Πόσο λίγο ξέρουμε τελικά για τον άνθρωπο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451

    Πόσα λίγα ξέρουμε τελικά για τον άνθρωπο...

    Ήθελα πολύ να μοιραστώ μαζί σας μία εμπειρία μου. Την εβδομαδα που μας περασε, φιλοξενησα στο σπιτι μου κάποιον ,τον οποίο γνώρισα το καλοκαιρι σε μια γιορτη του νησιου, ο οποιος ηταν τουριστας απο Βελγιο. Ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειναι στην ηλικια μου, σπουδαζει ιατρικη στη χωρα του, αλλα καθε καλοκαιρι και 2 βδομαδες το χειμωνα εδω και και μερικα χρονια ταξιδευει ανα τον κοσμο, με τη διαφορα οτι ολα τα ταξιδια τα κανει με ωτοστοπ. Είναι της αποψης οτι ταξιδευοντας ετσι γνωριζεις καινουργιο κοσμο, εξοικονομεις χρηματα και ζεις γενικα μια περιπετειωδη εμπειρια. Αυτες τις δυο μερες λοιπον εγινα η προσωπικη του ξεναγος, τον γυρισα σε καποια ωραια μερη τοσο την μερα οσο και τη νυχτα. Καναμε λοιπον πολλες διεξοδικες συζητησεις, καθως ειναι ενα πολυ ανοιχτομυαλο ατομο, με γνωσεις τοσο επιστημονικες, οσο και καλλιτεχνικες, λογοτεχνικες, κτλ κτλ. Μου ειπε λοιπον σε καποια φαση, οτι δεν κανει ποτε σχεσεις στη ζωη του, γιατι τις θεωρει μεγαλη δεσμευση και καταπιεση, ειχε ανα καιρους σε καποιες χωρες που επισκεπτοταν καποιες κοπελες για ενα διαστημα, ωστοσο ποτε δεν εκανε σχεση ουσιαστικη, να διαρκεσει, ο ιδιος παντα την κοπαναει γιατι απλα δεν του ταιριαζουν. Μάλιστα μου ειπε οτι εχει τωρα μια κοπελα που μενει Ιταλια και βρισκονται καποιες φορες μεσα στον χρονο, αλλα ουσιαστικα ειναι μια ελευθερη σχεση καθως και οι δυο πανε και με αλλους, ειδικα αυτος που κανει σεξ με πολλες κοπελες σε οποια χωρα ταξιδευει. Ενω λοιπον ειναι ενα πολυ ανησυχο πνευμα, που αγαπαει τη γαλλικη κουλτουρα του ρομαντισμου και του παθους, οταν μου μιλουσε για σχεσεις φαινοταν να ειναι καθετος και αρνητικος, μαλιστα μου ελεγε πολυ ωμά ότι αν μου αρεσει μια κοπελα θα κοιμηθω μαζι της αλλα δε σημαινει οτι κατι θα με δεσει μαζι της ή οτι θα εχω συναισθηματα γι'αυτην. Ένιωσα λοιπον μία απιστευτη απογοητευση, οχι προσωπικα για μενα, αλλα γενικα για τον τροπο που σκεφτονται τοσοι πολυ ανθρωποι της ηλικιας μου και οχι μονο... πώς γίνεται να περνας ενα μερος της ζωης σου γυρνωντας απο μερος σε μερος, χωρις κανενα σχεδιο και πλανο, χωρις φιλους ή συντροφους, χωρις τιποτα και να εισαι και τοσο αδιαφορος για την αγαπη και τα συναισθηματα? ένιωσα σαν εξωγηινο πλασμα μπροστα του..ειμαι δηλαδη ο μονος ανθρωπος που εχει απομεινει που πιστευει στην αγαπη και στη συντροφικοτητα? Φαίνεται τόσο ευτυχισμένος...και ζει τοσο απλα....κι εγω ειμαι τοσο δυστυχισμενη και ζω τοσο περιπλοκα.
    Last edited by howtodream8; 31-08-2012 at 23:54.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σ αυτο το θεμα πρεπει να απαντησει ο ΚΕΝΟ.. πιστεψε με θα σ δωσει εξηγηση.. ΚΕΝΟ σε καλει το φορουμ ελα ρε εχεις χαθει ζεις, πεθανες, τι σκατα??
    Παντως για το οτοστοπ ειναι επικινδυνο κατ εμε, ειδικα για γυναικα.. να μην εξηγησω το γιατι.. αλλα κ για αντρα.. δεν παιζουμε μ αυτα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    γιατι το ΚΕΝΟ Lacrymosa? έχει αντιστοιχη εμπειρια? Πραγματικα ειναι επικυνδινο και απορω πως ταξιδευει με τοση ανεση.....αλλα για να ειμαι ειλικρινης περισσοτερη εντυπωση μου εκανε απο ψυχολογικης πλευρας η ολη αυτη αντιμετωπιση των σχεσεων και της αγαπης... Σαφως δεν ειμαστε ολοι γεννημενοι για να γινουμε επιτυχημενοι οικογενειαρχες, οκ...ωστοσο γιατι ολη αυτη η επιφανεια στο αλλο φυλο? Μια αντιμετωπιση πολυ ψυχρη.... βεβαια απο τα λιγα που ισως να καταλαβα ειναι οτι ειναι καλσσικη περιπτωση αμυντικου ατομου που προστατευει την ψυχη του. Επισης εχω να συμπληρωσω οτι εχω μια φιλη που επισης ταξιδευει με καθε δυνατο τροπο για να γλυτωσει απο το σπιτι της και οτιδηποτε της θυμιζει γενικα το οικογενειακο περιβαλλον. Αυτος μου ειπε οτι εχει την αναγκη να φευγει συνεχεια για να μη δενεται με μερη,καταστασεις,προσωπα,κ� �λ...μαλιστα επειδη δεν προλαβαμε να δουμε πολλα σε 2 μερες του προτεινα να μεινει λιγο ακομη και αρνηθηκε, καθως ο σκοπος του ειναι να ταξιδευει και να μπορεσει σε συγκεκριμενο χρονικο πλαισιο να κανει ολα τα ταξιδια που ηθελε...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Μια χαρα τον βρισκω τον φιλο σου!!
    αν εξαιρεσεις το οτοστοπ..που προφανως ομως ταιριαζει στην δικη του ιδιοσυγκρασια...
    μαλλον εχει και το εισοδηματακι του για να μπορει να κανει ταξιδακια χωρις να δουλευει..εχει ξεκαθαρισει μεσα του ποιες ειναι οι αναγκες του και πορευεται....
    και στην τελικη ...και τι ειναι τα συναισθηματα και τι ειναι οι ερωτες και τι ειναι οι σχεσεις;αυταπατες και φουμαρα...ολα αργα ή γρηγορα εκει καταληγουν
    καποια μερα θα συναντησει το αλλο του μισο και θα αραξει..αφου εχει ζησει την ζωη του στο φουλ και γνωρισει ανθρωπους και μερη που εμεις δεν τολμαμε ουτε στα ονειρα μας να δουμε....
    τελεια!!!εμεις πισω στο κλουβι μας ..της υποτιθεμενης ασφαλειας...τυφλης και κουφης...στην ζωη που θα μπορουσε να ειναι δωρο...και ειναι απλα εξαναγκασμος.
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Αχ βρε κορίτσια... Όταν είχαμε αναφέρει ένα παρόμοιο θέμα, ότι δηλαδή μεγάλο ποσοστό αντρών που έτυχε να γνωρίζω ή να συζητήσω σκέφτονται έτσι, έπεσαν κάποιοι να με φάνε...

    Να όμως ένα ακόμη παράδειγμα από τα πάρα πολλά πλέον.

    Κι εγώ απογοητεύομαι. Μάλλον θα το κάνω καραμέλα και θα το καταπιώ... Κάποια στιγμή θα πρέπει να προσγειωθώ στην πραγματικότητα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Εγω παντως αν ξαναρχιζα την ζωη μου απο την αρχη...και ειχα δυνατοτητα επιλογης θα διαλεγα να ημουν ακριβως ετσι!
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Εγώ προτιμώ την ασφάλεια και τη σιγουριά... Η ποικιλία ποτέ μου δεν με συγκίνησε.

    Αλλά όπως λέει και το τραγούδι, όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι, μα όσοι ταξίδεψαν ζηλεύουν την Ιθάκη...

  8. #8
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Μια χαρα τον βρισκω τον φιλο σου!!
    αν εξαιρεσεις το οτοστοπ..που προφανως ομως ταιριαζει στην δικη του ιδιοσυγκρασια...
    μαλλον εχει και το εισοδηματακι του για να μπορει να κανει ταξιδακια χωρις να δουλευει..εχει ξεκαθαρισει μεσα του ποιες ειναι οι αναγκες του και πορευεται....
    και στην τελικη ...και τι ειναι τα συναισθηματα και τι ειναι οι ερωτες και τι ειναι οι σχεσεις;αυταπατες και φουμαρα...ολα αργα ή γρηγορα εκει καταληγουν
    καποια μερα θα συναντησει το αλλο του μισο και θα αραξει..αφου εχει ζησει την ζωη του στο φουλ και γνωρισει ανθρωπους και μερη που εμεις δεν τολμαμε ουτε στα ονειρα μας να δουμε....
    τελεια!!!εμεις πισω στο κλουβι μας ..της υποτιθεμενης ασφαλειας...τυφλης και κουφης...στην ζωη που θα μπορουσε να ειναι δωρο...και ειναι απλα εξαναγκασμος.
    ...πόσο πολύ συμφωνώ...:)

    να είσαι σίγουρη χαου, πως όταν αυτός ο τύπος βρει αυτό που θέλει και τον συγκινήσει τόσο πολύ θα την πάρει αγκαζέ και θα γυρνούν μαζί τον κόσμο...:ΡΡ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Ναι, αλλά για να του παίρνει τόοοοσο καιρό να αποφασίσει πιο είναι το άλλο του μισό, δοκιμάζοντας άπειρα άλλα μισά στην πορεία, για σας δεν σημαίνει κάτι?

    Δηλαδή, πιστεύετε ότι για να είναι κανείς ευτυχισμένος και ευχαριστημένος με αυτά που έχει, θα πρέπει να έχει "δοκιμάσει" και τόοοσα άλλα? Και αυτό ισχύει και για τα δύο φύλα?

  10. #10
    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Ναι, αλλά για να του παίρνει τόοοοσο καιρό να αποφασίσει πιο είναι το άλλο του μισό, δοκιμάζοντας άπειρα άλλα μισά στην πορεία, για σας δεν σημαίνει κάτι?

    Δηλαδή, πιστεύετε ότι για να είναι κανείς ευτυχισμένος και ευχαριστημένος με αυτά που έχει, θα πρέπει να έχει "δοκιμάσει" και τόοοσα άλλα? Και αυτό ισχύει και για τα δύο φύλα?
    ...θα μιλήσω για τον εαυτό μου.
    Έχω κάνει πάρα πολλές σχέσεις, (οι περισσότερες για μεγάλο διάστημα), μέχρι να καταλήξω να πω πως ξέρω τι ακριβώς θέλω από κάποιον.
    Στην αρχή της συναισθηματικής/σεξουαλικής μας ζωής οι πάντες μας κάνουν το κλικ και νομίζουμε πως έχουμε βρει τον έρωτα και μπλα μπλα μπλα. Το πραγματικό κλικ όμως έρχεται όταν είμαστε "χορτασμένοι" και καταφέρνει να μας μαγεύσει, να μας απογειώσει, να μας ολκληρώσει.
    Τότε είναι πραγματικό και όχι ορμώμενο από τις ανάγκες μας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Να σου πω... Δεν το έχω σκεφτεί έτσι ποτέ... (Θα το επεξεργαστώ όμως... :))

    Εγώ πάντα ήμουν της άποψης ότι όταν βρεις αυτό που πιστεύεις ότι είναι το τέλειο για σένα, κράτα το όσο μπορείς γιατί όντως μπορεί και να ήταν.
    Δηλαδή, δεν χρειάζομαι να "χάσω" κάτι ή κάποιον για να τον εκτιμήσω. Τον εκτιμώ από πριν και του το δείχνω κιόλας. Δεν ψάχνω το κάτι παραπάνω, γιατί ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Κάπου θα είναι καλύτερος και κάπου αλλού χειρότερος. Και όταν είσαι ερωτευμένος, τα άσχημα του άλλου εξαφανίζονται, ενώ τα καλά του πολλαπλασιάζονται...

    Τώρα το τι εμπειρίες μπορεί να "έχασα" με αυτόν τον τρόπο σκέψης δεν ξέρω. Μπορεί να έχασα και καλές μπορεί και άσχημες.

    Από την άλλη πλευρά, με έχουν προβληματίσει κατά καιρούς και τα "πρέπει" που μας έχουν επιβληθεί από την κοινωνία την δυτική. Αλλά δεν νομίζω ότι θα κατορθώσω να διαχωρίσω αν κάποιες ιδέες μου, είναι όντως "δικές μου" ή μου έχουν επιβληθεί υποσυνείδητα και δεν το καταλαβαίνω...
    Last edited by kuxumuxu; 01-09-2012 at 16:47.

  12. #12
    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Να σου πω... Δεν το έχω σκεφτεί έτσι ποτέ... (Θα το επεξεργαστώ όμως... :))

    Εγώ πάντα ήμουν της άποψης ότι όταν βρεις αυτό που πιστεύεις ότι είναι το τέλειο για σένα, κράτα το όσο μπορείς γιατί όντως μπορεί και να ήταν. Δηλαδή, δεν χρειάζομαι να "χάσω" κάτι ή κάποιον για να τον εκτιμήσω. Τον εκτιμώ από πριν και του το δείχνω κιόλας. Δεν ψάχνω το κάτι παραπάνω, γιατί ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Κάπου θα είναι καλύτερος και κάπου αλλού χειρότερος. Και όταν είσαι ερωτευμένος, τα άσχημα του άλλου εξαφανίζονται, ενώ τα καλά του πολλαπλασιάζονται...

    Τώρα το τι εμπειρίες μπορεί να "έχασα" με αυτόν τον τρόπο σκέψης δεν ξέρω. Μπορεί να έχασα και καλές μπορεί και άσχημες.

    Από την άλλη πλευρά, με έχουν προβληματίσει κατά καιρούς και τα "πρέπει" που μας έχουν επιβληθεί από την κοινωνία την δυτική. Αλλά δεν νομίζω ότι θα κατορθώσω να διαχωρίσω αν κάποιες ιδέες μου, είναι όντως "δικές μου" ή μου έχουν επιβληθεί υποσυνείδητα και δεν το καταλαβαίνω...
    ...κου, κανείς από μας δεν είναι Θεός για να ξέρει απόλυτα τι είναι σωστό, τι λάθος, τι αλήθεια και τι ψέμματα.
    Στόχος ολων μας είναι η ευτυχία.
    Όταν κανείς τη βρίσκει με το δικό του τρόπο δεν έχει χάσει τίποτα απ αυτά που κέρδισε κάποιος άλλος τραβώντας άλλο δρόμο.
    Σημασία έχει το αποτέλεσμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Εντωμεταξυ, αυτο που ηθελα να πω επισης ειναι οτι ο τυπος εχει μεσα του ολη αυτη την ερωτικη ατμοσφαιρα, θελει δηλαδη καποια μερα να ερωτευτει ...οπως λεει η αγαπη ειναι το καλυτερο ναρκωτικο απο ολα....ισως ναι..να βρει μια μερα το αλλο του μισο και να ταξιδευουν μαζι....αλλα αυτο το ατομο με εκανε να σκεφτω καπως αλλιως τα πραγματα,με αγγιξε με την καλη εννοια, να αρχισω να βλεπω λιγο τα πραγματα αλλιως.....πχ....ειδα την καλυτερη δυση του ηλιου μαζι του, οχι επειδη η μερα ειχε κατι ιδιαιτερο, απλα μαζι του ενιωθα μια ηρεμια...σαν να μου ελεγε....ανοιξε το μυαλο σου....κανε αυτα που θες...τολμα...μην κλεινεσαι στο καβουκι σου αλλο. Ηταν πραγματικα πολυ καλη εμπειρια...

  14. #14
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Εντωμεταξυ, αυτο που ηθελα να πω επισης ειναι οτι ο τυπος εχει μεσα του ολη αυτη την ερωτικη ατμοσφαιρα, θελει δηλαδη καποια μερα να ερωτευτει ...οπως λεει η αγαπη ειναι το καλυτερο ναρκωτικο απο ολα....ισως ναι..να βρει μια μερα το αλλο του μισο και να ταξιδευουν μαζι....αλλα αυτο το ατομο με εκανε να σκεφτω καπως αλλιως τα πραγματα,με αγγιξε με την καλη εννοια, να αρχισω να βλεπω λιγο τα πραγματα αλλιως.....πχ....ειδα την καλυτερη δυση του ηλιου μαζι του, οχι επειδη η μερα ειχε κατι ιδιαιτερο, απλα μαζι του ενιωθα μια ηρεμια...σαν να μου ελεγε....ανοιξε το μυαλο σου....κανε αυτα που θες...τολμα...μην κλεινεσαι στο καβουκι σου αλλο. Ηταν πραγματικα πολυ καλη εμπειρια...

    ...μερικές συναντήσεις είναι καρμικές.
    Είναι πολύ όμορφο που πήρες αυτά τα μνμ και αν τα επεξεργαστείς κατάλληλα μόνο κέρδος θα έχεις...:)

    πι ες: ξέχασα να γράψω πόσο ζηλεύω αυτόν τον τύπο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    στην αρχη ο εσωτερικος μου εαυτος τον εκρινε, χωρις βεβαια να του πω κατι τετοιο...ωστοσο επειτα ενιωσα τελειως διαφορετικα...ειναι ενας ανθρωπος που περασε μια δυσκολη εφηβεια, βουτηγμενος σε πιωματα και ξενυχτια μεχρι τελικης πτωσεως, ως που μια μερα αποφασισε να τα αφησει ολα πισω, να μπει στην ιατρικη σχολη και να αφιερωνει τα καλοκαιρια του και 1-2 βδομαδες του χειμωνα σε ταξιδια..τα οποια λατρευει να ειναι απρογραμματιστα, ξοδευει ελαχιστα χρηματα, βολευεται με σχεδον τα παντα, ειναι συνεχεια χαμογελαστος και κυριως δεν αγχωνεται.....εγω ειχα πανικοβληθει οταν τον αφησα στα διοδια για να κανει ωτοστοπ να παει ηγουμενιτσα και απο εκει με πλοιο Ιταλια....αλλα αυτος ηταν τελειως χαλαρος....πραγματικα το απολαμβανε...νομιζω οτι 48 ωρες μαζι του μου εκαναν μεγαλο καλο...λες να ηταν οντως καρμικη η συναντηση μας ε? πραγματι, δεν ηταν να το φιλοξενησω εγω, αλλα για καποιον αγνωστο λογο το ατομο που θα τον φιλοξενουσε εξαφανιστηκε και η επομενη λυση ημουν εγω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τελικα λιγο απ ολα
    By redwood in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-08-2012, 20:44
  2. ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ?
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 02-09-2011, 22:46
  3. Πόσο τρελός είμαι τελικά?
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 187
    Last Post: 12-08-2011, 17:16
  4. τελικα ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβουμε τους αλλους;
    By equilibrium in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 11-05-2011, 13:08
  5. Πόσο δύσκολος είναι ο γάμος τελικά;
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 25-05-2007, 09:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •