Πως εισασταν πριν παθετε ψυχωση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Πως εισασταν πριν παθετε ψυχωση?

    Αληθεια πως εισασταν πριν αρρωστησετε?Εγω μπορω να πω πως ημουν ευτυχισμενος.Μηπως γι αυτο ευθυνεται η ντοπαμινη?Ο γιατρος μου λεει οτι η ντοπαμινη ειναι η ορμονη της ευτυχιας.Αρα μηπως ειχα υπερεκκριση ντοπαμινης αλλα οχι στο σημειο του να παθω ψυχωση.Τωρα επικρατει πληρης ανηδονια και δεν με ευχαριστει τιποτα.Παλια πριν αρρωστησω εβρισκα χαρα σε μικρα πραγματα οπως για πχ σε ενα ωραιο τραγουδι.Εσεις πως εισασταν πριν την ψυχωση?

  2. #2
    εγω πηγαινα στο πολυτεχνειο, δουλευα και ημουν συνεχεια χαρουμενος.και χωρις να φανταστεις κανεναν φασαρτζη το δικιο μου το κρατουσα.κοπελες.αδυνατος.� �ωρα ολα αυτα αλλαξαν και ειμαι δυστυχης

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ενα πολυ κοινωνικο ατομο που εκανε παρεα κυριολεκτικα με οποιον να ναι χωρις να ξεχωριζει, και χωρις να νοιαζεται για να κανει μια σχεση με τις κοπελες, αλλα απλα να περασει την ωρα του με τα τοτε χομπι του. μιλαμε για περιοδο γυμνασιου τωρα, που μολις ειχα πρωτοερθει Αθηνα, και παλευα να αφομοιωθω στις παρεες εδω, εχωντας μαθει με λιγοτερα ατομα, αλητεια και οπου βγαλει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    σιγουρα ημουν πιο ευτυχης σε ολους τους τομεις η ανηδονια τωρα χτυπαει συχνα κοκκινα..δεν εχω κανει σχεση για χρονια κτλπ παρολα αυτα δεν δηλωνω δυστυχης...απο το να ειμαι σε κριση κ να μη ξερω που παταω κ που βρησκομαι προτιμω αυτη τη μετρια κατασταση και ειμαι ικανοποιημενος.. ευτιχισμενος δεν ειμαι παντως με τη καμμια

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    18
    Ένας κομπλεξικός μισάνθρωπος, φυτουλας όσο δεν πάει, που χαιρόταν με τη δυστυχία των άλλων. Ένα ψώνιο που δεν δίσταζε να προτάσει την "ανωτερότητά" του σε κάθε ευκαιρία. Ένας φασίστας μέσα στην οικογένεια, που περνούσε πάντα το δικό του και έβγαζε την πίστη των γονιών του καθημερινά με αποτέλεσμα οι ηλίθιες απαιτήσεις του, να γίνονται νόρμα και απο ένα σημείο και μετά "αυτονόητες". Αυτό ήμουν.
    Μάλλον μου αξίζουν αυτά που τραβάω τώρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by colaz View Post
    Ένας κομπλεξικός μισάνθρωπος, φυτουλας όσο δεν πάει, που χαιρόταν με τη δυστυχία των άλλων. Ένα ψώνιο που δεν δίσταζε να προτάσει την "ανωτερότητά" του σε κάθε ευκαιρία. Ένας φασίστας μέσα στην οικογένεια, που περνούσε πάντα το δικό του και έβγαζε την πίστη των γονιών του καθημερινά με αποτέλεσμα οι ηλίθιες απαιτήσεις του, να γίνονται νόρμα και απο ένα σημείο και μετά "αυτονόητες". Αυτό ήμουν.
    Μάλλον μου αξίζουν αυτά που τραβάω τώρα.
    Οχι μν το λες αυτο σε παρακαλω σε κανεναν δν αξιζουν! Δν ειναι επιλογη κανενος η ψυχικη ασθενεια! Ουτε παει αναλογα με το αν εχεις συμπεριφερθει ασχημα σε αλλους ανθρωπους στο παρελθον! Καταλαβαινω το σκεπτικο της συνδεσης π κανεις αλλα ειναι εντελως λανθασμενο!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    MIXALIS ωραίο θέμα !!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Πρέπει να πάμε πίσω στο 2005 και πριν. Ήταν λοιπόν μια εποχή τόσο αγνή και τόσο αθώα. Ήμουνα τότε πολύ πιο αισιόδοξος και δε σκεφτόμουν καθόλου το μέλλον. Από φιλίες δυσκολευόμουν και πάλι να πλησιάσω άλλα άτομα, αλλά δε φοβόμουν την απόρριψη, περισσότερο ανησυχούσα μην μπλέξω με πειραχτήρια. Η σχέση με το άλλο φύλο με άφηνε επιεικώς αδιάφορο και απαξιούσα, γιατί δεν ένιωθα τίποτα. Είχα περισσότερη όρεξη για ασχολίες από τώρα, ενώ απορροφούσα τη γνώση σαν το σφουγγάρι. Συνοψίζοντας, δεν ήταν όλα μέλι γάλα ούτε και τότε, αλλά υπήρχε μέσα μου η ελπίδα ότι τα πράγματα θα φτιάξουν και ήμουνα πιο αφελής, γιατί η ψυχή μου δεν είχε στιγματιστεί ακόμα από τις τραυματικές εμπειρίες του παρόντος.

  9. #9
    ναι ηταν η αισθηση οτι ολα θα φτιαξουν παρολο που ηταν καλα αλλα αντι για αυτο πηραμε το αυγο στην μασχαλη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ναι ηταν η αισθηση οτι ολα θα φτιαξουν παρολο που ηταν καλα αλλα αντι για αυτο πηραμε το αυγο στην μασχαλη
    Ναι... Δεν ξέρω αν είμαστε η ίδια περίπτωση, αλλά εμένα ήρθε η παρατεταμένη απόρριψη από μια παρέα συμμαθητών μου για να με γονατίσει κατά κράτος. Και αφού έκανα τα πάντα για να τους ξανακερδίσω και στο Λύκειο ένα μεγάλο μέρος της τάξης συναναστρεφόταν αυτούς τους ίδιους, πήρα την ηλίθια απόφαση να απομονωθώ, με την οποία σφραγίστηκε η μοίρα μου. Απορώ τότε πως άντεχα τα ατελείωτα διαλείμματα μόνος κόβωντας βόλτες πέρα δώθε στο ίδιο σημείο, χωρίς να μιλάω με ΚΑΝΕΝΑΝ. Το πνιγηρό σφίξιμο της μοναξιάς και της έλλειψης επικοινωνίας. Που γυρνούσα πάντα σπίτι πεσμένος με εξαντλημένα ψυχικά αποθέματα, άκεφος και δυστυχής. Δε βρέθηκε ένας κερατάς από την αρχή να μου πει να χ#σω όλους αυτούς που με απορρίπτουν και να βρω καμιά άλλη παρέα. Ούτε καν ο ψυχολόγος, στον οποίο ξόδευα ένα σκασμό λεφτά που προς απογοήτευσή μου δεν έπιαναν καθόλου τόπο. Θα ήμουν τελείως διαφορετικός τώρα. Μπορεί να ανήκα κι εγώ σε καμιά μεγάλη παρέα από αγόρια και κορίτσια από αυτές που βλέπω έξω στις καφετέριες και φαντάζουν σαν ένα άπιαστο όνειρο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ειχα ονειρα για το μελλον!
    διαβαζα βιβλια ακουγα μουσικη καθαριζα το σπιτι μου!
    τωρα ουτε μια κωλοσχολη δεν μπορω να τελειωσω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    καλως ξανάρθες !!!!
    μήπως αυτη η κωλοσχολη ειναι τελικα που δεν αξιζει τον κοπο ???
    μήπως το κάνεις για τους αλλους ; κι οχι για σένα ;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    μπορει να ειχα απο παντα ψυχωση και τωρα να ειμαι φυσιολογικη λογω των φαρμακων γιατι μου λενε ολοι πως πριν ημουνα 10 φορες χειροτερη
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    εγω παντα για τον πεο φαινομουν κ τωρα που δε φαινομαι παλι τα ιδια γινονται οποτε ουτε εχασα ουτε κερδισα συνολικα ιδια σκατα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    μαρεσει η αισιοδοξια σου elis
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ενα βημα πριν την αυτοκτονια πριν καν ενηλικιωθω..
    By nikosss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 17-02-2012, 18:47
  2. καλυτερα απο πριν?
    By linda in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2011, 20:04
  3. Πριν το τέλος
    By Sweet Home in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 05-08-2011, 01:56
  4. κοροιδευατε τα τζιτζικια καλα να παθετε
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-10-2010, 13:18
  5. Κατάθλιψη πριν από ψύχωση;
    By researcher in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 29-01-2010, 17:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •