ενα καλο βιβλιο!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194

    ενα καλο βιβλιο!!!!

    παιδια καλησπερα αυτον τον καιρο διαβαζω ενα βιβλιο με τιτλο η δυναμη ειναι το δευτερο βιβλιο απο το μυστικο δεν ξερω αν τ εχει διαβασει καποιος η τ εχει ακουστα αλλα ειναι ενα πολυ καλο βιβλιο ν δεις την ζωη μ αλλο ματι εμενα μ εχει βοηθησει πολυ!!!!!!!!!!!!!!

  2. #2
    Γεια σου aggelikoula!!
    Έχω διαβάσει το μυστικό. Το βιβλίο που λες αναφέρεται στο σύμπαν?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    μιλαει για την δυναμη της ψυχης και πως για οσα ονειρευεσαι μπορεις ν τ ζεις!!!!!ειμαστε λεει οτι σκεφτομαστε και πως αν θελεις κατι πολυ και τ ζητας γινεται αν εχεις αρνητικη ενεργεια σ συμβαινουν καλα πραγματα!!!!απο τοτε που τ διαβασα ολα τ ΄΄χαζα΄΄ που μ επιαναν εφυγαν!!!!!!!!!!!!παρτε το ολοι αληθειαααααααααααααααα!!!!!! !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Και τα δύο βιβλία που λες είναι αντικείμενα μεγάλης κριτικής. Σε άλλους αρέσουν πολύ και άλλοι τα θεωρούν άκρως παρατραβηγμένα. Παγκοσμίως μιλάω.
    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Secret_(book)

    Πάντως είναι αισιόδοξα τα μηνύματα που προσπαθούν να περάσουν σε γενικές γραμμές.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Και τα δύο βιβλία που λες είναι αντικείμενα μεγάλης κριτικής. Σε άλλους αρέσουν πολύ και άλλοι τα θεωρούν άκρως παρατραβηγμένα. Παγκοσμίως μιλάω.
    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Secret_(book)

    Πάντως είναι αισιόδοξα τα μηνύματα που προσπαθούν να περάσουν σε γενικές γραμμές.
    και οι καφετζουδες επισης :Ρ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    και οι καφετζουδες επισης :Ρ
    καλό...

  7. #7
    Μεγαλη αμερικανια και εμπορικουρα κατα την αποψη μου ρε παιδια !!! Προσφερει θετικες και απλες εξηγησεις για να πιανομαστε και να ηρεμουμε....τελοσπαντων,αν βοηθαει καποιους τοτε αυτο ειναι καλο !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    και οι καφετζουδες επισης :Ρ
    τελειο... κορυφαίο!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    τι ν πω ο καθενας εχει την αποψη τ εμενα μ βοηθησε πολυ και εχω δει καποια πραγματα μ αλλο ματι επισεισ εχουν σταματισει οι κρισεις πανικου γιατιαπασχολω το μυαλο μ.....τωρα αν καποιοι κοροιδεουν τι ν πω μπορει ν μην θελουν καν ν ξεπερασουν καποια πραγματα!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by aggelikoula89 View Post
    τι ν πω ο καθενας εχει την αποψη τ εμενα μ βοηθησε πολυ και εχω δει καποια πραγματα μ αλλο ματι επισεισ εχουν σταματισει οι κρισεις πανικου γιατιαπασχολω το μυαλο μ.....τωρα αν καποιοι κοροιδεουν τι ν πω μπορει ν μην θελουν καν ν ξεπερασουν καποια πραγματα!!!!
    Προφανώς και ο καθένας έχει την γνώμη του και την εκφράζει ελεύθερα, ευτυχώς που έχουμε δημοκρατία.

    Το να βγαίνει συμπέρασμα ότι αν κάποιος δεν εγκρίνει το βιβλίο σου, δεν θέλει ο ίδιος να ξεπεράσει τα προβλήματά του, το θεωρώ ως άτοπο, ή τελοσπάντων ως συμπέρασμα με άλματα (ή κενά) λογικής.

    Άποψή μου, προσωπική.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ναι αλλα το συγκεκριμενο βιβλιο , κατα την γνωμη μου παντα , κανει το μεγα λαθος να λεει οτι αυτα που γραφει στηριζονται σε επιστημονικες ανακαλυψεις , και επισης οι προτροπες του και οι διαπιστωσεις του ειναι αν μη τι αλλο επικινδυνες.
    Το ειχα διαβασει πριν λιγα χρονια και μου ειχαν κανει εντυπωση δυο σημεια του βιβλιου , και για αυτο και εχω αυτη την αποψη.
    Το ενα ειναι το σημειο που λεει οτι αν καποιο παιδι εμφανισει μια ασθενεια ειναι απλα επειδη η μητερα του δεν σκεφτεται συμφωνα με τον νομο της ελξης!!!!!!!!!?????????
    Και το δευτερο ειναι το σημειο που λεει για καποιον που εφαρμοσε τον νομο της ελξης και εγινε πλουσιους πουλωντας πετρες που μαζευε απο ενα ποταμι, ως πανακεια για καθε ασθενεια , και τις πετρες τις πουλουσε σε καποια χωρα της υποσαχαριας αφρικης (δεν θυμαμαι ποια).

    Οποιος θελει μπορει να το διαβασει και να κρινει.
    Last edited by betelgeuse; 20-07-2012 at 05:32.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    το βιβλιο δεν ειναι δικο μου απλα το προτεινα σαφως κ εχουμε δημοκρατια κ δεν απαγορευσα σ καποιον να μιλισει απλα ξερω πως καποιοι ανθρωποι βγαζουν συμπερασματα χωρισ ν ξερουν....πρωτον χρησιμοποιησατε την λεξη αμερικανια που δεν στεκει καν για το συγκεκριμενο βιβλιο δεν αφηγειτε κατι....δευτερον κοροιδεψατε για τις καφετζουδες,το οτι εχουμε δημοκρατια δεν σας δινει τ δικαιωμα ν προσβαλεται!!!τριτον προτεινα ενα βιβλιο που εμενα προσωπικα μ βοηθαει κ ας ειναι μπαρουφες ολοι απο αυτες ζουμε κ μην πειτε οχι.....πολλα πραγματα γυρω σ που σ λενε η παρουσιαζουν ακομα και η πολιτικη μπαρουφες ειναι οποτε!!!!ο καθε ανθρωπος εκφραζεται διαφορετικα προτιμω ν διαβασω ενα βιβλιο απο το ν παω σ εναν πσυχολογο/ψυχιατρο ο οποιος θ μ γεμισει χαπια κ θ μ μιλαει για τ παιδικα μ χρονια!ολα ειναι μεσα στο μυαλο μονο τ λεφτα σ παρει τπτ αλο.....απλα τ βιβλιο σε βοηθαει ν νιωσεις ομορφα!!!γιατι οτι γραφει τ βιβλιο πρεπει ν τ κανεις?δεν σ ειπαμε ν πουλισεις πετρες μονο θετικες σκεψεις θελει!!!!και αν ειχατε διαβασει πραγματικα κ ουσιαστικα τ βιβλιο θ καταλαβινατε πως τ νοημα δεν ειναι αυτα που γραφει κ αν ισχυουν η οχι αλλα το οτι η δυναμη ειμαστε εμεις ειναι πιο ουσιωδες τ ηθικο διδαγμα!!!!!ευχαριστω.....

  13. #13
    Quote Originally Posted by aggelikoula89 View Post
    το βιβλιο δεν ειναι δικο μου απλα το προτεινα σαφως κ εχουμε δημοκρατια κ δεν απαγορευσα σ καποιον να μιλισει απλα ξερω πως καποιοι ανθρωποι βγαζουν συμπερασματα χωρισ ν ξερουν....πρωτον χρησιμοποιησατε την λεξη αμερικανια που δεν στεκει καν για το συγκεκριμενο βιβλιο δεν αφηγειτε κατι....δευτερον κοροιδεψατε για τις καφετζουδες,το οτι εχουμε δημοκρατια δεν σας δινει τ δικαιωμα ν προσβαλεται!!!τριτον προτεινα ενα βιβλιο που εμενα προσωπικα μ βοηθαει κ ας ειναι μπαρουφες ολοι απο αυτες ζουμε κ μην πειτε οχι.....πολλα πραγματα γυρω σ που σ λενε η παρουσιαζουν ακομα και η πολιτικη μπαρουφες ειναι οποτε!!!!ο καθε ανθρωπος εκφραζεται διαφορετικα προτιμω ν διαβασω ενα βιβλιο απο το ν παω σ εναν πσυχολογο/ψυχιατρο ο οποιος θ μ γεμισει χαπια κ θ μ μιλαει για τ παιδικα μ χρονια!ολα ειναι μεσα στο μυαλο μονο τ λεφτα σ παρει τπτ αλο.....απλα τ βιβλιο σε βοηθαει ν νιωσεις ομορφα!!!γιατι οτι γραφει τ βιβλιο πρεπει ν τ κανεις?δεν σ ειπαμε ν πουλισεις πετρες μονο θετικες σκεψεις θελει!!!!και αν ειχατε διαβασει πραγματικα κ ουσιαστικα τ βιβλιο θ καταλαβινατε πως τ νοημα δεν ειναι αυτα που γραφει κ αν ισχυουν η οχι αλλα το οτι η δυναμη ειμαστε εμεις ειναι πιο ουσιωδες τ ηθικο διδαγμα!!!!!ευχαριστω.....
    Με τον ορο αμερικανια,εννοω τα πολυ τυποποιημενα απλα πραγματακια που θελουμε να ακουμε ολοι μας για να ηρεμουμε !! και φυσικα αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη!!! Ο καθενας προτιμαει και διαβαζει διαφορετικα πραγματα τα οποια επισης τον επηρεαζουν διαφορετικα.Αυτο δεν ειναι κακο.Και οσο αφορα αυτο με τον ψυχολογο/ψυχιατρο δεν ειναι παντα ετσι,με τα χαπια εννοω που λες,ειναι αναλογα την κατασταση και αναλογα τον ανθρωπο στον οποιον επεσες πανω !Οτι η δυναμη ειμαστε εμεις,ισχυει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by aggelikoula89 View Post
    το βιβλιο δεν ειναι δικο μου απλα το προτεινα σαφως κ εχουμε δημοκρατια κ δεν απαγορευσα σ καποιον να μιλισει απλα ξερω πως καποιοι ανθρωποι βγαζουν συμπερασματα χωρισ ν ξερουν....πρωτον χρησιμοποιησατε την λεξη αμερικανια που δεν στεκει καν για το συγκεκριμενο βιβλιο δεν αφηγειτε κατι....δευτερον κοροιδεψατε για τις καφετζουδες,το οτι εχουμε δημοκρατια δεν σας δινει τ δικαιωμα ν προσβαλεται!!!τριτον προτεινα ενα βιβλιο που εμενα προσωπικα μ βοηθαει κ ας ειναι μπαρουφες ολοι απο αυτες ζουμε κ μην πειτε οχι.....πολλα πραγματα γυρω σ που σ λενε η παρουσιαζουν ακομα και η πολιτικη μπαρουφες ειναι οποτε!!!!ο καθε ανθρωπος εκφραζεται διαφορετικα προτιμω ν διαβασω ενα βιβλιο απο το ν παω σ εναν πσυχολογο/ψυχιατρο ο οποιος θ μ γεμισει χαπια κ θ μ μιλαει για τ παιδικα μ χρονια!ολα ειναι μεσα στο μυαλο μονο τ λεφτα σ παρει τπτ αλο.....απλα τ βιβλιο σε βοηθαει ν νιωσεις ομορφα!!!γιατι οτι γραφει τ βιβλιο πρεπει ν τ κανεις?δεν σ ειπαμε ν πουλισεις πετρες μονο θετικες σκεψεις θελει!!!!και αν ειχατε διαβασει πραγματικα κ ουσιαστικα τ βιβλιο θ καταλαβινατε πως τ νοημα δεν ειναι αυτα που γραφει κ αν ισχυουν η οχι αλλα το οτι η δυναμη ειμαστε εμεις ειναι πιο ουσιωδες τ ηθικο διδαγμα!!!!!ευχαριστω.....
    Νομίζω ότι πήρες όλες τις απαντήσεις πολύ προσωπικά, χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος.
    Δεν πρόσβαλε κανένας το αγαπημένο σου βιβλίο, απλά είναι από χρόνια γνωστό ότι το συγκεκριμένο είναι αμφισβητούμενο.
    Δεν χρειάζεται αντιπαράθεση, χρειάζεται απλά να ανοίξουμε τους ορίζοντές μας και τα αυτιά μας σε μια αντίθετη γνώμη. Και φυσικά να δεχόμαστε και το χιούμορ.

Similar Threads

  1. S.O.S ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ;
    By peaceoff in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 6
    Last Post: 11-07-2012, 10:25
  2. Βιβλίο E.C.D.L.
    By Mildreh in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 21-09-2011, 22:33
  3. To βιβλίο μου.
    By fackatos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 53
    Last Post: 09-06-2011, 06:09
  4. ΒΙΒΛΙΟ
    By tomasliak in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 16
    Last Post: 23-02-2010, 18:37
  5. βιβλιο
    By νικος32 in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 6
    Last Post: 24-08-2007, 14:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •