Υπολειμματικη φαση της ψυχωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Υπολειμματικη φαση της ψυχωσης

    Ξερει κανεις ποσο καιρο κραταει η υπολειμματικη φαση της ψυχωσης?Ο γιατρος μου ειπε οτι βρισκομαι σε αυτη τη φαση αφου τον ρωτησα αλλα δεν μου ειπε ποσο καιρο κραταει αυτη η φαση.Και κατι ακομη, μετα την υπολειμματικη φαση της ψυχωσης ερχεται η πληρης ιαση ή μπορει καποιος να βρισκεται στην υπολειμματικη φαση της ψυχωσης για χρονια?Ας μου απαντησει καποιος που ξερει γιατι με βασανιζουν αυτα τα ερωτηματα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τι εννοεις λεγοντας "υπολλειματικη φαση της ψυχωσης"? Νομιζω οτι καταλαβα τι εννοεις αλλα διευκρινησε το μου καλυτερα σε περιπτωση που πεφτω εξω στο συλλογισμο μου!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Δυστυχως Μιχαλη ειναι τυπος σχιζοφρενειας κ χρονια κατασταση, φευγει, αν φυγει ,οταν αλλαζουν οι συνθηκες της ζωης προς το καλυτερο ,κ οχι παντα. Μη ξεχνας οτι τα φαρμακα που παιρνουμε δεν προκειται να μας θεραπευσουν ,ειναι σαν παυσιπονα, οι μπουρδες που λενε οι ψυχιατροι ,ισως , μπορει, αργοτερα, κλπ , ειναι τροπος για να κρατηθουμε σε σταθερη αγωγη κ να ειναι ησυχοι οι ιδιοι κ οι δικοι μας σε τυχον υποτροπες.ΑΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕς ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ(αν κ δεν ειμαι σιγουρη αν ολα τα αντιψυχωτικα δημιουργουν παρενεργειεσ που ειναι δοσοεξατωμενες, νομιζω οτι οι παρενεργειες ειναι ιδιες ειτε με μικρη δοση ειτε με μεγαλη,σιγουρα ομως καλυτερα με μικρη ,κουραζεται λιγοτερο το συκωτι)
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    κατερινα μου χωρις να θελω να ειμαι απολυτη νομιζω οτι στα περισσοτερα φαρμακα τουλαχιστον οι παρενεργειες ειναι δοσοεξαρτωμενες.. δλδ αμα παρει καποιος 5 μγ αλοπεριντιν κ αμα καποιος παρει 20 μγ αλοπεριντιν το ιδιο θα αισθανονται κ οι 2? δν νομιζω..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    κατερινα μου χωρις να θελω να ειμαι απολυτη νομιζω οτι στα περισσοτερα φαρμακα τουλαχιστον οι παρενεργειες ειναι δοσοεξαρτωμενες.. δλδ αμα παρει καποιος 5 μγ αλοπεριντιν κ αμα καποιος παρει 20 μγ αλοπεριντιν το ιδιο θα αισθανονται κ οι 2? δν νομιζω..
    τα ατυπα ομως?η πρωτη ψυχιατρος που γνωρισα ( ηταν νεα κ οραματιστρια) μου ειπε για το ζυπρεξα οτι οι παρενεργειες δεν ειναι δοσοεξαρτωμενες οπως στις βενζοδιαζεπινες(λεξοτανιλ, ταβορ κλπ) ,τι να πω ,λογικα ειναι, αλλα με τα αντιψυχωτικα ειναι περιεργη η φαση δρασης τους.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    τα ατυπα ομως?η πρωτη ψυχιατρος που γνωρισα ( ηταν νεα κ οραματιστρια) μου ειπε για το ζυπρεξα οτι οι παρενεργειες δεν ειναι δοσοεξαρτωμενες οπως στις βενζοδιαζεπινες(λεξοτανιλ, ταβορ κλπ) ,τι να πω ,λογικα δεν ειναι, αλλα με τα αντιψυχωτικα ειναι περιεργη η φαση δρασης τους.
    ισως εχεις δικιο σ αυτο που λες.. παντως εγω με το αμπιλιφαι που παιρνω οταν μου το αυξανει καταλαβαινω τη διαφορα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    ΥΠΟΛΕΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ στην ψυχωση...χμ.ειναι ορος που χρεισιμοποιουν οι ψυχιατροι.αρα και η απαντηση ειναι η δικια τους:οτι αμα εισαι τυχερος παραμενει για παντα και καλυτερο απο αυτο δεν εχει στην ψυχωση.εγω θα ελεγα οτι αμα παραμεινεις σε αυτη τη φαση και σου δωσει ο γιατρος δοσολογια συντηρησης θα εισαι πια ενας ψυχωτικος που θα μπορει να κανει πολλα πραγματα.βασικα δεν ξερω αν εισαι κατατονικος(μανια καταδιωξεως,φωνες ,οπτικες ψευδεσθησεις κτλ) η εχεις καποια εντος εισαγωγικων καποια στραβη ιδεα οπως εγω.αν δεν εισαι κατατονικος και το προβλημα σου ειναι καποια ιδεα ελα μαζι μου να παρουμε μια βαρκα να φουνταρουμε που λεει ο λογος....παντως καλη τυχη μιχαλη

  8. #8
    μιχαλη συγνωμη για την ειλικρινια...(μερικες φορες ειναι αισχρο να υπωνεται η αληθεια)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ο ψυχιατρος που με παρακολουθει μου ειπε οτι ειμαι στην υπολλειματικη φαση της ψυχωσης αφου βεβαια τον ρωτησα εγω.Απλα ξεχασα να τον ρωτησω ποσο κραταει αυτη η φαση αν και πιστευω οτι δεν θα μου πει γιατι για τον καθενα ειναι διαφορετικο.Εγω στην φαση που ειμαι εχω μονο αποπροσωποποιηση,αποπραγμ� �τοποιηση και λιγη ανησυχια.Αυτα.Εχω βελτιωθει παρα πολυ και το ιδιο ευχομαι σε ολους σας.Απλα αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι ο γιατρος δεν μου μειωνει τη δοση του zyprexa.Παιρνω 20mg καθε βραδυ και εχω παχυνει αρκετα.Τι να κανουμε ειναι κι αυτο ενα τιμημα...

  10. #10
    mixalh makari na gineis kala kai na eisai to paradeigma anthropoy poy to kseperase na paroyme oloi tharos

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Σε ευχαριστω πολυ Δημητρη!Και σε σενα ευχομαι να το ξεπερασεις οπως και σε ολους!Δυστυχως ομως πιστευω πως αν κοψω τα φαρμακα θα υποτροπιασω γιατι τα φαρμακα δεν καταπολεμουν την αιτια του προβληματος αλλα τα συμπτωματα.Μακαρι ομως να το ξεπερασουμε ολοι!!!

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 20-02-2012, 21:30
  2. Είμαι στην υπολληματική φάση της ψύχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-02-2012, 15:22
  3. Είμαι σε πολύ χάλια φάση..
    By Άγνωστος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 22-10-2011, 13:30
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 11:36
  5. Replies: 2
    Last Post: 22-10-2006, 10:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •