ΤΕΣΤ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑΣ - ΟΛΙΣΤΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685

    ΤΕΣΤ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑΣ - ΟΛΙΣΤΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

    Παιδάκια καλησπέρα.
    Το θέμα μου δεν είναι αμιγώς ψυχολογικό, περισσότερο θα ήθελα τις γνώμες σας και αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία. Μπαίνω λοιπόν στο δια ταύτα:
    θέλω να αλλάξω ορισμένα πράγματα που με ταλαιπωρούν.
    Το ψυχολογικό είναι ένα σκέλος, το οποίο όμως αδυνατώ να λύσω μια και καλή..όλο κάτι προκύπτει για να με προβληματίσει.
    Σκέφτηκα λοιπόν ότι μια καλή αρχή για να αλλάξω τον τρόπο που βλέπω τα πράγματα, θα ήταν να βελτιώσω την ποιότητα ζωής μου.
    Και ως γνωστόν η ποιότητα ζωής επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από την κακή ή καλή σωματική κατάσταση.
    προσωπικά λοιπόν, υποφέρω πραγματικά, εκτός των άλλων, και από τη λεγόμενη σπαστική κολλίτιδα.
    Είναι καθαρά ψυχοσωματικό, κυρίως όταν στρεσάρομαι βγαίνει στην επιφάνεια..αλλά επειδή είμαι συνεχώς σε μια κατάσταση στρες, είμαι και μονίμως σε φάση δυσφορίας με το πεπτικό μου γενικότερα.
    Κανόνισα λοιπόν να κάνω, σε κέντρο ολιστικής ιατρικής, το λεγόμενο τεστ δυσανεξίας.
    επειδή όμως είμαι και φαν της κλασσικής ιατρικής..έχω τις αμφιβολίες μου, κατά πόσο τελικά αυτό το τεστ βοηθάει.
    θα ήθελα να ακούσω γνώμες, ειδικά αν βασίζονται σε προσωπική εμπειρία, πάνω στο θέμα.
    Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος αυτό το ζήτημα;
    και αν ναι, πως το έλυσε;
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Μoi :p

    Πως το ελυσα.. Δεν το εχω λυσει εντελως, απλα ειναι σε ναρκη.. Εκοψα καφεδες, γαλακτοκομικα, οξινα (λεμονια, πορτοκαλια, ξυδια, ψωμι με μαγια και προζυμι), μπαχαρικα καυτεραα, προιοντα ολικης αλεσης, και μερικα αλλα, οπως φαγωσιμα με σπορια, πχ φραουλες, σουσαμι, ντοματα, αγγουρι, κι γενικα αποφευγω τα ωμα λαχανικα και τα πολλα φρουτα, οπως και το αλατι. Επισης φροντιζω να μη μενει το στομαχι αδειο και να τρωω κατι καθε δυο ωρες, και δεν το κανω με προσπαθεια συνειδητη, ο οργανισμος μου το ζηταει και το χρειαζεται..

    Ειναι λογω στρες το συνδρομο του ευερεθιστου εντερου, απλα αυτες οι τροφες το ενεργοποιουν.. Δεν ειναι για ολους οι ιδιες, αλλα πανω κατω αυτες ειναι.. Μπορεις να τεσταρεις τον εαυτο σου..

    Εγω τα εκοψα ολα μαχαιρι για ενα μεγαααααλο διαστημα, και τωρα σιγα σιγα εχω αρχισει να τα προσθετω στη διατροφη μου σε μικρες ποσοτητες, και ποτε με αδειο στομαχι ομως..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    όλα αυτά που ανέφερες..είναι μέσα στην καθημερινή μου διατροφή!..
    άμα τα έκοψες όλα αυτά..τότε τι έτρωγες μετά;;
    π.χ. εάν κόψω τα γαλακτοκομικά, αυτομάτως κόβω γιαούρτι, τυρί, γάλα (καλά αυτό δεν το έπινα ούτως ή άλλως). Γιαούρτια όμως τρώω παρα πολλά, ειδικά στη δουλειά σα σνακ, ή σα βραδυνό..
    πορτοκαλαδα κάθε πρωί διότι είμαι και αναιμικό..:-(
    προϊόντα ολικής άλεσης επίσης πολλά..είτε σε δημητριακά, είτε σε ψωμί του τοστ..
    Μα τι στην ευχή θα τρώω;;;
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Ε ετσι εξηγειται γιατι ειναι σε εξαρση η κολιτιδα σου!!!!!!!!!!!!

    Τι τρωω καλη ερωτηση :p

    Tρωω πρωτεινη, κρεας κοτοπουλο ψαρι, μακαρονια (οχι ολικης), ρυζι, μανιταρια, ξεχασα και τα οσπρια πειραζουν. Τρωω αρτοσκευασματα χωρις μαγια η προζυμι, υπαρχουν κουλουρακια και τετοια.. Γαλακτοκομικα μπορεις να τρως στραγγιστο γιαουρτι η μανουρι κτλ, ειναι τα λιγοτερο επιθετικα στη σπαστικη κολιτιδα.. Αλλα το γαλα ειναι προβλημα! Τι να πω εσενα μπορει να μη σε πειραζει το γαλα. Αλλα πορτοκαλαδα το πρωι με αδειο στομαχι σε ξετιναζει βρε καλο μου!!!!!!!!!!!!!!!! Οπως και τα ολικης!! Αντικατεστησε τα με σικαλεως η σταρινα! Οπωσδηποτε!!!!! Δεν ειναι δυσκολο!!
    Αν εχεις αναιμια απο σιδηρο η πορτοκλαδα δε θα σου κανει κατι με τοσα γαλακτοκομικα που τρως.. τα γαλακτοκομικα τραβανε το ασβεστιο απο τα κοκκαλα και δεν αφηνουν το σιδηρο να απορροφηθει.. Πρεπει να τα περιορισεις..
    Last edited by λιλιουμ; 03-10-2012 at 15:36.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    να ενα copy paste





    Δυστυχώς δεν υπάρχει λίστα συγκεκριμένων τροφών για τον πληθυσμό που πάσχει από σπαστική κολίτιδα, που να έχει εκδοθεί ως οδηγία. Καλό είναι, το άτομο που πάσχει να παρατηρήσει και να κάνει μια λίστα με τα τρόφιμα που το ενοχλούν (του προκαλούν φούσκωμα, διάρροια κ.λπ.).
    Παρολ’ αυτά, υπάρχουν κατηγορίες τροφίμων, που κατηγορούνται συχνότερα από τα άτομα που πάσχουν από σπαστική κολίτιδα. Τέτοια είναι:

    • ο καφές,
    • το τσάι,
    • η σοκολάτα,
    • τα γαλακτοκομικά,
    • το κόκκινο κρέας,
    • το κρεμμύδι,
    • η πατάτα,
    • τα δημητριακά,
    • τα πορτοκάλια (και τα συναφή εσπεριδοειδή),

    καθώς επίσης:

    • ενίοτε κάποιες τεχνητές γλυκαντικές ύλες,
    • το τηγάνισμα των φαγητών,
    • η κατανάλωση αλκοόλ.

    Δίαιτες πλούσιες σε λιπαρά, τα ωμά λαχανικά και τα φρούτα με τη φλούδα, τα όσπρια και τα αεριούχα αναψυκτικά φαίνεται, επίσης, να επιδεινώνουν την πάθηση.


    Πηγη: http://www.mednutrition.gr/pashw-apo...ei-na-apofeygw

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Η Ομοιοπαθητική ή ο βελονισμός δεν ξέρω αν σε βοηθήσουν, μπορείς να ρωτήσεις όμως.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Τεστ δυσανεξίας επίσης έχω κάνει, δεν ειναι τίποτα, κρατάς 2 μεταλλικές λαβές για λίγο και μέσω συχνοτήτων βρίσκουν τις τροφές που επηρεάζουν τον μεταβολισμό σου, αλλεργίες και έλλειψη βιταμινών.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    να ενα copy paste





    Δυστυχώς δεν υπάρχει λίστα συγκεκριμένων τροφών για τον πληθυσμό που πάσχει από σπαστική κολίτιδα, που να έχει εκδοθεί ως οδηγία. Καλό είναι, το άτομο που πάσχει να παρατηρήσει και να κάνει μια λίστα με τα τρόφιμα που το ενοχλούν (του προκαλούν φούσκωμα, διάρροια κ.λπ.).
    Παρολ’ αυτά, υπάρχουν κατηγορίες τροφίμων, που κατηγορούνται συχνότερα από τα άτομα που πάσχουν από σπαστική κολίτιδα. Τέτοια είναι:

    • ο καφές,
    • το τσάι,
    • η σοκολάτα,
    • τα γαλακτοκομικά,
    • το κόκκινο κρέας,
    • το κρεμμύδι,
    • η πατάτα,
    • τα δημητριακά,
    • τα πορτοκάλια (και τα συναφή εσπεριδοειδή),

    καθώς επίσης:

    • ενίοτε κάποιες τεχνητές γλυκαντικές ύλες,
    • το τηγάνισμα των φαγητών,
    • η κατανάλωση αλκοόλ.

    Δίαιτες πλούσιες σε λιπαρά, τα ωμά λαχανικά και τα φρούτα με τη φλούδα, τα όσπρια και τα αεριούχα αναψυκτικά φαίνεται, επίσης, να επιδεινώνουν την πάθηση.


    Πηγη: http://www.mednutrition.gr/pashw-apo...ei-na-apofeygw
    Περίφημα..όλα αυτά που τρώω..μου κάνει εντύπωση πάντως για το κόκκινο κρέας, ότι το περιλμαβάνει στη λίστα με τα "don't".
    πάνω κάτω γνωρίζω από τι προκαλείται, απλώς δε γίνεται π.χ. να κόψω καφέ ή τσαι γιατί πως αλλιώς θα ναοίγει το μάτι το πρωί?Ελπίζω να μην είναι μούφα και να μου δώσει τουλάχιστον κάποιες γενικές κατευθύνσεις..
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Τεστ δυσανεξίας επίσης έχω κάνει, δεν ειναι τίποτα, κρατάς 2 μεταλλικές λαβές για λίγο και μέσω συχνοτήτων βρίσκουν τις τροφές που επηρεάζουν τον μεταβολισμό σου, αλλεργίες και έλλειψη βιταμινών.
    Εσύ δηλαδή που το έκανες σε τι τρόφιμα είχες δυσανεξία;
    Μετά σου έδωσε κάποιο διαιτολόγιο σχετικά με αυτά που μπορείς να τρως;
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μα καλα ειναι δυνατον με το να κρατας δυο μεταλλικες λαβες να βρισκουν τροφικες δυσανεξιες?
    Mια γνωστη μου ειχε κανει παλιοτερα και της ειχαν πει να κοψει το λεμονι. Το εκοψε αλλα δεν ειδε βελτιωση.

    Void αν το προβλημα σου ειναι σοβαρο πηγαινε καλυτερα σε εναν γαστρεντερολογο για να εισαι σιγουρη.
    Δες και αυτο το λινκ http://www.diatrofi.gr/index.php/dia...B5%CE%B9%CF%82

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Καλημέρα void. Υποφέρω κι εγώ από σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου. Εχω δοκιμάσει κατά καιρούς φάρμακα, ομοιοπαθητική, βελονισμό και διάφορα που δε θυμάμαι, χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης, για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα πρόσεχα πολύ τη διατροφή μου. Εντόπισα τις τροφές που μου δημιουργούσαν πρόβλημα και τις αφαίρεσα από το διαιτολόγιό μου. Ηταν μιά λίστα μακροσκελής, περίπου σαν αυτή που παρέθεσε η Λίλιουμ. Αποτέλεσμα: Πρόσθεσα έναν ακόμα παράγοντα άγχους στην καθημερινότητά μου, αυτόν του "μη αυτό, μη εκείνο".
    Οσο για το τεστ δυσανεξίας, πρόκειται για ένα ακόμα κόλπο του παρα-ιατρικού μάρκετινγκ...

    Το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου είναι καθαρά ψυχοσωματικό. Εαν δε μειώσεις τον παράγοντα στρες στη ζωή σου, ότι και να κάνεις θα έχει πρόσκαιρα αποτελέσματα. Τεχνικές διαχείρησης του άγχους, αλλαγή του τρόπου σκέψης, είναι τα μόνα που βοηθούν μεσο-μακροπρόθεσμα. Βλέπεις, τα προβλήματα υγείας οφείλονται στη γενικότερη διαταραχή της ισορροπίας του οργανισμού. Μόνον η συνολική αλλαγή του τρόπου ζωής έχει αποτέλεσμα.

    Στην περίπτωσή μου, βοήθησε πολύ η γυμναστική. Φαντάζομαι πως αυτό οφείλεται στη θετική επίδραση που έχει η σωματική άσκηση στο άγχος γενικότερα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by void View Post
    Περίφημα..όλα αυτά που τρώω..μου κάνει εντύπωση πάντως για το κόκκινο κρέας, ότι το περιλμαβάνει στη λίστα με τα "don't".
    πάνω κάτω γνωρίζω από τι προκαλείται, απλώς δε γίνεται π.χ. να κόψω καφέ ή τσαι γιατί πως αλλιώς θα ναοίγει το μάτι το πρωί?Ελπίζω να μην είναι μούφα και να μου δώσει τουλάχιστον κάποιες γενικές κατευθύνσεις..
    Kοιτα εμενα το κρεας και η πατατα πχ δε με πειραζουν! Οπως σου ειπα και σε προηγουμενο μνμ δεν ισχυουν ολα για ολους! Μπορεις να τα βρεις τεσταροντας τον εαυτο σου! Η πορτοκαλαδα και ο καφες ομως ειναι απο τα χειροτερα!!

    Εγω για να να νιωθω καλα τα εκοψα ολα. Δε με πειραζε να μην κοψω κατι, πανω απο ολα ηθελα να ηρεμησει το στομαχι και το εντερο μου..

    Αυτα που σου ειπα τα λεει η ΚΛΑΣΙΚΗ ιατρικη και η προσωπικη μου εμπειρια, οχι η ολιστικη, με την οποια δεν εχω σχεσεις..

    Καλυτερα να πας σε εναν καλο γαστρεντερολογο, και ασε τα ολιστικα!!

    ΕΠισης, επειδη και εγω ημουν εξαρτημενη απο την καφεινη και δεν ανοιγε αλλιως το ματι, εχω να σου πω οτι ο οργανισμος απεξαρτιεται απο αυτην πολυ συντομα, και με κρυο νερο στα μουτρα και λιγο φαγητο ξυπναω μπαμ.. Και εγω καποτε χρειαζομουν μια κουπα καφε να συνελθω.. Τωρα οχι πια!!

    Αυτα απο μενα :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Καλημέρα παιδιά,
    Μπορεί να θεραπευτεί, αλλά απαιτεί αλλαγή αντίληψης στο τρόπο διατροφής, γιατί έχει να κάνει απόλυτα
    σχεδόν με τον σημερινό τρόπο διατροφής, που ευθύνεται τα περισσότερα προβλήματα υγείας.

    Η θεραπεία της απαιτεί πρώτ' απ' όλα αποτοξίνωση.. κι αυτό γιατί εντελώς αφύσικο, να αποκλείεις για πάντα
    από την διατροφή σου, τροφές απόλυτα απαραίτητες για τον οργανισμό, όπως φρούτα, χορταρικά-λαχανικά
    και κυρίως όσπρια.. Για να το σκεφτούμε λίγο..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Μαρκελα δεν τις αποκλειες για παντα, τις αποκλειεις για καποιο διαστημα μεχρι να ηρεμησεις, και μετα οπως ειπα και στο πρωτο μνμ μου τις ξαναεντασσεις σιγα σιγα στη διατροφη σου αλλα σε μικρο βαθμο.

    Αν σε πειραζει κατι και δε μπορεις να το φας, δε θα το φας επειδη σωνει και ντε "πρεπει". Το περιοριζεις και το αντικαθιστας με κατι αλλο που δε σε πειραζει. Τοσα τροφιμα περιχουν πχ βιταμινη C, δε χρειαζεται να πιεις πορτοκαλι αν σου προκαλει οδυνηρους σπασμους και διαρροιες!!!!!! Αυτο ειναι μαζοχισμος!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Μαρκελα δεν τις αποκλειες για παντα, τις αποκλειεις για καποιο διαστημα μεχρι να ηρεμησεις, και μετα οπως ειπα και στο πρωτο μνμ μου τις ξαναεντασσεις σιγα σιγα στη διατροφη σου αλλα σε μικρο βαθμο.

    Αν σε πειραζει κατι και δε μπορεις να το φας, δε θα το φας επειδη σωνει και ντε "πρεπει". Το περιοριζεις και το αντικαθιστας με κατι αλλο που δε σε πειραζει.
    Δεν είπα σώνει και καλά "πρέπει".. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να τα φας καθόλου! Έχω συγγενή που δεν τα τρώει ποτέ, αυτά τα τρόφιμα..
    ή μόλις κάτι φάει, απ' αυτά, γιατί άνθρωπος είσαι.. να τα φουσκώματα, οι διάρροιες κ.λπ Τέλος πάντων, επειδή το ζω κι από κοντά κι οι αντιδράσεις είναι μεγάλες.. χαχα δεν επιμένω..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ορθομοριακη ιατρικη
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 12-04-2022, 20:47
  2. ολιστικη θεραπεια???
    By polivios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-07-2012, 15:42
  3. Εναλλακτική ιατρική και ΙΔΨ.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-06-2010, 01:57
  4. OΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ?
    By XRISTOS2612 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 11-11-2009, 12:55
  5. ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ
    By mixalakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2009, 14:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •