ωφελη απο τη ληψη αντιψυχωτικων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    ωφελη απο τη ληψη αντιψυχωτικων

    Δεν αντεχω αλλο να κατηγορουμε συνεχεια τα φαρμακα κ να τα παιρνουμε με τη θεληση μας. Μας υποβαλλουν ? μας τρομοκρατουν? δεν νομιζω. Ειμαστε αγριμια στη διαρκεια της ενεργου φασης της ψυχωσης κ μετα τι ?γινομαστε αβουλα αρνακια με αλλαγμενη προσωπικοτητα ?,με τη φαρμακοθεραπεια? κ τα παιρνουμε επειδη μας το λενε οι γονεις η ο ψυχιατρος ενω εμεις δεν θελουμε κ θελουμε να ειμαστε ναυαγοι χωρις λιμανι σε πελαγη ψυχωτικα? Δεν νομιζω -κουραστηκα να σκεφτομαι κ να προσπαθω να λυσω ενα γορδιο δεσμο ,κουραστηκα να ασχολουμαι με τις παρενεργειες των φαρμακων οταν τα παιρνω , θελω να ξεχασω οτι παιρνω φαρμακα ,θελω να γινω χαζη κ να πιστευω τους γιατρους -ειναι σαν το διαβητη ,αρρωστησες , πρεπει να τα παιρνεις ολη σου τη ζωη.
    Ειναι καλα τα αντιψυχωτικα ,καλυπτουν την παραλογη συμπεριφορα, σε κανουν κ ζεις , εστω κ με την αναπηρια σου , αλλοιως τι ? δεν θα σε πλησιαζε κανεις ,θα σε φοβοντουσαν , δεν θα σε ενοιαζε γιατι -εισαι στον κοσμο σου- , τωρα ομως με τα φαρμακα προσπαθεις να κοινωνικοποιηθεις, προσπαθεις να εισαι ιδιος με ολους , γινεται?Μονο αν οι αλλοι δεν ξερουν οτι παιρνεις φαρμακα ,αλλοιως την εβαψες .
    εσεις βρισκετε οτι υπαρχουν κ θετικα απο τη ληψη αντιψυχωτικων ? μετα απο μακροχρονια χρηση ,φταξατε τη ζωη σας ? τακτοποιηθηκατε ? αξιζει τελικα να τα παιρνουμε? θα μας βοηθησουν να ζησουμε φυσιολογικα -εργασια,σεξ,διασκεδαση-.Προσωπικα κ οταν επαιρνα φαρμακα,κ οταν τα σταματησα (σχεδον 3 χρονια) η ζωη μου ηταν βαρετη κ αδεια, τωρα παλι παιρνω κ ελπιζω οτι αυτη τη φορα θα ειναι καλυτερα, μηπως κ αλλαξουν οι συνθηκες κ γινει κατι κ φανουν χρησιμα τα φαρμακα .καταστρεφω το συκωτι μου ,τουλαχιστον να γουσταρω κατι τελος παντων, να φυγει η ανηδονια ,να ζησω.Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    θα ηθελα κ γω να δωσω μια απαντηση σχετικα με τη ληψη γενικοτερα ψυχοφαρμακων κ οχι μονο αντιψυχωσικων, δυστηχως ομως, δεν υπαρχει standard απαντηση. εξαρταται απο πολλους παραγοντες κ καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. ισως εκει να φταινε λιγακι οι γιατροι, που συνταγογραφουν πανω κατω τα ιδια σε αντιστοιχες περιπτωσεις ή ακομα η μιζα σε συγκεκριμενα σκευασματα. λοιπον εγω 4 χρονια που επαιρνα.. εφτασα σε σημειο να μην αισθανομαι τιποτα.. ΤΙΠΟΤΑ! εδω κ 6μηνες που τα εκοψα απο μονη μου, γιατι αηδιασα, σιχαθηκα ετσι οπως ημουν.. ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΕΡΘΕΙ.. ελπιζω να μην ειναι μονιμη η βλαβη! χαχαχα.. ο γιατρος ακομα κ τωρα δεν θα μου τα εκοβε. ετσι οπως ειμαι, θα επρεπε να επαιρνα, οχι για το τοσο σοβαρο πλεον, αλλα για το χρονιο.. κ γυρναω τωρα κ λεω.. δε πα να γ@μ! εβαλα 25 κιλα, καταντησα ζωντανο, ζουσα με παρενεργειες.. ρε καλυτερα την θλιψη μου.. τουλαχιστον δημιουργουσα μεσα απ αυτην!

  3. #3
    mstrouf η βλαβη που προκαλουν τα αντιψυχωσικα ειναι σχεδον μονιμη αν λαβεις υποψη οτι διασταυρωμενο ειναι το γεγονος!!!! οτι συρικνωνουν τον εγκεφαλο.εγω ομως σου γραφω για αλλο λογο.ελπιζω να τα καταφερεις και χωρις τα φαρμακα αλλα να ξερεις εγω τα ειχα κομενα 2,5 χρονια πηγαινα σχετικα καλα και εξαφνα αρχισα να τα χανω χωρις τα φαρμακα.σαν τους τρελους που τραγουδανε ειχα καταντησει και αρχισα να μπαινοβγαινω στα ψυχιατρεια με τους χειροτερους ορους.σου καθιστω την προσοχη με αγαπη.να ξερεις ειναι καλυτερα να παιρνεις μια ελαχιστη δοση αντιψυχωσικου απο το τιποτα γιατι το λαλημα μπορει να ερθει εξαφνα και να την παθεις οπως εγω με την αστυνομια και ψυχειατρεια και καθηλωσεις(δεσιματα).χτυπα� � ξυλο παντως

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    δλδ σαν ωφελιμο στη ληψη φαρμακων, βλεπεις το οτι σε κοντρολαρουν κ αποφευγεις τα χειροτερα.. εαν ομως αισθανθεις πως χανεις τον ιδιο σου τον εαυτο μεσα απ ολον αυτον τον φαυλο κυκλο, τοτε τι θα μπορουσες να κανεις?

  5. #5
    ειναι οντως φαυλος κυκλος.εγω ομως δεν σου λεω να παιρνεις ξερω γω το μισο απο αυτο που δινει ο ψυχιατρος αλλα το 1/5 το 1/6 και αυτο μονο απο αντιψυχωσικο για να αποφυγεις τυχων ψυχειατρειο.εκει μας φερονται σαν ζωα.φυσικα δικια σου ειναι η επιλογη αλλα να ξερεις αυτο που σου προτεινω θα εκανε την ζωη σου ωραια χωρις φαυλους κυκλους με μετρο

  6. #6
    εκτος βεβαια σε περιπτωση που επαιρνες αλλοπεριντολη λαμικταλ η αλλου ειδους πρωτης γενιας χαπι που σε καταλαβαινω απολυτα να μην θελεις να παιρνεις καθολου.εγω προσωπικα παιρνω το μισο που λεει ο γιατρος και ειναι υποφερτουτσικα... τα πραγματα(συχνα...)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by mstrouf View Post
    θα ηθελα κ γω να δωσω μια απαντηση σχετικα με τη ληψη γενικοτερα ψυχοφαρμακων κ οχι μονο αντιψυχωσικων, δυστηχως ομως, δεν υπαρχει standard απαντηση. εξαρταται απο πολλους παραγοντες κ καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. ισως εκει να φταινε λιγακι οι γιατροι, που συνταγογραφουν πανω κατω τα ιδια σε αντιστοιχες περιπτωσεις ή ακομα η μιζα σε συγκεκριμενα σκευασματα. λοιπον εγω 4 χρονια που επαιρνα.. εφτασα σε σημειο να μην αισθανομαι τιποτα.. ΤΙΠΟΤΑ! εδω κ 6μηνες που τα εκοψα απο μονη μου, γιατι αηδιασα, σιχαθηκα ετσι οπως ημουν.. ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΕΡΘΕΙ.. ελπιζω να μην ειναι μονιμη η βλαβη! χαχαχα.. ο γιατρος ακομα κ τωρα δεν θα μου τα εκοβε. ετσι οπως ειμαι, θα επρεπε να επαιρνα, οχι για το τοσο σοβαρο πλεον, αλλα για το χρονιο.. κ γυρναω τωρα κ λεω.. δε πα να γ@μ! εβαλα 25 κιλα, καταντησα ζωντανο, ζουσα με παρενεργειες.. ρε καλυτερα την θλιψη μου.. τουλαχιστον δημιουργουσα μεσα απ αυτην!
    Sου ευχομαι καλη συνεχεια!αρχισες κ αδυνατιζεις κ χαιρεσαι ετσι? τι ωραιο συναισθημα μετα τη γουρουνισια νεκροφανεια....αληθεια 6 μηνες τωρα χωρις φαρμακα κοινωνικα εισαι καλυτερα?ψυχολογικα, καταλαβαινω οτι αγωνιζεσαι κ σου ευχομαι καλη δυναμη ,αλλαξαν ομως οι συνθηκες προς το καλυτερο η ειναι ολα ιδια τα γυρω σου
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εσυ κατερινακι τι εχεις; δεν εχω καταλαβει απο τι πασχεις!!!
    μπερδεμενη σκεψη παντως δεν εχεις γιατι θα φαινοταν απο το γραψιμο σου!
    ακους φωνες; εχεις ιδεες οτι σε παρακολουθουν; γιατι σου δινουν αντιψυχωσικα;
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    σχετικα με τα αντιψυχωσικα, δεν παιρνω οποτε δεν ξερω πως ειναι.

    υποτιθεται οτι βελτιωνουν τις παραισθησεις και τις ψευδαισθησεις.

    για τα υπολοιπα προβληματα που αναφερεις, οτι η ζωη σου ειναι αδεια, χωρις νοημα, οτι βαριεσαι που ζεις, οτι δεν εχεις εργασια, σεξ και διασκεδαση, αυτα δεν σου τα φτιαχνουν τα αντιψυχωσικα.

    πιθανοτατα να χρειαζεσαι να κανεις και ψυχοθεραπεια παραλληλα για να αρχισεις να κανεις καποιες δραστηριοτητες, να βρεις παρεες, και να αποχτησει η ζωη σου νοημα.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    εσυ κατερινακι τι εχεις; δεν εχω καταλαβει απο τι πασχεις!!!
    μπερδεμενη σκεψη παντως δεν εχεις γιατι θα φαινοταν απο το γραψιμο σου!
    ακους φωνες; εχεις ιδεες οτι σε παρακολουθουν; γιατι σου δινουν αντιψυχωσικα;
    Εχω δει πολλους ψυχιατρους ,εχω παρει ολες τις διαγνωσεις που υπαρχουν,απο απλη νευρωση μεχρι σχιζοφρενεια, καποιος ειπε οτι δεν υπαρχει διαγνωση -ειμαι το πειραματοζωο της ιατρικης του μελλοντος-λογω χρησης ουσιων (εδω κ 6 χρονια δεν εχω καμμια επαφη με ουσιες), δεν ακουω φωνες , η τουλαχιστον αυτες οι σκεπτομορφες που εχω δεν με φοβιζουν κ παρολο που με ταλαιπωρουν μου αρεσουν.Το θεμα με μενα ειναι η συμπεριφορα μου που τη βρισκουν ολοι σχιζοφρενικη, αν κ αρκετοι μεταξυ αυτων κ γιατροι τη βρισκουν υστερικα θεατρικη.
    Οπως κ ναχει η ουσια ειναι οτι δεν κανω τιποτα ,ουτε επαγκελματικα ουτε δημιουργικα, ουτε συναισθηματικα, ουτε με τα φαρμακα ουτε χωρις τα φαρμακα.
    Ψυχοθεραπεια εκανα 2 χρονια με δυο διαφορετικες ψυχολογες , δεν εγινε τιποτα, αυτες ελεγαν , εκανα πολλα τεστ , οτι δεν βρισκουν τιποτα ψυχωτικο, οι γιατροι βεβαια υποστηριζουν οτι εχω μια μορφη ψυχωση κρινοντας απο τη συμπεριφορα μου χωρις φαρμακα.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Οπως κ ναχει η ουσια ειναι οτι δεν κανω τιποτα ,ουτε επαγκελματικα ουτε δημιουργικα, ουτε συναισθηματικα, ουτε με τα φαρμακα ουτε χωρις τα φαρμακα.
    .

    Σε καταλαβαινω απολυτα σε αυτο που γραφεις Κατερινακι . Δεν εχεις επιθυμια και ορεξη να κανεις ολα που γραφεις ; η φοβασαι οτι δεν τα καταφερεις ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Μπορεις να πιστεψεις οτι με φοβιζει η επιτυχια?φοβαμαι τον ανταγωνισμο ......κ τη προσπαθεια να κρατησω κ να διατηρησω την επιτυχια σχεδον σε ολα, δουλεια, σχεσεις,εμφανιση,αυτοπειθα ρχια κλπ
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    Δηλαδη Δεν φοβασαι μην αποτυχεις ? φοβασαι μην επιτυχεις ? προτιμας να αποτυχεις παρα νε πετυχεις κατι ; το καταλαβα σωστα ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ισως καταλαβες σωστα, δεν ξερω ουτε εγω ακριβως, παντως την αποτυχια την προτιμω ,βαλτωνεις κ δικαιολογεισαι -ευαισθητη ,συνθηκες, ανικανοτητα κλπ, την επιτυχια ομως πως την κρατας? θελει αγωνα (επικοινωνιακο)για να εισαι μπροστα ,κ η δικη μου εκπαιδευση κ εφεση, επιβαλει τη πρωτια γιατι αλλοιως η ικανοποιηση που παιρνω απο τον αγωνα ,ειναι συμβιβασμος!!!!!
    Τα Καβαφηκα για το ταξιδι τα θεωρω ουτοπικα.....
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    δεν συμβιβαζεσαι με καμια αλλη θεση εκτος απο την πρωτη

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ληψη φαρμακων μπροστα σε αλλους...!
    By talikiller in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 26-11-2011, 15:52
  2. Replies: 29
    Last Post: 09-03-2011, 22:13
  3. 'ΦΥΤΟ' ΑΠΟ ΛΗΨΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΩΝ
    By donovanbeili in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-02-2011, 00:44
  4. τι αλλαξε μετα την χρηση των αντιψυχωτικων
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-08-2010, 18:58
  5. Μακροχρονη ληψη αντικαταθληπτικων και υπνωτικων
    By panagiota-papadopoulou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-03-2009, 18:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •