Δεν υπάρχουν πρίγκιπες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903

    Δεν υπάρχουν πρίγκιπες

    Πρίγκιπες (και πριγκίπισσες) δεν υπάρχουν. Ας σταματήσουμε λοιπόν να τους ψάχνουμε.

    Από το να αναζητούμε απεγνωσμένα κάποιον που να τα έχει όλα (και να συμφέρει :p) ας ρίξουμε επιτέλους μια ματιά στον διπλανό μας, και ας δώσουμε λίγη σημασία σε εκείνον τον τύπο που μας πλησίασε προχτές. Ακόμα κι αν δεν έχει τους τέλειους κοιλιακούς, ή την δουλειά με τα μπόνους ή το αυτοκίνητο με τις 50 εξατμίσεις και τη βίλα στη Μύκονο.

    Η ευτυχία δεν συνδέεται με τα υλικά αγαθά ούτε και με την εξωτερική εμφάνιση. Ας ψάξουμε λίγο πιο βαθιά, κάτω από την επιφάνεια.

    Όλοι οι άνθρωποι έχουν θετικά και αρνητικά. Αν στην ζυγαριά τη δικιά μας, τα θετικά βγαίνουν περισσότερα, ας δεχτούμε τα αρνητικά και ας τα αγαπήσουμε μαζί με τα θετικά.

    Κανείς δεν είναι τέλειος, ούτε άλλωστε εμείς...:)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    https://www.youtube.com/watch?v=6jryuxu-CWY

    σορρυ δεν κρατηθηκα :p

  3. #3
    Εξαρτάται τι έχει αποκρυσταλλωθει στη σκέψη του καθενός/μιάς ως ο/η σύντροφος που επιθυμει στη ζωη του/της. Kuxumuxu, δεν διαφωνω καθόλου με τα όσα γραφεις, το ζητημα ειναι αν εφαρμοζουν αυτα στην πραξη διοτι καθε τι που απέχει αρκετα από αυτο που εχει με τα χρονια αποκρυσταλλωθει είναι συμβιβασμός και τοτε οι συζητησεις περί θετικων και αρνητικων, καταδεκτικότητας κλπ δεν εχουν κανενα νοημα. Και φαντασου να εισαι με εναν ανθρωπο που εσυ μεν αγαπας για εκεινον όμως κατα βαθος αποτελεις συμβιβασμό. Αμα νοιωθεις μέσα σου ένα ανεξήγητο εντονο συναίσθημα χαράς για τον άλλο που δεν επισκιαζεται από αμφιβολίες τοτε εισαι με το καταλληλο πρόσωπο και οι λοιπες συζητησεις ειναι περιττές.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,718
    πριγκιπεσ δεν υπαρχουν συμφωνω μαζι σου αλλα ηρωεσ ομως;αυτοι που δινουν 10 για να παρουν 1 υπαρχουν να ξερεισ εσεισ τουσ λετε μαλακεσ αλλα αυτοι μεσα τουσ νιωθουν ηρωεσ αμα θεσ στο εξηγω κι ολασ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post

    σορρυ δεν κρατηθηκα :p
    :) Πες το ψέμματα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Εξαρτάται τι έχει αποκρυσταλλωθει στη σκέψη του καθενός/μιάς ως ο/η σύντροφος που επιθυμει στη ζωη του/της. Kuxumuxu, δεν διαφωνω καθόλου με τα όσα γραφεις, το ζητημα ειναι αν εφαρμοζουν αυτα στην πραξη διοτι καθε τι που απέχει αρκετα από αυτο που εχει με τα χρονια αποκρυσταλλωθει είναι συμβιβασμός και τοτε οι συζητησεις περί θετικων και αρνητικων, καταδεκτικότητας κλπ δεν εχουν κανενα νοημα. Και φαντασου να εισαι με εναν ανθρωπο που εσυ μεν αγαπας για εκεινον όμως κατα βαθος αποτελεις συμβιβασμό. Αμα νοιωθεις μέσα σου ένα ανεξήγητο εντονο συναίσθημα χαράς για τον άλλο που δεν επισκιαζεται από αμφιβολίες τοτε εισαι με το καταλληλο πρόσωπο και οι λοιπες συζητησεις ειναι περιττές.
    Ε, ναι δεν θέλω να είμαι εγώ ο συμβιβασμός. Θέλω ο άλλος να θέλει όσο θέλω κι εγώ...

    Αυτό που λέω με άλλα λόγια είναι ότι καμιά φορά ψάχνουμε πολύ μακριά και δεν προσέχουμε αυτό που είναι κάτω από τη μύτη μας... Και που πιθανόν να αξίζει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by elis View Post
    πριγκιπεσ δεν υπαρχουν συμφωνω μαζι σου αλλα ηρωεσ ομως;αυτοι που δινουν 10 για να παρουν 1 υπαρχουν να ξερεισ εσεισ τουσ λετε μαλακεσ αλλα αυτοι μεσα τουσ νιωθουν ηρωεσ αμα θεσ στο εξηγω κι ολασ
    Ήρωες υπάρχουν και από τα δύο φύλα όμως. Και καμιά φορά από ήρωες μετατρέπονται και σε θύματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,718
    Θα σ πω πως γίνεται ήρωάς γίνεσαι όταν θέλεις να πάρεις από τον άλλο κ κείνος δε θέλει να σ δώσει εσυ κανείς εκατό κ σ ανταποδίδει τα δέκα εσυ βλέπεις τα δέκα κ χαίρεσαι χωρίς να υπολογίζεις ότι είναι απλή αντανάκλαση η συμπεριφορά του αλλού κ συνεχίζεις κ τον αναγκάζεισ να σε δουλέψει ακόμα πιο πολύ κ τότε το καταλαβαίνεις κ από ήρωάς γίνεσαι θύμα εγώ αυτό εννοώ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Εγω πιστευω οτι ο ερωτας ειναι ενα τσακ!!!
    χαχα ...ξερω ακουγεται ρομαντικο και χαζο...αλλα για μενα ετσι ειναι...
    τον πρωτο ανθρωπο που ερωτευτηκα σοβαρα...με την καμμια δεν τον ελεγε κανεις ομορφο....και δυστυχως για μενα ηταν κεραυνοβολο...
    τον δευτερο παλι με το που τον ειδα και μιλησαμε ενιωσα μια οικειοτητα απιστευτη......κι εκανε κατι συγκεκριμμενο που με επεισε αναμφιβολα και μεχρι σημερα δεν επεσα εξω οτι ηταν ενα καλο απλο και ακομπλεξαριστο παιδι.....τα φτιαξαμε ενω δεν ειχε τιποτα...ουτε δουλεια,ουτε λεφτα..ουτε γονεις ..ουτε αμαξι....

    πρεπει να ξερεις τι θελεις ακριβως και να μαθεις να το διαβαζεις στην ψυχη του αλλου ...αν το χει ή δεν το χει.....αυτη ειναι η αρχη...
    απο κει και περα θελει πολυ δουλεια και πολυ τυχη......:)
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα σ πω πως γίνεται ήρωάς γίνεσαι όταν θέλεις να πάρεις από τον άλλο κ κείνος δε θέλει να σ δώσει εσυ κανείς εκατό κ σ ανταποδίδει τα δέκα εσυ βλέπεις τα δέκα κ χαίρεσαι χωρίς να υπολογίζεις ότι είναι απλή αντανάκλαση η συμπεριφορά του αλλού κ συνεχίζεις κ τον αναγκάζεισ να σε δουλέψει ακόμα πιο πολύ κ τότε το καταλαβαίνεις κ από ήρωάς γίνεσαι θύμα εγώ αυτό εννοώ
    μηπως εχετε μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σας? εσεις ειστε οι "εγω τα δινω ολα" (κατα το "Τσοβολα παρτα ολα" λολ) κ οι αλλοι οι αχρηστοι κ ανεπαρκεις π δν προσφερουν? ε τοτε αφου ειναι ετσι (κατα τα λεγομενα σας) τι καθεστε μαζι τους? εκτος κ αν ειστε μαζοχες! πατε στους givers (σορρυ δν ηξερα πως αλλιως να το αποδωσω)

    δυσκολος καιρος για πριγκιπεεεεεεεεςςςςςς.... σε λαθος εποχη γεννηθηκεεεεεεεςςςςςςςςςς .... σορρυ αλλα δν κρατηθηκα.. :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα σ πω πως γίνεται ήρωάς γίνεσαι όταν θέλεις να πάρεις από τον άλλο κ κείνος δε θέλει να σ δώσει εσυ κανείς εκατό κ σ ανταποδίδει τα δέκα εσυ βλέπεις τα δέκα κ χαίρεσαι χωρίς να υπολογίζεις ότι είναι απλή αντανάκλαση η συμπεριφορά του αλλού κ συνεχίζεις κ τον αναγκάζεισ να σε δουλέψει ακόμα πιο πολύ κ τότε το καταλαβαίνεις κ από ήρωάς γίνεσαι θύμα εγώ αυτό εννοώ
    Ασε να το κρινουν η άλλη πλευρα αν δινεις 100 και παιρνεις 10.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    δεν ξέρω απλά πιστεύω οτι είναι και λίγο θέμα timing τουλάχιστον σε μένα έτσι παίχτηκε!κ ο έρωτας μου ερχόταν όταν ήμουν χαλαρή κι δεν το πολυσκεφτόμουν!!!μάλλον αυτό είναι και που εκλαμβάνει ο άλλος το χαλαρό και μέσω αυτής της συμπεριφοράς ανοίγεται κ ο άλλος..

  13. #13
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Εγω πιστευω οτι ο ερωτας ειναι ενα τσακ!!!
    χαχα ...ξερω ακουγεται ρομαντικο και χαζο...αλλα για μενα ετσι ειναι...
    τον πρωτο ανθρωπο που ερωτευτηκα σοβαρα...με την καμμια δεν τον ελεγε κανεις ομορφο....και δυστυχως για μενα ηταν κεραυνοβολο...
    τον δευτερο παλι με το που τον ειδα και μιλησαμε ενιωσα μια οικειοτητα απιστευτη......κι εκανε κατι συγκεκριμμενο που με επεισε αναμφιβολα και μεχρι σημερα δεν επεσα εξω οτι ηταν ενα καλο απλο και ακομπλεξαριστο παιδι.....τα φτιαξαμε ενω δεν ειχε τιποτα...ουτε δουλεια,ουτε λεφτα..ουτε γονεις ..ουτε αμαξι....

    πρεπει να ξερεις τι θελεις ακριβως και να μαθεις να το διαβαζεις στην ψυχη του αλλου ...αν το χει ή δεν το χει.....αυτη ειναι η αρχη...
    απο κει και περα θελει πολυ δουλεια και πολυ τυχη......:)

    ...έχει καταντήσει βαρετό να συμφωνώ μαζί σου...:Ρ

    και να προσθέσω: όσοι ψάχνουν συγκεκριμένους ανθρώπους με συγκεκριμένα επίπεδα οικονομικα/οικονομικα/κοινωνικα/εμφανισιακά, απλά θα ψάχνουν μια ζωή και δεν θα βρίσκουν αυτό που θα τους γεμίσει/ολοκληρώσει.
    Ο έρωτας είναι ένα κλικ και όλα έρχονται φυσικά. Τόσο φυσικά που όποιος το έχει ζήσει, δεν το πιστεύει....:)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...έχει καταντήσει βαρετό να συμφωνώ μαζί σου...:Ρ

    και να προσθέσω: όσοι ψάχνουν συγκεκριμένους ανθρώπους με συγκεκριμένα επίπεδα οικονομικα/οικονομικα/κοινωνικα/εμφανισιακά, απλά θα ψάχνουν μια ζωή και δεν θα βρίσκουν αυτό που θα τους γεμίσει/ολοκληρώσει.
    Ο έρωτας είναι ένα κλικ και όλα έρχονται φυσικά. Τόσο φυσικά που όποιος το έχει ζήσει, δεν το πιστεύει....:)
    :) συμφωνώ απόλυτα όμως...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Εγω πιστευω οτι ο ερωτας ειναι ενα τσακ!!!
    χαχα ...ξερω ακουγεται ρομαντικο και χαζο...αλλα για μενα ετσι ειναι...
    τον πρωτο ανθρωπο που ερωτευτηκα σοβαρα...με την καμμια δεν τον ελεγε κανεις ομορφο....και δυστυχως για μενα ηταν κεραυνοβολο...
    τον δευτερο παλι με το που τον ειδα και μιλησαμε ενιωσα μια οικειοτητα απιστευτη......κι εκανε κατι συγκεκριμμενο που με επεισε αναμφιβολα και μεχρι σημερα δεν επεσα εξω οτι ηταν ενα καλο απλο και ακομπλεξαριστο παιδι.....τα φτιαξαμε ενω δεν ειχε τιποτα...ουτε δουλεια,ουτε λεφτα..ουτε γονεις ..ουτε αμαξι....

    πρεπει να ξερεις τι θελεις ακριβως και να μαθεις να το διαβαζεις στην ψυχη του αλλου ...αν το χει ή δεν το χει.....αυτη ειναι η αρχη...
    απο κει και περα θελει πολυ δουλεια και πολυ τυχη......:)
    Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Πολύ αισιόδοξος. Νομίζω μου ταιριάζει.:)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
    By lavie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 25-01-2012, 17:06
  2. Φιλοι που δεν υπαρχουν....
    By evi_s in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 02-10-2010, 21:13
  3. Τι εναλλακτικές υπάρχουν
    By fevgatos67 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 14-05-2010, 00:18
  4. απλα υπαρχουν
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 13-07-2008, 15:04
  5. υπαρχουν προφητικα ονειρα?
    By angelinadance in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 13
    Last Post: 25-02-2007, 00:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •