Ενοχή vs. Ηδονή ...ένας φαύλος κύκλος? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    α! δε το συζηταω για παπαδες κ μοναχους...
    και πολυ καλα το ειπες για αυτο προτιμω να εξομολογουμε στον εαυτο μου παρα να.......παπαδες!!!!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Που ακριβώς βασίζεται το ότι ο αυνανισμός δεν είναι φυσιολογικός για τη παιδική ηλικία και την ενήλικη ζωή; Γιατί ότι έχω διαβάσει από ψυχολόγους, συμβουλές σε περιοδικά και οτιδήποτε έχω ακούσει από γιατρό υποστηρίζει το αντίθετο.

    Και αν αρχίσουμε το τι λένε οι γραφές \"καήκαμε\" όλοι.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    καρβουνο γιναμε οχι απλα καηκαμε αλλα ο\\η πλαστελινη μιλησςε για τον Αυναν και επειδη ειναι προσωπο της γραφης οπως κι εγω ενιοτε,ειπα μηπως οι τυψεις του προερχονται απο κει..και γω απο κει καταλαβα οτι το νιωθω ως ενοχικο

    Περα απο τη γραφη εγω στον γιο μου που ειναι 4,5 φρικαρω οταν τον βλεπω να ασχολειται με το πουλι του...απο τα πολλα φυσιολογικα φτασαμε εδω που φτασαμε
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Ξέρεις όμως ότι ο Αυνάν δεν αυνανίστηκε, έτσι; Απλά δεν εκσπερμάτωσε μέσα. Και θανατώθηκε από το Θεό γιατί ο πατέρας του έδωσε εντολή να συνουσιαστεί με τη χήρα του αδελφού του (που ο Θεός είχε θανατώσει και αυτόν) και να την καταστήσει έγκυο.

    Κι ο μικρός μου αδελφός πείραζε το ευαίσθητο σημείο του από τότε που ήταν σχεδόν 1 χρόνου και τι έγινε; Και όλοι οι παιδίατροι έχουν πει ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Απλά έπρεπε να του μάθουμε ότι αυτό είναι μία προσωπική στιγμή που δε χρειάζεται να την κάνει μπροστά σε άλλους.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    η αληθεια ειναι πως ειναι ευαισθητο θεμα.προς το παρων του μεταδιδω οτι αυτο το μελος δεν εχει καμια διαφορα απο τα αλλα μελη του αλλα δεν μπορω να πω κι οτι ειμαι μεσα στην τρελλη χαρα οταν ασχολειται με το πουλι του...ενοχλουμε αλλα δεν αντιδραω υστερικα
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Εμάς να δεις πόσο ενοχλητικό ήταν που την έβγαζε έξω όλη την ώρα (ήταν και λίγο αστείο το σκηνικό, λάστιχο την είχε κάνει, άσε που δε του άρεσε να φοράει τίποτα από κάτω), αλλά κυρίως μπροστά σε κόσμο. Μέχρι και πριν λίγο καιρό (είναι 9 τώρα) ήταν ικανός να κάνει κάτι τέτοιο μπροστά σε φίλους του (φαντάζομαι καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι ότι όταν λέμε ότι ένα παιδάκι πειράζει την ευαίσθητη περιοχή δεν εννοούμε ότι εκσπερματώνει ή κάτι τέτοιο). Δεν το καταλαβαίνει, το κάνει κιόλας ασυναίσθητα γιατί π.χ. νιώθει μια φαγούρα.

    Αλλά προσπαθήσαμε να κρατήσουμε μια ήπια στάση με το να του λέμε ότι είναι φυσιολογικό, ότι και αυτό είναι μέρος του σώματός του όπως όλα τα άλλα, αλλά με διάφορους τρόπους να του περάσουμε ότι δε πρέπει να γίνεται δημόσια (το να την πειράζει δε το θεωρούμε καθόλου πρόβλημα). Π.χ. υπάρχει λόγος που αποκαλείται ευαίσθητη περιοχή, ότι φοράμε εσώρουχα για να είναι προστατευμένη και ότι επειδή ο κόσμος δεν έχει συνηθίσει να βλέπει των άλλων σε δημόσια θέα, καλύτερα είναι να μην κάνει κάτι τέτοιο μπροστά σε άλλους.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Ωραία εξήγηση μου ακούγεται αυτή Aphelia. Βασικά όταν γίνεται αυτό στην παιδική ηλικία δεν καταλαβαίνουν ακριβώς γιατί το κάνουν. Ακόμη και όταν είναι μωρά τα αγοράκια μπορούν να έχουν ασυναίσθητα στήση, έτσι έχω ακούσει. Μου είχε τύχει σε ιδιαίτερο μάθημα με 5ης -6ης δημοτικού αγόρι να βάζει το χέρι του μέσα από τη φόρμα και να το πειράζει όσο κάναμε μάθημα, στην αρχή αισθάνθηκα λίγο άβολα, αλλά δεν είπα τίποτα φυσικά. Έκανα σαν να μην έγινε κάτι κακό. Τώρα είναι πλέον έφηβος και φυσικά δεν κάνει κάτι τέτοιο : )

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by Aphelia
    Που ακριβώς βασίζεται το ότι ο αυνανισμός δεν είναι φυσιολογικός για τη παιδική ηλικία και την ενήλικη ζωή; Γιατί ότι έχω διαβάσει από ψυχολόγους, συμβουλές σε περιοδικά και οτιδήποτε έχω ακούσει από γιατρό υποστηρίζει το αντίθετο.
    Aphelia, Προφανώς στην παιδική ηλικία δεν μιλάμε για αυνανισμό αλλά για \"ενασχόληση\" με την γεννετική περιοχή.

    Γιατί ένα παιδάκι να έχει ανάγκη να πειράζει περισσότερο τα γεννετικά του όργανα απ΄ότι την μυτη του για παράδειγμα και μάλιστα μπροστά σε κόσμο? Τι είναι αυτό που του προξενεί αυτή την ανάγκη?
    Κάτι δεν μου \"κάθεται\" καλά.

    \'Οσον αφορά την ενήλικη ζωή ο αυνανισμός δεν είναι σίγουρα φυσιολογικός.
    Δηλαδή ένα άτομο που σερφάρει ώρες στο internet προκειμένου να κατεβάσει πορνογραφικό υλικό, μιλάει σε ροζ τηλέφωνα,αγοράζει πορνοταινίες, ή στην χειρότερη περίπτωση παρακολουθεί ζευγαράκια που κάνουν έρωτα στο αυτοκίνητο προκειμένου να ικανοποιηθεί, είναι φυσιολογικό?
    Κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις δεν αποτελεί μια μορφή ηδονοβλεψίας σε διαφορετικό βαθμό?

    Θα έλεγα ότι οποιοσδήποτε μπορεί να ερεθιστεί βλέποντας μια ταινία πορνο π.χ. Αλλά να αναζητάς το πορνό, προκειμένου να αυνανιστείς είναι σίγουρα μια \"κακιά\" συνήθεια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Mιχαλη συμφωνω απολυτα κ επαυξανω....

    για τις στησεις οντως απο πολυ μικρα εχουν ασυναισθητες στησεις κι αυτο ειναι φυσιολογικο να το περιεργαζονται αφου δεν ξερουν γιατι σηκωθηκε βλεπουν μονο τη διαφορα.

    Aphelia ολυ καλη αντιμετωπιση κι εγω απο τωρα του λεω οτι τα αποκρυφα δεν ειναι για δημοσια θεα..του το λεω γιατι εχουμε γεμισει και παιδεραστες κατι που με εχει φρικαρει εντελως..
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Originally posted by Μιχάλης
    Originally posted by Aphelia
    Που ακριβώς βασίζεται το ότι ο αυνανισμός δεν είναι φυσιολογικός για τη παιδική ηλικία και την ενήλικη ζωή; Γιατί ότι έχω διαβάσει από ψυχολόγους, συμβουλές σε περιοδικά και οτιδήποτε έχω ακούσει από γιατρό υποστηρίζει το αντίθετο.
    Aphelia, Προφανώς στην παιδική ηλικία δεν μιλάμε για αυνανισμό αλλά για \"ενασχόληση\" με την γεννετική περιοχή.

    Γιατί ένα παιδάκι να έχει ανάγκη να πειράζει περισσότερο τα γεννετικά του όργανα απ΄ότι την μυτη του για παράδειγμα και μάλιστα μπροστά σε κόσμο? Τι είναι αυτό που του προξενεί αυτή την ανάγκη?
    Κάτι δεν μου \"κάθεται\" καλά.

    \'Οσον αφορά την ενήλικη ζωή ο αυνανισμός δεν είναι σίγουρα φυσιολογικός.
    Δηλαδή ένα άτομο που σερφάρει ώρες στο internet προκειμένου να κατεβάσει πορνογραφικό υλικό, μιλάει σε ροζ τηλέφωνα,αγοράζει πορνοταινίες, ή στην χειρότερη περίπτωση παρακολουθεί ζευγαράκια που κάνουν έρωτα στο αυτοκίνητο προκειμένου να ικανοποιηθεί, είναι φυσιολογικό?
    Κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις δεν αποτελεί μια μορφή ηδονοβλεψίας σε διαφορετικό βαθμό?

    Θα έλεγα ότι οποιοσδήποτε μπορεί να ερεθιστεί βλέποντας μια ταινία πορνο π.χ. Αλλά να αναζητάς το πορνό, προκειμένου να αυνανιστείς είναι σίγουρα μια \"κακιά\" συνήθεια.
    Νομίζω πώς αυτό που περιγράφεις δεν έχει να κάνει μόνο με τον αυνανισμό. Μπορεί να μην γίνεται συστηματικά όπως περιγράφεις. Όταν δεν υπάρχει σύντροφος δεν υπάρχει άλλη διέξοδος. Εγώ θα έλεγα ότι υπάρχει πρόβλημα στη σχέση(όταν υφίσταται) όταν ο αυνανισμός υπερέχει σε συχνότητα της κανονικής επαφής του ζευγαριού.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Μπα, ποιος το είπε ότι δε πειράζει εξίσου και τη μύτη του; Και γιατί να μην τα κάνει αφού του προκαλούν ευχαρίστηση; Και ούτε για τη μύτη καταλάβαινε στην αρχή ότι δε πρέπει να το κάνει μπροστά σε κόσμο. Αν δε ντρέπεσαι για κάτι και το θεωρείς φυσιολογικό γιατί να σου έρχεται η διάθεση να το κρύψεις;

    Εξάλλου αυτή η διαδικασία, του να τραβιέται το όργανο μετά από το μπάνιο, την είχε υποβάλλει η παιδίατρος στη μητέρα μου. Και γενικά οι γιατροί το λένε, για να μη πάθει φίμωση. Οπότε ήταν ήδη φυσιολογικό για αυτόν από μωρό. Ε, κάποια στιγμή άρχισε να το κάνει και μόνος του.

    Μιχάλη, δε το κατάλαβα αυτό για τους ενήλικους. Θεωρείς ότι αυνανισμός γίνεται μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις; Δε μπορεί να το κάνει κάποιος που του λείπει απλά η κοπέλα του (ή αντίστοιχα το αγόρι της) και τον σκέφτεται; Δε γίνεται με φαντασιώσεις και χωρίς καμιά οπτική βοήθεια; Και αν κάποιος είναι μόνος του (μιλάω και για άντρες και γυναίκες) για μεγάλο διάστημα και όπως είναι φυσικό υπάρχουν φορές που έχει ορμές τι πρέπει να κάνει; Δε θα προσπαθήσει να τις ικανοποιήσει έστω και μόνος του;

    Η ηδονοβλεψία θεωρώ ότι είναι άλλο ζήτημα. Έχει να κάνει με τις φαντασιώσεις και όχι ακριβώς με τον αυνανισμό. Αλλά και αυτή τη θεωρώ φυσιολογική από τη στιγμή που δε παραβιάζει κάποιες αρχές (π.χ. προσωπικότητα και ιδιωτικότητα του άλλου κλπ).

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by Aphelia
    Και αν κάποιος είναι μόνος του (μιλάω και για άντρες και γυναίκες) για μεγάλο διάστημα και όπως είναι φυσικό υπάρχουν φορές που έχει ορμές τι πρέπει να κάνει; Δε θα προσπαθήσει να τις ικανοποιήσει έστω και μόνος του;
    Aphelia, αν κάποιος ικανοποιήσει μόνος του τις ορμές του, μειώνει τις πιθανότητες να βρεί σύντροφο. Και όσο δεν βρίσκει σύντροφο, θα ικανοποιείται μόνος του...Είναι δηλαδή ένας φαύλος κύκλος.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Μα τότε όπως το περιγράφεις κάνουμε σχέσεις μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουμε τις ορμές μας. Σαν πολύ επίπεδο δεν ακούγεται αυτό; Που είναι η ανάγκη για αγάπη, για συντροφικότητα, για επικοινωνία, για οικογένεια και τόσα άλλα; Ή μας τα εκπληρώνει ο αυνανισμός; Κι αν δε μας τα εκπληρώνει από που κι ως που μας εμποδίζει να τα αναζητήσουμε; Δηλαδή αν μας ικανοποιεί το 1/100 (και πολύ λέω) από αυτά που μπορεί να μας δώσει μία σχέση αυτό μας αποτρέπει να αναζητήσουμε τη σχέση που θα μας δίνει το 100/100; Είναι λογικό αυτό;

    Ο αυνανισμός δε κάνει τίποτα από όλα αυτά. Είναι απλά μία πράξη που μάλιστα δεν ενοχλεί κανέναν άλλο αφού είναι προσωπική και μας προκαλεί ευχαρίστηση. Τώρα, το αν χρησιμοποιείται μαζί με άλλες πράξεις από άτομα που έχουν μια διαφορετική συμπεριφορά από αυτή που έχουμε συνηθίσει ή ακόμα και επικίνδυνη, παράνομη, αποκλίνουσα, διαστροφική ή οτιδήποτε άλλο αυτό είναι απλά συμπτωματικό και σχετίζεται γενικά με τη σεξουαλικότητά τους (ή μάλλον το ρόλο που παίζουν τα σεξουαλικά θέματα στην εκδήλωση της προσωπικότητάς τους).

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Μιχάλης
    Θα διαφωνήσω με τους προηγούμενους...

    Ο αυνανισμός είναι φυσιολογικός στην εφηβεία αλλά όχι στην ενήλικη ζωή. Ούτε στη παιδική φαντάζομαι, οπως αναφέρει η gramle για τον γιό της που το ξεκίνησε από τα 4...Αυτό μάλλον δεν είναι αναζήτηση ηδονής αλλά ένας τρόπος να προσελκύει την προσοχή. Αν συνέβαινε στο δικό μου παιδί σε τόση μικρή ηλικία θα συμβουλευόμουν παιδοψυχίατρο για να είμαι σίγουρος.

    Plastelini, αν η συνήθειά σου είναι περιοριστική για το άτομό σου-που μάλλον είναι για να ανοίξεις ένα τέτοιο θέμα- τότε σίγουρα δεν είναι φυσιολογική.
    Εγώ που το είπα στον δικό μου δεν μου έβγαλε καμιά ανάγκη προσοχήες αλλά μια έντονη σεξουαλικότητα...Και ο αυνανισμός δεν απαγορεύεται στην ενήλικη ζωή..Τι περιοριστικά είναι αυτά..Καλά λέει η ίντερ.Όταν ο άλλος λείπει και έχεις την ανάγκη σου θα πρέπει να βρεις καρπούζι ή άλλον παρτενέρ;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Μιχάλης
    Originally posted by Aphelia
    Που ακριβώς βασίζεται το ότι ο αυνανισμός δεν είναι φυσιολογικός για τη παιδική ηλικία και την ενήλικη ζωή; Γιατί ότι έχω διαβάσει από ψυχολόγους, συμβουλές σε περιοδικά και οτιδήποτε έχω ακούσει από γιατρό υποστηρίζει το αντίθετο.
    Aphelia, Προφανώς στην παιδική ηλικία δεν μιλάμε για αυνανισμό αλλά για \"ενασχόληση\" με την γεννετική περιοχή.

    Γιατί ένα παιδάκι να έχει ανάγκη να πειράζει περισσότερο τα γεννετικά του όργανα απ΄ότι την μυτη του για παράδειγμα και μάλιστα μπροστά σε κόσμο? Τι είναι αυτό που του προξενεί αυτή την ανάγκη?
    Κάτι δεν μου \"κάθεται\" καλά.

    \'Οσον αφορά την ενήλικη ζωή ο αυνανισμός δεν είναι σίγουρα φυσιολογικός.
    Δηλαδή ένα άτομο που σερφάρει ώρες στο internet προκειμένου να κατεβάσει πορνογραφικό υλικό, μιλάει σε ροζ τηλέφωνα,αγοράζει πορνοταινίες, ή στην χειρότερη περίπτωση παρακολουθεί ζευγαράκια που κάνουν έρωτα στο αυτοκίνητο προκειμένου να ικανοποιηθεί, είναι φυσιολογικό?
    Κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις δεν αποτελεί μια μορφή ηδονοβλεψίας σε διαφορετικό βαθμό?

    Θα έλεγα ότι οποιοσδήποτε μπορεί να ερεθιστεί βλέποντας μια ταινία πορνο π.χ. Αλλά να αναζητάς το πορνό, προκειμένου να αυνανιστείς είναι σίγουρα μια \"κακιά\" συνήθεια.
    Το να ζεις μέσα από την φαντασίωση και να αντλείς χαρά στην ενήλικη ζωή δεν είναι ό,τι καλύτερο ή ό,τι φυσιολογικό.Αλλά να αυνανίζεσαι ενώ έχεις ερωτικό σύντροφο ή γιατί εν τέλει δεν έχεις και έχεις μια καταπιεσμένη λίμπιντο βρε αδερφέ δεν είναι αφύσικο....χμμ,πιστεύω ότι είσαι το ίδιο σκληρός κριτής και για τον εαυτό σου.....Εγώ λυπάμαι το αντικούκου των φαρμάκων αλλιώς θα σου έλεγα για το τι ευχάριστη εμπειρία είναι ο αυνανισμός.Στην συνεύρεση δεν μπορείς να αισθανθείς τόσο άνετα..Εκτός από τον εαυτό σου πρέπει να ικανοποιήσεις και τον άλλο και από εκεί ξεφεύγεις από την φαντασίωσή σου και επέρχονται αναστολές....Αν καταφέρεις και τις λύσεις και αποκτήσεις οικειότητα με τον σύντροφό σου και όχι ντροπή τότε ναι θα μπορέσουμε να μιλήσουμε για το τέλειο σεξ!!!Όσο προχωράς στην ζωή σου από την παιδική,στην εφηβική και έπειτα στην ενήλικη ζωή αλλάζουν οι σεξουαλικές σου ανάγκες και επιζητάς την βιωματική εμπειρία και λιγότερο τον κόσμο της φαντασίωσης και της πορνοταινίας.Αχ,αυτά τα αντικούκου χάπια ίντερ.Να ξέρεις πόσο μου στοιχίζουν,την τύχη τους μέσα.Κάνω επίσημη καταγγελία!!!Λολ!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •