Xreiazomai epeigontws thn voh8eia sas!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7

    Xreiazomai epeigontws thn voh8eia sas!

    Kalhspera se olous,
    eimai 22 xronwn k edw k 6 xronia antimetwpizw ena provlhma. Eimai agxwdhs typos. To mono pou me peirazei einai o ypervolikos idrwtas sthn perioxh ths masxalhs k ayto me kanei na agxwnomai akoma perissotero. Den mporw na foresw ayta pou 8elw, k idiaitera anoixtoxrwmes mplouzes. Exw ftasei se shmeio pou an stamathsei aytos o idrwtas, 8a peta3w apo thn xara m k sigoura 8a eimai o pio eytyxismenos an8rwpos tou kosmou. Exei kaneis na m proteinei tpt?

    Sas eyxaristw prokatavolika.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7
    Δεν ξερω να σου πω ακριβως. Ειμαι συνεχεια στην μπριζα, νομιζω οτι ειμαι παρα πολυ σημαντικος, θελω να αρεσω σε οτι θυληκο υπαρχει σε αυτο τον πλανητη, φροντιζω πολυ την εμφανιση μ, ειμαι κακοπροαιρετος, εχω συνεχεια στο μυαλο μ διαφορα προβληματα κ ασχημες καταντασεις τις διαιρω σε μικροτερα κομματια κ τα αναλυω εξονυχιστικα, δεν με συγκινει σχεδον τιποτα στην ζωη μ, πολλες φορες απλα παρατηρω τις μερες να περνανε χωρις να κανω απολυτως τιποτα, καμμια παρεα δεν με γεμιζει, κανενας ανθρωπος, εχω βαλει πολλους στοχους που ειναι αδυνατον να τους πραγματοποιησω κ.α. Αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν με πολυνοιαζουν ολα τα παραπανω κ τοσο πολυ(οσο υπερβολικο κ αν φαινεται αυτο που λεω), το μονο που θελω ειναι να σταματησει ο ιδρωτας. Κ ολα τα αλλα θα περασουν. Απο οτι καταλαβαινω ομως, πρεπει να περασουν ολα τα παραπανω για να περασει κ ο ιδρωτας. Αλλα αυτο μου ειναι αδυνατο. Επισης, δεν θελω να απευθυνθω σε καποιον ψυχολογο. Αυτη ειναι η μοναδικη φορα που λεω το προβλημα μου σε καποιον.

    Αν βαλω ταλκ σκετο θα βοηθησει?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    49
    Κατ αρχην πρεπει να χρησιμοποιεις οχι αποσμητικα αλλα αντιιδρωτικα προιοντα. Αν και φανταζομαι θα εχεις ηδη δοκιμασει κατι τετοιο.

    Επίσης κυκλοφορεί στα φαρμακεια ενα αποσμητικό με ουρία που βοηθαει στη μειωση της εκκρισης ιδρωτα, σε αντιθεση με τα κοινα αντιιδρωτικά που απλα μπλοκάρουν τους πόρους των ιδρωτοποιων αδενων.

    Απο κει και πέρα ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις μήπως είναι θέμα ορμονικό και γενικά αν υπαρχει καποιο παθολογικό αίτιο.

    Αν υπαρχει παθολογικό αίτιο και το πρόβλημα είναι ιδιαιτερα ενοχλητικό, υπαρχουν διαφορες θεραπείες, άλλες απλούστερες και άλλες πιο επεμβατικές. Κάποιες απο αυτες ειναϊ: τοπική εφαρμογή διαλυμάτων αλάτων αλουμινίου, ιοντοφόρηση, συστηματικά χορηγούμενα αντιχολινεργικά φαρμακα και χειρουργική αφαίρεση δέρματος ή συμπαθεκτομή. Επισης τελευταια εφαρμόζεται μια μεθοδος με Botox, που με απλα λογια \"παραλυει\" το συστημα εκκρισης ιδρωτα και εχει αρκετα καλά αποτελέσματα. Για ολα υπαρχει λυση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Παντως βρε enalaktike νιωθω σαν να λες: δε με νοιαζει που καιγεται κατι μεσα στο σπιτι μου, με νοιαζει να μην φαινεται ο καπνος που βγαινει απο την καμιναδα...
    Βρες μια λυση για το προβλημα του ιδρωτα, αλλα μην σταματας εκει. Μου φαινεται πως εχεις δουλεια και με τα αφανη μεν ( εκδηλωνονται εν μερει με τον ιδρωτα) αλλα βαθεια σου θεματα- προβληματα. Φιλια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Συμφωνώ με τον weird.Καλύτερα να ασχοληθείς με το άγχος σου περισσότερο.Τώρα νομίζεις ότι δεν έχει τόσο σημασία αυτό και σε ενδιαφέρει μόνο το πρόβλημα με τον ιδρώτα.Αλλά αν δεν κάνεις κάτι για το άγχος σου μπορεί να σου βγουν και άλλα προβλήματα από το άγχος που δεν θα φτάνει ένα αποσμητικό για να τα αντιμετωπίσεις.Γι\'αυτό καλό θα είναι να κοιτάξεις πιο βαθιά το πρόβλημα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by Enallaktikos
    Δεν ξερω να σου πω ακριβως. Ειμαι συνεχεια στην μπριζα, νομιζω οτι ειμαι παρα πολυ σημαντικος, θελω να αρεσω σε οτι θυληκο υπαρχει σε αυτο τον πλανητη, φροντιζω πολυ την εμφανιση μ, ειμαι κακοπροαιρετος, εχω συνεχεια στο μυαλο μ διαφορα προβληματα κ ασχημες καταντασεις τις διαιρω σε μικροτερα κομματια κ τα αναλυω εξονυχιστικα, δεν με συγκινει σχεδον τιποτα στην ζωη μ, πολλες φορες απλα παρατηρω τις μερες να περνανε χωρις να κανω απολυτως τιποτα, καμμια παρεα δεν με γεμιζει, κανενας ανθρωπος, εχω βαλει πολλους στοχους που ειναι αδυνατον να τους πραγματοποιησω κ.α. Αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν με πολυνοιαζουν ολα τα παραπανω κ τοσο πολυ(οσο υπερβολικο κ αν φαινεται αυτο που λεω), το μονο που θελω ειναι να σταματησει ο ιδρωτας. Κ ολα τα αλλα θα περασουν. Απο οτι καταλαβαινω ομως, πρεπει να περασουν ολα τα παραπανω για να περασει κ ο ιδρωτας. Αλλα αυτο μου ειναι αδυνατο. Επισης, δεν θελω να απευθυνθω σε καποιον ψυχολογο. Αυτη ειναι η μοναδικη φορα που λεω το προβλημα μου σε καποιον.



    Αν βαλω ταλκ σκετο θα βοηθησει?
    απ τη μια μερια χαιρομαι που θεωρεις οτι ολα θα περασουν αν σταματησει ο ιδρωτας...

    απ την αλλη, αν δεν ειναι ετσι, νοιωθω απολυτως αδυναμη στο να σε βοηθησω να ξεπερασεις ολα αυτα που σου συμβαινουν και θα σου ελεγα απλα να ζητησεις βοηθεια απο ειδικο...

    αλλα ΔΕΝ σε προβληματιζουν και τοσο ολα αυτα...σε προβληματιζει ο ιδρωτας...

    εχω λοιπον κατι να σου πω που ισως σου λυσει το προβλημα...

    γινεται γι αυτο ακριβως το προβλημα, μποτοξ στους ιδρωτοποιους αδενες στις μασχαλες, που τους αδρανοποιει....
    ετσι λυνεται το προβλημα... για ρωτα καποιον πλαστικο επ αυτου...
    ελπιζω να εχεις δικιο , κι αυτο να σου λυσει κι ολα τ αλλα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7
    Sas parakalw mhpws mporeitai na mou apanthsete mono se ayto pou sas rwtaw? Mono pws na stamathsw ton idrwta? Ola ta alla ta elegxw k den exw kanena apolytws provlhma, allwste egw to dialeksa k etsi apofasisa na zhsw.. H eytyxia gia mena erxetai mono apo to anti8eto fylo, k eimai poly xaroumenos giati h proswpikh m zwh(milaw gia thn sxesh me to allo filo) einai apla teleia..

    Etsi eimai k den 8elw na allaksw, giati latrevw ton eayto m

    To mono provlhma pou exw einai o idrwtas..

    Remedy eyxaristw gia to endiaferon sou alla mhpws mporeis na m peis kammia pio aplh lysh? Allwste tis bottox k na 8elw den mporw na tis kanw twra.. Exw poly fortwmeno programma, k isws epixeirhsw na to kanw to kalokairi pou 8a exw eley8ero xrono

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    η επιλογή για το αν θα πας σε καποιον ψυχολογο είναι δική σου. Κανεις δεν μπορει να σε πιεσει να το κανεις.
    Λυση για τον ιδρωτα δεν εχω να σου πω αλλα εχω να σου πω να μην περιμενεις να σου απαντησω οπως θα ηθελες εσυ. Ανεφερες καποια εσωτερικα θεματα που φαινεται να σε απασχολουν γι αυτο και εγω οπως και αλλα παιδια απο εδω ενδιαφερθηκαμε και γι αυτο το προβλημα περα απο τον ιδρωτα σου.
    Κατι τελευταιο. Μακαρι πριν παθω κρισεις αγχους και φοβιες να \"ακουγα\" καλυτερα το σωμα μου. Πιστεψε με μου εδινε πολλα σημαδια περιτου αγχους, σημαδια οτι κατι δεν παει καλα με το συναισθηματικο μου κομματι. Τα αγνοησα μεχρι που εγινε το μπαμ και ο ψυχολογος για μενα εγινε απο προαιρετικη επιλογη επειγουσα αναγκη!
    Δεν σημαινει οτι θα εχεις τη δικη μου πορεια, ο καθενας ειναι και μια ιδιαιτερη περιπτωση.
    Με τον τροπο μου σου λεω οτι ισως να χρειαζεσαι λιγο περισσοτερη φροντιδα απο αυτην που θελεις να σου δωσεις.
    Φιλια.
    υγ: οσο για τις σχεσεις σου με το αλλο φυλλο ποιος ειπε κατι αρνητικο? το θεωρω λογικο που σε γεμιζει τοσο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Enallaktikos
    Kalhspera se olous,
    eimai 22 xronwn k edw k 6 xronia antimetwpizw ena provlhma. Eimai agxwdhs typos. To mono pou me peirazei einai o ypervolikos idrwtas sthn perioxh ths masxalhs k ayto me kanei na agxwnomai akoma perissotero. Den mporw na foresw ayta pou 8elw, k idiaitera anoixtoxrwmes mplouzes. Exw ftasei se shmeio pou an stamathsei aytos o idrwtas, 8a peta3w apo thn xara m k sigoura 8a eimai o pio eytyxismenos an8rwpos tou kosmou. Exei kaneis na m proteinei tpt?



    Sas eyxaristw prokatavolika.
    Ο υπερβολικός ιδρώτας μπορεί να έχει παθολογική προέλευση μη σου πω έχει σίγουρα.Καλό θα ήταν να κάνεις κάποιες εξετάσεις για θυρεοειδή.Τώρα αν το στρες μπορεί να προκαλεί παρόμοια προβλήματα δεν το γνωρίζω οπότε ας απαντήσουν πιο ειδικοί επ\'αυτού!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Enallaktikos
    Δεν ξερω να σου πω ακριβως. Ειμαι συνεχεια στην μπριζα, νομιζω οτι ειμαι παρα πολυ σημαντικος, θελω να αρεσω σε οτι θυληκο υπαρχει σε αυτο τον πλανητη, φροντιζω πολυ την εμφανιση μ, ειμαι κακοπροαιρετος, εχω συνεχεια στο μυαλο μ διαφορα προβληματα κ ασχημες καταντασεις τις διαιρω σε μικροτερα κομματια κ τα αναλυω εξονυχιστικα, δεν με συγκινει σχεδον τιποτα στην ζωη μ, πολλες φορες απλα παρατηρω τις μερες να περνανε χωρις να κανω απολυτως τιποτα, καμμια παρεα δεν με γεμιζει, κανενας ανθρωπος, εχω βαλει πολλους στοχους που ειναι αδυνατον να τους πραγματοποιησω κ.α. Αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν με πολυνοιαζουν ολα τα παραπανω κ τοσο πολυ(οσο υπερβολικο κ αν φαινεται αυτο που λεω), το μονο που θελω ειναι να σταματησει ο ιδρωτας. Κ ολα τα αλλα θα περασουν. Απο οτι καταλαβαινω ομως, πρεπει να περασουν ολα τα παραπανω για να περασει κ ο ιδρωτας. Αλλα αυτο μου ειναι αδυνατο. Επισης, δεν θελω να απευθυνθω σε καποιον ψυχολογο. Αυτη ειναι η μοναδικη φορα που λεω το προβλημα μου σε καποιον.

    Αν βαλω ταλκ σκετο θα βοηθησει?
    Πάμε σε αυτό σου το μήνυμα.Δεν το είχα δει..χαχα!Λοιπόν άκου τώρα και εμέ.Είμαι ιδεοψυχαναγκαστική(το παρακάτω δεν σημαίνει πως και εσύ είσαι).Πριν νομίζω δύο χρόνια πήγαινα στο ψυχίατρο και του έλεγα γιατρέ είμαι χάλια.Τι πίστευα ότι θα τελειοποιούσε τη σχέση μου με το αντρικό φύλο ήταν νομίζω εκείνη την εποχή τα φρύδια μου.Την άλλη τα δόντια μου.Αν τα διόρθωνα και τα έκανα όπως ήθελα κάτι θα άλλαζε.Θα είχα περισσότερη αυτοπεποίθηση και η σεξουαλική μου ζωή θα είναι τέλεια.Χμμμ!!!Τι μας λες εδώ;Ότι αισθάνεσαι ότι στα 22 σου τίποτα δεν σε γεμίζει,θέλεις να αρέσεις σε όλες ανεξαιρέτως(πράγμα ακατόρθωτο ακόμα και για τον Μπραντ Πιτ) και όχι να αρέσεις σε όποιες θες να αρέσεις.Πολλά που χρειάζονται άλλου είδους λύση μας θέτεις εδώ!!!Το μόνο που μπορώ με σιγουριά να πω είναι ότι μια ψυχοθεραπεία θα την χρειαζόσουν.Όσο για τον ιδρώτα μάλλον είναι το λιγότερο αλλά πιο απλό για να λύσεις και γι\'αυτό επικεντρώνεσαι σε αυτό!!!Γνωρίζοντας λίγα από ψυχολογία μόνο τέλεια δεν είναι η σχέση σου με το άλλο φύλο.Αν ήταν έστω και ένα κομμάτι της ζωής σου τέλειο δεν θα αισθανόσουν αυτό το βαθύ κενό που λες ότι νιώθεις.Ελπίζω να θυμηθείς μελλοντικά τις συμβουλές μας όταν και αν φτάσεις σε αδιέξοδο και να ξέρεις που να ανατρέξεις!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Λες ότι εκτός από το πρόβλημα με τον ιδρώτα όλα τα άλλα είναι τέλεια και δεν έχεις άλλο πρόβλημα.Ομως από την άλλη εσύ ο ίδιος μας λες ότι δεν σε γεμίζει τίποτα και πολλές μέρες περνάνε χωρίς να κάνεις τίποτα.
    Αρα μάλλον τα πράγματα δεν είναι και τόσο τέλεια όσο θέλεις να πιστεύεις.

    Το ότι θέλεις να αρέσεις σε όλες τις γυναίκες μου βγάζει μια ανασφάλεια.Θέλεις να παίρνεις συνέχεια επιβεβαίωση ότι αρέσεις.

    Πάντως να ξέρεις πως ότι σου λέμε είναι γιατί θέλουμε να σε βοηθήσουμε.Γι\'αυτό δεν στεκόμαστε μόνο στο θέμα με τον ιδρώτα αλλά κοιτάμε και άλλα πράγματα που ίσως εσύ δεν δίνεις τώρα πολύ σημασία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ντάλια συμφωνώ απόλυτα.Εναλλακτικέ δεν σου επιτειθόμαστε απλά με τα \"λίγα\" που ξέρουμε προσπαθούμε να βοηθήσουμε.Και μην τολμήσεις και κάνεις μπότοξ.Ήμαρτον!Εκτός ότι πρώτη φορά το ακούω μου φαίνεται πολύ ακραίο.Το μπότοξ ναρκώνει νομίζω τον μυ και δεν τον αφήνει να συσπάται και άρα να εκκρίνει ιδρώτα.Κάπως έτσι το φαντάζομαι.Τρέλα.Και κάθε φορά που θα τελειώνει η παρενέργεια του μπότοξ-γιατί περί αυτού μάλλον πρόκειται αν σκεφτώ πως η δουλειά των ιδροτοποιών αδένων είναι να εκκρίνουν ιδρώτα και να αποβάλλουν τις άχρηστες για τον οργανισμό τοξίνες-θα πρέπει να χτυπάς μια ακόμα ενεσούλα.Τς τς...Είναι επικίνδυνο εγχείρημα για ένα τόσο νεαρό άτομο.Το θέμα δεν είναι να θεραπεύσεις το σύμπτωμα αλλά την αιτία.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7
    Nai re paidia, sas eyxaristw gia ola k gia to megalo endiaferon sas, alla h erwthsh mou einai allh. Egw eimai kala me ton eayto m etsi opws eimai, k den 8elw na allaksw. Isws etsi opws eimai, \'diaforetikos\' 8a elega, na einai o logos pou to gynaikeio fylo pa8ainei ysteria me thn parth m. Tespa, ta pswnistika(alla akrws alh8ina) as ta afhsoume, k sas parakalw na apantate mono se aythn thn erwthsh, dhladh an kserete pws 8a katapolemhsw ton idrwta. Ta alla den me endiaferoun. OK?

    Panta filika,
    enallaktikos

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Στην απαντήσαμε ήδη...............

  15. #15
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Εναλλακτικέ,
    θερμή παράκηση,
    όχι greeklish σε αυτό το φόρουμ.

    Και μια ερώτηση: ψάχνεις σε ένα φόρουμ ψυχολογίας πως να σταματήσεις τον ιδρώτα.
    Αναρωτιέμαι αν αναζητάς ψυχολογικές τεχνικές ή κάτι εντελώς διαφορετικό.
    Αν όντως αναζητάς ψυχολογικές τεχνικές, τότε μια καλή ιδέα θα ήταν να διαβάσεις προσεκτικά όλα τα μηνύματα στο θέμα αυτό (ακόμη και αυτά που αρχικά απέρριψες).

    Καλώς μας ήλθες στο e-psychology
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •