λες και ζω την ζωη αλλου....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125

    λες και ζω την ζωη αλλου....

    Καλησπερα σε ολους εχω καιρο να γραψω... σταματησαν προς το παρον οι ενοχλησεις της καρδιας μου και δεν μπορουσα να μπω γιατι μια δεν ειχα κομπιουτερ μια δεν ειχα ιντερνετ... Αυτο που θελω να σας πω σημερα αφορα την κακοποιηση που βιωνω απο τον αντρα μου... Λυπαμαι που το λεω και ντρεπομαι κι ολας!!!! Η σωματικη βια που υφισταμε δεν ειναι συχνη, δεχομαι ομως καθημερινα ψυχολογικη βια. Συνεχεια προσβολες. Το αποτελεσμα ολων αυτων ειναι να πιστευω οτι δεν αξιζω τιποτα να νιωθω οτι ειμαι η πιο ασχημη γυναικα που υπαρχει η πιο χοντρη, η πιο χαζη. να σημιωσω εδω οτι οντως εχω παχυνει απο την εγκυμοσυνη και μετα αλλα δεν μπορω και να κανω διαιτα πλεον γιατι ξεδινω στο φαι. Δεν δουλευω γιατι δεν εχω που ν αφησω το μωρο. Δεν βγαινω γιατι οι γυναικες δεν βγαινουν μονες τους.. μονο με την αδελφη του αφηνει. Και δεν λεω οτι φταει αυτος για ολα αυτα αλλα εγω που τα δεχομαι και την ιδια στιγμη κανω οτι δεν συμβαινει τιποτα και ζω σαν να μην συμβαινουν σε μενα ολα αυτα και ετσι συνεχιζεται η ζωη μου με τα ιδια και τα ιδια... Ειναι τοσα πολλα αυτα που συμβαινουν αλλα θα σας κουρασω και δεν το θελω. Θελω ομως να συζητησετε μαζι μου. Με ανθρωπους που δεν γνωριζεις λεει κανεις περισσοτερα και πιο ειλικρινη πραγματα.
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Redwood, μήπως παραιτείσαι από τη ζωή? Πόσο χρονών είσαι? Το μωρό σου? Πόσα χρόνια δεν δουλεύεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Πιάσε δουλειά κ πάρτυ το πάνω χέρι όσο σε ταϊζει σε σκίζει έτσι πάει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by elis View Post
    όσο σε ταϊζει σε σκίζει
    Πολύ σκληρό, αλλά πολύ σωστό.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Ο Αλητης το καθαρμα σε βαραει ενω υπαρχει κιολας ενα παιδι στην μεση; Ο ανανδρος το ρεμαλι ειναι ενα τιποτα μονο και μονο επειδη σε βαραει δειξτου πως δεν τον εχεις αναγκει βρες δουλεια και φυγε γρηγορα γιατι αργοτερα μπορει να σε βαραει καθε μερα και πολυ αργοτερα καθε ωρα καθε λεπτο. Μην αφησεις τον εαυτο σου να βιωσει κατι τετοιο και πανω απο ολα μην αφησεις το παιδι σου να βιωσει κατι τετοιο.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Εσυ ομως τι δουλεια εκανες πριν σταματησεις;
    ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Redwood δε σου αξιζει ουτε η σωματικη ουτε η ψυχολογικη βια!!! αλλα στηριγματα δεν εχεις; οι γονεις σου; ξερουν αλλα ατομα οτι σε χτυπαει;
    Will I ever be free?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    γεια σας και παλι και σας ευχαριστω που μου γραψατε. Εχεις απολυτο δικιο να λες οτι [B]οσο με ταιζει με σκιζει[B] πολυ σωστο. Μονο με ταιζει ομως. Δουλευει αλλα τα λεφτα δεν ειναι αρκετα για τιποτα.... Ο γιος μου ειναι 4 τα καταλαβαινει ολα. Οσο στηριγμα και να εχω αν εγω δεν αποφασισω να φυγω τι να μου κανει και το στηριγμα ασε που δεν τα λεω κι ολας... Ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων και προσπαθω να μην γινει και το δικο μου... αλλα του κανω περισσοτερο κακο ετσι. Και ενω τα σκεφτομαι ολα αυτα και τα λεω με τον εαυτο μου δεν φευγω.. μα δεν ειμαι χαζη??? Τι μου συμβαινει? Εγω που ημουν παντα δυναμικη εχω ζησει μονη μου στο εξωτερικο, ποτε δεν δεχομουν μυγα στο σπαθι μου. Εχω και τους δικους του να λενε οτι την στιγμη που ειναι νευριασμενος να μην αντιμιλαω για να μην με χτυπαει...Ειμαι 31 χρονων η ζωη μου εδω που τα λεμε εχει τελειωσει, τι να κανω πια σε αυτη την ηληκια? Να συμπληρωσω σε ολα αυτα οτι εχω ενα προβληματακι με αγχωδη διαταραχη και παιρνω σιμπαλτα και που και που σε εντονες κρισεις αγχους ζαναξ.
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by redwood View Post
    Εχω και τους δικους του να λενε οτι την στιγμη που ειναι νευριασμενος να μην αντιμιλαω για να μην με χτυπαει...
    Έχεις μπλέξει πολύ άσχημα και δεν ξέρω αν το έχεις συνειδητοποιήσει ακόμα. Φύγε όσο πιο γρήγορα μπορείς.

    Quote Originally Posted by redwood View Post
    Ειμαι 31 χρονων η ζωη μου εδω που τα λεμε εχει τελειωσει, τι να κανω πια σε αυτη την ηληκια?
    Αν νιώθεις ότι έχει τελειώσει η ζωή σου από αυτή την ηλικία, τι να πω... Μάλλον έχεις περάσει πολλά. Γιατί η ηλικία 30 με 40 ειδικά για τις γυναίκες είναι από τις καλύτερες!!! Αλλά, σε καμία ηλικία δεν τελειώνει η ζωή... Και ποτέ δεν είναι αργά για αλλαγές... Ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες, όπως τα 30, που έχεις όλη σου τη ζωή μπροστά σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Σημερα ηθελα να παω στους γονεις μου το μεσημερι, εκεινος δεν ηθελε... και γιατι ειπα οτι εγω θα παω οταν φαμε μου απαγορεψε να παω... Τι να πω στον μπαμπα μου οτι δεν με αφηνει να ερθω ο αντρας μου??? Γιατι θα πρεπει να ρωταω τα αυτονοητα? Γιατι δεν ρωτουσα τον μπαμπα μου τοσα χρονια και πρεπει να ρωταω εκεινον? Γιατι φοβομουν στην αρχη μην τον χασω και αφησα να χασω το παιχνιδι... Γιατι εχω τυψεις εγω οταν μαλωνουμε μην τυχον και πει καποιος οτι εγω δεν ειμαι σωστη? Γιατι θα επρεπε δηλαδη να με νοιαζει η γνωμη των αλλων?Οταν νιωθω οτι πιεζομαι και δεν μπορω ν αντιδρασω νομιζω οτι θα σπασει το κεφαλι μου και με σφιγγει ο λαιμος μου...
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Γιατί δεν μιλάς στον πατέρα σου? Στην φάση που βρίσκεσαι, υπάρχει κάποιος καλύτερος να βοηθήσει από ότι ο μπαμπάς σου? Πες του την αλήθεια για να δεις τι θα σε συμβουλέψει.

  12. #12
    Quote Originally Posted by redwood View Post
    γεια σας και παλι και σας ευχαριστω που μου γραψατε. Εχεις απολυτο δικιο να λες οτι [B]οσο με ταιζει με σκιζει[B] πολυ σωστο. Μονο με ταιζει ομως. Δουλευει αλλα τα λεφτα δεν ειναι αρκετα για τιποτα.... Ο γιος μου ειναι 4 τα καταλαβαινει ολα. Οσο στηριγμα και να εχω αν εγω δεν αποφασισω να φυγω τι να μου κανει και το στηριγμα ασε που δεν τα λεω κι ολας... Ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων και προσπαθω να μην γινει και το δικο μου... αλλα του κανω περισσοτερο κακο ετσι. Και ενω τα σκεφτομαι ολα αυτα και τα λεω με τον εαυτο μου δεν φευγω.. μα δεν ειμαι χαζη??? Τι μου συμβαινει? Εγω που ημουν παντα δυναμικη εχω ζησει μονη μου στο εξωτερικο, ποτε δεν δεχομουν μυγα στο σπαθι μου. Εχω και τους δικους του να λενε οτι την στιγμη που ειναι νευριασμενος να μην αντιμιλαω για να μην με χτυπαει...Ειμαι 31 χρονων η ζωη μου εδω που τα λεμε εχει τελειωσει, τι να κανω πια σε αυτη την ηληκια? Να συμπληρωσω σε ολα αυτα οτι εχω ενα προβληματακι με αγχωδη διαταραχη και παιρνω σιμπαλτα και που και που σε εντονες κρισεις αγχους ζαναξ.
    Από εδώ ξεκινούν όλα.
    Και αυτά που γράφεις σε άλλα θέματα, αλλά και η κατάσταση ως έχει σήμερα με τον άντρα σου.
    Βρες ένα τρόπο να κάνεις ψυχοθεραπεία. Μόνο έτσι θα σταθείς στα πόδια σου και θα ανακαλύψεις γιατί αντιδράς έτσι απέναντι στον εαυτό σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι τον αγαπαω και αντι να φυγω περιμενω μηπως αλλαξει και εχουμε μια ομορφη οικογενεια. Οσο για τον πατερα μου και εκει σκατα ειναι αυτος ειναι χειροτερος σε συμπεριφορα στο σπιτι. Δεν χτυπαει αλλα τρομοκρατει. Ψυχοθεραπια να κανω δεν γινετε οι ψυχολογοι ειναι ακριβοι παιρνω τα αντικαταθλιπτικα αυτο και μονο. Οτι και να πειτε θα εχετε δικιο οτι ειμαι μαζοχα και θελω και τα παθαινω εφοσον δεν φευγω. Πολλες φορες οταν γινονται καυγαδες λεω θεε μου δωσε μου την δυναμη να φυγω αλλα τελικα μενω.
    [B]μπορει να ειμαι διχασμενη προσωπικοτητα αλλα τουλαχιστον εχουμε ο ενας τον αλλον[/B]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by redwood View Post
    Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι τον αγαπαω και αντι να φυγω περιμενω μηπως αλλαξει και εχουμε μια ομορφη οικογενεια. Οσο για τον πατερα μου και εκει σκατα ειναι αυτος ειναι χειροτερος σε συμπεριφορα στο σπιτι. Δεν χτυπαει αλλα τρομοκρατει. Ψυχοθεραπια να κανω δεν γινετε οι ψυχολογοι ειναι ακριβοι παιρνω τα αντικαταθλιπτικα αυτο και μονο. Οτι και να πειτε θα εχετε δικιο οτι ειμαι μαζοχα και θελω και τα παθαινω εφοσον δεν φευγω. Πολλες φορες οταν γινονται καυγαδες λεω θεε μου δωσε μου την δυναμη να φυγω αλλα τελικα μενω.
    Ο άνθρωπος δεν αλλάζει...

  15. #15
    Καλη μου Redwood,οσο μενεις σε αυτη τη κατασταση,εδραιωνεις ολο αυτο το σκηνικο.Και κυριως οσο περισσοτερο τον φοβασαι,τοσο περισσοτερο του παραχωρεις την ελευθερια σου. Θες να μας πεις σε ποιο μερος ζεις? Σε επαρχια ή στην Αθηνα? Αρχικα μιλησε με καποιους ειδικους,πχ με μη κυβερνητικες οργανωσεις για την κακοποιημενη γυναικα και το παιδι.Πχ ενα που βρηκα στο ιντερνετ ειναι αυτο.http://www.kakopoiisi.gr/
    Ακομη και αν ζεις σε επαρχια,ζητα μια συμβουλη τηλεφωνικα,ωστε να σου πουν πως μπορεις να βοηθησεις τον εαυτο σου και το παιδι σου.
    Αν δεν βγαλεις το φοβο απο πανω σου,δε θα βγεις απο αυτο το φαυλο κυκλο.Οσο για το παιδι χωρισμενων γονιων που λες, ειναι χειροτερα το παιδακι σου να ζει σε ενα τετοιο περιβαλλον και να βλεπει τη μαμα του να υποφερει,παρα να ειναι ηρεμο και ασφαλες με τη μαμα του.
    Δεν ειναι ολα τα παιδια χωρισμενων γονιων δυστυχισμενα.Γιατι υπαρχουν αλλα τοσα δυστυχισμενα παιδια που ζουν με γονεις που κακοποιουνται,και ειναι εξισου ασχημο.
    Βρες αν υπαρχει κοντα σου καποιο κεντρο ψυχικης υγειας ή ζητα βοηθεια απο ψυχολογο σε νοσοκομειο που ειναι πιο οικονομικα. Ξεκινα δειλα δειλα στα κρυφα,να ψαχνεις για αγγελιες εργασιας.Μπορεις να αφηνεις το παιδακι σου σε παιδικο σταθμο,οσο εργαζεσαι και σιγα σιγα θα σταθεις παλι στα ποδια σου.Υπαρχει διεξοδο,απλα δε μπορεις να το δεις τωρα και ειναι λογικο! Παλεψε για να καλυτερευσεις τη ζωη σου και του παιδιου σου,ξερεις οτι μπορεις.Και σιγουρα μεσα σου ξερεις τι αξιζεις και τι οχι.
    Αυτο που κανει ο αντρας σου ειναι να σε πεισει οτι δεν αξιζεις και οτι δε μπορεις για να μπορει να σε χειριζεται καλυτερα.Καμια γυναικα δεν αξιζει τετοια ζωη.
    Λες οτι τον αγαπας,αλλα μαλλον δεν αγαπας τον εαυτο σου τοτε.Πως γινεται να αγαπας τον τυραννο σου? Η νομιζεις οτι τον αγαπας,η αγαπας μια εικονα του,που δεν υπαρχει. Αν εχεις βολευτει και πιστευεις οτι αζιζεις τετοια ζωη,δικαιωμα σου και αυτο.Αλλα εχεις και ενα παιδι να σκεφτεις περα απο εσενα.
    Και αν θες να τον αγαπας,αγαπα τον απο μακρια αφου σας κανει κακο!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. περιγράψτε μια σκηνή του δρόμου ή οπουδήποτε αλλού
    By Joann in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 106
    Last Post: 25-03-2016, 17:44
  2. 'Οταν καθρεφτίζεσαι στα μάτια του άλλου ως ιδανικός...
    By anwnimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 28-12-2009, 17:16
  3. τον θελω αλλα ειναι αλλου
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 145
    Last Post: 09-05-2008, 01:01
  4. ο αποχαιρετισμος του αλλου εγω...
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 94
    Last Post: 04-10-2007, 22:25
  5. το βλέμμα του άλλου
    By τι-ποτέ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 13-07-2006, 17:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •