ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΥΜΟΥ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179

    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΥΜΟΥ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ

    Καλησπέρα σε όλους,
    είχα αναφερθεί ξανά στη σχέση μου αλλα έιχα σας είχα μιλήσει για τις δικές μου ανασφάλειες.
    Δυστυχως εχει πολλες και ο συντροφος μου κι αυτο δε μας αφηνει να ειμαστε ευτυχισμενοι.
    Ενω υπαρχει πολυ αγάπη και λατρευουμε ο ενας τον αλλο οι ανασφαλειες μας απομακρυνουν.
    Εγω ανησυχω μηπως μου τον παρει καποια αλλη και εκεινος γινεται πολυ κτητικος και περιοριστικος.
    Απο την αρχη της σχεσης ειχα παρατηρησει στον συντροφο μου οτι ζηλευε ευκολα,δε μπρορουσε να δεχτει πως εγω μπορω να παω για καφε και να κανουμε 3 ωρες να μιλησουμε.
    λιγο τα προτυπα της οικογενειας λιγο η ανασφαλεια λιγο οτι οι πρωην τον κυνηγουσαν,δυσκολευτηκαμε πολυ στην αρχη να τα βρουμε σε αυτο.
    τεσπα να μη σας τα πολυλογω σημερα ο συντροφος μου ξεσπασε επικινδυνα θα ελεγα αφου κλωτσουσε πραγματα μες στο σπιτι και ουρλιαζε να φυγω και ολα αυτα ξερετε γτ?
    γιατι μια μερα που με αποκαλεσε αρρωστη και οτι εχω ψυχολογικα προβληματα επειδη ανησυχουσα για καποια που ειχε χωθει στη σχεση στο παρελθον του ειπα οτι εγω δεν ειμαι ετσι σαν ανθρωπος...
    και οτι σε αλλες σχεσεις δεν ημουν τοσο ανησυχη
    α.γιατι δεν ηταν τοσο σημαντικοι για μενα
    β.γτ δε μου ελεγαν στην αρχη οτι ειχαν κολλημα με καποια η δεν ηταν σιγουροι για τα αισθηματα τους.
    οτι εν ολιγοις με πατησε κι αυτος στο καλο
    εγινε εξαλλον γτ ειπα ετσι οτι αλλοι δε μου ελεγαν τετοια πραγματα.
    Προφφανως ο ιδιος το πηρε λαθος οτι οι αλλοι ηταν καλυτεροι..οσο και να το εξηγουσα με εκβιασε να το παρω πισω αλλιως δε θα συνεχισει μαζι μου...
    Επισης εχει το συνδρομο του καθτεφτη δλδ..αν πω εγω κατι θα πει και εκεινος το ιδιο.
    Αν αναφερθουμε σε κατι που αφορα το παρελθον και πω για π.χ. με τον ταδε ενιωθα ετσι κ ετσι θα πει και εκεινος το ιδιο για καποια αλλη.
    προσπαθει να με πληγωσει οσο δε παει..

    οταν λοιπον του ειπα πως ολα αυτα τα νευρα και ολη αυτη η συμπεριφορα βασιζεται στη τρομερα χαμηλη αυτοεκτιμηση του,εκεινος σαφως θεωρησε πως απλα εγω ευθυνομαι για τα νευρα του.
    πως εγω τον βγαζω εκτος εαυτου..

    αρνειται να δει πως μαζι μου εχει αλλα συναισθηματα και του βγαινει πιο εντονο το αισθημα κατωτεροτητας..
    παρολαυτα τον λατρευω...

    σας ακουω...!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Υπήρξε κάποιο διάστημα που είχατε χωρίσει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    μια βδομαδα..στην πολυ αρχη
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Οταν δεν υπαρχουν αντικειμενικοι λογοι τοτε η ζηλεια σχετιζεται με την ανασφαλεια και την εμπιστοσυνη. Αυτο λεει η ψυχολογια κατα κανονα. Η δικη μου αισθηση απ οσα εχω διαβασει, ειναι οτι η ενταση της ζηλειας και οι αφορμες που την πυροδοτουν στον οργανισμο, καθοριζονται κυριως γονιδιακα και στον πυρηνα δεν αλλαζει κατι. Καποιες βελτιωσεις μπορουν μονο να γινουν. Αν το δεις και απ την πλευρα της εξελικτικης θεωριας πιστευω οτι μπορεις να το ερμηνευσεις.
    Ολοι σε λενε δουλεψτε τις ανασφαλεις και τοτε θα λυθει. Γτ λοιπον δε λυνεται? Ή δε το ψαχνετε ή το ψαχνετε με λαθος τροπο. Να μη μακρυγορησω για τη ζηλεια γτ βαριεμαι τα κατεβατα.
    Το περιστατικο ομως μου δειχνει κατι αλλο. Οτι ο τυπος δε μπορει να ελεγξει τα νευρα του, πανικοβαλεται, προσβαλλει και θα λεγα οτι δεν ειναι ετοιμος μεσα του για μια υγειη σχεση. Ενας αντρας δεν σε προσβαλλει για τα οποια θεματα εχεις, δεν ουρλιαζει, δε χτυπαει τα πραγματα στο σπιτι και δε ζηλευει αναιτια και υπερμετρα γτ πιστευει στον εαυτο του.
    Κατανοω οτι σας συνδεει ενα δεσιμο χρονων, στην τελικη εσυ αποφασιζεις. Σε ρωτησα αν εχετε απομακρυνθει γτ τοτε θα νιωσει στρες που σε χανει. Αν κατσει μια περιοδο να συγκρινει το στρες του να μη σ εχει με το στρες της ζηλειας οταν σ εχει, ισως λιγο βελτιωθει. Και συ το ιδιο.
    Γενικοτερες συμβουλες ειναι αφου ξερεις οτι σπαζεσαι να μη λετε για το παρελθον, να ξεκαθαριζεις στην αρχη τα θελω σου πχ να μην εχει επαφες με πρωην, να κοβει μαχαιρι οσες του την πεφτουν κλπ. Πρεπει να καταλαβει τι σε ενοχλει και να το ασπαστει αν σ αγαπα αρκει να ειναι λογικο.
    Προσωπικα λοιπον πιστευω οτι ακομα και με υποστηριξη ειδικου, μια μικρη μονο βελτιωση μπορει να συντελεστει διοτι εχετε βγει απ το εργοστασιο με τα συγκεκριμενα κυκλωματα και ρυθμισεις που σε ενα gut level επιπεδο σας κανουν να νιωθετε αντανακλαστικα και αυθορμητα τα εν λογω συναισθηματα. Τα χετε συζητησει φανταζομαι εκτενως και ξερει ο ενας τι ενοχλει τον αλλο. Τις βιαιες και προσβλητικες συμπεριφορες δε τις κανω κ δε τις ανεχομαι.
    Καλα, δε το θυμαται το σπρωξιμο στην τυπισσα? χαχα! Δωστου ενα δεξι κροσε αμα αρχιζει τα σχεδια να ησυχασει....!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    χαχα κερασι..
    πιστευω πολυ στο αισθημα κατωτεροτητας..
    σε περιοδους που ειμαστε καλα δε τον βλεπω να κανει ετσι...οταν ειμαστε καλα ζηλευει μεν αλλα οχι τρομερα..μπορω δλδ να το ανεχτω μιας και κανενας δεν ειναι τελειος..
    απο την αλλη...δε μου δινει δικαιωματα με αλλες απλα στην αρχη της σχεσης μου λεγε για πρωην χαζομαρες,πραγματα που δεν ισχυαν μονο και μονο για να δειξει οτι μετραει..ειτε για να με κανει να ζηλεψω.
    θεωρω πως ολα αλλαζουν αρκει να το θελουμε εμεις οι ιδιοι..και εγω ζηλευα παραλογα τη κοπελια που εχω αναφερει αλλα απο τοτε που μιλησα με ειδικο βλεπω οτι εχω ηρεμησει κατα πολυ..
    εχω παρατηρησει και αλλαγες στο αγορι μου..για παραδειγμα δεν ζηλευει οταν βγαινω οταν νιωθει σιγουρος για μενα...
    δε κανει πολλα που εκανε..και πολλες φορες οταν δεν ειμαστε καλα μου λεει το παρακανω και το ξερω..εχει αυτογνωσια..τωα για σημερα η αληθεια ειναι ειπωθηκαν διαφορα πανω στα νευρα..τον συγκρινα εγω με πρωην..ενιωσε οτι ηταν καλυτερος καποιςο και τρελαθηκε..ειπε και εκεινος πολλα που με πληγωσαν ομως ειμαι πιο διαλλακτικη..θα φωναξω..αλλα θα παω να τον αγκαλιασω..η θα τον πιασω με το μαλακο..
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

Similar Threads

  1. Προβλήματα σε σχέση από απόσταση
    By Takis 36 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 59
    Last Post: 12-06-2014, 23:19
  2. διαχειριση θυμου...
    By constantinos in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-2012, 21:45
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ;;
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 15-01-2012, 11:50
  4. Δευτερογενη Ψυχολογικα προβληματα = Λυσεις για μια πιο ουσιαστικη σχεση
    By equilibrium in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-2011, 19:17
  5. διαχείριση θυμού
    By anitak in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 111
    Last Post: 06-06-2007, 19:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •