εχουνε καποιο ισχυρο δικιο οι ψυχιατροι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    εχουνε καποιο ισχυρο δικιο οι ψυχιατροι

    παιδια καλο ειναι τον καλο γιατρο(αυτον που δεν δινει αλλοπεριντον και τα συναφη) να τον εμπιστευομαστε
    1)τα φαρμακα που μας δινει αποκαθιστουν την χημικη ισσοροπια του εγκεφαλου και μας κανουν πιο λειτουργικους(βεββαια μας κανουν και βλακες αλλα τι να γινει)
    2)και πιο σημαντικο.οι διαφορες παραληρηματικες ιδεες .μας λενε οι ψυχιατροι οτι δεν ειναι σωστες.παιδια εγω εχθες το βραδυ το σκεφτηκα απο την σκοπια των ψυχιατρων και ειδα αυτο που θεωρουσα ακλονιτο να ειναι κατι σχεδον χαζο ως ιδεα.π.χ. αισθημα καταδιωξης ειναι μια ιδεα που δεν υφυσταται
    υγ δεν ξερω αμα εγινα καλα που εδωσα δικιο στους ψυχιατρους οσο αφορα τις παραλογες ιδεες παντως αλλαξα επιπεδο στην αρρωστεια.πραγματικα δεν ειναι γελοιες οι ιδεες μας αλλα παραλογες ομως.το σημαντικο απο αυτο ειναι οτι μπορουμε να μην αγχωνομαστε τοσο γιατι αυτες οι ιδεες ειναι μονο στο μυαλο μας και δεν μας κανουν πραγματικο κακο.τωρα βεβαια καποιος θα πει ολα ομως ειναι στο μυαλο.ε λοιπον οι στραβες οι ιδεες δεν εχουν θεση στο μυαλο μας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    δημητρη μπραβο ρε συ! χαιρομαι π εισαι επιτελους αισιοδοξος κ συνειδητοποιημενος! συγκρινοντας με παλιοτερα προσφατα ποστ σου εχεις μεγαλη διαφορα! συνεχισε ετσι κ μν μασας!
    (επισης λεγεται αλοπεριντιν κ οχι αλοπεριντον απλα ηθελα να στο πω επειδη μ φανηκε αστειο, χωρις παρεξηγηση ε? :) )
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    oxi βρε καμια παρεξηγηση και εγω το γραφω ετσι για να το κοροιδεψω δυστυχως ξερω πως λεγεται.ευχαριστω για το σχολιο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Τι να μας κανουν και οι γιατροι,παλευουν με τα οπλα-φαρμακα που εχουν.Δυστηχως ομως αν μπλεξεις με φαρμακα δυσκολα ξεμπλεκεις.Εγω ειμαι σαφως με τους γιατρους αλλα η ιατρικη ειναι πολυ πισω.Στη σημερινη εποχη επρεπε να μας δινουν γονιδιακα φαρμακα ουτως ωστε να καταπολεμειτε το αιτιο και οχι τα συμπτωματα.
    Απλα Δημητρη οταν εισαι αρρωστος δεν μπορεις να καταλαβεις πως η ιδεα που εχεις ειναι λανθασμενη.Τουλαχιστον αυτο συμβαινει στην ψυχωση.

  5. #5
    μιχαλη ερχονται στιγμες που αναρωτιεσαι αν η ιδεα ειναι αληθινη η οχι.εγω πιστευω οτι η αληθεια ειναι ενδιαμεση δλδ οτι οι ιδεες μας δεν ειναι αληθινες αλλα οτι ειναι και κατι.δλδ τις εχουμε δωσει αφυσικα μεγαλυτερη προσοχη απο οσο τις επρεπε.αυτο ειναι καλο διοτι ουσιαστικα δεν απειλουμαστε απο αυτες.αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο κανονικα τοσο καιρο θα επρεπε να μην μας απασχολουν αυτες οι ιδεες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δημητρη τουλαχιστον με μενα οταν ειχα παραλληριτικες ιδεες πιστεψε με δεν ειχαν καμια βαση,δεν ηταν τιποτα λογικο.Ολο ασυναρτησιες.Απλα οταν το παθαινεις δεν ξερεις οτι αυτα που λες δεν στεκουν,νομιζεις οτι ειναι αληθεια και μαλιστα προσπαθεις να πεισεις και τους αλλους για τις ιδεες σου.

  7. #7
    μιχαλη αφου τις εχεις νικησει αυτες τις ιδεες εισαι σε πολυ καλο δρομο.χωρις παραληρηματικη ιδεα μπορεις να γινεις καλα.αλλα και ετσι αν σου μειωσει σε δοση συντηρησης τα φαρμακα ο γιατρος θα εισαι σουπερ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Σε ευχαριστω πολυ Δημητρη!Και σε σενα ευχομαι να γινεις γρηγορα καλα!Δυστηχως ο γιατρος δεν λεει να μου μειωσει τα φαρμακα αν και απο οτι μου ειπανε 4 χρονια δεν ειναι μεγαλο το χρονικο διαστημα που τα παιρνω.Αντε να βγει κανενα καινουριο φαρμακα να γινουμε ολοι καλα χωρις να εχουμε παρενεργειες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Σε ευχαριστω πολυ Δημητρη!Και σε σενα ευχομαι να γινεις γρηγορα καλα!Δυστηχως ο γιατρος δεν λεει να μου μειωσει τα φαρμακα αν και απο οτι μου ειπανε 4 χρονια δεν ειναι μεγαλο το χρονικο διαστημα που τα παιρνω.Αντε να βγει κανενα καινουριο φαρμακα να γινουμε ολοι καλα χωρις να εχουμε παρενεργειες.
    Οι ψυχιατροι λενε οτι στη 5ετια φαινεται η σοβαροτητα της ασθενειας,αν υπαρχει περιπτωση δοκιμης χωρις φαρμακα! 20μγ ειναι η μεγιστη δοση που χρησιμοποιουν στην οξεια φαση ,μετα πρεπει να μειωθει στη δοση συντηρησης η οποια εινα 40% η κ 50% της αρχικης.Η οξεια φαση δεν διαρκει 4 χρονια.Νομιζω οτι πρεπει να επιμεινεις κ να πεισεις τον ψυχιατρο σου να δοκιμασης επιτελους με μικροτερη δοσολογια, παρολο που μου εχουν πει οτι οι παρενμεργειες στο ζυπρεξα τουλαχιστον ,δεν ειναι δοσοεξαρτωμενες ,κατι που δεν μπορω να χωνεψω......
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Τι να κανω Κατερινακι,ο γιατρος ξερει καλυτερα.Το εχω διαβασει κι εγω αυτο για την 5ετια αλλα πιστευω οτι δεν ισχυει για ολους το ιδιο.Προς το παρον ειμαι καλα με τη δοση των 20mg zyprexa.Οταν λες οτι στο zyprexa οι παρενεργειες δεν ειναι δοσοεξαρτωμενες εννοεις οτι ειτε με 20 mg ειτε με 10 mg θα εχω τις ιδιες παρενεργειες?Αν συμβαινει αυτο την γα..σα.Εγω λεω να μου μειωσει ο γιατρος τη δοση μπας και χασω κανενα κιλο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Den ξερω Μιχαλη ακριβως τι συμβαινει με τις δοσολογιες κ με τις παρενεργειες, ειναι κ στον καθενα διαφορετικα.
    Οταν επαιρνα ζυπρεξα 10μγ κ θελησα να το κανω 5 μγ η πρωτη ψυχιατρος που με ειδε μου ειπε οτι στα 5μγ δεν λειτουργει κ θαχω μονο τις παρενεργειες που εχω οπως οταν παιρνω 10μγ.
    Ομονος τροπος που εχασα κιλα ηταν οταν μου εδωσε το τοπαμακ κ δεν ειχα ορεξη κ μπορουσα να συγκρατηθω.
    Ολα θολα τα βρισκω γυρω απο τη ψυχιατρικη ισως γιατι δεν ειναι ιατρικη , διαβασα οτι πραγματι το ζυπρεξα δρα στα 10μγ κ ομως το δινουν κ 5μγ, μαλλον η δοση 10μγ ειναι η κατωτερη για την ψυχωση κ σαν 5μγ δρα σαν αγχολυτικο, ομως εκει ειναι το μπερδεμα, γινεται να δινουν αντιψυχωσικα για το αγχος?
    Last edited by katerinaki; 08-09-2012 at 20:37.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Τι λες που δεν είναι δοσοεξαρτώμενες οι παρενέργειες, katerinaki; Όλες οι δράσεις και οι παρενέργειες των φαρμάκων είναι. Τρελός γιατρός και φαρμακοποιός θα στο είπε.
    Στα 5 mg προφανώς λειτουργεί ή δεν λειτουργεί θα έχεις τις παρενέργειες των 5 και ποτέ των 10 mg, αυτό είναι βέβαια, φαίνεται η γιατρός δεν ξέρει να μετράει κιόλας η καημένη. Ή μετράει τα μισά, ό,τι να ναι δηλαδή, ό,τι θέλει αυτή να πει.
    Όσο για το topamac, το να παίρνεις ένα πολύ βαρύ φάρμακο με βαριές παρενέργειες για κάτι αστείο, όπως το να χάσεις βάρος, που είναι και λίγο υστερία του lifestyle (σημείο των καιρών και αυτό), είναι επιεικώς παράλογο, ανεύθυνο, επικίνδυνο και καταστροφικό. Αλλά δεν άκουσα κανένα γιατρό, να το καταδικάζει, πολλοί τα διαφημίζουν εδώ μέσα. Βέβαια, φόρουμ για "τρελούς" και "τρελογιατρούς" είναι εδώ, ο καθένας ό,τι θέλει λέει. Ανεύθυνα και ανενδοίαστα. Πόσοι θα καταστραφούν από αυτό, ούτε κανέναν νοιάζει ούτε κανείς το σκέφτηκε.

    Αντιψυχωσικά, και σε μεγαλύτερες δόσεις, δίνουν (εκτός συνταγής) για τα πάντα κυριολεκτικά, σε γέρους, νέους, βρέφη και νήπια, ο σκοπός είναι το χρήμα και όχι η θεραπεία. Απλώς τα αντιψυχωσικά κάνουν ζημιά σε όλα και καταστέλλουν τα πάντα, οπότε και το άγχος. Και λένε "θεραπεύουν" το άγχος. Τι αστείο!

Similar Threads

  1. Απορία για κάποιο φάρμακο
    By RockElCasbah in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 02-10-2011, 15:34
  2. Δίκιο ή άδικο;
    By gian in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 23-02-2011, 08:52
  3. ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ???
    By Panito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 168
    Last Post: 01-06-2010, 12:26
  4. Eχετε καποιο τικ?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 05-08-2009, 09:37
  5. Ψυχιατροι
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 25-06-2008, 15:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •