μια σχεση διπολικη..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    14

    μια σχεση διπολικη..

    Καλησπερα κ καλως σας βρηκα στο φορουμ..:o:o
    θα μπω κατευθειαν στο θεμα που με απασχολει..
    Ειμαι 31 χρονων.Εχω σχεση μ ενα παιδι 5 χρονια.Το τελευταιο διαστημα συγκατοικουμε κιολας.Το περιεργο που συμβαινει ειναι το εξης.. υπαρχουν περιοδοι στη κοινη μας ζωη που περναμε τελεια χωρις το παραμικρο προβλημα,αλλα υπαρχουν κ φασεις που τσακωνομαστε παρα πολυ ασχημα..δεν μπορω να προσδιορισω τι φταιει για τους καβγαδες..Δεν ειναι ο ιδιος λογος καθε φορα ,τισ περισσοτερες δε φορες οι λογοι ειναι αστειοι,ωστοσο φτανουμε σε ασχημα επιπεδα καβγα..Η σχεση μας ειναι απο την αρχη στα ακρα,,ειτε περναμε παρα πολυ καλα ειτε ζορικα..
    Εγω θελω εδω κ πολλους μηνες να προχωρησουμε τη σχεση,αυτος εχει πει οτι συμφωνει κ οτι θα κανει κινηση,αλλα εχουμε μεινει στα λογια..πραξη καμια..Προσπαθω με τον τροπο μου να ανιχνευσω τις προθεσεις του αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη.και απλα περιμενω κ οσο περιμενω κ δε γινεται κατι απογοητευομαι..:confused:
    Υπαρχουν στιγμες που με κανει πραγματικα ευτυχισμενη κ γεματη,υπαρχουν στιγμες που με αδειαζει τοσο μα τοσο πολυ που αναρωτιεμαι αν εχω τον ιδιο ανθρωπο καθε μερα διπλα μου η καποιον διαφορετικο μερα με τη μερα..Δεν ξερω τι να κανω πραγματικα..Αναρωτιεμαι αν ολοι αυτοι οι προβληματισμοι ειναι κουδουνακια που χτυπανε ,οτι δλδ πρεπει να χωρισω γιατι ετσι δε θα βγαλω ζωη η αν ειναι δικες μου υπερβολικες σκεψεις που καθομαι ολη μερα κ υπεραναλυω χωρις λογο...
    Βλεπω ζευγαρια φιλους μας που γνωριζονται πολυ λιγοτερο απο εμας κ που προχωρανε τις ζωες τους με οικογενεια κ μεις εκει..κολλημενοι λες κ μας εχεις βαλει σε Pause..Ολα αυτα με παγωνουν με αποτελεσμα να μην μπορω να λειτουργησω ουτε σεξουαλικα πλεον καλα..Δεν ξερω αν το προβλημα το δημιουργω εγω με την φαντασια μου η αν οντως υφισταται..Οι φιλοι -γνωστοι συνεχως με βομβαρδιζουν με ερωτησεις του τυπου "αντε τοσα χρονια ειστε μαζι,τι περιμενετε?γιατι δεν προχωρατε?"Εγω απο την αλλη εχω χασει τα αυγα κ τα πασχαλια..Αγαπω αυτον τον ανθρωπο αλλα τη θετικη του οψη μονο..
    Οποιος μπορει ας μου ριξει τα φωτα του.. ευχαριστωωωω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δηλ για πες ενα παραδειγμα που μαλωσατε προσφατα. Τι γινεται? Ειναι ολα τελεια και εκει που ξυπνατε ενα πρωι λετε τα εξ αμαξης? Για πες ενα παραδειγμα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καταρχην ειναι λαθος να λες οτι αγαπας μονο τη θετικη πλευρα του. Ξεκινας με λαθος βαση κ θα εχεις λαθος εξελιξη. Εναν ανθρωπο με τον οποιο θελουμε μαλιστα να κανουμε οικογενεια οπως εσυ, αν μη τι αλλο, τον δεχομαστε με τα καλα του κ με τα κακα του. εχει δοκιμαστει δλδ η σχεση μας, πρεπει να υπαρξει αρκετη τριβη προτου προχωρησουμε σε μια τοσο σημαντικη αποφαση. Επισης μηπως γινεσαι πιεστικη κι εσυ με το γαμο? Κ αυτος αντιδραει κυκλοθυμικα? Εσυ κατα βαθος ΘΕΛΕΙΣ να προχωρησετε τη σχεση σας? Η τον πιεζεις επειδη κ εσενα σε πιεζουν οι γνωστοι με τις ερωτησεις τους?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Γιατι ομως να δεχτει και τα κακα του...ειδικα αν μιλαμε για γκρινια και μουτρα δεν εχω χειροτερο....καθαρη ασκηση ψυχολογικης βιας...οταν γινεται συστηματικα και αυτο δεν ειναι κατι που θα διορθωθει με τον καιρο....
    εγω οσο κι αν αγαπαω...ειναι φορες ειδικα τον τελευταιο καιρο..που εχω ελαχιστη υπομονη γενικα...που οταν αντιμετωπιζω γκρινια θα ηθελα να ειχα ενα remote control να εξαφανιστει ο αλλος με το πατημα ενος κουμπιου.....κι επειδη θελω την ζωη μου ηρεμη...δεν ειναι και δυσκολο να το βρω αυτο το εργαλειακι...:)
    μια σχεση θα εχει σιγουρα και τα προβληματα της ...αλλα δεν γινεται να ειναι ο ενας το σφουγγαρι που θα απορροφα συστηματικα τα ψυχολογικα του αλλου....
    γιαυτο..οπως το βλεπω...τα κακα τα δεχομαστε αλλα να πηγαινουν παρεα με την καλη διαθεση να συμαζευτουν οσο το δυνατον...οχι να ξεσαλωνουν οποτε τους κανει κεφι σε βαρος μας....

    τωρα για το θεμα του γαμου...ειναι καλο να ξεκαθαρισετε τι θελετε με ειλικρινεια...γιατι αν θελετε διαφορετικα πραγματα...η σχεση δεν προχωραει....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by heart27 View Post
    υπαρχουν περιοδοι στη κοινη μας ζωη που περναμε τελεια χωρις το παραμικρο προβλημα,αλλα υπαρχουν κ φασεις που τσακωνομαστε παρα πολυ ασχημα..δεν μπορω να προσδιορισω τι φταιει για τους καβγαδες..Δεν ειναι ο ιδιος λογος καθε φορα ,τισ περισσοτερες δε φορες οι λογοι ειναι αστειοι,ωστοσο φτανουμε σε ασχημα επιπεδα καβγα..
    Σε μια σχεση χωρις προβληματα δεν γινεται να υπαρχουν μεγαλοι , σοβαροι καυγαδες , χωρις καμμια αιτια. Διαφωνιες και μικροτσακωμοι ναι , αλλα οχι καβγαδες αναιτιοι. Μηπως υπαρχουν προβληματα που για καποιον λογο τα παραβλεπεις?

    Quote Originally Posted by heart27 View Post
    Εγω θελω εδω κ πολλους μηνες να προχωρησουμε τη σχεση,αυτος εχει πει οτι συμφωνει κ οτι θα κανει κινηση,αλλα εχουμε μεινει στα λογια..πραξη καμια..Προσπαθω με τον τροπο μου να ανιχνευσω τις προθεσεις του αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη.και απλα περιμενω κ οσο περιμενω κ δε γινεται κατι απογοητευομαι..:confused:
    Οι φιλοι -γνωστοι συνεχως με βομβαρδιζουν με ερωτησεις του τυπου "αντε τοσα χρονια ειστε μαζι,τι περιμενετε?γιατι δεν προχωρατε?"Εγω απο την αλλη εχω χασει τα αυγα κ τα πασχαλια..

    Βλεπω ζευγαρια φιλους μας που γνωριζονται πολυ λιγοτερο απο εμας κ που προχωρανε τις ζωες τους με οικογενεια κ μεις εκει..
    Αναφερεις αρκετες φορες τι λενε οι αλλοι και τι κανουν οι αλλοι.
    Γιατι κρινεις την σχεση σου με βαση τις σχεσεις των αλλων?
    Quote Originally Posted by heart27 View Post
    Ολα αυτα με παγωνουν με αποτελεσμα να μην μπορω να λειτουργησω ουτε σεξουαλικα πλεον καλα..
    Αυτο απο μονο του θα επρεπε να σε κανει να σκεφτεις οτι η σχεση σας ισως να εχει φτασει στο τελος της

    Quote Originally Posted by heart27 View Post
    Αγαπω αυτον τον ανθρωπο αλλα τη θετικη του οψη μονο..
    Εδω νομιζω πως τα λες ολα.Δεν γινεται να αγαπας μονο τα θετικα καποιου . Μηπως τελικα αυτο που σας ενωνε ηταν ενα δυνατο παθος ή ερωτας και αφου περασε ο καιρος απλα αρχισες να συνειδητοποιεις οτι δεν μπορειτε να συνυπαρχετε?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Δηλ για πες ενα παραδειγμα που μαλωσατε προσφατα. Τι γινεται? Ειναι ολα τελεια και εκει που ξυπνατε ενα πρωι λετε τα εξ αμαξης? Για πες ενα παραδειγμα.
    αρκετοι καβγαδες ξεκινουν απτο οτι δε θελω να κανω κατι που θελει να κανει αυτος.Πχ θελει να παμε σε μια συναυλια,εγω δεν μπορω να παω η δεν θελω γιΑ τους χ λογους .Εφερα αντιρρηση τιςσ προαλλες κ του ειπα να παει μονος του κ οτι δεν μπορω να παω κ μου απαντησε οτι δεν θελει να παει μονος του,οτι παντα γινεται το δικο μου,εγω στραβωσα γτ αυτο δεν ισχυει κ απο κει αρχισε να εξελισσεται ενας καβγας που κατεληξε σε κλαματα κ στενοχωρια

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Καταρχην ειναι λαθος να λες οτι αγαπας μονο τη θετικη πλευρα του. Ξεκινας με λαθος βαση κ θα εχεις λαθος εξελιξη. Εναν ανθρωπο με τον οποιο θελουμε μαλιστα να κανουμε οικογενεια οπως εσυ, αν μη τι αλλο, τον δεχομαστε με τα καλα του κ με τα κακα του. εχει δοκιμαστει δλδ η σχεση μας, πρεπει να υπαρξει αρκετη τριβη προτου προχωρησουμε σε μια τοσο σημαντικη αποφαση. Επισης μηπως γινεσαι πιεστικη κι εσυ με το γαμο? Κ αυτος αντιδραει κυκλοθυμικα? Εσυ κατα βαθος ΘΕΛΕΙΣ να προχωρησετε τη σχεση σας? Η τον πιεζεις επειδη κ εσενα σε πιεζουν οι γνωστοι με τις ερωτησεις τους?
    θελω να προχωρησω μαζι του γιατι τις ωρες που δεν τσακωνομαστε ειμαι πολυ ευτυχισμενη κ γεματη διπλα του..ισως ομως υποσυνειδητα να πιεζομαι κ γω επειδη νιωθω οτι με πιεζει το περιβαλλον???δεν ξερω... μπορει κ να τον πιεζω γιατι ειναι ενα θεμα που θιγω συχνα πυκνα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Γιατι ομως να δεχτει και τα κακα του...ειδικα αν μιλαμε για γκρινια και μουτρα δεν εχω χειροτερο....καθαρη ασκηση ψυχολογικης βιας...οταν γινεται συστηματικα και αυτο δεν ειναι κατι που θα διορθωθει με τον καιρο....
    εγω οσο κι αν αγαπαω...ειναι φορες ειδικα τον τελευταιο καιρο..που εχω ελαχιστη υπομονη γενικα...που οταν αντιμετωπιζω γκρινια θα ηθελα να ειχα ενα remote control να εξαφανιστει ο αλλος με το πατημα ενος κουμπιου.....κι επειδη θελω την ζωη μου ηρεμη...δεν ειναι και δυσκολο να το βρω αυτο το εργαλειακι...:)
    μια σχεση θα εχει σιγουρα και τα προβληματα της ...αλλα δεν γινεται να ειναι ο ενας το σφουγγαρι που θα απορροφα συστηματικα τα ψυχολογικα του αλλου....
    γιαυτο..οπως το βλεπω...τα κακα τα δεχομαστε αλλα να πηγαινουν παρεα με την καλη διαθεση να συμαζευτουν οσο το δυνατον...οχι να ξεσαλωνουν οποτε τους κανει κεφι σε βαρος μας....

    τωρα για το θεμα του γαμου...ειναι καλο να ξεκαθαρισετε τι θελετε με ειλικρινεια...γιατι αν θελετε διαφορετικα πραγματα...η σχεση δεν προχωραει....
    Υποτιθεται οτι εχουν ξεκαθαριστει τα θελω μας εδω κ καιρο..υποτιθεται οτι βλεπουμε κ οι δυο τη σχεση σοβαρα κ θελουμε να προχωρησουμε

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Σε μια σχεση χωρις προβληματα δεν γινεται να υπαρχουν μεγαλοι , σοβαροι καυγαδες , χωρις καμμια αιτια. Διαφωνιες και μικροτσακωμοι ναι , αλλα οχι καβγαδες αναιτιοι. Μηπως υπαρχουν προβληματα που για καποιον λογο τα παραβλεπεις?



    Αναφερεις αρκετες φορες τι λενε οι αλλοι και τι κανουν οι αλλοι.
    Γιατι κρινεις την σχεση σου με βαση τις σχεσεις των αλλων?

    Αυτο απο μονο του θα επρεπε να σε κανει να σκεφτεις οτι η σχεση σας ισως να εχει φτασει στο τελος της



    Εδω νομιζω πως τα λες ολα.Δεν γινεται να αγαπας μονο τα θετικα καποιου . Μηπως τελικα αυτο που σας ενωνε ηταν ενα δυνατο παθος ή ερωτας και αφου περασε ο καιρος απλα αρχισες να συνειδητοποιεις οτι δεν μπορειτε να συνυπαρχετε?
    Δεν ξερω αν στα 5 χρονια σχεσης μπορει να συνεχιζεται ακλονητα το παθος του 1ου χρονου..Φυσικα κ μ αρεσει,τον βρισκω γοητευτικο,με ελκυει κ νιωθω κατα βαση βαθια συναισθηματικο δεσιμο,οχι ομως τον ερωτα με τη μορφη που εχει αρχικα-χτυποκαρδι κλπ κλπ...Κρινω τη σχεση μου συγκριτικα μ αυτες των γνωστων μου αναποφευκτα..δεν ειναι κατι που επιδιωκω κ ομως κανω συγκρισεις...Τις στιγμες που δεν τσακωνομαστε νιωθω τελεια,περναμε πολυ ευτυχισμενα μαζι .. οταν τσακωνομαστε νιωθω οτι μεταμορφωνεται σε κατι αλλο η κατα τ αλλα ομορφη σχεση..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    η σχεση εχει χαλασει και δεν το εχετε κααλαβει! προσωπικη εμπειρικη αποψη! Σας κραταει μαζι η συνηθεια και η αγαπη λογω του οτι δεν ειναι και μια μικρη χρονικα σχεση αλλα αυτα τα 2 δεν φτανουν!. ειναι κριμα να συνεχιζεις την ζωη σου με ενα ατομο με το οποιο δεν υπαρχουν σοβαροι λογοι τσακωμου και τα πραγματα χωρις ουσιαστικο λογο φτανουν στα ακρα. Επισης αν ηθελε οντως να προχωρησετε, θα ειχε κανει κινηση. Δεν ξερω αν σε κανει να νοιωθεια και υπαιτια για οτι καβγα κανετε ή ζηταει και κανενα συγγνωμη. Αλλα οπως και να χει ειναι ασκληρο αυτο που θα πω αλλα αληθινο!. Ζυγισε τα θετικα και αρνητικα και αναλογως πραξε! Παιδια οσο και να αγαπαμε τον αλλον αν μαλωνουμε με αυτον για χαρη γουστου και αν οι καβγαδες ξεκινανε και συνεχιζουν για ανουσιους λογους , καπου, κατι εχει χαθει!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by edim View Post
    η σχεση εχει χαλασει και δεν το εχετε κααλαβει! προσωπικη εμπειρικη αποψη! Σας κραταει μαζι η συνηθεια και η αγαπη λογω του οτι δεν ειναι και μια μικρη χρονικα σχεση αλλα αυτα τα 2 δεν φτανουν!. ειναι κριμα να συνεχιζεις την ζωη σου με ενα ατομο με το οποιο δεν υπαρχουν σοβαροι λογοι τσακωμου και τα πραγματα χωρις ουσιαστικο λογο φτανουν στα ακρα. Επισης αν ηθελε οντως να προχωρησετε, θα ειχε κανει κινηση. Δεν ξερω αν σε κανει να νοιωθεια και υπαιτια για οτι καβγα κανετε ή ζηταει και κανενα συγγνωμη. Αλλα οπως και να χει ειναι ασκληρο αυτο που θα πω αλλα αληθινο!. Ζυγισε τα θετικα και αρνητικα και αναλογως πραξε! Παιδια οσο και να αγαπαμε τον αλλον αν μαλωνουμε με αυτον για χαρη γουστου και αν οι καβγαδες ξεκινανε και συνεχιζουν για ανουσιους λογους , καπου, κατι εχει χαθει!
    ολο το καλοκαιρι το περασαμε χωρις τσακωμο ηρεμα κ ομορφα..τωρα που επιστρεψαμε παλι σε ρυθμους δουλειας στραβωσε παλι το πραγμα κ αρχισαμε τους τσακωμους..δεν ξερω πως να το χειριστω κ τι ειδους ορια να θεσω ..εννοειται πως εχει αρχισει κ με προβληματιζει το γεγονος εντονα..καποιες φιλες μου μου λενε οτι ολα τα ζευγαρια τσακωνονται.. στην προηγουμενη σχεση μου δεν ειχα τσακωθει ουτε 1 φορα ... κ ομως ουτε εκεινη η σχεση πηγαινε καλα..θελω να πω,ποτε οι καβγαδες πρεπει να μας χτυπανε πραγματικο καμπανακι μεσα σε μια σχεση?Ποσο μη υγιες ειναι να τσακωνεσαι με τον αλλον μερα παρα μερα.. απτην αλλη αν δεν τσακωνεσαι ποτε δε σημαινει κατι κ αυτο?

    συνηθως με κανει να νιωθω υπαιτια οπως ειπες σε καθε καβγα..βεβαια στο τελος υποχωρουμε κ οι 2

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Με τον συντροφο σου το εχεις συζητησει?
    Toυ εχεις πει πως αισθανεσαι? Αυτος πως την βλεπει την σχεση σας?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Με τον συντροφο σου το εχεις συζητησει?
    Toυ εχεις πει πως αισθανεσαι? Αυτος πως την βλεπει την σχεση σας?
    ναι..δεν εχουμε καταληξει σε κατι συγκεκριμενο..

Similar Threads

  1. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 22:23
  2. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  3. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  4. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58
  5. κοκαϊνη σε σχέση με τη διπολική διαταραχή
    By Θεοφανία in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 17
    Last Post: 21-06-2008, 13:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •