Πανικοι are back!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    Πανικοι are back!!!

    Γεια σας παιδια! Λοιπον,ολο αυτον τον καιρο το παλευα με την διαταραχη πανικου και ολα τα αγχωδη συμπτωματα και μαλιστα ολα πηγαιναν μια χαρα ,χωρις φαρμακα και παει λεγοντας,παραμονο με ψυχοθεραπεια η οποια αποδεικτηκε σωτηρια για μενα! Και να προχθες ειχα ραντεβου με τον γιατρο μου μετα απο ποσο καιρο και φτου φτου λεγαμε ολα καλα,εχω καποια συμπτωματακια που με ταλαιπωρουν (μεσα σε αυτα και μια μικρο ιδεοληψιουλα,αφου διαβαζω και επηρεαζομαι απο αυτα που με τρομαζουν) αλλα ως εκει.Πανικοι νο (ελαχιστοι και μπορουσα να τους ελεγξω ),αποπραγματοποιηση νο,αποφυγες νο και διαθεση επισης μια χαρα ,το ιδιο και με την λειτουργικοτητα μου!Kαι ενω ημουν μεσα στην τρελη χαρα αυτες τις μερες,σημερα στο σχολειο,ειχα εναν ΒΑΡΒΑΤΟ πανικο που μου θυμισε τους αρχικους μου.
    Τα συμπτωματα ηταν τα εξης ζαλη,ταχυπαλμια,δεν μπορουσα να αναπνευσω,αποπροσωποιηση ,αισθηση λιποθυμιας ,εντονος τρομος μουδιασματα και εφιδρωση!Σημερα ειχα και πιο ηπιους πιο πριν αλλα τους επαιρνα στην πλακα (οχι που θα μου χαλουσαν το κεφι ,οι ηλιθιοι πανικοι!!)αλλα αυτος παιδια που σας περιεγραψα με εστειλε γιατι ηρθε στην κυριολεξια εκει που δεν τον περιμενα!Και οταν τελειωσε,αντι να ηρεμησω,ειχα τοσο τρομο και μια ελαφρια ζαλαδα και αποπραγματοποιηση.
    Χαπακωθηκα και με ενα ζαναξακι των 0,25 το μισο αλλα δεν εκανε τιποτα,ηρεμουσα και μετα φοβομουνα και η συγκεντρωση μου ηταν αστα να πανε! εχει και μια ζεστη/υγρασια εδω που κανει τ συμπτωματα ακομα χειροτερα !! Το ξερω οτι δεν γυρναω στα παλια,δεν θα το επιτρεψω κιολας αλλα ρε γαμωτο μια χαρα ημουν ολες αυτες τις μερες στο σχολειο και σημερα παλι απο την αρχη,παλι σκεφτομουν και αν παθω κατι και αν αν !!!Καρακατατρομαξα. Τι να κανω οταν με πιανουν τετοιοι πανικοι ? και μαλιστα στο σχολειο? Η πρωτη μου σκεψη ειναι η αποφυγη αλλα δεν θα του κανω την χαρη !!! Ευχαριστω πολυ
    Last edited by το αγχος προσωποποιημενο!; 26-09-2012 at 15:08.

  2. #2
    και δεν ξερω καν γιατι δεν εμφανιζει ολοκληρο το θεμα μου!

  3. #3
    ολα σκανε στο ιποσινιδιτο εστω και να το σκεφτεσε λιγο εγω ετσι το παθενω ποσο εισαι??

  4. #4
    Quote Originally Posted by Billaros View Post
    ολα σκανε στο ιποσινιδιτο εστω και να το σκεφτεσε λιγο εγω ετσι το παθενω ποσο εισαι??
    16 ειμαι. Δεν ξερω τι παιζεται με το υποσυνειδητο μου ,αλλα δεν μπορω να τρομαζω ετσι καθε φορα και ποσο μαλλον που ολο αυτο το διαστημα ημουν καλα και ο,τι ειχα μπορουσα και το κοντρολλαρα σε μεγαλο βαθμο.Οντως το σκεφτομαι και λογικο ειναι ,αλλα αν ειναι καθε φορα που το σκεφτομαι να το παθαινω,ζητω που καηκαμε !

  5. #5
    Ελα βρε κοριτσι μου μην στενοχωριεσαι περαστικο θα'ναι κι'αυτο,θα το δεις μην απογοητευεσαι και μην φοβασαι καθολου. Μαλλον το σκεφτοσουν και ηρθε κατοπιν προσκλησεως το ατιμο. Τελος ανηκει στο παρελθον παει τελειωσε! Σκεψου οτι προκειται για τα υπολειμματα, τα λειψανα της διαταραχης. Θα υποχωρησουν και αυτα συντομα και ουτε που θα τα θυμασαι χαζουλα,αντε που μου στενοχωρισαι!

  6. #6
    Σου στελνω μνμ

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Καλησπερα αγχος..!Απο την δικη μου εμπειρια θα σου πω το εξης..Οταν περνας στο σταδιο της εξισορροπησης των συναισθηματων σου απεναντι στους πανικους,πιο απλα οταν εισαι καλα και ηρεμη,εκει λοιπον μπορει να σκασει ενα θηριο ακομα..Αυτο συμβαινει ειτε επειδη υπηρξε καποιο υποσυνειδητο ερεθισμα,που να σε εφερε στην κατασταση του πανικου,ειτε επειδη πισω πισω πισω σε καποιο μερος του μυαλου υπαρχει ο φοβος της ενδεχομενης κρισης!
    Αυτο ειναι και το πιο δυσκολο πιστευω..Το να αποβαλλεις μια και καλη αυτον τον φοβο και οχι μονο τον φοβο,αλλα ακομα και το οτι υπηρξε στην ζωη σου.Μην μασας συνεχισε απλα ηθελα να σου πω οτι ειναι κατι που συμβαινει

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    11
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ!!!! ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΞΑΜΑΡΘΑΜΕ!!! ΞΑΝΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΜΑΣ ΕΠΙΡΕΑΖΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΑΥΤΗ Η ΕΠΟΧΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΑΝΟΙΞΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΑΙΤΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΩΝ ΚΡΙΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΣΩΝ ΧΡΟΝΩΝ,ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΡΟΛΟ!!! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ,ΕΑΝ ΔΕ ΓΙΝΟΜΑΙ ΑΔΙΑΚΡΙΤΗ,ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΕΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by το αγχος προσωποποιημενο! View Post
    16 ειμαι. Δεν ξερω τι παιζεται με το υποσυνειδητο μου ,αλλα δεν μπορω να τρομαζω ετσι καθε φορα και ποσο μαλλον που ολο αυτο το διαστημα ημουν καλα και ο,τι ειχα μπορουσα και το κοντρολλαρα σε μεγαλο βαθμο.Οντως το σκεφτομαι και λογικο ειναι ,αλλα αν ειναι καθε φορα που το σκεφτομαι να το παθαινω,ζητω που καηκαμε !
    παιδι μου εσυ εισαι πολυ μικρη

  10. #10
    Quote Originally Posted by kyknos25 View Post
    παιδι μου εσυ εισαι πολυ μικρη
    Κυκνε αστα να πανε !! αυτο ειναι και το ερωτημα μου,γιατι τα εχω τοσο μικρη ενω μια χαρα κοινωνικη,χωρις προβληματα ουτε οικογενειακως,ουτε τιποτα ! αλλα τι να πω,μαλλον αγχωνομαι παραπανω απο οσο θα πρεπε !

  11. #11
    Quote Originally Posted by klio View Post
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ!!!! ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΞΑΜΑΡΘΑΜΕ!!! ΞΑΝΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΜΑΣ ΕΠΙΡΕΑΖΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΑΥΤΗ Η ΕΠΟΧΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΑΝΟΙΞΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΑΙΤΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΩΝ ΚΡΙΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΣΩΝ ΧΡΟΝΩΝ,ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΡΟΛΟ!!! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ,ΕΑΝ ΔΕ ΓΙΝΟΜΑΙ ΑΔΙΑΚΡΙΤΗ,ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΕΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ?
    Ισχυει αυτο που λες για τις εποχες.Εμενα καθε χρονο απο 12 χρονων με πιανουν τα ψυχοσωματικα μου και οι πανικοι ΠΑΝΤΑ ΑΝΟΙΞΗ.Βεβαια καμια σχεση οπως φετος,φετος με ταραξαν απλα,κρατησαν πολυ παραπανω και με εκαναν δυσλειτουργικη ! αστα να πανε δηλαδη!Εσυ ποσο καιρο ταλαιπωρεισαι?? σου ευχομαι καλη δυναμη,αφου το εχεις ξαναπερασει και ξερεις,θα το διαχειριστεις εξισου σωστα και αποτελεσματικα !!!

  12. #12
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Καλησπερα αγχος..!Απο την δικη μου εμπειρια θα σου πω το εξης..Οταν περνας στο σταδιο της εξισορροπησης των συναισθηματων σου απεναντι στους πανικους,πιο απλα οταν εισαι καλα και ηρεμη,εκει λοιπον μπορει να σκασει ενα θηριο ακομα..Αυτο συμβαινει ειτε επειδη υπηρξε καποιο υποσυνειδητο ερεθισμα,που να σε εφερε στην κατασταση του πανικου,ειτε επειδη πισω πισω πισω σε καποιο μερος του μυαλου υπαρχει ο φοβος της ενδεχομενης κρισης!
    Αυτο ειναι και το πιο δυσκολο πιστευω..Το να αποβαλλεις μια και καλη αυτον τον φοβο και οχι μονο τον φοβο,αλλα ακομα και το οτι υπηρξε στην ζωη σου.Μην μασας συνεχισε απλα ηθελα να σου πω οτι ειναι κατι που συμβαινει
    Χιλια ευχαριστω για την υποστηριξη !Ετσι ειναι το σκεφτομαι ωρες-ωρες δυστυχως,οποτε γι αυτο ξεσπαει.αλλα σαν τον σημερινο πανικο,δεν εχω ξαναζησει ποτε καποιον παρομοιο και τωρα εχω αρχισει τις σκεψεις <<,και τι θα γινει αν ξαναπαθω αυριο >>και παει λεγοντας...αυτος ο φοβος και η ταραχη να μην ηταν και ολα θα ηταν πολυ καλυτερα ! Ευχαριστω για την δυναμη,θα συνεχισω ,ελπιζω να μην με παρει απο κατω !! Αχ αυτα τα πισωγυρισματα !!!

  13. #13
    Quote Originally Posted by στελιος66 View Post
    Ελα βρε κοριτσι μου μην στενοχωριεσαι περαστικο θα'ναι κι'αυτο,θα το δεις μην απογοητευεσαι και μην φοβασαι καθολου. Μαλλον το σκεφτοσουν και ηρθε κατοπιν προσκλησεως το ατιμο. Τελος ανηκει στο παρελθον παει τελειωσε! Σκεψου οτι προκειται για τα υπολειμματα, τα λειψανα της διαταραχης. Θα υποχωρησουν και αυτα συντομα και ουτε που θα τα θυμασαι χαζουλα,αντε που μου στενοχωρισαι!
    σε ευχαριστω για την υποστηριξη,αλλα δεν γινεται να μην φοβαμαι γαμωτο...εχω ενα πλακωμα και ταραχη απο το πρωι...μην μιλησω για την αποπραγματοποιηση που δεν με αφηνει ησυχη ! Ταρακουνηθηκα αρκετα ....μακαρι να επροκειτο για τα υπολλειματα της διαταραχης και οχι για μια καινουργια γυρα πανικων...δεν θα το αντεχα ακομα μια φορα!! ( δεν μ ηρθε κανενα μυνημα !)

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μην ασχοληθεις παραπανω με τον νεο πανικο απο οσο πρεπει..Εζησες και την αλλη πλευρα του ελεγχου της καταστασης οποτε ξερεις,οτι οπως ηρθε θα τσακιστει να φυγει

  15. #15
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Μην ασχοληθεις παραπανω με τον νεο πανικο απο οσο πρεπει..Εζησες και την αλλη πλευρα του ελεγχου της καταστασης οποτε ξερεις,οτι οπως ηρθε θα τσακιστει να φυγει
    Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες!!!Το ελπιζω ! Και να θελω να μην ασχοληθω,το ηλιθιο μυαλο παει και κολλαει στο αν γινει το ενα ή αν γινει το αλλο !! Αφου εχεις περασει και εσυ πανικους,ξες πολυ καλα τι εννοω...Ηθελα να ρωτησω κατι,παιζει ρολο ο κυκλος της περιοδου οσο αφορα την επιδεινωση των συμπτωματων του πανικου?Αν ειμαι στις μερες μου,τοτε μπορει να τα νιωσω τα συμπτωματα πιο εντονα λογω των ορμονων?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχολογική κακοποίηση και πανικοί
    By Γιουστίνα in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 19:09
  2. ΠΑΝΙΚΟΙ
    By τομαζινα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 13-10-2010, 21:57
  3. katathlipsi welcome back
    By bipolargeorgia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-05-2010, 18:19
  4. πανικοί......φοβίες........και απο φετος καταθλιψη
    By giannis1967 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 01-05-2010, 20:05
  5. come back...
    By kokoraki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 05-01-2006, 21:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •