Αρνητισμος και αλλαγη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104

    Αρνητισμος και αλλαγη

    Γεια σας παιδια...

    Θελω να μαθω τι ιδεες "κολπα" εχει ο καθενας οταν οι αρνητικες σκεψεις ειναι εντονες?
    σαν εμμονες ιδεες..

    Το βαρος και η πιεση στο κεφαλι μου ειναι καθε μερα και αναρωτιεμαι ..η μαλλον σιγουρη ειμαι σχεδον.
    οτι η επιμονη του συπτωματος αυτου ειναι λογω της δικης μου επιμονης.
    Δεν μπορω να μην το σκεφτομαι,το νιωθω συνεχεια και τις περισσοτερες στιγμες της μερας καθομαι και κοιταω στο κενο
    σκεφτομαι ποτε ποτε ποτε θα περασει?

    Απο την στιγμη που παιρνω φαρμακα οτι ειναι να κανουνε κανανε τωρα ..2 μηνες ladose.
    Οι εντονοι καθημερινοι πονοκεφαλοι περασανε αλλα ποσο ακομα θα αντεξω με την πιεση αυτη?

    Βρηκα στο ιντερνετ σε ξενο φορουμ οτι κραταει και χρονια ... πολυ φοβαμαι.

    Εσεις τι κανετε οταν σκεφτεστε ολη την μερα αρνητικα?
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Δεν ξέρω αν υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι ή αν δουλεύουν για όλους. Τι έμμονες ιδέες που μου έρχονται και μου κολλάνε, απλά τις αγνοώ πλέον. Δεν τους δίνω σημασία και λέω στον εαυτό μου ότι δεν μποροούν να με βλάψουν, δεν με κάνουν κακό άνθρωπο, δεν φταίω για αυτές κλπ. Εξαρτάται και από την ιδέα...

    Τις άσχημες σκέψεις προσπαθώ να τις διώχνω είτε κάνοντας κάτι άλλο που χρειάζεται έντονη σκέψη νοητική προσπάθεια, είτε κάνοντας κάτι που μου αρέσει οπότε ξεχνιέμαι. Επίσης όταν μου έρθει μία κακιά σκέψη, λέω "φύγε φύγε" και τέτοια... Επίσης, όταν έρχονται, σκέφτομαι όλα τα θετικά που έχω ή που υπάρχουν γενικά στη ζωή ή στον κόσμο.

    Δεν πιάνει όλες τις φορές, αλλά βοηθάει και μετά το μυαλό εκπαιδεύεται να σκέφτεται με συγκεκριμένο τρόπο. Επίσης, μου αρέσει να διαβάζω βιβλία, κυρίως του Χόρχε Μπουκάι και πολλά παιδικά παραμύθια. Με κάνουν και νιώθω αισιοδοξία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Ευχαριστω πολυ! εχεις δικιο με την εμμονη ιδεα - εξαρταται απο τι ειναι..

    Εμενα οι σκεψεις μου ειναι συνεχεια στον σωματικο πονο- οτι δεν φευγει.
    Δηλ. γνωριζω οτι δεν θα παθω κατι αλλα φοβαμαι οτι δεν θα φυγει κιολας...

    Θα αγοραω βιβλια με βοηθαει κι εμενα.

    Θελει εκπαιδευση - μακαρι να γινοτανε αλλιως. Κοιτα αυτο που λες με τον τροπο "φυγε φυγε" θα το δοκιμασω.
    Μπορει να πιασει ..εδω που εφτασα ολα θα τα δοκιμασω...

    Σου αρεσουνε παιδικα παραμυθια? Να σου πω καποια - ειμαι νηπιαγωγος εχω καπου 50 βιβλια στο σπιτι :-)
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  4. #4
    Εμένα μου κολλάνε διάφορες έμμονες ιδέες κατά την διάρκεια της μέρας,αλλά τι να κάνεις...Κάποια στιγμή συνειδητοποιείς ότι απλά γίνεσαι παράλογος/η. Δεν ξέρω τι κάνουν οι υπόλοιποι ,εγώ κάνω πράγματα για να ξεχνιέμαι,ας πούμε πειράζω την αδερφή μου,βλέπω καμιά κωμωδία, βγαίνω βόλτα με τους φίλους μου. Μπορείς απλά να γυρίσεις τις σκέψεις σου από αρνητικές σε θετικές? Εμένα με βοηθάει...

  5. #5
    ολοι οι ανθρωποι εχουμε εμμονες σκεψεις,απλα σε περιοδους αγχους αυτες γινονται εντονοτερες!!!Τα βιβλια συμφωνω οτι βοηθανε σε μεγαλο βαθμο και ιδιαιτερα τα αισιοδοξα απο χορχε μπουκαι θα σ προτεινα να διαβασεις το ιστοριες να σκεφτεις και το να σου πω μια ιστορια που ειναι τ πιο κλασσικα του αλλα και τα πιο καλα του απο οτι θεωρω! Επισης συνεχιζεις να κανεις ο,τι θα εκανες και πριν σ πιασουν ολα αυτα ετσι ωστε να μην διαταρασσεται κ η ρουτινα σου!!!βλεπεις καμια ταινια,βγαινεις εξω γενικοτερα κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν και σε κανουν να ξεφευγεις !! μην αναλυεις το τι σκεφτεσαι,οι σκεψεις δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο σκεψεις οποτε οσο λιγοτερη <<τροφη >>τους δινουμε,τοσο πιο ευκολα υποχωρουν!

  6. #6
    και κατι αλλο , μην περιοριζεσαι και επαναπευεσαι στο ο,τι λεει το ιντερνετ !! Μεσα στις 10 πληροφοριες που θα βρεις μεσα στο ιντερνετ ,οι 5 μπορει να ειναι σωστες και οι υπολοιπες λαθος! Πιστεψε οτι θα τα καταφερεις και θα το κανεις !!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    4
    παιδια και εγω το ιδιο παθαινω .. ενω ειχα ενα διαζυγιο και το ξεπερασα και γνωρισα και έναν εξαισιο άνθρωπο που τον αγαπαω τρελα ..και μ’αγαπαει κανω συνεχεια ασχημες σκεψεις οτι θα με αφησει για κάποια άλλη ότι θα με βαρεθει και αν κοιτάξει στο δρόμο κάποια καταλάθος πεσει το μάτοι του και εγω το κάνω ..φτιαχνω στο μυαλό μου ολοκληρο σεναριο λες και γινεται στα αληθεια ..τοσο που με ενοχλει φοβάμαι θυμωνω πληγώνομαι και κανω καβγα,με συνεπεια εκεινος να πληγωθει για τον ανουσιο καβγα ενω δεν φταιει και εγω ακόμα περισσοτερο που δηλητηριασα παλι χωρις λογο την όμορφη στιγμη μας .Μου λεει οτι θα με στηριξει σε όλο αυτο αρκει και εγω να προσπαθησω να διορθωθω.Θέλω να νιωθω ηρεμη ευτυχισμενη απο την στιγμη που δεν υπαρχει λογος να σκεφτομαι έτσι .Είναι τοσο καλό παιδι και εσωστρεφης που ειναι άδικο να τον βγάζω ’γυναικά’ με τις πράξεις και τα λόγια μου που δεν στηρίζονται πουθενα ..
    Εχω μάλλον εμμονες..;πως θα τις σταματησω αυτες τις ηλιθιες σκέψεις που κάνω ¨; που είναι πάντα εναντιον μου και μου κανουν κακό;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by το αγχος προσωποποιημενο! View Post
    και κατι αλλο , μην περιοριζεσαι και επαναπευεσαι στο ο,τι λεει το ιντερνετ !! Μεσα στις 10 πληροφοριες που θα βρεις μεσα στο ιντερνετ ,οι 5 μπορει να ειναι σωστες και οι υπολοιπες λαθος! Πιστεψε οτι θα τα καταφερεις και θα το κανεις !!
    οντως το ιντερνετ με επηρεαζει πολυ. σε μερες δυσκολες ψαχνω μανιωδως λυση στο προβλημα μου..λες και ειναι απλη.
    ποτε δεν ειναι... ευχαριστω
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Εγω που εχω πολυ εντονες τις σκεψεις τρομου και του θανατου, και ειδικα τωρα που μιλαμε...απλα το υπομενω...Πλεον αυτο κανω, δηλαδη δεν το παλευω...Κοιτα να κλαψεις λιγο...αληθεια το κλαμα πιανει..σε ξαλαφρωνει...παρε ενα τηλεφωνο μια φιλη σου η καποιον που ξερει και σου συμπαραστεκεται και απλα κλαψε ...ετσι λιγο...Εγω αυτο κανω τον τελευταιο καιρο...Δυσκολα τ πραγματα αλλα πρεπει να ειμαστε αισιοδοξοι οτι και να εχουμε!!!

  10. #10
    Quote Originally Posted by gossamer View Post
    οντως το ιντερνετ με επηρεαζει πολυ. σε μερες δυσκολες ψαχνω μανιωδως λυση στο προβλημα μου..λες και ειναι απλη.
    ποτε δεν ειναι... ευχαριστω
    Εμενα προσωπικα το ιντερνετ με εκανε πολυ χειροτερα και <<παθαινα>> ο,τι διαβαζα! Γι αυτο στο λεω,η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,οπως και η καθε λυση που υπαρχει για τον καθενα.Μην κανεις πιο περιπλοκα τα πραγματα!!! χιλιες φορες να εμπιστευεσαι εναν ψυχιατρο ή ψυχολογο παρα μια πληθωρα πληροφοριων που κανουν το μυαλο να κολλαει περισσοτερο!!!!Καλη δυναμη και μην σε περνει απο κατω,ολα θα στρωσουν!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    αυτος ο πανικος τι μας κανει..

    θελω να παω ταξιδι αυριο και αντι να χαιρομαι σκεφτομαι οτι εχω ακομα πονοκεφαλους που θα πας ετσι σκατα..
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by το αγχος προσωποποιημενο! View Post
    ολοι οι ανθρωποι εχουμε εμμονες σκεψεις,απλα σε περιοδους αγχους αυτες γινονται εντονοτερες!!!Τα βιβλια συμφωνω οτι βοηθανε σε μεγαλο βαθμο και ιδιαιτερα τα αισιοδοξα απο χορχε μπουκαι θα σ προτεινα να διαβασεις το ιστοριες να σκεφτεις και το να σου πω μια ιστορια που ειναι τ πιο κλασσικα του αλλα και τα πιο καλα του απο οτι θεωρω! Επισης συνεχιζεις να κανεις ο,τι θα εκανες και πριν σ πιασουν ολα αυτα ετσι ωστε να μην διαταρασσεται κ η ρουτινα σου!!!βλεπεις καμια ταινια,βγαινεις εξω γενικοτερα κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν και σε κανουν να ξεφευγεις !! μην αναλυεις το τι σκεφτεσαι,οι σκεψεις δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο σκεψεις οποτε οσο λιγοτερη <<τροφη >>τους δινουμε,τοσο πιο ευκολα υποχωρουν!
    θα προσπαθησω να κανω αυτο.. πιστευω δεν κανω τρομερη προσπαθεια. ειλικρινα η γκρινια ειναι πιο ευκολη
    Αλλα δεν ειναι η λυση. Θελω πισω τον εαυτο μκου,εχω 3χρονια που τον εχω χασει εντελως
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by gossamer View Post
    οντως το ιντερνετ με επηρεαζει πολυ. σε μερες δυσκολες ψαχνω μανιωδως λυση στο προβλημα μου..λες και ειναι απλη.
    ποτε δεν ειναι... ευχαριστω
    Κι εγω το παθαινω αυτο. οταν επισκεπτομαι τον Dr.Google παντα κατι μ βρισκει. Καθε περιπτωση παιδια ειναι διαφορετικη, ας μην αυθυποβαλλομαστε.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104

    Arrow

    Νιωθω οτι κουβαλαω πανω μου συνεχως αρνητισμο και αρνητικη ενεργεια,μπορει να θελω κατα βαθος να κανω διαφορα πραγματα αλλα να αρνουμαι με διαφορες προφασεις ειτε στον εαυτο μου ειτε στους αλλους,χαρακτηριστικες και συνηθισμενες φρασεις οπως Οχι δεν θελω,Οχι δεν μπορω,Δεν ξερω,Δεν μου αρεσει,δεν μπορω να το κανω αυτο,Δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω,Δεν θελω γιατι ξερω θα αποτυχω κλπ.

    Δηλαδη μονιμως μια αρνηση με ενα Δεν απο μπροστα,με ενα Οχι απο μπροστα,και ειναι κατι που μου βγαινει αυθορμητα,χωρις να το ελεγχω ακριβως.Τι γινεται εδω σε αυτη τη περιπτωση,δεν γινεται να λες σε ολα οχι,να τα απορριπτεις ολα γυρω σου,δεν μου αρεσει αυτο,δεν μπορω εκεινο,δεν θελω το αλλο κλπ.
    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  15. #15
    Quote Originally Posted by gossamer View Post

    Εσεις τι κανετε οταν σκεφτεστε ολη την μερα αρνητικα?
    Βλέπω ταινίες και κινούμενα σχέδια..

Similar Threads

  1. Μια Ζωή, μια Αλλαγή!
    By Vampire in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 60
    Last Post: 23-11-2014, 21:26
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ
    By nellie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-04-2012, 15:06
  3. Ο αρνητισμος
    By carrie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 97
    Last Post: 12-02-2011, 18:15
  4. αλλαγη χαρακτηρα
    By d_o in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-09-2010, 21:14
  5. αλλαγή
    By zaxari10 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 02-04-2010, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •