ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ & ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    9

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ & ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ

    Καλημέρα σας και απο μένα,

    Είχα γράψει πριν απο μερικές ημέρες και ανέφερα τα συμπτώματα μου...Τα κλασσικά δήλ. ιδρωμένα χέρια και παλάμες, ταχυκαρδία, θολούρα και φυσικά πονοκέφαλος....Έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις καρδιολογικές, αιματολογικές, σε ορθοπεδικό, σε οφθαλμίατρο και όλα αυτά τα ωραία...Αποτελέσματα όλα μια χαρά (ευτυχώς).... Μόλις προχθες επισκέφτηκα έναν ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή και μου διέγνωσε μια ωραιότατη διαταραχή πανικού και μια μικρή κατάθλιψη.....Μου έγραψε το entact 20mg και το xanax σε κατάσταση πανικού......Είμαι μπερδεμένη, χθες αισθανόμουν κάπως καλύτερα αλλά σήμερα ένα πράγμα σαν θολούρα, νύστα κλπ.... Είμαι και στη δουλειά και δεν ξέρω τι να κάνω.......Πως να αισθανθώ λίγο καλύτερα????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Γεια σου Σοφια...Κι εγω σημερα ξεκινησα να παιρνω zoloft. Αυτο που παιρνεις λογικα ειναι αντικαταθλιπτικο... ολα τα αντικαταθλιπτικα τις 2 πρωτες εβδομαδες απ οσο γνωριζω εχουν καποιες παρενεργειες που μετα το περας των 2 εβδομαδων υποχωρουν.. Πηρες και zanax και νιωθεις ετσι??? Α και οσον αφορα το πως να αισθανθεις λιγο καλυτερα λιξε λιγο νερο στη μουρη βρε αδερφε να ξυπνησεις..Εναλλακτικα αμα σε παρει ο υπνος πες σ ενα συναδελφο να σε ξυπνησει... Χιουμορακι κανω φυσικα να ευθημησουμε λιγο με τον πονο μας

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    9
    Ναι πήρα μισό xanax το πρωι το ίδιο έκανα και χθες..... Αλλά χθες είμουν πολυ καλά....Το zoloft είναι και αυτό αντικαταθλιπτικό....Αν επιτρέπεται εσύ τι σε έκανε να πάρεις φάρμακα??????(Ελπίζω να μην γίνομαι αδιάκριτη)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Εεεε το xanax σε νυσταξε... των ποσων πηρες?? εγω κρισεις πανικου εχω..... γι αυτο και αποφασισα να τα παρω!!! αλλα xanax δε παιρνω για κανενα λογο....μονοοοο σε κατασταση εκτακτου αναγκης.... σχεδον ποτε δλδ.. ειναι ακρως εθιστικα..μην τα συνηθιζεις αν θες την γνωμη μου!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    9
    Πήρα μισό των 0,25mg... Φοβάμαι όμως ότι αν δεν το πάρω δεν θα τη βγάλω την ημέρα.... Είμαι και λίγο φοβιτσιάρα...Ο γιατρός μου είπε ότι το xanax να το παίρνω σε έκτακτες περιπτώσεις αλλά εγω είμαι μπούφος και το πήρα 2 πρωινά απανωτά...Αυτό μου έλειπε τώρα να εθιστώ στα ηρεμιστικά.........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Γι αυτο σου λεω μην κανεις του κεφαλιου σου... τα xanax δεν ειναι καραμελες..κι αμα το πας ετσι μετα θα τα κατεβαζεις σαν καραμελες και δε λεει... παιρνε μονο το αντικαταθλιπτικο σου και αααααααααααν δεν νιωσεις καλα και πλεον δεν την παλευεις καστανο τοτε παρε το zanax. εγω τα εχω παντα στην τσαντα μου αλλα δεν τα παιρνω ποτε.. ετσι απλα για να νιωθω ασφαλεια.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    9
    Το πρωι που σηκώνομαι νιώθω ότι δεν θα καταφέρω να βγάλω την ημέρα με τίποτα και ότι τα αγχολυτικά θα με ηρεμήσουν και θα μου δώσουν μια ώθηση....καλά μπορεί να λέω και σαχλαμάρες τώρα αλλά τι να κάνω....Να παίρνω καμια βαλεριάνα?

  8. #8
    Quote Originally Posted by sofia1980 View Post
    Καλημέρα σας και απο μένα,

    Είχα γράψει πριν απο μερικές ημέρες και ανέφερα τα συμπτώματα μου...Τα κλασσικά δήλ. ιδρωμένα χέρια και παλάμες, ταχυκαρδία, θολούρα και φυσικά πονοκέφαλος....Έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις καρδιολογικές, αιματολογικές, σε ορθοπεδικό, σε οφθαλμίατρο και όλα αυτά τα ωραία...Αποτελέσματα όλα μια χαρά (ευτυχώς).... Μόλις προχθες επισκέφτηκα έναν ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή και μου διέγνωσε μια ωραιότατη διαταραχή πανικού και μια μικρή κατάθλιψη.....Μου έγραψε το entact 20mg και το xanax σε κατάσταση πανικού......Είμαι μπερδεμένη, χθες αισθανόμουν κάπως καλύτερα αλλά σήμερα ένα πράγμα σαν θολούρα, νύστα κλπ.... Είμαι και στη δουλειά και δεν ξέρω τι να κάνω.......Πως να αισθανθώ λίγο καλύτερα????
    Σοφάκι καλημέρα.. Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, ο πονοκέφαλος σου είναι καθημερινός;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by sofia1980 View Post
    Καλημέρα σας και απο μένα,

    Είχα γράψει πριν απο μερικές ημέρες και ανέφερα τα συμπτώματα μου...Τα κλασσικά δήλ. ιδρωμένα χέρια και παλάμες, ταχυκαρδία, θολούρα και φυσικά πονοκέφαλος....Έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις καρδιολογικές, αιματολογικές, σε ορθοπεδικό, σε οφθαλμίατρο και όλα αυτά τα ωραία...Αποτελέσματα όλα μια χαρά (ευτυχώς).... Μόλις προχθες επισκέφτηκα έναν ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή και μου διέγνωσε μια ωραιότατη διαταραχή πανικού και μια μικρή κατάθλιψη.....Μου έγραψε το entact 20mg και το xanax σε κατάσταση πανικού......Είμαι μπερδεμένη, χθες αισθανόμουν κάπως καλύτερα αλλά σήμερα ένα πράγμα σαν θολούρα, νύστα κλπ.... Είμαι και στη δουλειά και δεν ξέρω τι να κάνω.......Πως να αισθανθώ λίγο καλύτερα????
    Σοφακι μου γλυκο μην αγχωνεσαι παντα η αρχη με τα αντικαταθλιπτικα και ντα ηρεμιστικα ειναι δυσκολη..ειδικα οι 2 πρωτες βδομαδες φερνουν τα πανω κατω..Και εγω με το ηρεμιστικο σαν μαστουρωμενη ημουνα αλλα οσο περνει ο καιρος τα συνηθιζει ο οργανισμος..Κανε λιγο υπομονη και ολα θα στρωσουν αλλα προς θεου να ακολουθεις τις οδηγιες του γιατρου σου με τα φαρμακα!!!φιλια!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    9
    Για να είμαι ειλικρινής αυτό που αισθάνομαι δεν είναι ακριβώς πονοκέφαλος, είναι μια αίσθηση τύπου έχω μια τανάλια να μου σφίγγει το κεφάλι.....Μπορεί να σας φανεί χαζό αλλά απο το πρωι μέχρι και σήμερα αύτο δεν το νιώθω....αυτή τη στιγμή είμαι πολύ καλά (φτου φτου) είμαι στο γραφείο και κάνω τη δουλειά μου και μάλιστα με πολλές πωλήσεις (δουλεύω σε τουριστικό γραφείο)....Αλλά τι πιστεύεις εσύ ότι είναι κάτι κακό στο κεφάλι????

  11. #11
    Quote Originally Posted by sofia1980 View Post
    Για να είμαι ειλικρινής αυτό που αισθάνομαι δεν είναι ακριβώς πονοκέφαλος, είναι μια αίσθηση τύπου έχω μια τανάλια να μου σφίγγει το κεφάλι.....Μπορεί να σας φανεί χαζό αλλά απο το πρωι μέχρι και σήμερα αύτο δεν το νιώθω....αυτή τη στιγμή είμαι πολύ καλά (φτου φτου) είμαι στο γραφείο και κάνω τη δουλειά μου και μάλιστα με πολλές πωλήσεις (δουλεύω σε τουριστικό γραφείο)....Αλλά τι πιστεύεις εσύ ότι είναι κάτι κακό στο κεφάλι????
    Δεν πιστευω οτι ειναι κατι παθολογικο.. Απλα προφανως οταν στρεσαρεσαι ή αγχώνεσαι σε πιάνουν τα ψυχοσωματικά σου και εκδηλώνεται ο πόνος σε διάφορα σημεία του σώματος! Στα λέω για να τα ακούω κ εγώ!! χαχαχα.. Εύχομαι να κυλήσει έτσι όμορφα η μέρα σου και η αυριανή και όλες οι υπόλοιπες.. Μην το σκέφτεσαι.. Δεν έχεις κάτι

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    20
    σοφια αν σου πω οτι επρεπε να πας σε ψυχολογο και οχι σε ψυχιατρο.το οτι αμεσως πας και σου λεει να παρεις φαρμακα για μια κριση πανικου(που σε μερικες συνεδριες με ψυχολογο θα μπορουσες πιστευω να ξεπερασεις) .οι γιατροι χρηματοδοτουνται απο τις φαρμακευτικες η' τους προμηθευτες του συγκεκριμενου εκαστοτε φαρμακου.αυτο γινεται σε ολο τον πλανητη,δεν κολλαω εκει,ειναι μια τεραστια βιομηχανια αυτη που ετσι δουλευει-πολλες φορες εισβαρος οσον εχουν αγνοια.θελω να τονισω πως δεν χρειαζεται τοσο απλα να παιρνετε αντικαταθλιπτικα.αποψη μου ειναι πως ενας ψυχολογος θα ηταν καλυτερη λυση για αρχη ετσι ωστε να εβλεπες τι λαθοι κανεις γνωσιακα (σκεψεις) και σου προκαλουν κριση πανικου.και αν δεν πηγαινε καλα,το ξαναεβλεπες για συνδυασμο(φαρμακου-θεραπειας μαζι).μην ξεχνας,το φαρμακο δε λυνει απο μονο του το προβλημα,μας βοηθα να αισθανθουμε απλα καλυτερα.δεν ειναι παιχνιδι τα φαρμακα..και ειδικα για μια κριση πανικου η' εστω και μικρη (κατα)θλιψη.

    με εκτιμηση,

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Vangelis. View Post
    σοφια αν σου πω οτι επρεπε να πας σε ψυχολογο και οχι σε ψυχιατρο.το οτι αμεσως πας και σου λεει να παρεις φαρμακα για μια κριση πανικου(που σε μερικες συνεδριες με ψυχολογο θα μπορουσες πιστευω να ξεπερασεις) .οι γιατροι χρηματοδοτουνται απο τις φαρμακευτικες η' τους προμηθευτες του συγκεκριμενου εκαστοτε φαρμακου.αυτο γινεται σε ολο τον πλανητη,δεν κολλαω εκει,ειναι μια τεραστια βιομηχανια αυτη που ετσι δουλευει-πολλες φορες εισβαρος οσον εχουν αγνοια.θελω να τονισω πως δεν χρειαζεται τοσο απλα να παιρνετε αντικαταθλιπτικα.αποψη μου ειναι πως ενας ψυχολογος θα ηταν καλυτερη λυση για αρχη ετσι ωστε να εβλεπες τι λαθοι κανεις γνωσιακα (σκεψεις) και σου προκαλουν κριση πανικου.και αν δεν πηγαινε καλα,το ξαναεβλεπες για συνδυασμο(φαρμακου-θεραπειας μαζι).μην ξεχνας,το φαρμακο δε λυνει απο μονο του το προβλημα,μας βοηθα να αισθανθουμε απλα καλυτερα.δεν ειναι παιχνιδι τα φαρμακα..και ειδικα για μια κριση πανικου η' εστω και μικρη (κατα)θλιψη.

    με εκτιμηση,
    Έχεις άπολυτο δίκιο και συμφωνώ απόλυτα με όσα λες... Δυστυχώς όμως δεν ήτανή πρώτη μου επιλογή ο ψυχίατρος...Τα γεγονότα των 3 τελευταίων ετών με έχουν γονατίσει αλλά στη κυριολεξία...Προσπάθησα μόνη μου, με την οικογένεια μου με όλους, με ψυχολόγο αλλά τίποτα φαινομενικά είμουν καλά αλλά ένιωθα τον οργανισμό μου να πέφτει συνέχεια και συνέχεια....Όπως καταλαβαίνεις δεν έιχα άλλη επιλογή.....

Similar Threads

  1. Μια ιστορία.. Με κατάθλιψη με κρίσεις πανικού...
    By GGG in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 25-10-2010, 00:20
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Χρόνια κατάθλιψη - κρίσεις πανικού
    By orka in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 24-08-2007, 01:14
  5. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ, ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By katerinakeh in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 13-11-2006, 23:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •