Πληροφορίες για σχολές ψυχολογίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Earth
    Posts
    9

    Πληροφορίες για σχολές ψυχολογίας

    Καλημέρα/Καλησπέρα σε όλους.
    Του χρόνου δίνω πανελλήνιες και σκέφτομαι σοβαρά να προσπαθήσω να μπω σε μια σχολή ψυχολογίας.
    Θέλω λοιπόν όσοι ξέρουν και έχουν την καλοσύνη να με βοηθήσουν, να μου δώσουν μια εικόνα για το τι παίζει εκεί.
    Τι διδάσκεται, πόσο ενδιαφέρον έχει, τι προοπτικές υπάρχουν και γενικά ο,τι πιστεύετε πως μπορεί να μου φανεί χρήσιμο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    [B][I]In this river all shall fade to black
    In this river ain't no coming back[/I][/B]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Εγω δεν ειμαι σε σχολη ψυχολογιας,ηθελα ομως πολυ να παω. Τελικα κατεληξα αλλου,αλλα το ειχα ψαξει παρα πολυ το θεμα.
    Κατ'αρχην,αν θελεις να ακολουθησεις αυτο τον κλαδο,σε καμια περιπτωση μην δηλωσεις καποιο Φ.Π.Ψ. !!! Ειναι πολυ μακρια απο το αντικειμενο της ψυχολογιας. Αποκτας γενικες γνωσεις σε πολλα αντικειμενα,κ στο τελος δεν εισαι καλος γνωστης κανενος αντικειμενου!
    Οσον αφορα τις σχολες ψυχολογιας τωρα!
    Τα μαθηματα που διδασκονται,στα πρωτα εξαμηνα ειναι κυριως γενικα πανω στην ψυχολογια,και αργοτερα πιο εξειδικευμενα,δηλαδη κανεις σχολικη,κλινικη,παιδικη ψυχολογια και αναπτυξιακα προβληματα (δυσλεξια κλπ),ψυχοκοινωνικα προβληματα, ψυχοπαθολογια,νευροψυχολο� �ια, ψυχολογια των ηλικιωμενων,ψυχοθεραπεια,σ υμβουλευτικη ζευγαριων και γονεων,διαταραχες προσωπικοτητας,μαθηματα σχετικα με εξαρτησεις και απεξαρτηση,ψυχοκοινωνικη στηριξη του παιδιου και της οικογενειας,ζητηματα ενδοοικογενειακης βιας,κακοποιηση μεσα στην οικογενεια,εγκληματολογια, θεματα σχετικα με ψυχολογια και κοινωνια οπως ρατσισμος,κοινωνικες διακρισεις,σχεσεις μειονοτητων και πλειονοτητων μεσα στην κοινοτητα,νευροβιολογια,γε νετικη,Και υπαρχουν και μαθηματα επιλογης,σου δινεται δηλαδη μια μεγαλη λιστα μαθηματων,στα τελευταια εξαμηνα,και μπορεις να επιλεξεις ο,τι σε ενδιαφερει περισσοτερο!
    Με ενα μεταπτυχιακο,εξειδικευεσα� � περισσοτερο σε καποια συγκεκριμενη κατηγορια που σ'αρεσει περισσοτερο.
    πχ στο μεταπτυχιακο προγραμμα στη θεσσαλονικη μπορεις να ασχοληθεις με τους εξης τομεις:
    1. Γνωστική Ψυχολογία και Νευροψυχολογία
    2. Σχολική και Εξελικτική Ψυχολογία
    3. Κοινωνική Κλινική Ψυχολογία
    4. Κοινωνική Κλινική Ψυχολογία Εξαρτήσεων και Ψυχοκοινωνικών προβλημάτων
    Στην Κρητη υπαρχουν 2 μεταπτυχιακα:
    1.Σχολικη ψυχολογια
    2.Ψυχολογια της υγειας
    Οι επαγγελματικες προοπτικες τωρα. Με το που παρεις το πτυχιο,απευθυνεσαι στη νομαρχια,οπου εκδιδεται η αδεια ασκησεως επαγγελματος.
    Μπορεις να ανοιξεις δικο σου ιατρειο,να δουλεψεις σε νοσοκομεια,σε ιδρυματα προνοιας,οπως σε ξενωνες στηριξης κακοποιημενων γυναικων,
    κεντρα απεξαρτησης κλπ, σε σχολεια,συμβουλος γαμου,σε ερευνητικα κεντρα (ερευνες σχετικες με ψυχολογια-κοινωνια) κα.
    Για την ασκηση της ειδικοτητας στην Κλινικη, την Σχολικη και την Οργανωτικη Ψυχολογια η μεταπτυχιακη εκπαιδευση ειναι απαραιτητη.
    Ελπιζω να βοηθησα! Για οτι αλλο θελεις,εδω θα ειμαι !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Earth
    Posts
    9
    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.
    Ενδιαφέροντα μου φαίνονται τα εξειδικευμένα μαθήματα αλλά φαντάζομαι παίζει μεγάλο ρόλο και ο καθηγητής που τα διδάσκει (όπως παντού άλλωστε).
    Αν επιτρέπεται, γιατί εφόσον ενδιαφερόσουν τόσο πολύ κατέληξες αλλού (αν θες πες και που); Σε χάλαγε κάτι;
    [B][I]In this river all shall fade to black
    In this river ain't no coming back[/I][/B]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Απο οσο ξερω,η σχολη ειναι καλυτερη στην Παντειο Αθηνας,και Θεσσαλονικη. Μην το ψαχνεις πολυ με τους καθηγητες ομως,παντου υπαρχουν περιεργοι,ιδιοτροποι,με περιεργες απαιτησεις κλπ.
    Εγω ταλαντευομουν πολυ αναμεσα σε Ψυχολογια και Ιστορια-Αρχαιολογια. Μου αρεσαν και τα 2 αντικειμενα εξισου,και δεν ηξερα τι να κανω.
    Τελικα αποφασισα να επιλεξω ιστορικο-αρχαιολογικο,και να το συνδυασω με ενα μεταπτυχιακο πανω σε καποιο κλαδο ψυχολογιας απο αυτους που με ενδιαφερουν,δηλαδη κατι απο ''Μαθησιακες δυσκολιες και μεθοδοι προσαρμογης τους στην εκπαιδευση'',''Σχολικη ψυχολογια'',''Ρατσισμος και κοινωνικες διακρισεις στην σχολικη ηλικια'',''Ψυχολογια του εφηβου'' κλπ...
    Διαλεξα το ιστορικο γιατι ηθελα να ασχοληθω και με τα δυο αντικειμενα. Αν επελεγα ψυχολογια,δε θα μπορουσα να κανω μετα ενα μεταπτυχιακο πανω στην ιστορια ή αρχαιολογια,και να με ωφελησει αυτο σε κατι! Το αντιστροφο ομως ειναι πολυ βολικο. Εκτος αυτου,δεν ξερω κατα ποσο θα ειχα τη δυνατοτητα να βρω δουλεια ως ψυχολογος στην επαρχια. Λογω οικονομικης δυσχερειας δε θα μπορουσα να φυγω για Αθηνα η καποια αλλη μεγαλη πολη για δουλεια,και στην επαρχια δεν υπαρχουν ουτε ξενωνες,ουτε κεντρα απεξαρτησης,ουτε τα σχολεια εχουν ψυχολογους,ουτε τιποτα. Το ενα και μοναδικο νοσοκομειο μας χρειαζεται εναν ψυχολογο,και αν περιμενα να διοριστω,ασε... Για ιατρειο το φοβηθηκα,γιατι ειναι ρισκο,εφοσον και παλι,στην πολη μου ακομα και 5 ψυχολογοι που εχουν ιατρειο,θεωρουνται υπεραρκετοι. Αντιθετα,ως καθηγητρια βρισκεις παρα πολυ ευκολα ιδιαιτερα και δουλεια σε φροντιστηρια,γιατι εδω ολοι λιγο πολυ γνωστοι ειμαστε. Ολο και καποιος θα σε χρειαστει. Εγω για καλοκαιρι ηρθα να φανταστεις,και βρεθηκαν ιδιαιτερα απο το πουθενα για αυτους τους 2 μηνες που ηρθα...
    Απο την αλλη, ο ψυχολογος λεγεται οτι ειναι ενα απο τα επαγγελματα του μελλοντος,ειδικα αν μενεις σε μεγαλουπολη η σκοπευεις να φυγεις εξωτερικο καποια στιγμη!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Earth
    Posts
    9
    Μου φαίνεται πως βάσει του ενδιαφέροντος σου για την Ιστορία και την Αρχαιολογία και τις προοπτικές που είχες για ανεύρεση εργασίας έπραξες σωστά.
    Εγώ παρ'όλο που μένω Αθήνα και καλοβλέπω την προοπτική να την κάνω για έξω εφόσον μου παρουσιαστεί κάποια ευκαιρία το φοβάμαι αρκετά στο θέμα "επαγγελματικής αποκατάστασης" γιατί δεν έχω ιδέα πόσο καλός θα είμαι και κατά πόσο θα καταφέρω να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις.
    Θα προτιμούσα όμως να μάθω κάτι που μου αρέσει και να δουλεύω σερβιτόρος όλη μου τη ζωή παρά να μάθω και να κάνω κάτι που δεν θα γουστάρω δίχως να μάθω ποτέ αν θα μπορούσα να τα είχα καταφέρει εκεί που ήθελα.
    [B][I]In this river all shall fade to black
    In this river ain't no coming back[/I][/B]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Αν ειναι αυτο που σου αρεσει,να το κανεις! Εγω οταν εδωσα πανελληνιες,πριν 4 χρονια,ηταν ακομα εποχη πολλων προσληψεων στο δημοσιο,και υπηρχαν τεραστιες ελλειψεις σε δασκαλους. Με πιεζαν ολοι να δηλωσω παιδαγωγικο για να μπορεσω να βρω δουλεια ευκολα. Παρ'ολο που ειχα βγαλει τα μορια ομως,δε μου αρεσε καθολου η ιδεα να γινω δασκαλα. Το απεχθανομαι...Και αυτο και αλλα πολλα που θα μπορουσα να δηλωσω βασει μοριων. Καλυτερα να σπουδασεις αυτο που σου αρεσει,παρα κατι αδιαφορο,που ισως εχει καλυτερες επαγγελματικες προοπτικες.
    Με αυτη τη λογικη,θα γινομασταν ολοι εμποροι ναρκωτικων,μαστροποι και πορνες :D
    Για το αν και ποσο καλος θα εισαι,μην ανησυχεις καθολου. Αυτο εξαρταται μονο απο την προσωπικη προσπαθεια που θα καταβαλεις,και απο την ορεξη σου να ασχοληθεις με το αντικειμενο.
    Οποτε,αν σε ενδιαφερει οντως η ψυχολογια,εστιασε εκει και πουθενα αλλου!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Earth
    Posts
    9
    Είναι πάρα πολλοί αυτοί που σκέφτονται και αποφασίζουν για το μέλλον τους με (μοναδική) βάση την επαγγελματική αποκατάσταση (Μπάτσοι, στρατιωτικοί κλπ).
    Όπως και εσύ είχες το δίλημμα μεταξύ Ψυχολογίας και Ιστορίας-Αρχαιολογίας έτσι και εγώ έχω ένα παρόμοιο και προσπαθώ να καταλάβω ποιο είναι καταλληλότερο και πιο ενδιαφέρον για μένα. Το πρόβλημα είναι πως ξέρω απειροελάχιστα πράγματα για το καθένα και καλούμαι να πάρω μια απόφαση η οποία θα παίξει τεράστιο ρόλο στην υπόλοιπη ζωή μου. Παλεύω να μάθω όσα περισσότερα μπορώ τώρα από άτομα τα οποία μπορούν και θέλουν να με βοηθήσουν (όπως εσύ), σχετικά βιβλία και άρθρα αλλά και πάλι στο τέλος οι γνώσεις που θα μαζέψω δεν θα είναι παρά μια σταγόνα στον ωκεανό.
    [B][I]In this river all shall fade to black
    In this river ain't no coming back[/I][/B]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    ποια αλλη σχολη σε ενδιαφερει?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Earth
    Posts
    9
    Φιλοσοφίας κυρίως. Έχω επίσης μια κρυφή αγάπη για Πολιτικές Επιστήμες.
    [B][I]In this river all shall fade to black
    In this river ain't no coming back[/I][/B]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    το πρωτο που πρεπει να σκεφτεις ειναι ποιο αντικειμενο σε ενδιαφερει περισσοτερο,μονο σαν αντικειμενο και οχι σε επιπεδο επαγγελματος.
    και το δευτερο,σε επιπεδο επαγγελματος. Δηλαδη αν θα μπορουσες να σε φανταστεις περισσοτερο σαν καθηγητη,η σαν γιατρο-συμβουλο....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Earth
    Posts
    9
    Αυτό σου λέω παραπάνω. Δεν ξέρω αρκετά πράγματα για το καθένα ώστε να μπορώ να πω με σιγουριά πως το ένα με ενδιαφέρει περισσότερο από το άλλο.
    Αν κάποιος μου έβαζε ένα πιστόλι στο κεφάλι και μου έλεγε να διαλέξω τώρα το πιθανότερο είναι να διάλεγα την Ψυχολογία.
    Σε επίπεδο επαγγέλματος μου αρέσουν και οι δύο προοπτικές αλλά εδώ σίγουρα προτιμώ την δεύτερη.
    [B][I]In this river all shall fade to black
    In this river ain't no coming back[/I][/B]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Μπορεις να επισκεφτεις τα site των πανεπιστημιων για να δεις αναλυτικα ολες τις λεπτομερειες για καθε σχολη,το προγραμμα σπουδων,δηλ. τα μαθηματα που διδασκονται,τα μεταπτυχιακα που προσφερονται σε καθε τμημα,και τις προοπτικες του καθε τομεα!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Earth
    Posts
    9
    Έχω μπει αλλά είναι περισσότερο φτιαγμένα για όσους φοιτούν ήδη εκεί και δεν έχουν να προσφέρουν πολλά στους ενδιαφερόμενους.
    Επίσης προτιμώ να παίρνω τις πληροφορίες μου απευθείας από ανθρώπους όπου μπορώ να κάνω ερωτήσεις και να μάθω κάτι παραπάνω από τις εμπειρίες τους και τις απόψεις τους.
    Αν για παράδειγμα είχα διαβάσει απλά κάπου όλα όσα μου είπες δεν θα μου "έμεναν" όσο τώρα που τα συζητήσαμε. 1000 Ευχαριστώ παρεμπιπτόντως. :)
    [B][I]In this river all shall fade to black
    In this river ain't no coming back[/I][/B]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Τιποτα βρε! Διαβασε παντως τον οδηγο σπουδων των σχολων που σε ενδιαφερουν! Δινουν λιστα των μαθηματων,αλλα και αναλυτικη περιγραφη τους!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Καλησπερα και καλη δυναμη για φετος. Αποφοιτησα απο το τμημα της θεσσαλονικης πριν 3 χρονια λιγο πριν αλλαξει η δομη των σπουδων. Προσωπικα απογοητευτηκα πολυ απο τα παντα, κυριως απο το ποσο ανοργανωτοι ηταν σε ολα. αν μπορεις, κρατα ολα τα χρηματα απο τα φροντιστηρια και φυγε κατευθειαν εξω. Βρεθηκα στην αντιστοιχη σχολη σε Αγγλια και Γερμανια και τρελαθηκα! Μακαρι να γυριζα το χρονο πισω. Βεβαια ποτε δεν ειναι αργα για μαστερ ή διδακτορικό, ωστοσο δεν ειναι το ιδιο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εισαγωγή στις σχολές με το 3%
    By aliento in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 01-06-2010, 14:26
  2. Σχολές Ψυχολογίας
    By Βασίλης_Παπ in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 4
    Last Post: 04-02-2008, 23:18
  3. Πληροφορίες για σπουδές Ψυχολογίας
    By Mania in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 03-08-2006, 12:39
  4. Πρωτοετής ψυχολογίας/Απορίες -Πληροφορίες
    By athanasia in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 30-09-2005, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •