Μισώ τις γιορτές...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    50

    Μισώ τις γιορτές...

    Τις μισώ τις μισώ τις μισώ!Ειδικά τα Χριστούγεννα...αλλά και το Πάσχα..ιδίως μετά την Ανάσταση..Όλοι εύχονται διασκεδάζουν με τις οικογένειές τους...μπιάχ..δεν είναι φυσιολογικό το ξέρω..αλλά πραγματικά είναι οι χειρότερες περίοδοι του χρόνου αυτές για μένα...Θέλω να τις περνάω μόνη μου κοιτάζοντας μλκς στην τηλεόραση ή μέσα στον υπολογιστή..Ξέρω που οφείλεται όλο αυτό το μίσος μου αλλά δυστηχώς τώρα είναι πολύ αργά..δεν μπορώ να κάνω κάτι..αυτό που με προβληματίζει είναι αν αύριο μεθαύριο κάνω οικογένεια..πώς θα μου φύγει αυτή η μιζέρια στις γιορτές;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    που οφείλεται αν επιτρέπεται;και γιατί τώρα είναι πολύ αργά;
    εδιτ...μην είσαι και τόσο σίγουρη ότι όλοι διασκεδάζουν...και είναι οπωσδήποτε ευτυχισμένοι..θα υπάρχουν και αρκετοί που αν οχι υποκρίνονται(βαριά ηλέξη )τουλάχιστον...καμώνονται τους χαρούμενους τις γιορτινές μέρες...το γιατί γίνεται αυτό είναι ένα θέμα..(λάιφ στάιλ και λοιπά και λοιπά)
    Dum spiro spero (?)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    δεν ξερω κατα ποσο σε παρηγορει οτι κι εγω τις μισω θανασιμα...πενθω δεν ξερω αν εχεις διαβασει αλλα πεθανε ο αντρας μου κι ειμαι μονη μου με το γιο μου κι ακουω ευχες...κ με γυρναει το μυαλο αναποδα...κι εχει εναμιση χρονο..αλλα εκει!οχι οτι της αγαπουσα ποτε αλλα τωρα ΤΙΣ ΜΙΣΩ.προσπαθω να τις δω σαν οποιαδηποτε μερα αλλα δεν πιανει ειναι στιγμες χαρας κι αγαπης....

    3 κ σημερα κοπελια!!!!κ πανε...

    3 κ σημερα
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Εγώ θα \'λεγα πως είναι κάτι σαν \"μισαλλοδοξία\".
    Αν για μερικούς δεν ειναι ότι καλύτερο οι γιορτές δεν πιστευω οτι πρέπει να τις μισούμε γιατι το μίσος επιστρέφει σε μας πάλι..Και αν οι αλλοι ειναι χαρούμενοι ή πολυ καλυτερα απο μένα δεν ειναι κάτι που πρέπει να με δυσαρεστει.Γιατι κατα βάθος έτσι θα ήθελα να ήμουν και εγώ απλά δεν είχα την τύχη/ικανότητες να το κάνω.
    Απο την άλλη είναι μια ευκαιρία για ουσιαστική ενδοσκόπηση και αλλαγές.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    50
    ήξερα οτι θα βρω παρηγοριά για άλλη μια φορά εδω μέσα...το ξέρω οτι υπάρχουν αρκετόί που τις μισούν επίσης αλλά εγώ βλέπω συνεχώς χαζοχαρούμενους συγγενείς να φιλιούνται να αγκαλιάζονται να εύχονται ο ένας στον άλλον..τόση ψευτιά..κι όταν απομακρυνθεί η θείτσα να σχολιάζει τα ρούχα της άλλης θείτσας...αηδία μου φέρνει η υποκρισία τους..και για μένα είναι μια μέρα...σαν όλες τις άλλες..και μου την δίνει που για άλλους είναι σπουδαίο γεγονός...τι να πώ..ίσως και να ζηλεύω καταβάθος...μπορεί...και δυστηχώς καλή μου interrapted δεν είναι μόνο 3 μέρες...σκέψου ότι για κανα μήνα μετά θα σου λένε Χριστός Ανέστη και εσύ θα πρέπει να λες αληθώς ο Κύριος..και που να ξέρουν οτι απο μέσα θα αναρωτιέσαι πότε θα γίνει η δική σου ανάστηση...αυτοί δεν έχουν ανάγκη όμως...φφφφ...δεν ξέρω ίσως πολλοί απο σας να με θεωρήσετε περίεργη με αυτά που γράφω..έτσι είναι όμως...και εντάξει το πάσχα...αλλά αυτά τα Χριστούγεννα υποφέρω πραγματικά...κάθε χρόνο και πιο πολύ...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    50
    Originally posted by Orion
    Εγώ θα \'λεγα πως είναι κάτι σαν \"μισαλλοδοξία\".
    Αν για μερικούς δεν ειναι ότι καλύτερο οι γιορτές δεν πιστευω οτι πρέπει να τις μισούμε γιατι το μίσος επιστρέφει σε μας πάλι..Και αν οι αλλοι ειναι χαρούμενοι ή πολυ καλυτερα απο μένα δεν ειναι κάτι που πρέπει να με δυσαρεστει.Γιατι κατα βάθος έτσι θα ήθελα να ήμουν και εγώ απλά δεν είχα την τύχη/ικανότητες να το κάνω.
    Απο την άλλη είναι μια ευκαιρία για ουσιαστική ενδοσκόπηση και αλλαγές.
    Δεν περιμένω τις γιορτές καλέ μου Orion για την ενδοσκόπηση που λες..Δόξα το Θεό 364 μέρες το χρόνο ενδοσκόπηση κάνω και ίσως παραπάνω απ ότι μου χρειάζεται..Ναι..είπα και πριν..ίσως και να ζηλεύω που περνάνε όλοι τις γιορτές οικογενειακά με αγάπη και τηρούν τα έθιμα..εγώ δεν είχα την τύχη...παρ΄όλη την θέληση..και να σε ρωτήσω;όταν λες οτι το μίσος περνά σε μας πώς το εννοείς;με ποιόν τρόπο δηλαδή θα γυρίσει το μίσος;δεν το νομίζω..πραγματικά δεν το νομίζω να γυρίσει το μίσος..αν ήταν έτσι γιατί να μην γυρνάνε και τα καλά που έχω κάνει;πολλά περισσότερα σε πληροφορώ απ τις θείτσες που ανέφερα πριν...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    δεν ξερω αν το μισος επιστρεφει πισω σε εμας...αλλα αυτο δεν αλλαζει την κατασταση..ειναι ηληθιο σε ενα κλιμα πανευτιχιας κ ειτε δηθεν ειτε αληθινης αγαπης να εισαι Ο ΘΛΙΜΕΝΟΣ της υποθεσης...
    κι αυτο που λεει η i-love-me...εχεις την \"υποχρεωση\"να ανταπωδιδεις τις ευχες!!!Η μονη μερα που μου κανει κλικ ειναι η μεγαλη Παρασκευη που τουλαχιστον χτυπαει η καμπανα πενθιμα...οταν αρχιζουν κ το γλεντανε μετα τηνν Ανασταση εκει τρως το πακετο να μη μιλησω για την Πρωτοχρονια!!!!καλη χρονια!!!!το λενε το εννουν κι ολας????
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    κοριτσια και εγω δεν ειμαι υπερ των υπερβολων και εμενα με αηδιαζουν αυτα τα πανηγυρια και ειλικρινα εχει αρχισει να χανεται η εννοια του Πασχα(στα εβραικα σημαινει περασμα)Εγω νευριαζω που μετα το δευτε λαβετε φως τσουγκριζουν ολοι τα αυγα η δε καγκουρες και τα ληγουρια θα εχουν κλεισει πρωτη πιστα τραπεζι σε καμια Βανδη και η ασχετοσυνη παει συννεφο.Τι γιορταζουμε?το περασμα στην αιωνια ζωη το τελος της δυναμης του θανατου(αυτα για τους πιστευοντες)και το εχουνε κανει γιορτη του οβελια και του καλαμπουριου και ειναι αυτονοητο και λογικο οταν δεν εισαι καλα ψυχολογικα να νιωθεις αηδια.Απλα κρατειστε στην καρδουλα σας το αληθινο νοημα και η επιφανειακη μη ουσιωδη διασκεδαση ξεθωριαζει.Και εαν πιστευετε νιωστε την δυναμη της προσευχης στην ψυχη σας και αγνοηστε τα καραγκιοζιλικια των εορτων που πολυ απεχουν απο την αληθινη τους σημασια...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    σωστη αλλα ειναι πολλοι κ οι καραγκιοζηδες πως να τους παραβλεψεις???
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Παιδιά κι εγώ τις μισώ τις γιορτές.Δεν με πειράζουν τόσο οι ψεύτικες ευχές,όσο το ότι όλοι ρωτάνε \"που θα πας για Πάσχα?\" \"τι θα κάνεις το βράδυ μετά την Ανάσταση?Θα βγεις?\" και ή πρέπει να πω ψέμματα ότι έχω κλείσει τραπέζι στα μπουζούκια ή αν πω ότι δεν θα πάω πουθενά,μετά πρέπει να δικαιολογηθώ γιατί αρχίζουν οι ερωτήσεις \"μα δεν θα βγεις τέτοια μέρα νέα κοπέλα?Γιατί?\".Ε όχι δεν θα βγω.Υποχρεωτικό είναι?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5
    8ewrw polu mizero na emmeneis sta arnhtika kai oxi sta 8etika enos gegonotos...kalws h kakws o ka8enas biwnei to pasxa opws 8elei kai auto den empodizei ton eauto mas na to biwsei opws autos 8elei..kai mena den m aresoun kapoia pragmata alla apla ta agnow...den ka8omai na parathrw thn ka8e 8itsa an sxoliazei h oxi..an einai dunaton...to pasxa ontws shmainei perasma alla mesa apo eswterikh allagh...kai egw 8a bgw meta to pasxa alla auto den me empodizei na niwsw ti shmainei pasxa...ti shmainei h staurwsh tou xristou...epeidh uparxoun oi karagkiozhdes den shmainei oti oi alloi prepei na apoxwrhsoun..an 8eleis na polemhseis kai na allaxeis kati kalutera na to kaneis mesa apo to \'\' susthma \'\'.. kai den peirazei an kapoioi einai ontws eutuxismenoi k to deixnoun..kai an kapoios mas kanei xazes kat\' emas erwthseis mporoume eugenika eugenika na apanthsoume..den einai kako na mh 8eleis na kaneis ta idia pou kanoun oi perissoteroi..oute na ta bazeis me tous allous epeidh isws 8a h8eles..

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    50
    Originally posted by chrissie
    8ewrw polu mizero na emmeneis sta arnhtika kai oxi sta 8etika enos gegonotos...kalws h kakws o ka8enas biwnei to pasxa opws 8elei kai auto den empodizei ton eauto mas na to biwsei opws autos 8elei..kai mena den m aresoun kapoia pragmata alla apla ta agnow...den ka8omai na parathrw thn ka8e 8itsa an sxoliazei h oxi..an einai dunaton...to pasxa ontws shmainei perasma alla mesa apo eswterikh allagh...kai egw 8a bgw meta to pasxa alla auto den me empodizei na niwsw ti shmainei pasxa...ti shmainei h staurwsh tou xristou...epeidh uparxoun oi karagkiozhdes den shmainei oti oi alloi prepei na apoxwrhsoun..an 8eleis na polemhseis kai na allaxeis kati kalutera na to kaneis mesa apo to \'\' susthma \'\'.. kai den peirazei an kapoioi einai ontws eutuxismenoi k to deixnoun..kai an kapoios mas kanei xazes kat\' emas erwthseis mporoume eugenika eugenika na apanthsoume..den einai kako na mh 8eleis na kaneis ta idia pou kanoun oi perissoteroi..oute na ta bazeis me tous allous epeidh isws 8a h8eles..
    Κοίταξε να δείς...πρώτα απ όλα δεν πιστεύω στην σταύρωση.Έτυχε
    να με βαφτίσουν χωρίς να με ρωτήσουν γι αυτό και είμαι Χριστιανή. οπότε και σου απαντώ οτι τίποτα δεν υπάρχει θετικό για μένα απ αυτές τις γιορτές.Παρ΄όλα αυτά δεν είμαι σίγουρη για τίποτα αλλά δεν μπορώ να πώ οτι Πιστεύω κιόλας.Να σου απαντήσω σε κάτι...λες οτι διαλέγουμε να περνάμε τις γιορτές όπως θέλουμε...και σου λέω...αν δεν διαλέγουμε εμείς για εμάς;αν έτσι μας μάθανε;αν θα θέλαμε κάτι άλλο;μου φαίνεται οτι δίνεις μια πολύ απλή λύση σε όλα αλλά δεν είναι έτσι καλή μου...όσο για τις Θείτσες...Ναι...μου την δίνει η υποκρισία τους και ότι έρχονται απο υποχρέωση κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα να μας ευχηθούν και καλά ενώ ουσιαστικά θα κάτσουν να παρατηρήσουν και την παραμικρή αλλαγή στα ενδοοικογενειακά μας για να έχουν ύστερα να το λένε με τις άλλες Θείτσες.Και όχι..δεν μπορούμε ευγενικά ευγενικά να απαντήσουμε όταν κάποιοι ηλίθιοι θεωρούν δεδομένο οτι πρέπει να βγούμε το βράδυ της Ανάστασης.Εμείς μπορεί να έχουμε χίλια δυό προβλήματα που δεν θα βγούμε το βράδυ της Ανάστασης και ο άλλος θα πρέπει να είναι και λίγο ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΣ στις ερωτήσεις του.Και ούτε τα βάλαμε με κανέναν..Απλώς περιμένουμε....3 και σήμερα ε interrapted??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by i-love-me
    αν θα θέλαμε κάτι άλλo;
    τι άλλο θα ήθελες εσύ;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    50
    Originally posted by raphsssodos
    Originally posted by i-love-me
    αν θα θέλαμε κάτι άλλo;
    τι άλλο θα ήθελες εσύ;
    μεγάλη κουβέντα..θα έπρεπε να γυρίσω πολλά χρόνια πίσω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    στο εδώ και τώρα τι άλλο θέλεις;
    (όπως θα σου έλεγε και ο don:D)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •