ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ- ΦΟΒΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3

    ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ- ΦΟΒΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ

    Καλημερα σε ολους. Ειμαι εδω και παλι μετα απο 4 ολοκληρα χρονια. Ξανα τα ιδια με το παρελθον. Φοβοι για την καρδια εντονα συμπτωματα, πονοι στα 2 μικρα δακτυλα , καουρες , ταχυπαλμια , και σφιξιμο στο σαγονι εκει κατω απο τον λαιμο.... και ποσα αλλα. Ειμαι 40 χρονων με ιστορικο στην οικογενεια, καπνιστης και ο φοβος μου ολος πηγαζει απο το να μην παθω τιποτα και μεινουν τα παιδια μου χωρις πατερα. Αλλα ετσι οπως παω θα το παθω και θα το εχω προκαλεσει εγω. Γιατι μετα απο τοσο καιρο παλι τα ιδια ρε πουστη μου? Εχω μια πολυ καλη δουλεια και εγω και η γυναικα μου, ειμαστε πολλοι ευτυχισμενοι και θεωρουμε τους εαυτους μας τυχερους μεσα σε αυτην την κατασταση και εκτιμουμε το τι εχουμε. Γιατι λοιπον ειμαι και παλι ετσι δεν μπορω να καταλαβω? Κανονισα να παω την Δευτερα σε ψυχολογο αλλα εμενα η ιδεα οτι δεν παει κατι καλα με την καρδια μου δεν μου φευγει. Ακομα και στεφανιογραφια εχω σκεφτει να παω να κανω παρ οτι εκανα τεστ κοπωσεως πριν ενα χρονο και ολα ηταν μια χαρα. Αυτο που με ενοχλει μεσα σε ολα τα αλλα ειναι οτι φοβαμαι να μεινω μονος μο με τα παιδια μου και αυτο μου στοιχιζει πολυ. Πειτε κατι σας παρακαλω ιδιαιτερα αυτοι που εχουν βιωσει παρομεις καταστασεις . Please

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    γεια σου. Θα σου γραψω για μερικα απο τα συμπτωματα μου γιατι μοιαζουν με τα δικα σου."πονοι στα 2 μικρα δακτυλα " / "σφιξιμο στο σαγονι εκει κατω απο τον λαιμο" Περα απο το αγχος σε εμενα προκαλουνται απο δυο δισκοκοιλες στον αυχενα (εκανα μαγνητικη αυχενα πριν δυο μηνες). Οσο για τις καουρες θα ηθελα να σε ρωτησω αν ιδιως το πρωτο τσιγαρο της ημερας σου προκαλει εντονη δυσφορια, ζαλαδα , σε χαλαει γενικα οπως οταν προτοκαπνισες. Αν ναι τοτε ψαξε για οισοφαγιτιδα.Και πανω απο ολα πηγαινε στον ψυχολογο τουτη η ...μακακια το αγχος λειτουργει υπογεια περιεργα και συνηθως δεν καταλαβαινεις το ποσο υπουλα χτυπαει. Οσο για μενα ακομα ψαχνω να βγαλω ακρη (μετα απο παθολογους νευρολογους γεστρεντερολογους κατεληξα σε ψυχολογο/ψυχιατρο)
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Να το δουμε και αλλιως φιλε μου. Γραφεις " με ιστορικο στην οικογενεια", " ο φοβος μου ολος πηγαζει απο το να μην παθω τιποτα και μεινουν τα παιδια μου χωρις πατερα", "οτι φοβαμαι να μεινω μονος μο με τα παιδια μου και αυτο μου στοιχιζει πολυ". Ολα αυτα δημιουργουνε αυτο το γαμιμενο το αγχος. Απο την στιγμη που εχεις μπει σε αυτο το "τριπακι" απο εκει και περα ολα ειναι φαυλος κυκλος. Αγχωνεσε περισσοτερο μετα οι πονοι χειροτερευουν μετα το αγχος γινεται χειροτερο και παει λεγοντας... Ολα αυτα δεν στα γραφω σαν κανενας ειδημονας τα ζω κι εγω.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Τα ειχες ξαναπερασει δηλαδη και στο παρελθον αυτα και εφυγαν?Τοτε πως τα καταφερες?Με ψυχοθεραπεια/χαπια?

  5. #5
    Φίλε μου μην ανησυχείς τόσο πολύ και προσπάθησε να επικεντρωθείς στην όμορφη οικογένειά σου. Είμαι κι εγώ 40 και μετά από μία έντονη κρίση πανικού με έχουν πιάσει αρρυθμίες. Φοβάμαι πάρα πολύ δεν στο κρύβω, αλλά προσπαθώ να το παλεύω. Ψάχνω να βρω έναν ψυχολόγο να με βοηθήσει, αλλά ακόμα τίποτα λόγω οικονομικών δυσχερειών. Ασχολήσου με τα παιδιά σου και την οικογένειά σου και προσπάθησε να ακολουθείς έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής, π.χ. όχι κάπνισμα ή ελλάτωσέ το, όχι πολλούς καφέδες κ.λ.π. Εγώ το ξέρεις ότι μετά από αυτό που μου συνέβη φοβάμαι να κάνω οικογένεια και τώρα πια νομίζω ότι και δεν μπορώ λόγω των προβλημάτων, αλλά και ότι δεν θέλω?...
    Όμως αν δεν βάλεις το μυαλουδάκι σου να λειτουργήσει προς όφελός σου τίποτα δεν θα γίνει. Από ΕΣΕΝΑ εξαρτώνται όλα.

    Quote Originally Posted by hobinos View Post
    Καλημερα σε ολους. Ειμαι εδω και παλι μετα απο 4 ολοκληρα χρονια. Ξανα τα ιδια με το παρελθον. Φοβοι για την καρδια εντονα συμπτωματα, πονοι στα 2 μικρα δακτυλα , καουρες , ταχυπαλμια , και σφιξιμο στο σαγονι εκει κατω απο τον λαιμο.... και ποσα αλλα. Ειμαι 40 χρονων με ιστορικο στην οικογενεια, καπνιστης και ο φοβος μου ολος πηγαζει απο το να μην παθω τιποτα και μεινουν τα παιδια μου χωρις πατερα. Αλλα ετσι οπως παω θα το παθω και θα το εχω προκαλεσει εγω. Γιατι μετα απο τοσο καιρο παλι τα ιδια ρε πουστη μου? Εχω μια πολυ καλη δουλεια και εγω και η γυναικα μου, ειμαστε πολλοι ευτυχισμενοι και θεωρουμε τους εαυτους μας τυχερους μεσα σε αυτην την κατασταση και εκτιμουμε το τι εχουμε. Γιατι λοιπον ειμαι και παλι ετσι δεν μπορω να καταλαβω? Κανονισα να παω την Δευτερα σε ψυχολογο αλλα εμενα η ιδεα οτι δεν παει κατι καλα με την καρδια μου δεν μου φευγει. Ακομα και στεφανιογραφια εχω σκεφτει να παω να κανω παρ οτι εκανα τεστ κοπωσεως πριν ενα χρονο και ολα ηταν μια χαρα. Αυτο που με ενοχλει μεσα σε ολα τα αλλα ειναι οτι φοβαμαι να μεινω μονος μο με τα παιδια μου και αυτο μου στοιχιζει πολυ. Πειτε κατι σας παρακαλω ιδιαιτερα αυτοι που εχουν βιωσει παρομεις καταστασεις . Please

  6. #6
    εχω ζησει παρομμοιες καταστασεις και πιο φευγατες ιδεα σ ειναι φιλε μην αγχωνεσαι αεροβια ασκηση κ διατροφη σωστη γ λιγο διαστημα θα λυσουν το προβλημα σου
    θα δεις οτι ολα ειναι μεσα στο μυαλο σου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Εγω ειχα παθει μια μερα,ετσι μια κριση με παρανοικες σκεψεις για την καρδια,τοσο εντονα που απο τα νευρα και την στεναχωρια χτυπησα το χερι μου σε μια τζαμαρια,κοπηκα λιγο πριν τις φλεβες του καρπου.Μεγαλη απερισκεψια,κατεληξα στο νοσοκομειο για πρωτες βοηθειες,η πλακα ειναι οτι οχι μονο δεν ειχα αγχος αλλα επιασα ψιλοκουβεντα με τον γιατρο για αρρωστειες....οτι να ναι.Το θεμα ειναι ενα ολα αυτα πηγαζουν σιγουρα απο καποια τραυματικη εμπειρια,εμενα ο πατερας μου ειχε παθει εμφραγμα σε μεγαλη ηλικια,ευτυχως ηταν ελαφρυ(πηγε μονος του στο νοσοκομειο,βγηκε σε 5 μερες)αλλα μου εμεινε το κολλημα...Το ειρωνικο της υποθεσης,σκεφτομαι αν καποιος πασχει απο σοβαρη καρδιοπαθεια,δηλαδη το ξερει οτι εχει,σκεφτεται αυτα καθε μερα?ελπιζω να μην το ζησουμε ποτε αυτο
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    1
    Γειά σου φίλε. Δέν σε ξέρω, δέν με ξέρεις, το μόνο πράγμα που θέλω είναι να με πάρεις στα πάρα πολύ σοβαρά. Έχω περάσει τα ΠΑΘΟΙ του Χριστού. Έχω πέσει στο -1 και έχω σηκωθεί. Με λίγα λόγια η εμπειρία μου γύρω απο αυτό το αντικείμενο είναι ΜΕΓΙΣΤΗ. Παρακαλώ πολύ και όλους τους ενδιαφερομένους να με πάρουν στα σοβαρά. Αυτό που έχεις, δέν έχει σε καμία περίπτωση με αυτό που νομίζεις. Αυτό που χρειάζεσαι είναι τον άνθρωπο που με έσωσε εμένα και με επανέφερε στο 100% μέσα σε 3 μήνες. Δεν θα κάτσω να πω πολλά. Άν έχεις 100 ευρώ, βρές στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ την διεύθυνση και πάρε τηλέφωνο και κλείσε ραντεβού.

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχειριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

    Εγγύηση η ίδια μου η ψυχή και η υγεία της γυναίκας μου! Το μόνο πράγμα που έχεις να κάνεις είναι ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ γιατι γνωρίζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πως νιώθεις! Κάντο και ΔΕΝ θα χάσεις.
    Α και ψιτ;;; Όταν γίνεις καλά χρωστάς καφέ, καλά;
    Last edited by Aeon; 05-05-2016 at 20:26.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    εμενα ο φοβος μου ξεκινησε στα 12 για μηνιγγιτιδα. και φυσικα εξελιχθηκε σε φοβο για καρκικο, καρδια, για aids. Σε καταλαβαινω και ειναι πραγματικα απαισιο συναισθημα. Δεν μπορω να χαρω τιποτα. Εχω κανει χιλιαδες φορες τις ιδιες εξετασεις. Βγαινουν ολα καλα και το αγχος εκει... δεν πρεπει να γινομαστε υποχειρια της τρελης λογικης μας, απλα οταν ερχονται να τα αφηνουμε να περασουν. Το γνωριζω πως ειναι τραγικα δυσκολο. Εγω χωρις φαρμακευτικη αγωγη δεν υπαρχω. Και ειμαι ακομα 24. Δυστυχως το μυαλο μας κατασκευαζει διαφορα απλα πρεπει να αντιληφθουμε πως ειναι στο μυαλο μας και μονο. πως δεν υφιστανται στην πραγματικοτητα! Να χαιρεσαι καθε λεπτο της ζωης μαζι με τα παιδια σου και την γυναικα σου και προσπαθησε (το ξερω πως ειναι πολυ δυσκολο απο πρωτο χερι) να απεγκλωβιστεις απο τον μικροκοσμο που σε βασανιζει!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3
    Σας ευχαριστω ολους για τα λογια σας και την βοηθειας σας. Πραγματι ολα στο μυαλο ειναι αλλα πως ξεκολαει το γαμιμενο το μυαλο οταν φοβαμαι ακομα και να κανω ποδηλατο μπας και με πιασει τιποτα λογω ασκησης. Ελπιζω να βοηθησει η ψυχολολογος. Φιλε μου σε ευχαριστω για την προταση σου με το κεντρο του παθολογου αλλα δυστυχως μενω επαρχια και μου ειναι δυσκολο να ανεβαινω στην Αθηνα. Αν δω τα σκουρα ισως και να το δοκιμασω. Φαρμακα δεν θελω να παρω για την ωρα . Θα το παλεψω μονος μου οπως το εκανα και ολα αυτα τα χρονια και ημουν καλα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    hobinos γεια & απο μενα!Διαβασα το μηνυμα σου & οπως οποιοσδηποτε που εχει περασει(και περναει)τα ιδια, μπορει να σε καταλαβει,ετσι & εγω!Εχω περασει δυσκολες καταστασεις με την καταραμενη φοβια της καρδιας αλλα & γενικα με ολες τις ενοχλησεις που καθημερινα σχεδον μου εμφανιζονται σ αυτο το σημειο!Και εγω αναρωτιεμαι το ιδιο με σενα,γιατι ρε γαμωτο να εχω μια υπεροχη οικογενεια & γενικα η ζωη μου να εχει μια καλη πορεια & να με βασανιζουν αρχικα οι απανωτες ενοχλησεις στην καρδια(αρρυθμιες,νευροπονο ι,τσιμπιματα....)& στο καπακι ο φοβος που προκαλουν ολα αυτα!Η πιο δυσκολη σκεψη ειναι τι θα γινουν τα παιδια μου αν κατι παθω....τελος παντων,ειναι μια κατασταση που θελει μεγαλη ψυχικη δυναμη για να την αντιμετοπισουμε,μακαρι να ειμαστε ολοι δυνατοι για να συνεχισουμε να το παλευουμε!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Γεια σας και απο εμενα,καποια που τα βιωνει ολα αυτα 5 χρονια και ταβ τελευται 3 ειναι σχεδον σιγουρη οτι κατι εχει η καρδια της και δεν θα τη βγαλει καθαρη.Για πρωτη φορα ξεκινησα εδω και 23 μερες αντικαταθλιπτικα αλλα δεν εχω δει ακομα εντονη διαφορα.Μολις αισθανθω ποναλακι στο στηθος η πιο πανω καυευθειαν το μυαλο μου πλαθει σεναρια για εμφραγματα και ανακοπες.Αν και δεν εχουμε ιστορικο στην οικογενεια δεν καπνιζω,εχω παει πολλες φορες σε καρδιολογους (δεν εχω κανει ομως τεστ κοπωσεως),πιστευω οτι θα παω απο καρδια.Πασχω απο ιδεοψυχαναγκασμο κρισεις πανικου και εχω εντονο προβλημα με στομαχι και αυχενα.Τις περισσοτερες φορες αισθανομαι σαν τσιμπηματα κια μικρα ποναλακια σαν πλακωμα στο στηθος αλλα αν τριψω το σημειο αυτοπερναει.Λετε να ειναι νευροπονοι.;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Κι εγω τα ιδια.....οι καθημερινες καταραμενες ενοχλησεις στην καρδια με κανουν να σκεφτομαι οτι θα παθω κακο!Το πολεμαω οσο μπορω αλλα δεν με αφηνουν τα ριμαδια....τι κι αν εχω παει σ ενα σωρο καρδιολογους......χαλανε πολυ την ποιοτητα ζωης,ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Στο μυαλο σας ειναι ολα.. Δεν εχετε τπτ και αγχωνεστε.. Ξερω νεο ατομο με καρδιοπαθεια που ζει τη ζωη του οσο πιο γεματα μπορει και δεν καθεται να σκαει ολη μερα και ολη νυχτα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Εχεις δικιο λιλιουμ,ξερεις ποσες φορες το χω πει..."στο μυαλο σου ειναι ολα..."αλλα οπως ξαναεγραψα υπαρχουν αυτες οι σκατοενοχλησεις καθημερινα(τσιμπιματα,πονα κια,αρρυθμια,μουδιασμα στα χερια....)που δεν αφηνουν περιθωρια στον φοβο(γιατι αυτος ειναι το δυσκολοτερο)να τσακιστει να φυγει!Σιγουρα η καλυτερη βοηθεια σε τετοιες περιπτωσεις ειναι η ψυχοθεραπεια αλλα κι αυτη κοστιζει ενα σωρο λεφτα!Ασε που υπαρχουν ανθρωποι που αγαπας & σ αγαπανε γυρω σου & δεν εχουν παρει χαμπαρι για ολο αυτο το γολγοθα,μονο & μονο για να μην χαλασεις & την δικη τους ζωη,αλλωστε ο καθε ενας εχει τα δικα του προβληματα,γιατι να τον επιβαρυνεις με το δικο σου??

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πάλι τα ίδια?
    By kourasmeni in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 31-01-2012, 08:47
  2. Τα ιδια παλι....
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-08-2011, 21:48
  3. Πάλι τα ίδια...(?)
    By almost_good in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-08-2010, 03:13
  4. Παλι τα ιδια?????????
    By tweetybird in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 02-04-2009, 22:37
  5. Παλι τα ιδια
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 19-08-2008, 23:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •