ΑΔΙΕΞΟΔΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    12

    ΑΔΙΕΞΟΔΟ

    Γεια σε όλους.Μεγάλωσα σε μια ''αγαπημένη'' οικογένεια πολύ κοντα με τους γονείς και τα αδέρφια μου.Η μάνα μου έκανε μοναδική δουλειά να είναι μάνα ο πατέρας μου ελέύθερος επαγγελματίας.Και ελεύθερος γενικώς.Του έχω(είχα)πολλή αδυναμία γενικότερα,αν και έβλεπα ότι παρά το γεγονός ότι ήταν όσο πιο άριστος πατέρας μπορούσε
    και στήριγμα μου σε πολλές και δύσκολες φάσεις μου,ήταν λίγο αδιάφορος προς την μητέρα μου καποιες φορες.Η μάνα μου προφανώς λόγω αδυναμίας δεν έλεγε πολλά,αντλούσε δύναμη από εμάς.Τώρα είναι σε μία φάση που έχουν βρει κάπςω την καθημερινότητα τους καθώς και τα 3 παιδά μένουμε εκτός πόλης και δουλεύουμε.

    Η μαμά μου περνώντας και κλιμακτήριο έβγαζε κατά καιρούς διάφορα απωθημένα όχι κατηγορώντας αλλους αλλά τον εαυτό της.Της έχω ξαφνικά απίστευτη αδυναμία,μέχρι και της μιλάω σαν παιδί καμιά φορα για να γελάει.Καταλαβαίνω συνέχεια το ''μάνα ειναι μόνο μία''.Πιο παρούσα δεν γίνεται.Όπως όλες οι μανάδες εννοώ.
    χτες ανακάλυψα για τον πατέρα μου κάτι άσχημο καθώς πήρα δανεική μια παλιά του συσκευή.Είχε σχέση ίσως και έχει με μια γυναίκα πολύ κοντινή στο περιβάλλον μας(τι πρωτότυπο) η οποία παραδόξως μας έχει βοηθήσει απίστευτα και εμένα προσωπικά πάρα πολύ.Είναι ένας άνθρωπος φοβερά δοτικός που πραγματικά προσφέρει όσο μπορει,δεν θέλω να έίμαι άδικη.
    Όμως αυτό είναι χοντρό,μιλάμε για κατάσταση χρόνων λογικά..Η αλήθεια είναι ότι σαν παιδί κάτι μου ''βρώμαγε'' μεταξύ τους.Όμως το έδιωχνα.Τώρα θέλω να πηγαίνω ΣΚ στην πόλη μου και σιχαίνομαι να τον δω.Θέλω να πάω μονο για την μάνα μου,αν δεν ήταν αυτή δεν θα πήγαινα.
    ΑΝ πω κατι,θα δημιουργηθεί θέμα ανάμεσα σε τουλάχιστον 5-6 άτομα.Δεν θέλω να αποτελειώσω την μάνα μου που έχει ενα μικρό προβληματάκι υγείας τώρα τελευταία,δεν θέλω να γίνουν πράγματα που γράφουν οι εφημερίδες,Θελω να βάλω το μυαλό μου μπροστά.
    Το έχω πάρει απόφαση εγώ θα το κρατησω το βάρος.Σκέφτομαι να κάνω τίποτα καινούριο τον χειμώνα,να διοχετεύω ενέργεια.Λέω πεζοπορία..ή ψυχανάλυση:P
    αυτα :)

  2. #2
    Είναι σοβαρό το θέμα που θίγεις για τις ισσόροπίες της οικογένειας σου και τις δικές σου πρώτα!Αρχικά πιστεύω το χειρίζεσαι καλά αλλά η επίσκεψη σε ψυχολόγο ενδεχομένως να σε βοηθούσε να χειριστείς καλύτερα τα γεγονότα.

    Καλή συνέχεια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Donnie, ούτως η άλλως το αν είχε ο πατέρας σου εξωσυζυγική σχέση ή όχι είναι δικό του πρόβλημα. Εκτός από πατέρας σου είναι και άντρας και άνθρωπος. Και είναι ένα θέμα που αφορά αυτόν και τη γυναίκα του, είναι καθαρά μεταξύ τους. Δεν είναι δικό σου το μυστικό για να το αποκαλύψεις.

    Αν ο πατέρας σου ήταν εντάξει απέναντί σου, γιατί να του χρεώσεις το ότι μετά από κάποια χρόνια η σχέση του με την μητέρα σου τελείωσε? Πού ξέρεις τι έχει παιχτεί μεταξύ τους? Πού ξέρεις ποιος "έφταιγε"? Πού ξέρεις ότι δεν το ήξερε η μάνα σου, ή ότι δεν έκανε το ίδιο και αυτή? Αυτό είναι καθαρά ανάμεσα στο ζευγάρι.

    Ο μόνος που μπορείς να ρωτήσεις είναι ο πατέρας σου, αν χρειάζεσαι μέσα σου απαντήσεις, αλλά κανέναν άλλον. Θα γίνει μεγάλο μπλέξιμο και θα πληγωθούν πολλοί άνθρωποι, χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου.

    Προσπάθησε να δεις τους γονείς σου όχι μόνο σαν γονείς σου, αλλά και σαν ανεξάρτητο ζευγάρι, που μπορεί να έχει τα προβλήματά του και τα μυστικά του και να μην δίνει και λογαριασμό για τα προσωπικά του σε κάνέναν άλλο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    12
    kuxumuxu-ευχαριστώ πολύ αρχικά!Εννοείται ότι δεν θα αποκαλύψω τίποτα και συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες αφού τα έχω σκεφτεί κι εγώ η ίδια..το θέμα είναι ότι δεν θέλω απαντήσεις από τον πατέρα μου,γιατί αν πω κάτι ίσως πς πολύ σκληρές κουβέντες και φοβάμαι ότι θα περάσω το όριο που μέχρι τώρα με κρατάει λογική και ψύχραιμη.
    Απλά φοβάμαι ότι ξαφνικά δεν θα τον βλέπω όπως πριν..ήδη παρακαλάω να μην με πάρει τηλ για να μην ''αναγκαστώ''να το σηκώσω..:(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Κάνε ότι δεν το είδες, σαν να μην έγινε. Ξέχασέ το. Ούτως ή άλλως, το είδες κατά λάθος...

Similar Threads

  1. αδιέξοδο
    By michalisyov in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2011, 13:18
  2. αδιέξοδο
    By mirtw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 12-05-2011, 15:22
  3. αδιεξοδο
    By otinanai in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 19-04-2011, 13:19
  4. Αδιέξοδο...
    By Oblis_gr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 17-03-2011, 21:57
  5. αδιεξοδο..
    By essence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2005, 14:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •