ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ;;;

    Γεια σας παιδιά. Παίρνω εδώ και 3 μηνες περιπου efexor (εφτασα 300 mg) και lamictal (100 mg). Η γιατρός μου συνέχεια μου λέει κανε υπομονή, κάνε υπομονή, αλλά δεν έχω δει σημαντική βελτίωση. Είμαι ακόμα κλεισμένη στο σπίτι, χωρίς διάθεση ούτε μπάνιο να κάνω, ούτε να φάω, δεν πάω στη δουλειά, γενικά δε ζω...

    Και τις προηγούμενες φορές που είχα κατάθλιψη efexor έπαιρνα και είναι αληθεια ότι έκανε πολύ καιρό να μου περάσει (6 μήνες, 9 μήνες), τόσο που σκέφτομαι ότι τα φάρμακα δεν κάνανε τίποτα και ότι θα περνούσε έτσι κι αλλιώς.

    Πρόσφατα μίλησα με μία φίλη μου που έχει περάσει φάσεις κατάθλιψης και μου είπε ότι παλιά πήγαινε στην ίδια γιατρό και δεν είδε αποτελέσματα από την αγωγή της και ότι τώρα πηγαίνει σε έναν άλλο και με το cipralex είναι καλά.

    Έχει κανείς εμπειρία από cipralex;

    Έχω απελπιστεί πια γμτ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Γεια σου Λιλα! Δε μπορω να πω οτι η εμπειρια μου ειναι ιδιαιτερα μεγαλη, καθως το πηρα για 2 μηνες και μετα το σταματησα. Ωστοσο εχω ακουσει γενικα οτι ειναι καλο φαρμακο.
    Καλο θα ηταν να πας σε καποιον γιατρο που να εμπιστευεσαι, το οτι η φιλη σου πηρε cipralex και τη βοηθησε δε σημαινει οτι θα κανει το ιδιο και σε σενα απαραιτητα. Δεν το λεω για να σε απογοητευσω απλα σημασια εχει να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου, ωστε μεσα απο την ψυχοθεραπεια κυριως να δεις τη βελτιωση σου. Τα φαρμακα βοηθουν, αλλα επικουρικα στην ψυχοθεραπεια..
    Will I ever be free?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,702
    τα φάρμακα είναι το ένα κομμάτι εσυ τι κανείς;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    δεν έχω εμπειρία από τα συγκεκριμένα φάρμακα αλλά μου κάνει εντύπωση
    γιατί κάνουν τόσο καιρό να ενεργήσουν σε σένα.

    Συνήθως, τα περισσότερα κάνουν 2-3 μήνες νομίζω τουλάχιστον
    το δικό μου τόσο έκανε.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μιλα στη γιατρο σου κ ΕΠΕΜΕΝΕ στο πως νιωθεις.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    Γεια σου Λιλα! Δε μπορω να πω οτι η εμπειρια μου ειναι ιδιαιτερα μεγαλη, καθως το πηρα για 2 μηνες και μετα το σταματησα. Ωστοσο εχω ακουσει γενικα οτι ειναι καλο φαρμακο.
    Καλο θα ηταν να πας σε καποιον γιατρο που να εμπιστευεσαι, το οτι η φιλη σου πηρε cipralex και τη βοηθησε δε σημαινει οτι θα κανει το ιδιο και σε σενα απαραιτητα. Δεν το λεω για να σε απογοητευσω απλα σημασια εχει να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου, ωστε μεσα απο την ψυχοθεραπεια κυριως να δεις τη βελτιωση σου. Τα φαρμακα βοηθουν, αλλα επικουρικα στην ψυχοθεραπεια..
    Ψυχοθεραπεία, πέρα από τη 45λεπτη συζήτηση που κανουμε όταν πηγαίνω (πλεον σπανια γιατί δε βγαίνω εξω ουτε καν για να πάω στο γιατρό), δεν κάνω. Γενικά δε με βοηθάει τίποτα, δεν ξεχνιέμαι με τίποτα, ουτε θέλω να μιλάω με κανεναν.

  7. #7
    Quote Originally Posted by elis View Post
    τα φάρμακα είναι το ένα κομμάτι εσυ τι κανείς;
    Εγώ μάλλον περιμένω να γίνει το θαύμα και να ξυπνήσω μια μερα καλά, γιατί από μόνη μου δεν μπορώ να κάνω τίποτα, ουτε καν να σηκωθώ από το κρεβάτι. Δε βρίσκω νόημα σε τίποτα. Από ό,τι θυμάμαι και τις προηγουμενες φορές που είχα κατάθλιψη καπως έτσι γινοταν, περνούσε ο καιρός και καποια στιγμη η "ζωή" με "σήκωνε".

  8. #8
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    δεν έχω εμπειρία από τα συγκεκριμένα φάρμακα αλλά μου κάνει εντύπωση
    γιατί κάνουν τόσο καιρό να ενεργήσουν σε σένα.

    Συνήθως, τα περισσότερα κάνουν 2-3 μήνες νομίζω τουλάχιστον
    το δικό μου τόσο έκανε.
    Γι΄αυτό κι εγώ ανησυχώ και σκέφτομαι να πάω σε άλλο γιατρό. Μάλιστα αυτή η γιατρος, επειδη τις 3 προηγουμενες φορές έγινα καλά, λεει ότι βρηκαμε το φάρμακο που μου ταιριάζει. Τώρα που το σκέφτομαι όμως όταν έγινα καλά σε 9 μήνες τη μια από τις φορες θεωρείται επιτυχία;

  9. #9
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Μιλα στη γιατρο σου κ ΕΠΕΜΕΝΕ στο πως νιωθεις.
    Δεν μπορώ και να τη βρω τωρα, είναι σε διακοπές, αλλά φοβάμαι ότι θα μου πει να κανω υπομονη πάλι...

Similar Threads

  1. αλλαγη θεραπειας σε Seroquel XR
    By zorba the freak in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 25-07-2023, 17:57
  2. νεα μεθοδος θεραπειας
    By katerinaki in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 14
    Last Post: 23-09-2010, 23:25
  3. Η δημιουργία σαν μέσο θεραπείας
    By Ιωάννης in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 31-03-2010, 03:01
  4. χρονος θεραπειας
    By zinovia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 08-08-2008, 14:01
  5. Διάρκεια θεραπείας
    By Relia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-09-2007, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •