Αγχώδης διαταραχή και πολλά άλλα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    καλως ηρθες στο club φιλε μου.. απλα να σου πω οτι θελει δυναμη, υπομονη και κουραγιο για να ξεπεραστει ολο αυτο αλλα οσο δυσκολο και ακουγεται, να μην παραιτηθεις απο τιποτα.. ξεχνα το παρελθον, κανε οτι εκανες και πριν, διεκδικησε τη θεση σου στην δουλεια ξανα και ασε ολο αυτο να κανει τη δουλεια του.. οσο λιγοτερο προσοχη του δινεις, υποχωρει και φευγει αλλα θελει χρονο και εχει και πολλα πισωγυρισματα.. εγω ολα αυτα τα βιωνω 10 μηνες τωρα αλλα δεν προκειται να εγκαταλειψω και περαν των ενοχλησεων δεν εχουν καταφερει τιποτα αλλο να μου προκαλεσουν.. ασε τα χαπια, τη δυναμη την εχεις μεσα σου, ειλικρινα στο λεω.....
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    τώρα εργάζεσαι;
    γνώμη μου είναι να μήν το πολυψάχνεις το θέμα..εννοώ πέρα απο μια βασική ενημέρωση για τα συμπτώματα...έχουν μπεί και άλλοι σε αυτό το τριπάκι..και δεν οδηγεί πουθενά..
    εύχομαι σύντομα να πάνε όλα καλά
    Dum spiro spero (?)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Γνώμη μου είναι να επιστρέψεις στη θέση σου αλλά παράλληλα να επισκεφτείς ένα ειδικό και να ακολουθήσεις τη θεραπεία που θα σου υποδείξει όσο χρόνο κ αν χρειαστεί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Λάμδα, μια απο τα ίδια και γω. 38 χρονών υψηλά αμοιβόμενος με τρομερή πίεση στη δουλειά, παντρεμένος με 1 παιδί . Αποτέλεσμα, αγχώδης διαταραχή με ήπια κατάθλιψη. Το πιθανότερο είναι να έχεις μια ελαφρά κατάθλιψη την οποία πρέπει να αντιμετωπίσεις. Μίλησε με ειδικό , ίσως φαρμακευτική θεραπεία ( με ssri\'s) σε συνδυασμό με ψυχανάλυση να βοηθησει. Υπομονή θα περάσει αλλά θα κάνει καιρό.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Athens
    Posts
    6
    Φίλε Λάμδα,
    καταρχήν είμαι αρνητικός με την ιδέα των φαρμάκων. Σχετικά με την σεροτονίνη αν δεν κάνω λάθος, θα πρέπει να αναφέρεσαι στο saroten, το οποίο έχω εμπειρία απο δικό μου άτομο πως ναι μεν βοηθάει αλλά είναι και λίγο εθιστικό(όπου είναι και ο λόγος που δεν μου αρέσουν τα φάρμακα). Όπως λέει και ο lupus30 η δύναμη είναι μέσα σου. Αρκεί να μην σκέπτεσαι το παρελθόν τόσο έντονα. Το ότι δεν άντεξες την πίεση της προηγούμενης δουλείας δεν πάει να πει πως δεν θα έχεις τις αντοχές σε άλλες. Την παραίτηση σου μπορώ να την και θετικά και αρνητικά. Θετικά επειδή αφού είδες πως σε πίεζε και επηρέαζε τόσο πολύ, σταμάτησες αυτό που σου δημιουργούσε το άγχος. Αρνητικά επειδή αν καθόσουν μπορεί με λίγη ηρεμία να κατάφερνες να προσαρμοζόσουν στο pressing της θέσης σου. Θα μπορούσες ακόμη να μην δεχόσουν την προαγωγή και να επέστρεφες στην αρχική σου θέση.
    Οπότε... άσε τα φάρμακα, πίστεψε σε σένα γιατί μπορείς να καταφέρεις πολλά περισσότερα, ξεκίνα μια δουλειά με λίγότερο pressing έτσι ώστε να ανέβει η αυτοπεπίθεση σου. Καλή θα ήταν και η βοήθεια κάποιου ειδικού ώστε να μιλήσεις μαζί του έτσι ώστε να σε βοηθήσει στην τόνοση του υθικού σου χώρις φυσικά την χορήγηση φαρμάκων.

    Αυτά απο μένα και να είσαι πάντα καλά.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    9
    Καλημερα σε ολους. Τελικα τι συμβαινει και μια ωραια μερα , παυουν πια να ειναι ολα τοσο ωραια οσο τα ειχαμε τακτοποιησει ? Μια δουλεια , που παλεψαμε σκληρα για να βελτιωσουμε τη θεση και τις αποδοχες κατανταει να γινεται ο βραχνας γυρω απο το λαιμο. Φταιει η ιδια η δουλεια , ή ειναι το πιο αδυναμο σημειο και εκει ξεσπα η πρωτη κριση?
    Κι αν φταιει η δουλεια που μας πνιγει γιατι καναμε τοση προσπαθεια για να την κατακτησουμε ? Και αφου καποτε τα καταφερναμε που πηγε η δυναμη που ειχαμε παλιοτερα ? ΔΕΝ ειμαστε πιτσιρικια αλλα δε μας πηραν τα χρονια στα 40 . Σωματικη ή ψυχικη ειναι η κουραση ?
    ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ( Αρκας)
    Ειναι φορες στη ζωη που ολοι γονατιζουμε, αλλα θελω να πιστευω οτι, οπως ο Φοινικας θα αναγεννηθουμε απο τις σταχτες μας.............

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    [i]Originally posted by DotCom[/i]
    Φίλε Λάμδα,
    καταρχήν είμαι αρνητικός με την ιδέα των φαρμάκων. Σχετικά με την σεροτονίνη αν δεν κάνω λάθος, θα πρέπει να αναφέρεσαι στο saroten, το οποίο έχω εμπειρία απο δικό μου άτομο πως ναι μεν βοηθάει αλλά είναι και λίγο εθιστικό(όπου είναι και ο λόγος που δεν μου αρέσουν τα φάρμακα). Όπως λέει και ο lupus30 η δύναμη είναι μέσα σου. Αρκεί να μην σκέπτεσαι το παρελθόν τόσο έντονα. Το ότι δεν άντεξες την πίεση της προηγούμενης δουλείας δεν πάει να πει πως δεν θα έχεις τις αντοχές σε άλλες. Την παραίτηση σου μπορώ να την και θετικά και αρνητικά. Θετικά επειδή αφού είδες πως σε πίεζε και επηρέαζε τόσο πολύ, σταμάτησες αυτό που σου δημιουργούσε το άγχος. Αρνητικά επειδή αν καθόσουν μπορεί με λίγη ηρεμία να κατάφερνες να προσαρμοζόσουν στο pressing της θέσης σου. Θα μπορούσες ακόμη να μην δεχόσουν την προαγωγή και να επέστρεφες στην αρχική σου θέση.
    Οπότε... άσε τα φάρμακα, πίστεψε σε σένα γιατί μπορείς να καταφέρεις πολλά περισσότερα, ξεκίνα μια δουλειά με λίγότερο pressing έτσι ώστε να ανέβει η αυτοπεπίθεση σου. Καλή θα ήταν και η βοήθεια κάποιου ειδικού ώστε να μιλήσεις μαζί του έτσι ώστε να σε βοηθήσει στην τόνοση του υθικού σου χώρις φυσικά την χορήγηση φαρμάκων.

    Αυτά απο μένα και να είσαι πάντα καλά.


    ¨\"\"\"\"

    καταρχήν είμαι αρνητικός με την ιδέα των φαρμάκων. Σχετικά με την σεροτονίνη αν δεν κάνω λάθος, θα πρέπει να αναφέρεσαι στο saroten, το οποίο έχω εμπειρία απο δικό μου άτομο πως ναι μεν βοηθάει αλλά είναι και λίγο εθιστικό(όπου είναι και ο λόγος που δεν μου αρέσουν τα φάρμακα).


    \"\"\"\"\"
    καλε τι του λεσ του ανθρωπου?δεν εισαι καλα πληροφορημενοσ και θα μπερδεψεισ κι αλλουσ..

    σχετικα με την σεροτονινη...το εχουμε ξαναπει..παθολογικα η καταθλιψη συμβαινει οταν διαταρασσεται το επιπεδο δηλαδη η ποσοτητα τησ σεροτονονησ στον εγκεφαλο..

    απλα λογο αγχουσ στεναχωριασ κλπ...ο μηχανισμοσ που την κραταει σε αρκετη ποσοτητα χαλαει......

    ...οι αναστολεισ επαναπροσλιψησ σεροτονινησ (αντικαταθλιπτικα) βοηθανε να το πω πολυ απλοικα ..το συστιμα αυτο..και επιτυγχανουν την μεγαλητερη ποσοτητα σεροτονινησ ..στον εγκεφαλο...

    οσο για το δικο σου ατομο μπορει απλα να μην του εκανε το φαρμακο και να χρειαζοταν αλλαγη..εξαλου δεν ταιριαζουν ολα τα φαρμακα σε ολουσ.......!!!!!!!!!!!!!!!

    Επισεισ οπωσ εχουμε χιλιοπει..ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΘΙΣΤΙΚΑ!!!!!!!!!!

    μονο τα αγχολητικα και τα ηρεμιστικα...

    Οσο για σενα φιλε μου..Λαμδα....καλοσ ηρθεσ..

    η αποψη μου ειναι πωσ πολυ καλα εκανεσ και εφυγεσ απο την δουλεια αυτη...
    οταν κατι μασ καταστρεφει και καταστρεφει την ψυχικη μασ υγεια πρεπει να το κανουμε στην ακρη.

    Να βρεισ μια αλλη δουλειτσα σιγα σιγα με οχι τοσα πολλα καθηκοντα..
    οκ χαμηλοτεροσ ο μισθοσ..αλλα θα εισαι υγιεισ..και ολα θα πανε καλα..θα εισαι δημιουργικοσ και αποδοτικοσ...αλλα δεν θα καταστρεφεισ τον εαυτο σου..
    και να εισαι σιγουροσ πωσ η οικογενεια σου σε θελει καλα... κι ασ μην παιρνεισ πολλα χρηματα..

    Και παλι καλωσ μασ ηρθεσ..

    Αντα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    κάπου στο ενδιάμεσο
    Posts
    2
    σε αυτό συμφωνώ και εγώ....τα seroxat πχ ξέρω σίγουρα ότι δεν είναι εθιστικά..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by lamda
    Μόλις έληξε η θεραπεία όλα ξανάρχισαν.
    καιρός για νέα θεραπεία τότε;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by aneliz
    Καλημερα σε ολους. Τελικα τι συμβαινει και μια ωραια μερα , παυουν πια να ειναι ολα τοσο ωραια οσο τα ειχαμε τακτοποιησει null

    οπωσ ειπα και στον συντροφο μου...
    Ειναι πιο κοντα στην φυση μασ το να ψαχνουμε μανιταρια..μηλα..κλπ...
    απο το να ψαχνουμε δουλεια..(γραφειου)...:P


    στην φυση δεν υπαρχει δουλεια γραφειου....το αγχοσ μασ που δημιουργηται λογο αυτησ τησ αφυσικησ για το σωμα και την ψυχη καταστασησ......
    η φυση τινει να το καταστρεψει...και το σωμα σε συνεργασια με την φυση.. δινει σημα.. κινδυνου..\"δεν ειμαι καλα..δεν θελω να ειμαι εδω....παρε με απο εδω...\".....

    καποιοι ανθρωποι εκγλιματιζονται ευκολοτερα..σε αυτη την αφυσικη κατασταση που λεγεται πολιτισμοσ...και ολα αυτα που κουβαλαει μαζι του... αλλοι...λιγοτερο..εκεινοι οι πιο ευαισθητοι ..ή οι πιο κουρασμενοι....




    \"\"
    Μια δουλεια , που παλεψαμε σκληρα για να βελτιωσουμε τη θεση και τις αποδοχες κατανταει να γινεται ο βραχνας γυρω απο το λαιμο. Φταιει η ιδια η δουλεια , ή ειναι το πιο αδυναμο σημειο και εκει ξεσπα η πρωτη κριση?\"\"


    και τα δυο....ο χρονοσ που κατι συμβαινει δεν ειναι τυχαιοσ....το πιο αδυνατο συμειο ειναι εκει οπου πια το σωμα αντιδρα εφοσον εμεισ αρνουμαστε να διορθωσουμε μια δυσαρεστη για εμασ κατασταση.....



    Κι αν φταιει η δουλεια που μας πνιγει γιατι καναμε τοση προσπαθεια για να την κατακτησουμε ?


    γιατι ημαστε φιλοδοξοι...γιατι στην συγχρονη κοινωνια το PRESTIGE του μπιζνεσ μαν.. το γουσταρουμε..γιατι ειναι καλα τα λεφτα.. γιατι θελουμε να δωσουμε τα παντα στον εαυτο μασ και τουσ αγαπημενουσ μασ... γιατι θελουμε επιβεβαιωση ικανοτητων... ,...κλπ...


    Και αφου καποτε τα καταφερναμε που πηγε η δυναμη που ειχαμε παλιοτερα ?


    ξαναλεω.... ειναι αφυσικη αυτη η δουλεια....ξερεισ κανενα αλλο ζωακι να καθετε και να φτιαχνει χμ..αναλυσεισ..και προγραμματισμουσ?
    ..ημαστε μεροσ τησ φυσησ κι εμεισ...
    ...το σωμα αντεχει μεχρι ενα σημειο....και το μυαλο....καποια στιγμη μπορει να κουραστει... να πιεστει.... να θελει αλλα πραγματα.............δεν μενει απρακτο....



    ΔΕΝ ειμαστε πιτσιρικια αλλα δε μας πηραν τα χρονια στα 40 . Σωματικη ή ψυχικη ειναι η κουραση ?

    το σωμα ειναι το μεταφορικο μεσο τησ ψυχησ..αλλα και κατι φοβερα συνδεδεμενο με αυτην..... ειναι ο εκδηλωτησ σε αυτον τον υλικα υποστατο κοσμο....

    ..δεν υπαρχει σωματικη ασθενεια που να μην επιρεαζεται απο τον ψυχισμο..ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ....

    ...κανε καλα την Ψυχη ..και το σωμα θα γινει καλητερα αν οχι καλα....



    ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ( Αρκας)

    )



    Ειναι φορες στη ζωη που ολοι γονατιζουμε, αλλα θελω να πιστευω οτι, οπως ο Φοινικας θα αναγεννηθουμε απο τις σταχτες μας.............




    Ναι.....μονο που τοτε θα πρεπει να φυτρωσουμε..σαν χορταρακι.... σαν λουλουδακι... να ακουμε το περιβαλλον μασ.... τη γη τον αερα...και να προφιλασουμε την ψυχικη μασ αρμονια.....
    και ευτυχια.....πραγματικη και οχι εικονικη ευτυχια¨)¨)¨)




    φιλικα Αντουλα.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    9
    φιλικα Αντουλα.

    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...
    ************************************************** ************************


    Kραταω αυτο το τελευταιο , αφου νοιωθω ηδη αρκετα πληρης απο την απαντηση στα ερωτηματα μου , τελικα μερικα πραγματα που ειναι απλα εμεις τα περιπλεκουμε, και τρεχω ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΛΑΘΑΚΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!

    Αντουλα , ευχαριστω, πιστευω οτι εχεις δικιο, μακαρι να μην το ξεχασω παλι ως αυριο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Ευχαριστηση δικη μου anelizaki μου:

    ..να μαζευτουμε σε καποιο δασοσ και να μαζεψουμε οοολοι μανιταρακια..χεχεχε..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    παιδια δοκιμαστε και τα ανθοιαματα του μπαχ ειναι απολυτως φυσικα αλλα για καθε περιπτωση συζητηστε το κκαι με γιατρο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    http://www.powerhealth.gr/greek/drbach.htm δειτε λιγακι αυτο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    τα χαναχ απο μονα τους δεν εχουν μονιμο αποτελεσμα.μολις τα σταματησεις ξεναγυριζουν τα στμπτωματα.το καλυτερο ειναι να κανεις και μια θεραπεια πιθανον με σεροτονινη και μετα απο 1 μηνα περιπου που θα αρχισει η δραση θα βοηθησει να εξαλειφθουν και τα συμπτωματα της καταθλιψης.τα ανθοιαματα εχουν την ιδια δραση που εχουν και τα ελαια οποτε καλυτερα να πιεις καποιο βοτανο αλλα το σημαντικοτερο να πας σε ψυχιατρο που θα μπορει να σε καθοδηγησει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •