αντιμετωπιση φρικης απο απορριψη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 190
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Τι απαίσιο συναίσθημα αυτό της απόρριψης. Πριν από 2 χρόνια, τον Ιούνιο γνώρισα μέσω της καλύτερης μου φίλης ένα φίλο του αδερφού της συνομήλικό μου, που είχε πριν ένα χρόνο βγει από έναν 5χρονο αρραβώνα, ο οποίος με έκανε και γέλαγα και περνούσα πολύ ευχάριστα αλλά δεν μου ταίριαζε σε πολλά άλλα. Ηταν μία περίεργη σχέση, γεμάτη κόντρες από μεριάς μου και προσπάθεια ελέγχου της σχέσης. Ενώ περνούσα καλά μαζί του δεν μπορούσα να δεχτώ πολλά στοιχεία του χαρακτήρα του και πολλές συνήθειές του όπως το ότι έπινε υπερβολικά, το ότι φερόταν ώρες ώρες σαν έφηβος χαζογελώντας με την παρέα του και κουτσομπολεύοντας τις συντρόφους των φίλων του πολλές φορές κακολογώντας τις, το ότι πρόβαλε πολύ τις δικές του ανάγκες και δεν έδειχνε κατανόηση στις δικές μου... Κοντολογίς είμασταν δύο άνθρωποι που δεν ταιριάζαμε και δεν μπορούσαμε να είμαστε σε σχέση, φίλοι ναι και πολύ καλοί μάλιστα, όχι όμως ζευγάρι. Εκείνος συνεχώς μου έλεγε και μου ξανάλεγε πόσο με αγαπάει και πόσο θέλει να είμαστε μαζί. Εγώ συνεχώς τον απέρριπτα και τον έδιωχνα διότι η λογική μου έλεγε πως δεν ταιριάζουμε και όντως δεν ταιριάζαμε. Στο τέλος μετά από 2,5 μήνες τα κατάφερα και τον απομάκρυνα παγώνοντάς τον όπως μου είπε χαρακτηριστικά. Υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να ήμουν εκστασιασμένη. Αντιθέτως κόλλησα και μου πήρε πάρα πολύ καιρό να το ξεπεράσω. Ακόμα και μέσα στην σχέση με τον τωρινό μου σύντροφο εξακολουθούσα μέχρι πριν 1 χρόνο περίπου να σκέφτομαι τον προηγούμενο. Παρόλο που ήξερα ότι δεν είχαμε καμμία πιθανότητα να τα καταφέρουμε λαχταρούσα να είμαι μαζί του. Οταν όμως τύχαινε κάποιες φορές να τον δω ή να του μιλήσω αυτομάτως μου έφευγε αυτή η λαχτάρα. Τον κοιτούσα ή τον άκουγα και έλεγα από μέσα μου μα καλά τι του βρίσκω, γιατί κολλάω τόσο πολύ μαζί του? Οταν όμως έκανα καιρό να μάθω νέα του και άρχιζα να τον σκέφτομαι έντονα τότε τον θεοποιούσα. Ξέρετε τι κατάλαβα μετά από πολλούς μήνες μέσα σε αυτή την ψυχοφθόρα κατάσταση? Πως όλα είναι μέσα στο μυαλό μου. Πως εγώ έπλαθα ιστορίες και σενάρια με εκείνον πρωταγωνιστή και τον έκανα να μοιάζει κάτι που δεν ήταν. Οτι επρόκειτο για τις δικές μου ανάγκες και ανασφάλειες που πρόβαλα στο δικό του πρόσωπο. Οταν το συνειδητοποίησα και ακόμα περισσότερο το αποδέχτηκα αυτό μου πέρασε. Ετσι απλά.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Δες το κι ετσι, εσυ δεν εχεις απορριψει ποτε κανεναν? δεν σου εκανε, δεν ηταν ο τυπος σου και τον απερριψες. Δεν ηρθε και η συντελεια του κοσμου γι αυτον υποθετω. Βρηκε καποιαν αλλη που τον αποδεχτηκε γι αυτο που ειναι, που για σενα δεν εκανε, αλλά ηταν το τελειο για αυτην. Θελω να πω, πως δεν ειναι δυνατον να ειμαστε τελειοι για ολους.
    Να σου πω τι κανω εγω γιατι δεν ανεχομαι και εγω την απορριψη? Βολιδοσκοπω αυτον που μου αρεσει και προβλεπω το μελλον. Οσο τουλαχιστον μπορω να το κανω αυτο. Ετσι παω εκει που με \"παιρνει\". Με αυτη τη μεθοδο εχω πεσει πολυ λιγες φορες εξω.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    πολυ καλη η μεθοδος σου gramle
    Tass οσο για σεν απιστευω οτι οντως ηταν απλα κ μονο μια αναγκη σου να τον πλασεις στα θελω σου με το μυαλο σου.Οποτε εκανες καιρο να τον δεςι αυτη η συναισθηματικη αναγκη καταφερνε να τον φερνει κοντα στην εικονα που ηθελες αλλα βλεποντας τον η ακουγοντας τον ξαναθυμοσουν ποσο απεχει τελικα απο αυτο που επλασες εσυ
    κ εμενα μου χει τυχει παρομοιο

    ξερετε τι εχω σκεφτει για μας τις γυναικες τωρα που μεγαλωνω αγορι?
    απο μικρες παντα η bebebo ειχε τον Τζων-Τζων
    η barbie τον κεντ
    κ λεω actionwoman δεν υπαρχει....ουτε max-steala
    οποτε μαλλον μας ανεπτυξαν περισσοτερο τη συναισθηματικη αναγκη για εναν συντροφο μπορει να λεω κ βλακειες αλλα αυτο ειναι κατι που σκεφτομαι συχνα
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    εννοειται βρε ιντερ. Οπως και το μητρικο ενστικτο μας το πλασανε απο μικρες. Δεν μας δινανε κουκλες μωρα να τα περιποιουμαστε και να κανουμε τις μαμαδες?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Ασε πιά εκείνες τις ρημάδες τις δουλειές του σπιτιού. Λες και τα αγοράκια έχουν μανταλάκια στα χέρια και δεν μπορούν να βάλουν τα παπούτσια τους στην θέση τους ή μεγαλώνοντας το να πλύνουν ένα πιάτο ισοδυναμεί με ευνουχισμό...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ελα ντε
    εμεις παιζαμε με κουζινικα
    εμεις ειχαμε τη φροντιδα της κουκλας μωρο
    εμεις ειχαμε τον Τζων-Τζων να τον κανουμε τοσο καλο κ τελειο να μας αγαπαει να μας φροντιζει...
    εμεις να πλαθουμε κουλουρακια
    κι αυτοι να παιζουν μπιλιες,ποδοσφαιρακι, να μαζευουν αυτοκολλητα
    ευτυχως μας εσωσε ο μπομπ ο μαστορας τελευταια!!!!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    μπα... κι αυτος \"αντρικιές\" δουλειες κανει! να τον βαζανε να ταιζει και να ξεσκατιζει κανενα μωρο, μαλιστα!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Μήπως όμως φταίμε κι εμείς που με το που θα δούμε το αγοράκι μας να θέλει να παίξει με τις κούκλες της αδερφής του για παράδειγμα ή θα πιάσει σκούπα και φαράσι για να μας βοηθήσει το αποπαίρνουμε και του λέμε άστο θα το κάνω εγώ καλύτερα?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    ειναι γιατι φοβομαστε το ακατανομαστο βρε τασ, χαχαχα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Ισχύει όμως τελικά κάτι τέτοιο? Τόσοι και τόσοι σεφ υπάρχουν στον κόσμο, είναι όλοι τους ομοφυλόφυλοι? Τόσοι και τόσοι νοσοκόμοι, φροντιστές, χορευτές... Ασε που κάποιες οικιακές εργασίες οι άντρες τις κάνουν καλύτερα από μας τις γυναίκες όπως πλύσιμο χαλιών ή τρίψιμο μπανιέρας για παράδειγμα λόγω μεγαλύτερης μυικής δύναμης και αντοχής.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    μωρε εγω συμφωνω απολυτα μαζι σου, αλλά στην ιδεα και μονο...
    Ας πουμε ο γιος της φιλης μου που γνωρισες παει ρυθμικη. Ειναι το μοναδικο αγορακι. Εγω, αν και λαθος, θα ανησυχουσα παρα πολυ. Λαθος, γιατι η ρυθμικη δεν ειναι αυτη που θα το κανει να γινει ομοφυλοφυλος. Και στο μποξ να το στειλεις το παιδι, αν ειναι να γινει θα γινει

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ειναι τετοιες οι εποχες...
    εγω φωναζω την μανα μου που του λεει να καθαρισει φασολακια....
    κι οχι απο τιποτε αλλο μακαρι να βοηθαει τη γυναικα του στις δουλειες αρκει να ειναι γυναικα....:P
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    341
    Κάποτε οι παλιοί απαγορεύαν στα παιδιά τους να γίνουν μουσικοί και τραγουδιστές. Για να λέγανε στον Ζαμπέτα ή στον Βοσκόπουλο ότι είναι ξέρεις... Ε ρε μαχαιρώματα που θα πέφτανε...

    Πάντως μην αγχώνεσαι και τόσο πιά με το θέμα. Οτι είναι να γίνει θα γίνει και δεν έχει τελικά καμμία σημασία αν θα τον γράψεις στο μάθημα κοπτικής ραπτικής ή στο τζούντο.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Σιγουρα ετσι ειναι.
    Ιντερ,για πες μας. Ποτε συνεβει αυτο το περιστατικο της απορριψης? νιωθεις ακομα ετσι χαλια ή το εχεις ξεπερασει?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    συνεβαινε απο τα 18 μου συνεχεια!
    κι ειναι κατι που με τρομαζει ακομα
    η αληθεια ειναι οτι εκανα ολες τις σχεσεις μου αρρωστες δημιουργοντας εντονες συναισθηματικες εκρηξεις οι μαζοχες καθοντουσαν μεχρι να τους χωρισω
    οι νορμαλ την κανανε χαλαρα κ κει αρχιζε το γραμματοσημο μεσα μου κανοντας ακραια πραγματα
    με τη διαγνωση της οριακης καταλαβα για την αδυναμια μου να αποχωρηστω καποινι οταν δεν ειναι επιλογη μου κι οτι τελικα για αυτο πελαγωνω οταν με απορριπτουν κ δεν φαιρομαι λογικα
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •