω αργότερα γιατί παίζω?????τι στα κομμάτια εγώ δεν υπάρχω????δεν αντέχω άλλο αυτή την αγωνία....δεν αντέχω άλλο αυτόν τον πόνο....!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Κοριτσάκι μου, εκτός από τους πραγματικούς φόβους π.χ. να προσέξω πως θα περάσω έναν αυτοκινητόδρομο, πως θα κατέβω μια σκάλα κ.λπ.,
    όλοι οι άλλοι φόβοι στο μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι φανταστικοί, τους προκαλούν οι ανασφάλειες από τα πρώτα χρόνια της ζωής μας κι εσύ έχοντας
    βιώσει έντονα την απώλεια της μητέρας σου επόμενο, είναι νάχεις αρκετές ανασφάλειες και φόβους!

    Χρειάζεται να ξέρεις ότι αυτό που σου έλειψε τότε, συνεχίζεις να το αναζητάς.., μόνο που δεν μπορεί να στο καλύψει η σχέση σου, γιατί είναι άλλος ο ρόλος της.
    Εσύ πρέπει να το δεις και ν' αναγνωρίσεις όλα όσα σου έχει προκαλέσει κι έτσι να προσπαθήσεις να μην κρεμιέσαι ή να εξαρτιέσαι απ' την σχέση, γιατί αυτό
    κουράζει και μοιραία κάποια στιγμή ο σύντροφός σου θ' απομακρυνθεί. Δες το και μόνη σου! Θάθελες κοντά σου ένα άτομο που σε πνίγει συνεχώς με τις αγωνίες του;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    όσο περίεργο κ να σου φανεί είχα ένα τέτοιο άτομο δίπλα μου αλλά δεν έφυγα....έμεινα εκεί μέχρι που ένα ωραίο πρωί έφυγε εκείνος....τραγικό ε????κ όμως μεγαλύτερη ηλίθια από εμένα δεν θα βρεις όσο κ αν ψάξεις...επίσης πιο μόνο άνθρωπο από εμένα δεν θα βρεις....κ δυστυχώς δεν είναι επιλογή μου....για να καταλάβεις προσπάθησα να μιλήσω σε κάποιον να πω καμιά βλακεία να περάσει η ώρα κ το μόνο που πήρα είναι αναπάντητες κλήσεις...κανένας δεν το σήκωσε ούτε η ίδια μου η μάνα....ο σύντροφός μου παίζει οπότε εγώ δεν υπάρχω οι φίλοι μου ένας θεός ξέρει τι κάνουν η μάνα μου ακόμα χειρότερα ο μπαμπάς με το που πάω να πω κάτι σηκώνει τον κόσμο στο πόδι οπότε....βιώνω μια υπέροχη μέρα....!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by mina@@ View Post
    όσο περίεργο κ να σου φανεί είχα ένα τέτοιο άτομο δίπλα μου αλλά δεν έφυγα....έμεινα εκεί μέχρι που ένα ωραίο πρωί έφυγε εκείνος....τραγικό ε????κ όμως μεγαλύτερη ηλίθια από εμένα δεν θα βρεις όσο κ αν ψάξεις...επίσης πιο μόνο άνθρωπο από εμένα δεν θα βρεις....κ δυστυχώς δεν είναι επιλογή μου....για να καταλάβεις προσπάθησα να μιλήσω σε κάποιον να πω καμιά βλακεία να περάσει η ώρα κ το μόνο που πήρα είναι αναπάντητες κλήσεις...κανένας δεν το σήκωσε ούτε η ίδια μου η μάνα....ο σύντροφός μου παίζει οπότε εγώ δεν υπάρχω οι φίλοι μου ένας θεός ξέρει τι κάνουν η μάνα μου ακόμα χειρότερα ο μπαμπάς με το που πάω να πω κάτι σηκώνει τον κόσμο στο πόδι οπότε....βιώνω μια υπέροχη μέρα....!!!!!!
    Όχι γλυκιά μου δεν μου φαίνεται περίεργο, γιατί αντανακλάμε κι έλκουμε τα όμοια! Κάνε λοιπόν κι εσύ την μοναξιά δημιουργική, γιατί ο καλύτερος φίλος μας είναι ο εαυτό μας!
    Οπότε καθόλου μόνη σου δεν είσαι, αφού είσαι τυχερή που έχεις εσένα! Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα για να κάνεις την μέρα σου σήμερα ευχάριστη και να περάσεις καλά!
    Νομίζω ότι το ξέρεις αυτό κι ίσως είναι και προνόμιο που δεν έχεις για λίγο κάνεναν στο κεφάλι σου! Φρόντισε λοιπόν όσο μπορείς τον εαυτό σου και μην γαντζώνεσαι απ' τον άλλον!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    24
    συμφωνω με τη Μαρκελα απο πανω..

    υπομονη κοριτσι, οι ανθρωποι γυρω μας γενικα κοιτανε την παρτη τους.. τον εαυτουλη τους..
    πρεπει να ξεκινησεις να κανεις και εσυ το ιδιο, κοιταξε τον εαυτο σου. καταρχας μην αγχωνεσαι τοσο πολυ..
    βγες εξω απο το σπιτι, πηγαινε σε καμοια βιβλιοθηκη, διαβασε κανενα βιβλιο, δες καμοια ταινια (κωμωδια) να σου φτιαξει το κεφι..
    κανε πραγματα που σου αρεσουν τωρα που μπορεις. εγω ειμαι παντρεμενη και δουλευω ολη μερα και δεν εχω χρονο να κανω αυτα που μου αρεσουν...
    εσυ εχεις ολο αυτο το χρονο και πρεπει να το αξιοποιησεις, καταρχας να περνας καλα εσυ..
    πω τοτε που ημουν μονη μου.. οτι γουσταρα εκανα.. ετρωγα οτι ηθελα, αμα ηθελα μαγειρευα αν δεν ηθελα δεν μαγειρευα.. ετρωγα εξω.. οτι ναναι..

    και οποτε θελεις να ξεσπασεις, μπες στο φορουμ εδω και ριξε, ξεσπασε.. ειναι σαν να μιλας σε φιλους.. και δε θα σε κρινει κανενας..
    κανενας δεν μπορει να κρινει τις πραξεις του αλλου, ολοι μας κανουμε λαθη και μετα πληρωνουμε..
    εσυ ομως δε φταις σε τιποτα ουτε να αγχωνεσαι.. ουτε να μη περνας καλα..
    γιαυτο ξυπνα, αλλαξε τη ζωη σου απο σημερα κιολλας και κατσε και κανε συμβολαιο με τον εαυτο σου οτι δε θα ξανα ερθεις στο σημειο αυτο...
    πιστεψε με βοηθαει!!
    διαβασα ενα ψυχολογικο βιβλιο και ελεγε για αυτο το συμβολαιο.. ο καθενας το χρησιμοποιει αλλιως βεβαια..
    εγω εγραψα να μαθω Περσικη γλωσσα την περιοδο Σεπτεμβρη με Φλεβαρη και αφου τα καταφερω να μελετω τις συγκεκριμενες ωρες θα παμε στα ρολερ κοστερ της Αυστραλιας. (που εδω μενουμε βασικα).
    και ετσι εγινε! 2 καλα για μενα... τωρα ξερω Περσικα και πηγα και στα ρολερ κοστερ!!
    βαλε λοιπον αυτο σαν παραδειγμα...
    και το καλο που θα βγει θα ειναι σιγουρα ο πολυ καλος εαυτος σου..

    (ασε που τωρα σκεφτομαι να ξαναβαλω συμβολαιο με τον εαυτο μου για μια αλλη ακομα γλωσσα!!)
    Last edited by aikaterini; 15-07-2012 at 02:25. Reason: ορθογραφικο λαθος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    ... εκτός από τους πραγματικούς φόβους π.χ. να προσέξω πως θα περάσω έναν αυτοκινητόδρομο, πως θα κατέβω μια σκάλα κ.λπ.,
    όλοι οι άλλοι φόβοι στο μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι φανταστικοί, ...
    Οι φόβοι είναι πραγματικοί, αλλιώς δεν θα ήταν φόβοι, θα ήταν απλά ένα όνειρο, μια παραίσθηση ή κάτι άλλο, αλλά όχι φόβοι. Μην μπλέκουμε τα πράγματα περισσότερο. Ο φόβος της αποτυχίας, ο φόβος του θανάτου, ο φόβος της αρρώστειας, ο φόβος για τη σωματική μας ακεραιότητα, ο φόβος της απόρριψης, ο φόβος της απώλειας, ο φόβος της ανασφάλειας, ο φόβος της απομόνωσης, ο φόβος για ζώα, ο φόβος για καταστάσεις, κλπ. Τώρα το πώς θα τους χειριστούμε ή τι θα κάνουμε είναι ένα άλλο θέμα. Προφανώς, θες να πεις δεν πρέπει να φοβάσαι. Αυτό δεν θες να πεις;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Οι φόβοι είναι πραγματικοί, αλλιώς δεν θα ήταν φόβοι, θα ήταν απλά ένα όνειρο, μια παραίσθηση ή κάτι άλλο, αλλά όχι φόβοι. Μην μπλέκουμε τα πράγματα περισσότερο. Ο φόβος της αποτυχίας, ο φόβος του θανάτου, ο φόβος της αρρώστειας, ο φόβος για τη σωματική μας ακεραιότητα, ο φόβος της απόρριψης, ο φόβος της απώλειας, ο φόβος της ανασφάλειας, ο φόβος της απομόνωσης, ο φόβος για ζώα, ο φόβος για καταστάσεις, κλπ. Τώρα το πώς θα τους χειριστούμε ή τι θα κάνουμε είναι ένα άλλο θέμα. Προφανώς, θες να πεις δεν πρέπει να φοβάσαι. Αυτό δεν θες να πεις;


    Γιάννη μου, ποτέ δεν είχα κι ούτε έχω κανένα σκοπό να μπλέξω τα πράγματα, το αντίθετο θα έλεγα πως ισχύει μ' όσα γράφω.
    Οι φόβοι που αναφέρεις π.χ. απώλειας, αρρώστιας κ.λπ., δεν είναι παρά άγχος και το άγχος είναι ένας απροσδιόριστος κίνδυνος,
    αυτό σημαίνει φανταστικό, κάτι δηλ. που δεν είναι ρεαλιστικό. Συναίσθημα είναι οι φόβοι αυτοί, αλλά υπόσταση όμως έχουν;
    Όσον αφορά την Μίνα έχει μεγαλώσει κουβαλώντας τον φόβο της εγκατάλειψης.. κι είναι δύσκολο να τον ξεπεράσει αν δεν τον ερμηνεύσει αιτιολογικά,
    γιατί σαν παιδί η απόρριψη από την μητέρα, έγινε μόνιμο άγχος για συνεχείς απορρίψεις και στο παρόν και στο μέλλον.
    Κάτι τέτοιο όμως ξέρουμε ότι δεν ισχύει επειδή κάποτε συνέβη, αλλά ακόμα κι αν το αντιμετωπίσει κάποιος, δεν σημαίνει ότι θα συμβαίνει συνέχεια..
    Μ' άλλα λόγια μόνο αν εξηγήσει τις παιδικές της ανασφάλειες θα μπορέσει να αντιμετωπίσει την μειωμένη αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση,
    γιατί αυτά τα δύο τελικά από κει πηγάζουν..
    Χρειάζεται να κατανοήσει ότι είναι αξιόλογη, γιατί είναι μοναδική, ανεξάρτητα της έκβασης και της ποιότητας της σχέσης της με το άλλο φύλο.
    Last edited by μαρκελα; 15-07-2012 at 14:25.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Οι φόβοι που αναφέρεις π.χ. απώλειας, αρρώστιας κ.λπ., δεν είναι παρά άγχος και το άγχος είναι ένας απροσδιόριστος κίνδυνος,
    αυτό σημαίνει φανταστικό, κάτι δηλ. που δεν είναι ρεαλιστικό. Συναίσθημα είναι οι φόβοι αυτοί, αλλά υπόσταση όμως έχουν;
    Δεν είναι απροσδιόριστος κίνδυνος. Είναι απόλυτα προσδιορισμένος, π.χ. φοβάμαι την αρρώστεια. Απροσδιόριστο λες όταν π.χ. έχεις μια κρίση πανικού και δεν έχεις αιτία που προέρχεται. Τότε ναι, είναι απροσδιόριστος φόβος.
    Και υπάρχει λόγος που γεννιούνται οι φόβοι. Π.χ. αν έχω 10 ανθρώπους γύρω μου, άντε να χάσω ένα, δύο ή τρεις, αλλά η πιθανότητα να τους χάσω όλους είναι μικρή. Έτσι φοβάμαι λίγο ή και καθόλου. Αν όμως έχω έναν άνθρωπο είναι φυσιολογικό να φοβάμαι πολύ περισσότερο την απώλεια. Και συνήθως φοβόμαστε αυτό που πραγματικά έρχεται ή έχει έρθει. Πώς δεν είναι ρεαλιστικό να φοβάμαι μην χάσω αυτό τον ένα άνθρωπο που έχω; Είναι απόλυτα ρεαλιστικότατο!!
    Έχω μια δουλειά τώρα, θέλω να πω κάτι ακόμα όταν θα επιστρέψω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Δεν είναι απροσδιόριστος κίνδυνος. Είναι απόλυτα προσδιορισμένος, π.χ. φοβάμαι την αρρώστεια. Απροσδιόριστο λες όταν π.χ. έχεις μια κρίση πανικού και δεν έχεις αιτία που προέρχεται. Τότε ναι, είναι απροσδιόριστος φόβος.
    Και υπάρχει λόγος που γεννιούνται οι φόβοι. Π.χ. αν έχω 10 ανθρώπους γύρω μου, άντε να χάσω ένα, δύο ή τρεις, αλλά η πιθανότητα να τους χάσω όλους είναι μικρή. Έτσι φοβάμαι λίγο ή και καθόλου. Αν όμως έχω έναν άνθρωπο είναι φυσιολογικό να φοβάμαι πολύ περισσότερο την απώλεια. Και συνήθως φοβόμαστε αυτό που πραγματικά έρχεται ή έχει έρθει. Πώς δεν είναι ρεαλιστικό να φοβάμαι μην χάσω αυτό τον ένα άνθρωπο που έχω; Είναι απόλυτα ρεαλιστικότατο!!
    Έχω μια δουλειά τώρα, θέλω να πω κάτι ακόμα όταν θα επιστρέψω.



    Μάλλον δεν με καταλαβαίνεις! Υπάρχει ο φόβος που είναι φυσική άμυνα για προστασία από κίνδυνο
    κι υπάρχει ο φόβος που είναι ανασφάλεια.. η διαφορά τους είναι, πως ο ένας είναι αντικειμενικός, ενώ ο
    άλλος είναι απλά υποθετικός. Αυτό εννοώ και φανταστικός! Επειδή φοβάμαι πως θα χάσω τον άνθρωπο μου
    δεν σημαίνει και πως θα τον χάσω.., εκτός κι αν για να επιβεβαιώσω τον παιδικό μου φόβο, φέρομαι κατά
    τέτοιο τρόπο ώστε τελικά αυτό που φοβάμαι κιόλας να συμβεί(αυτοεκπληρούμενη προφητεία).
    Και μάλλον δεν συμφωνούμε, γιατί εγώ πιστεύω πως για όλα.., ακόμα και για τον πανικό υπάρχει αιτία!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Και μάλλον δεν συμφωνούμε, γιατί εγώ πιστεύω πως για όλα.., ακόμα και για τον πανικό υπάρχει αιτία!
    Όταν είπα δεν "έχεις αιτία που προέρχεται" εννοώ δεν ξέρεις την αιτία που προέρχεται, όχι απαραίτητα ότι δεν υπάρχει.
    Δεν μπορούμε να αναλύσουμε την κάθε λεπτομέρεια, πρέπει να συνεννοούμαστε πιο εύκολα. Κυρίως τα έγραψα αυτά για την mina@@ που ήθελα να της πω ότι ο φόβος της είναι πραγματικός, και να μην αισθάνεται άσχημα που φοβάται.


    > Μάλλον δεν με καταλαβαίνεις! Υπάρχει ο φόβος που είναι φυσική άμυνα για προστασία από
    > κίνδυνο κι υπάρχει ο φόβος που είναι ανασφάλεια.. η διαφορά τους είναι, πως ο ένας είναι
    > αντικειμενικός, ενώ ο άλλος είναι απλά υποθετικός. Αυτό εννοώ και φανταστικός! Επειδή
    > φοβάμαι πως θα χάσω τον άνθρωπο μου δεν σημαίνει και πως θα τον χάσω..
    , εκτός κι αν
    > για να επιβεβαιώσω τον παιδικό μου φόβο, φέρομαι κατά τέτοιο τρόπο ώστε τελικά αυτό
    > που φοβάμαι κιόλας να συμβεί(αυτοεκπληρούμενη προφητεία).

    Φοβάσαι μην σε πατήσει το αυτοκίνητο αλλά δεν σημαίνει ότι και σε πατάει... Είναι επιχείρημα ότι ο φόβος είναι φανταστικός;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by mina@@ View Post
    βοήθειααααααααααααααααααα ααα....... είμαι μόνη μου νιώθω να τρελαίνομαι....... ο πόνος είναι αβάσταχτος....δεν μπορώ να τον αντέξω....... φοβάμαι ότι αύριο που θα συναντηθούμε θα μου πει τέλος....κ με αυτό το τέλος θα τελειώσω κ εγώ.....τρέμω ολόκληρη δεν έχω οξυγόνο είμαι μόνη μου δεν έχω κανέναν.....ας μου πει κάποιος ένα τρόπο να σταματήσω να πονάω....... βοήθειααααααααααααααααααα ααααααααααααααααααααααααα ααααααααα........................
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Όταν είπα δεν "έχεις αιτία που προέρχεται" εννοώ δεν ξέρεις την αιτία που προέρχεται, όχι απαραίτητα ότι δεν υπάρχει.
    Δεν μπορούμε να αναλύσουμε την κάθε λεπτομέρεια, πρέπει να συνεννοούμαστε πιο εύκολα. Κυρίως τα έγραψα αυτά για την mina@@ που ήθελα να της πω ότι ο φόβος της είναι πραγματικός, και να μην αισθάνεται άσχημα που φοβάται.

    > Μάλλον δεν με καταλαβαίνεις! Υπάρχει ο φόβος που είναι φυσική άμυνα για προστασία από
    > κίνδυνο κι υπάρχει ο φόβος που είναι ανασφάλεια.. η διαφορά τους είναι, πως ο ένας είναι
    > αντικειμενικός, ενώ ο άλλος είναι απλά υποθετικός. Αυτό εννοώ και φανταστικός! Επειδή
    > φοβάμαι πως θα χάσω τον άνθρωπο μου δεν σημαίνει και πως θα τον χάσω..
    , εκτός κι αν
    > για να επιβεβαιώσω τον παιδικό μου φόβο, φέρομαι κατά τέτοιο τρόπο ώστε τελικά αυτό
    > που φοβάμαι κιόλας να συμβεί(αυτοεκπληρούμενη προφητεία).

    Φοβάσαι μην σε πατήσει το αυτοκίνητο αλλά δεν σημαίνει ότι και σε πατάει... Είναι επιχείρημα ότι ο φόβος είναι φανταστικός;
    Μα τι λες τώρα είναι πραγματικός ο φόβος ότι θα χάσει τον φίλο της; Μάλλον διαφορετικά ορίζουμε την έννοια του φόβου;
    Και βέβαια είναι επιχείρημα ότι είναι φανταστικός την στιγμή που μέχρι πριν λίγο είμαστε μαζί με τον άνθρωπό μου και τώρα ξαφνικά εγώ φοβάμαι
    μην μ' εγκαταλείψει και γι' αυτό μάλιστα πονάω κι υποφέρω υπερβολικά!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    καταρχήν δεν έχω δήγματα ότι θα με εγκαταλείψει ο σύντροφός μου απλά λόγο ότι μάλλον πιο ανασφαλής άνθρωπος από εμένα δεν υπάρχει με το που θα τσακωθούμε νιώθω ότι ο κόσμος μου καταρρέει κ ο λόγος είναι ότι δεν ξέρω τι σκέφτεται....μετά από 2μιση χρόνια όμως έπρεπε να έχω μάθει....επειδή σχεδόν πάντα, εκτός από μια φορά, οι τσακωμοί μας είναι εντελώς γελοίοι εγώ κάθομαι κ σκάω όλο το βράδυ με πιάνουν κρίσεις πανικού κ γενικά υποφέρω κ αυτός συνήθως ούτε καν θυμάται ότι είχαμε τσακωθεί κ αν το θυμάται απλά του περνάει αδιάφορο....κάτι άλλο τώρα από αυτά που γράψατε πιο πάνω κατάλαβα πως δεν φτάνει μόνο να βρω που οφείλονται οι φόβοι μου πράγμα που έχω βρει...τι άλλο πρέπει να κάνω...?????κ κάτι ακόμα οι κρίσεις πανικού χρειάζονται φάρμακα ή μπορεί κάποιος να τις ξεπεράσει μόνος του????ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....!!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by mina@@ View Post
    καταρχήν δεν έχω δήγματα ότι θα με εγκαταλείψει ο σύντροφός μου απλά λόγο ότι μάλλον πιο ανασφαλής άνθρωπος από εμένα δεν υπάρχει με το που θα τσακωθούμε νιώθω ότι ο κόσμος μου καταρρέει κ ο λόγος είναι ότι δεν ξέρω τι σκέφτεται....μετά από 2μιση χρόνια όμως έπρεπε να έχω μάθει....επειδή σχεδόν πάντα, εκτός από μια φορά, οι τσακωμοί μας είναι εντελώς γελοίοι εγώ κάθομαι κ σκάω όλο το βράδυ με πιάνουν κρίσεις πανικού κ γενικά υποφέρω κ αυτός συνήθως ούτε καν θυμάται ότι είχαμε τσακωθεί κ αν το θυμάται απλά του περνάει αδιάφορο....κάτι άλλο τώρα από αυτά που γράψατε πιο πάνω κατάλαβα πως δεν φτάνει μόνο να βρω που οφείλονται οι φόβοι μου πράγμα που έχω βρει...τι άλλο πρέπει να κάνω...?????κ κάτι ακόμα οι κρίσεις πανικού χρειάζονται φάρμακα ή μπορεί κάποιος να τις ξεπεράσει μόνος του????ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....!!!!!
    Μίνα μου, τη στιγμή που και στο παρελθόν είχες απευθυνθεί σε ειδικό, το ξέρεις πως
    ο πανικός αντιμετωπίζεται οριστικά μόνο με ψυχοθεραπεία. Βέβαια, κάπου αναφέρεις ότι το
    οικονομικό δεν σου επιτρέπει πλέον τη συνεργασία με ψυχολόγο. Σ' αυτήν την περίπτωση
    κι αν έχεις έντονα συμπτώματα.. καλό είναι αρχικά ν' απευθυνθείς σε κάποιο ψυχίατρο κι από
    κει και πέρα βλέπεις τι θα κάνεις.. Μπορείς επίσης, να ρίξεις μια ματιά στην ενότητα
    του φόρουμ Γενικά και στο πρώτο θέμα "Δωρεάν Υποστήριξη".

    Κάτι άλλο που μπορείς μόνη σου να κάνεις είναι ν' αρχίσεις να παρατηρείς την σκέψη κι έτσι
    να την ελέγχεις, ώστε ν' αποφεύγεις τα υποθετικά και φανταστικά σενάρια φόβου, που δεν
    έχουν λόγο να γίνονται και το μόνο που καταφέρνουν είναι να σου χαλάνε συνεχώς την διάθεση.
    Το μυστικό είναι ν' αρχίσεις ν' ασχολείσαι με τον εαυτό σου περισσότερο και να κάνεις μέσα
    από ευχάριστες δραστηριότητες, ακόμα και προσφοράς, την κάθε μέρα σου πιο δημιουργική.
    Αυτό είναι εξάλλου και το νόημα της ζωής μας, να γινόμαστε κάθε μέρα καλύτεροι κι έτσι
    να βοηθάμε να γίνουν καλύτεροι και οι γύρω μας. Καλή συνέχεια!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υποφέρω...
    By regenmacher in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 12-06-2012, 09:59
  2. ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΩ?
    By Jlspy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 81
    Last Post: 09-05-2011, 10:47
  3. Δύσπνοια, υποφέρω!
    By Cat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-03-2011, 12:15
  4. υποφερω πολυ.
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 28-04-2009, 20:21
  5. υποφερω πολυ
    By ferro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 144
    Last Post: 05-03-2009, 20:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •