Ζητάω βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    5

    Ζητάω βοήθεια

    Γεια σας

    Έζησα πολύ άσχημες και δύσκολες εμπειρίες μέσα στην οικογένεια μου. Ο "πατέρας" μου άρχισε να με χαϊδεύει σε ευαίσθητα σημεία στο σώμα μου από τα 12 χρόνια μου. Δεν καταλάβαινα και δεν ήξερα τι γινόταν όταν συνέβαινε αυτό. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι τα 14 χρόνια μου, μετά μία μέρα μου είπε πως θέλει να μου δείξει κάποια πράγματα για το σεξ και εγώ δέχτηκα, μου έδειξε τα γεννητικά του όργανα και μου είπε να ανεβώ πάνω του. Εγώ δεν το πολυσκέφτηκα και έκανα ότι μου είπε. Αυτός ευχαριστιόταν και εγώ έκανα ότι μου έλεγε αλλά μετά από τις πρώτες φορές, εγώ δεν ήθελα να γίνεται αλλο αυτό. Αυτός μου έλεγε ότι το κάνει για το καλό μου και να μη το πω στη μητέρα μου. Μετά από 8-9 μήνες το είπα στη μητέρα μου. Έπιασε τον "πατέρα" μου και του είπε τι είναι όλα αυτά που κάνει και αυτός μετά με μάλωσε που της το είπα. Μετά από 2 μήνες περίπου αρρώστησε βαριά η μητέρα μου, έπαθε πνευμονική εμβολή και ο "πατέρας" μου με κατηγόρησε ότι εγώ έφταιγα που αρρώστησε. Έκλαιγα συνέχεια και πονούσα αφόρητα. Μόλις συνήλθε η μητέρα μου το είπε και στην γιαγιά μου και στην μεγάλη μου αδελφή αλλά δεν κάνανε κάτι. Μετά από 1 χρόνο το έμαθε και ο μεγάλος μου αδερφός και του τα έψαλλε μπροστά του. Αυτός παραδέκτηκε ότι κάνει αυτό το πράγμα για να με προστατέψει και να μην αλητέψω...Για ένα χρόνο δεν με ακούμπησε. Το χειμώνα, όταν πήγαινα τρίτη λυκείου ξανασυνέχισε το ίδιο πράγμα αυτή τη φορά πιο έντονα και πιο βίαια. Εγώ βρισκόμουν στο δίλλημα ή να πάω να τον καρφώσω στην αστυνομία ή να του καθήσω. Δεν ένιωθα δυνατή να κάνω κάτι τέτοιο, δεν μπορούσα να αντιμετωπίσω αυτήν την κατάσταση. Φοβόμουν... Έτσι αναγκάστηκα να του καθήσω και να προχωρήσει αυτή η διαστροφή (όπως μου την είπε μία ψυχολόγος) στην σεξουαλική επαφή. Από τα 17,5 μέχρι 25 χρόνια μου ήμουν η "ερωμένη" του "πατέρα" μου. Από τα 14 χρόνια μου σκεφτόμουν όλο το θάνατο. Ήμουν σε αδιέξοδο. Όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο ένιωθα πολύ άσχημα και πίστευα ότι εγώ έφταιγα για αυτήν την κατασταση, αυτός μου έλεγε ότι εγώ το θέλω για αυτό γίνεται, ότι δεν είναι κακό αυτό και ότι η κοινωνία είναι λάθος που το λέει αυτό. Και άλλα ψέμματα για να με κάνει να συνεχίσω να του κάθομαι. Συνεχώς μου έλεγε πως όταν πιάσω ένα φίλο θα σταματήσει να το κάνει αυτό, μετά μου έλεγε πως όταν τελειώσω τη σχολή μου θα το σταματήσει και την τελευταία φορά μου είπε πως όταν με το καλό παντρευτώ και θέλω σεξ να μη ντραπώ να του το ζητήσω. Τότε κατάλαβα πως δεν θα σταματήσει ποτέ να το κάνει αυτό. Το 2006 ήμουν πολύ χάλια και ήθελα να πεθάνω, με πήγε στον ψυχίατρο αλλά με φοβέρισε να μη πω τίποτα στον γιατρό επειδή θα έχω μπλεξίματα, ο γιατρός μου έδωσε 3-4 χάπια αλλά έτυχε να μη τα πάρω καθόλου επειδή ένας φαρμακοποιός με συμβούλευσε πως αν τα πάρω δεν θα μπορώ να συνεχίσω τις σπουδές μου. Τελικά δεν τα πήρα και όλο αυτό που ένιωθα το σκέπασα για μία ακόμη φορά ακόμη πιο βαθιά μέσα μου. Το 2009-2010 ήταν η χειρότερη χρονιά όλης της ζωής μου. Τον Μαϊο του 2010 έκανα αποπειράθηκα να αυτοκτονήσω αλλά ευτυχώς στο παραπέντε σώθηκα. Από τότε άρχισα τα αντικαταθλιπτικά. Μετά την ίδια χρονιά τον Σεπτέμβριο έπαθα τροχαίο με τον "πατέρα" μου και ήμουν 8 μέρες στο νοσοκομείο. Μετά από ένα εξάμηνο που ανάρρωσα άρχισα να διαβάζω για να περάσω τα τελευταία 2 μαθήματα που είχα και την πτυχιακή μου εργασία. Τα πέρασα και τον Νοέμβριο του 2011 έκοψα τα αντικαταθλιπτικά επειδή δεν μπορούσα να αγχωθώ για να τελειώσω πιο γρήγορα τη σχολή μου. Πήρα το πτυχίο μου το Φεβρουάριο του 2012. Επειδή είχα χαρεί που τελείωσα έκανα chat για να γνωρίσω άτομα και εκεί γνώρισα εναν που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση και του φανέρωσα όλη την αλήθεια και με βοήθησε να φύγω από το σπίτι μου. Τέλη Απριλίου έφυγα από το σπίτι μου και από τότε με φιλοξένησαν οι φίλες μου, η αδερφή μου και μετά αναγκάστηκα να πάω σε ένα ξενώνα στην Αθήνα για να μείνω. Κάθησα 1,5 μήνα περίπου και μετά έφυγα επειδή έζησα και εκεί άσχημες εμπειρίες και ήθελα να με στείλουν Θεσ/νίκη σε ένα ξενώνα και δεν με στέλνανε. Έτσι βρήκα λεφτά και έφυγα από εκει και τώρα φιλοξενούμαι από μία φίλη μου.

    Ζητάω τη βοήθεια σας. Πού μπορώ να βρω δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη; Και το άλλο είναι ότι θέλω να συμβουλευτώ έναν δικήγόρο πως μπορώ να κινηθώ νομικά προς τους γονείς μου και πρώτα από όλα να κάνω ασφαλιστικά μέτρα. Που μπορώ να βρω, αν υπάρχει, δωρεάν νομική συμβουλή; Μήπως γνωρίζετε;

    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    πω πω βρε κοπελα μου τι εχεις περασει...Σιγουρα μπορεις να βρεις δωρεαν ψυχολογικη υποστηριξη ...θα το τσεκαρω και θα σου στειλω message!! Ελπιζω να εισαι καπως καλα τωρα, δεν ξερω και τι να πω , αυτες οι καταστασεις ειναι παρα πολυ ασχημες!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Λένη, ίσως το link από κάτω να σου φανεί διαφωτιστικό
    και στο τέλος του άρθρου υπάρχουν χρήσιμα τηλέφωνα

    http://lifepositive.gr/psixologia/en...s_kakopoihshs/


    Και αν είσαι Αθήνα,
    για δωρεάν ψυχολόγο εδώ
    http://mki-ellinikou.blogspot.gr/
    Last edited by Joann; 21-07-2012 at 14:22.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο για τις απαντήσεις σας.

  5. #5
    δεν ξέρω τι να πω. λυπάμαι πολύ για όλα αυτά που ζεις δυστυχώς δεν γνωρίζω δωρεαν ψυχολογικη υποστήριξη ούτε δικηγόρους, απλά θέλω να σου πω μακάρι να καταφέρεις ότι έχεις βάλει στόχο και να το ξεπεράσεις όσο γίνεται και να ζήσεις όλα αυτά που σου αξίζουν. καλή τύχη τη δικαιούσαι.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by elen d View Post
    δεν ξέρω τι να πω. λυπάμαι πολύ για όλα αυτά που ζεις δυστυχώς δεν γνωρίζω δωρεαν ψυχολογικη υποστήριξη ούτε δικηγόρους, απλά θέλω να σου πω μακάρι να καταφέρεις ότι έχεις βάλει στόχο και να το ξεπεράσεις όσο γίνεται και να ζήσεις όλα αυτά που σου αξίζουν. καλή τύχη τη δικαιούσαι.
    Ευχαριστώ πολύ elen d!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Ο «πατερας» σου ειναι ο λογος που πρεπει να επιστρεψει στην Ελλαδα η θανατικη ποινη. Μολις ακουσα την ιστορια σου συγκλονηστικα. Δεν μπορω να καταλαβω οτι υπαρχουν τοσο διεστραμενα ζωα. Λυπαμαι για οτι σου εκανε αυτο το καθαρμα. Εαν εχεις την αναγκη Λένη να μιλησεις σε καποιον εγω ειμαι εδω και μπορεις οποτε θες να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα. Θελω να σε βοηθησω ψυχολογικα οσο μπορω. Μην δισταξεις να μου στειλεις μηνυμα θα περιμενω νεα σου.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Λοιπον ακου εαν πας σε αστυομικο τμημα και κανεις καταγγελια για παιδικη σεξουαλικη κακοποιηση το κρατος ειναι υποχρεωμενο να σου δωσει δωρεαν δικηγορο. Η δικαστικη επιτροπη διαλλεγει τυχαια εναν δικηγορο απο τον καταλογο και τοτε ειναι υποχερωμενος να σε βοηθησει. Εξ’αλλου μπορεις να του κανεις μηνυση για ψυχικη οδυνη και να σου πληρωσει και προστιμο. Την δικη την εχεις στο τσεπακι σου διοτι ολα ειναι με το μερος σου. Κινησου νομικα και μην φοβασε τιποτα. Οσο για την δωρεαν ψυχολογικη υποστηριξη μπορει να μπορω να σε βοηθησω μεσω του φορουμ στειλε μου εαν θες μηνυμα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    5
    Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο! Σου έχω στείλει μήνυμα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8
    ΛΕΝΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΝΩΣΗ,ΤΙΣ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ!ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ ΑΜΕΣΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!





    ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΤΗ ΠΟΡΤΑ ΜΕΧΡΙ,ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.
    ΞΕΚΙΝΑ ΑΜΕΣΑ ΟΜΩΣ!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8
    ΑΝ ΘΕΣ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΜΑ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΔΕΙΣ ΠΟΤΕ,ΔΩΣΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΝΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΙΑΤΡΟ.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    5
    Σε ευχαριστώ πολύ melenia9 για τις συμβουλές σου!
    Έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία με έναν ψυχολόγο, πήγε πολύ καλά η πρώτη συνάντηση. Επίσης έκανα μήνυση προς τον παΤέρα(ς) μου και παίρνω δωρεάν νομικές συμβουλές από μία δικηγόρο που με βοηθάει σε κάθε μου βήμα. Παράλληλα ψάχνω να βρω και δουλειά. Εύχομαι να βρω παρόλο που ξέρω πως είναι πάρα πολύ δύσκολα στις μέρες μας...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    αμαν θεε μου... μετα απο το δικο σου προβλημα τα δικα μου ειναι ασημαντα!!! Καλη επιτυχια σε οτι κι αν κανεις μεσα απο την καρδια μου ειλικρινα, καλα αποτελεσματα πανω απ ολα με τον γιατρο σου και μετα με τον δικηγορο σου.
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

Similar Threads

  1. Ζηταω τη βοηθεια των γιατρων
    By VelvetUnderground in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 10-10-2009, 20:01
  2. Ζηταω βοηθεια,νιωθω οτι κοντευω να τρελαθω
    By MasterTlef in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 06-09-2009, 15:48
  3. χωρισα και ζηταω βοηθεια!
    By apogohteymenos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2005, 00:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •