ΠΟΤΕ ΠΕΡΝΑΕΙ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6

    ΠΟΤΕ ΠΕΡΝΑΕΙ?

    Γεια σας και παλι...Ειχα ξανα γραψει στο forum απο τοτε. βεβαι δεν εχουν αλλαξει πολλα.Εγω ειχα την εμμονη ιδεα οτι ειχα η μαλλον οτι εχω προβλημα με την καρδια μου..Σε μια απο τις κρισεις που ειχα η μαμα μου μου ειχε πει "ηρεμισε γιατι θα παθεις τιποτα απο το αγχος σου" ε αφτο ηταν απο τοτε νομιζω οτι κατι θα παθω απο το αγχος εμφραγμα ανακοπη κατι καρδιακο παντως.Δεν ξερω για σας εγω παντως ολη την ωρα σκεφτομαι δυσαρεστα πραγματα οτι θα πεθανω οτι δεν πρεπει να βγω εξω γιατι κατι μπορει να παθω σε δημοσιο χωρο.Να μη φυγω μακρυα απο την πολη μου και δεν ειμαι κοντα σε νοσοκομειο.Η κατασταση εχει γινει ανυποφορη εχω γινει προληπτικη σε ονειρα η διαθεση μου ειναι συνεχως στα πατωματα.Στον καρδιολογο δεν μπορω να ξαναπαω γιατι εκτος απο το οικονομικο νρεπομαι κιολας εχω παει ηδη 4 φορες..Βλεπω τους αλλους γυρω μου να διασκεδαζουν να κανουν ονειρα και εγω τιποτα μονο αγχος και φοβος οτι κατι θα παθω απο το αγχος μου....Δεν ξερω τι αλλο να κανω πως να διωξω το αγχος;Παντα πιστευα οτι ημουν δυνατη αλλα αυτο δεν μπορω να το αντιμετωπισω...Διαβαζα στι ιντερνετ τι καρδιακα προβληματα μπορει να παθεις απο το αγχος και μου κοπηκαν τα ποδια...εχω κουραστει πολυ απο αυτη τη κατασταση δεν μπορω να χαρω με τιποτα μονο αγχος και φοβο νιωθω σκεφτομαι συνεχεια οτι θα πεθανω λαι τελικα δε ζω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Ρε συ φωτεινη τι περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος εδω μεσα;Δέξου οτι θα έχεις αυτή την εμμονή για κάποιο καιρό και κοίτα όσο μπορείς να το εκλογικεψεις.Προφανως είσαι απο 20 μεχρι 30 βαρία βαρια.Τι να πάθεις απο την καρδία σου δηλαδη;Δεν βλεπεις καθε μερα φευγουν 20αριδες με καρδία στα νοσοκομεία.Το "ηρεμισε θα παθεις τπτ απο το αγχος" είναι κλασσικη εκφραση μαμας.Δεν ισχυει.
    Άσε τα όνειρα λοιπόν γιαυτό το διάστημα και κοίτα να ηρεμήσεις και να πείσεις τον εαυτό σου οτι η ανησυχία σου δεν έχει βάση.Το προβλημα είναι οτι πιέστηκες προφάνως για αρκετό καιρό και το νευρικό σου συστημα δεν είναι και στα καλύτερα του.Όλοι μας έχουμε περάσει ατέλιωτες μέρες με έντονο αγχος.Δεν πάθαμε κάτι.Εκτός του ότι ταλαιπωρηθήκαμε απο αυτές τις κλασσικές σκέψεις τύπου "κατι έχω με την καρδία μου","η έχω όγκο στο κεφάλι" η οτιδηποτε τεσπά μπορεί να κολλήσει τον καθένα.
    Αν πάλι κανω λάθος και εισαι 60 η 70 ε οκ καλό ειναι να ανυσηχείς λιγάκι και να προσέχεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    Οχι μεσα επεσες 24 ειμαι ε αμα με ρωτησεις βεβαια αισθανομαι 80...Μπορει να ειμαι υπερβολικη,οταν ειμαι λιγο πιο χαλαρα πιστευω πως ειναι ολα στο μυαλο οταν ομως με "πιανει" ειναι σαν να κολαει το μυαλο...απαισιο συναισθημα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    "Όλοι μας έχουμε περάσει ατέλιωτες μέρες με έντονο αγχος.Δεν πάθαμε κάτι"


    Αυτό ξανασκέψου το πρίν το πεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Konstantinoss έχεις απόλυτο δίκιο.Είναι πιο εύκολο να το λές απο το να το ζέις.

    Φωτεινη να φύγει σήμερα δεν θα φύγει.Άστο να υπάρχει για κάποιο διάστημα.Συνηθως ετσι πάει με αυτή την διαταραχή.Περνάς απο φασεις που ανησυχείς για διάφορα πράγματα.Το σωστό είναι στο πισω μέρος του μυαλου σου να πείς οτι οκ έχω μια διαταραχή αγχους και είναι νορμάλ μεσα σε αυτά τα πλαίσια να φοβάμαι για την καρδία μου η για ότι άλλο τραβήξει την προσοχή μου.Εγώ πρίν ψιλοζαλιζόμουν και αισθανόμουν μια μικρή ταραχη μεσα μου.Ναι θα μπορούσα να πώ οτι κάτι έχω στο κεφάλι.Η οτι μου έπεσε η πιεση η χιλια δύο άλλα.Και αν μπώ και στο ίντερνετ και ψάξω...θα βρώ σίγουρα οτι ανήκει σε κάποια παθηση αυτό και θα μεγαλώσω τον φόβο μου.Αλλά προσπαθω να πώ οτι είναι απο το άγχος και να συνεχίσω την μέρα μου.Δεν ξέρω άλλο τρόπο να σου προτείνω.Με έχει πεδεψει και μενα η καρδία μου για λίγο καιρο και έκανα εξετασεις.Αλλά κάποια στιγμη τα βαζεις κάτω και λες.Αφου είμαι νέος πώς ειναι δυνατόν;Μηπως είναι κάτι άλλο;Μήπως τελικά είναι απλά απο το άγχος;

  6. #6
    Γεια σου Φωτεινη!! Σαν να περιγραφεις εμενα ακριβως... Ετσι ημουν και εγω σαν εσενα ολοιδια περιπτωση. Εγω ειμουν ετσι για 4 μηνες. Φοβομουν για καρδια και για ενα σωρο ασθενειες. Πηγα 6 φορες σε καρδιολογο εγω!! οχι 4. Ολοι μου λεγαν δεν εχεις τιποτα αλλα σγω εξακολουθουσα να πιστευω πως εχω κατι σοβαρο. ζηλευα τους αλλους που ηταν καλα και διασκεδαζαν καθε μερα νομιζα πως ειναι η τελευταια μου και θα παιθανω, φοβομουν να σηκωθω απο το κρεβατι γιατι νομιζα θα σταματησει η καρδια μου.. Αλλα τελικα ειδες? Ειμαι εδω και ζω ακομα. Δεν εχω πεθανει. Και οι ιδεες φυγαν και τα συμπτωματα. Ολα αυτα γιατι ξεκινησα αγωγη εδω και 2 μηνες με αντικαταθλιπτικα. με εχουν βοηθησει πολυ.. Ξερω τωρα οτι εινα πολυ δυσκολο να καταλαβεις οτι δεν εχεις τιποτα εινα πολυ δυσκολο να με πιστεψεις πως δεν εχεις κατι αλλα αυτη ειναι η αληθεια. Οσο και να προσπαθεις να πισεις εναν αρρωστοφοβικο οτι δεν εχει τιποτα ειναι αδυνατο να τα καταφερεις. Σιγουρα θα λες τωρα μηπως εκανε λαθος ο γιατρος και τετοια. Ανακοπη καρδις δεν παθαινει κανεις χωρις να εχει προβλημα με την καρδια του.. ουτε εμφραγμα. Συνηθως προυπαρχει κατι. Θα σου συνηστουσα να πας σε εναν ψυχιατρο να του πεις το προβλημα σου και να σου δωσει χαπια. Ξες γιατι οι ανθρωποι παθαινουν τετοιες διαταραχες? οπως καταθλιψη αρροστοφοβια κ.α.? Γιατι υπαρχει καποιο προβλημα η γεγονος στη ζωη μας που μας ταλαιπωρει για πολυ καιρο και μας βασανιζει. Αν υπαρχει αγχος για καποια συγκεκριμενα πραγματα και οχι γενικο για πολυ καιρο τοτε το μυαλο μας επειδη κουραζεται με τις ιδιες ενοιες τοτε προτιμα να σκεφτεται κατι αλλο παλι δυσαρεστο ομως οπως αρρωστιες παρα να σκεφτεται εκεινα που σκεφτοταν για καιρο.. Πρεπει να βρεις τι ειναι αυτο στη ζωη σου που δεν σαρεσει αλλα οχι τωρα. Οταν θα γινεις καλυτερα με τα φαρμακα. Τωρα πρεπει να κοιταξεις να ξεπερασεις αυτες τις φοβιες..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    6
    thesgio σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση και μπραβο που το ξεπερασες.εγω παλι νιωθω οτι δεν θα το ξεπερασω ποτε.μια μερα ειμαι καπως καλα και 3 χαλια...παντως νομιζω οτι το προσπαθω λιγο περισσοτερο απο παλια λεω στον εαυτο μου οτι αμα ειναι να πεθανω θα πεθανω δεν μπορω να κανω κατι αλλο πια...πολυ πολυ κουραστικο ολο αυτο που ζουμε..καθομαι και σκεφτομαι τι κακο η τι λαθος εκανα πια?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by thesgio View Post
    .... Ξες γιατι οι ανθρωποι παθαινουν τετοιες διαταραχες? οπως καταθλιψη αρροστοφοβια κ.α.? Γιατι υπαρχει καποιο προβλημα η γεγονος στη ζωη μας που μας ταλαιπωρει για πολυ καιρο και μας βασανιζει. Αν υπαρχει αγχος για καποια συγκεκριμενα πραγματα και οχι γενικο για πολυ καιρο τοτε το μυαλο μας επειδη κουραζεται με τις ιδιες ενοιες τοτε προτιμα να σκεφτεται κατι αλλο παλι δυσαρεστο ομως οπως αρρωστιες παρα να σκεφτεται εκεινα που σκεφτοταν για καιρο.. Πρεπει να βρεις τι ειναι αυτο στη ζωη σου που δεν σαρεσει αλλα οχι τωρα. Οταν θα γινεις καλυτερα με τα φαρμακα. Τωρα πρεπει να κοιταξεις να ξεπερασεις αυτες τις φοβιες..
    Έχω πληρώσει πολλά λεφτά στη ζωή μου για να το μαθω αυτο...Ή μαλλον για να το παραδεχτώ...Κι έχασα ακόμα περισσότερα -οχι λεφτα- εξαιτιας αυτου...

    Φωτεινη, φυσικά και θα το ξεπερασεις..Όχι ομως με σκέψεις, αλλα με πραξεις..Όσοι γραφουν εδω για το προβλημα τους, αλλοι τοσοι γραφουν και για το πώς το ξεπερασαν..Ισως οι δευτεροι ειναι λιγοτεροι, γιατι δεν εχουν πια την αναγκη να βρισκονται σε ενα τετοιο χωρο..Ειναι ομως παρα πολλοι...Λυσεις υπαρχουν...Βρες αυτη που σου ταιριαζει και αρχισε να την εφαρμοζεις...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

Similar Threads

  1. Περνάει η Ψύχωση;
    By petros32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 04-07-2019, 15:17
  2. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 18:29
  3. ποτε περναει;;;;
    By Gogo23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 18-09-2012, 16:59
  4. ενα τεστακι......για να περναει η ωρα
    By secretly in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 9
    Last Post: 20-02-2012, 02:25
  5. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •