Έχω την εντύπωση ότι όλα κινούνται σε αργή κίνηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    2

    Unhappy Έχω την εντύπωση ότι όλα κινούνται σε αργή κίνηση

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούρια εδώ και είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω. Αποφάσισα να γράψω γιατί έψαξα παντού στο google γι'αυτό που έχω αλλά βρήκα λίγα πράγματα. Θα εκτιμούσα πολύ την άποψή σας, γιατί έχω αγχωθεί αρκετά.
    Ξεκινάω...
    Απ'όταν θυμάμαι τον εαυτό μου, από μικρό κοριτσάκι δηλαδή, όταν έμενα μόνη μου ένιωθα ένα πολύ περίεργο συναίσθημα: ότι ο χρόνος πάει πιο αργά, ότι όλα είναι σε πιο αργή κίνηση κι εγώ είμαι σε υπερδραστηριότητα. Ακούγεται κουφό αλλά έτσι μπορώ να το περιγράψω. Νιώθω ότι μπαίνω στον "αυτόματο πιλότο" και κάνω απίστευτα πιο γρήγορα απ'ότι θα έπρεπε - χρονικά. Δεν μου συμβαίνει συχνά, και ομολογώ ότι είχε καιρό να μου συμβεί, αλλά πρόσφατα μου συνέβει πάλι.
    Δεν ξέρω αν είναι πρόωρα συμπτώματα σχιζοφρένειας ή άλλης ψύχωσης.
    Εγώ πάντως βρήκα μόνο εδώ -> http://www.psynet.gr/index.php?optio...d=32&Itemid=26
    σχετικές πληροφορίες. Στο σχετικό άρθρο, μεταξύ άλλων αναφέρει:
    "Αλλοιωμένα-αλλαγμένα συναισθήματα
    Τα συναισθήματα των ψυχωσικών ανθρώπων μπορούν να αλλάξουν χωρίς κανέναν προφανή λόγο. Μπορούν να αισθανθούν περίεργα και να αποκοπούν από τον κόσμο, δίνοντας την εντύπωση ότι όλα κινούνται σε αργή κίνηση. Οι αλλαγές στην διάθεση είναι συνήθεις, έτσι μπορούν να αισθανθούν κατ' ασυνήθιστο τρόπο διεγερμένοι ή θλιμμένοι. Τα συναισθήματα μπορούν να είναι αμβλυμμένα - οι άνθρωποι μπορούν να αισθανθούν λιγότερο απ' ό,τι συνήθιζαν, ή εκφράζουν λιγότερα συναισθήματα σε όσους βρίσκονται γύρω τους."

    Θα χαρώ πολύ αν μου απαντήσετε. Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο παρακαλώ ας μου γράψει. Χίλια ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Τι ηλικια εχεις τωρα?
    Υπαρχουν καποια προβληματα που τυχον αντιμετωπιζεις και που ενδεχωμενως να επηρεαζουν την ψυχολογια σου?
    Μεσα σου τι ακριβως νιωθεις και πως εκφραζεται πρακτικα αυτο που νιωθεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    2
    Είμαι στα 21 τώρα. Δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερα προβλήματα, πιστεύω. Τώρα κατά την άποψή μου "έχω ηρεμήσει". Η εφηβεία μου ήταν πολύ δύσκολη, καθώς οι γονείς μου ήταν καταπιεστικοί. Πολλές φορές αντιμετώπιζα κακοποίηση (σωματική και λεκτική) και το ότι ήμουν αντιδραστική το έκανε ακόμη πιο δύσκολο. Είχα άσχημα εφηβικά χρόνια, η αλήθεια είναι αυτή. Δεν ξέρω αν παίζει σημασία αυτό. Αλλά τώρα δεν αντιμετωπίζω κάτι τόσο έντονο όπως τότε.
    Τις στιγμές που με πιάνει αυτό το συναίσθημα νιώθω ότι όλες μου οι κινήσεις γίνονται μηχανικά και γρήγορα και να μην μπορώ να τις ελέγξω.

Similar Threads

  1. εχω την εντυπωση πως
    By kalaptria in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-2012, 11:42
  2. Ταχυκαρδίες και Δύσπνοια με απλή κίνηση...
    By Fivkoun in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-08-2010, 21:36
  3. βιντεακια που μας εκαναν εντυπωση
    By researcher in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 27-06-2010, 16:41
  4. πρωτη κινηση
    By papn28 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 07-01-2010, 23:57
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •