Κι όμως ξεπερνιέται!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3

    Κι όμως ξεπερνιέται!

    Γεια σε όλους και σε όλες!

    Γράφω αυτό το μήνυμα και καρδιοχτυπώ!

    Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη μπορώ. Είμαι 27 χρονών, μεγαλωμένη σ`ένα "κλασσικό" μικροαστικό περιβάλλον με όλα τα γνωστά, και έχω ταλαιπωρηθεί πολύ από μικρή, από τα 18-19 μου... κι από τι δεν έχω ταλαιπωρηθεί! Κρίσεις πανικου που κατέληξε σε χρόνια διαταραχή πανικού, απίστευτες αϋπνίες, ψυχοσωματικά φουλ (απ`όλα κομπλέ που λένε) τι να σας πρωτοπώ! Αρρωστοφοβίες, αγοραφοβίες, πονάει το κεφάλι μου- έχω ογκο κλπ... Νομίζω ότι αυτοί που είναι να καταλάβουν, έχουν καταλάβει.. Είναι τόσο κοινά όλα αυτά! Το ήξερα βέβαια ότι όλα είναι απλά εκφάνσεις του ίδιου πράγματος, αυτού που με τρώει αλλά τι έιναι, γιατί σε μένα, γιατί δε φεύγει, και τι να κάνω, και κουράστηκα, και μήπως τα παρατήσω και και και...

    Το μόνο που θέλω να πω σε όσους βασανίζονται με παρόμοιο τρόπο είναι ότι δεν θα είναι για πάντα έτσι! Παλέψτε τό! Δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος τρόπος που ταιριάζει σε όλους, προφανώς δεν είναι. Παραδεχτείτε το, μην νρέπεστε, δε φταίτε εσείς, κάντε ψυχοθεραπεία, σε ψχολόγο, ψυχίατρο, με φάρμακα ή χωρίς, παλέψτε το με μπούσουλα τη φροντίδα στον εαυτό σας! Όσο δεν το ξεχνάς αυτό (από τη στιγμή που θα μάθεις να το κάνεις γιατί βέβαια για πολλούς όπως και για μένα η λέξη φροντίδα ήταν άγνωστη..) δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Μάθετε γιατί η ψυχούλα σας αρρώστησε και μη φοβάστε, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ! Όλα αυτά τα συμπτώματα είναι και φίλοι σας, είναι φαναράκια που σας δείχνουν κάποια σημεία που προσπεράσατε τις ανάγκες σας.. Μην τα πολεμάτε, δεν θα πάθετε ΤΙΠΟΤΑ! Να βρούμε μόνο τι τα προκαλεί..μέσα μας! Τα γράφω και συγκινούμαι. Γιατί για πολλά χρόνια ήταν αδύνατο να πειστώ.

    Εδώ και μήνες σχεδόν δε θυμάμαι πως είναι αυτό το κωλοσυναίσθημα του πανικού.. Αλλά το καλύτερο είναι πως ΔΕ ΦΟΒΑΜΑΙ!! Το γράφω και δεν το πιστεύω. Δεν φοβάμαι μη λιποθυμήσω, μην αρρωστήσω, μην... αλλά ξέρω πως ό,τι έρθει θα το αντιμετωπίσω. Ο δρόμος στην αυτογνωσία είναι πολύ μακρυς, ξέρω ότι θα περάσω δυσκολίες στη ζωή μου, θα αγχωθώ.. Αλλά χωρίς απελπισία... Και αν το κατάφερε ένας, μπορούνε όλοι!

    Ξέρω πως όταν είσαι στο χορό και κάποιος σου λέει οτι .."βγήκε" κλπ κλπ μπορεί να νιώσεις μειονεκτικά, ότι εσύ είσαι πιο βαριά περίπτωση, να είσαι δύσπιστος.. Έτσι ήμουν κι εγώ. Το μόνο που ήθελα με αυτό το "γράμμα" είναι να μας χαιδέψω όλους μας, όσους υποφέρουμε ή έχουμε υποφέρει. Όλοι μπορούμε αρκεί να βρούμε τον κατάλληλο τρόπο για μας. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να υποφέρει..

    ΓΙΝΕΤΑΙ!!!


  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ω ναι!!ετσι ειναι !με καλυψες δεν εχω να πω τιποτε παραπανω.

    Ε τωρα αν σε μια δυσκολια μας ξαναερθει μια κρισουλα δεν εγινε και τιποτα!!καλως να ερθει!εχει ενα καλο ο πανικος,οταν το καλωσοριζεις οπως ερχεται φευγει!!!

    μπραβο σου γιασεμι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    πολυ ομορφα αυτα που εγραψες εχεις απολυτο δικιο αι εγω σε ενα τετοιο επιπεδο εχω φτασει αλλα ειναι αυτο που ειπε τ μνημονιο και καμια κρισουλα δεν βλαπτει!!!!αφητε που καμια φορα ολους μας πιανουν διαφορα αλλα εμεις τ κανουμε υπερβολικα απο τον φοβο μας!!!!ενω καποιος που ειναι καλα(χωρις κερισεις εννοω)δεν το σκεφτεται μ μια μικρη ζαλαδα η οτι αλλο!!!!

  4. #4
    Μπράβο για εκεί που έφτασες κοπέλα μου και όντως η αυτογνωσία είναι μια γερή βάση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by giasemi View Post
    .. Μάθετε γιατί η ψυχούλα σας αρρώστησε και μη φοβάστε, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ! Όλα αυτά τα συμπτώματα είναι και φίλοι σας, είναι φαναράκια που σας δείχνουν κάποια σημεία που προσπεράσατε τις ανάγκες σας.. Μην τα πολεμάτε, δεν θα πάθετε ΤΙΠΟΤΑ! Να βρούμε μόνο τι τα προκαλεί..μέσα μας! Τα γράφω και συγκινούμαι. Γιατί για πολλά χρόνια ήταν αδύνατο να πειστώ..
    Συμφωνώ μαζί σου γιασεμί μου,
    πράγματι τα συμπτώματα είναι φωνούλες.. που μας λένε πως χρειάζεται να ψάξουμε την ρίζα του προβλήματος, είναι το ίδιο το πρόβλημα
    που προϋπήρχε έως την στιγμή που ξεπεράστηκαν τα όρια της αντοχής μας κι έγινε κραυγή, για να ζητήσει την άμεση παρέμβαση και λύση του.
    Ευτυχώς, που υπάρχουν για να μας λένε πως είμαστε "ζωντανοί" ακόμα κι έχουμε περιθώριο κι ελπίδες να το παλέψουμε..
    Κι όταν τελικά καταφέρεις να νικήσεις το φόβο τότε είναι που έμαθες πραγματικά ν' αγαπάς τον εαυτό σου! Καλή συνέχεια!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    γράφεις σαν να είναι ο πανικός κάτι που θέλεις να σου σημβεί. το χει η λέξη η είναι κάτι άλλο, ας πούμε να πούμε να τοπ χρησιμοποιείς σαν δικαιολογία για ότι μαλακία κάνεις....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    sball συγνωμ αλλα δεν καταλαβα το ποστ που εγραψες εννοω δεν καταλαβα τι εννοεις!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by aggelikoula89 View Post
    sball συγνωμ αλλα δεν καταλαβα το ποστ που εγραψες εννοω δεν καταλαβα τι εννοεις!!!
    Αγγελικούλα κι εγώ δεν κατάλαβα τι εννοεί ο sball κι ούτε σε ποιόν τελικά απευθύνεται μ' αυτό το ποστ!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4
    πολυ ομορφα αυτα που εγραψες εχεις απολυτο δικιο αι εγω σε ενα τετοιο επιπεδο εχω φτασει αλλα ειναι αυτο που ειπε τ μνημονιο και καμια κρισουλα δεν βλαπτει



    --------------------------------------------
    Modern Family Season 3 DVD
    Pretty Little Liars Season 2 DVD

Similar Threads

  1. θεωρια προσκολλησης. ξεπερνιεται??
    By chesire in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 15-02-2012, 18:31
  2. τρεμουλο!πως ξεπερνιεται?
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 08-02-2012, 15:30
  3. Δείτε το όλοι όσοι πιστεύουν οτι έχουν κάτι που δεν ξεπερνιέται...
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 30-04-2010, 15:19
  4. Πως ξεπερνιεται ενας χωρισμος?????
    By Tzeni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 27-08-2007, 00:12
  5. Και όμως δεν έχω πάψει να ελπίζω.
    By aggeliki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-09-2005, 13:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •