Δεν ξέρω τί τίτλο να βάλω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Δεν ξέρω τί τίτλο να βάλω!

    Είμαι 18μιση χρονών και από τον καιρό που έδινα πανελλήνιες,με έχει πιάσει αυτό που λέμε "δεν έχω κέφια για τίποτα".Έχω θέληση,αλλά όχι κουράγιο..Μπορώ να πω πως ο τελευταίος 1μιση χρόνος ήταν πολύ δύσκολος για μένα..Έχασα τους 2 παππούδες (τον έναν μάλιστα τον λάτρευα) και ήμουν κλεισμένη μες το σπίτι από τον προηγούμενο Ιούλιο μέχρι το τέλος των Πανελληνίων..Τον Ιούνιο(ειδικά μαθήματα).Έβγαινα πού και πού,αλλά δεν μπορούσα να ξεχαστώ...Συνεχώς τριγύριζε στο μυαλό μου το θέμα των Πανελληνίων...Τελικά τελείωσα με αυτό το θέμα,αλλά έπρεπε να περιμένω με αγωνία 2 μήνες για να δω αν και πού πέρασα...Το καλοκαίρι βγήκα αρκετές φορές..Πέρασα καλά,δεν μπορώ να πω.Τέλος Αυγούστου όμως που βγήκαν τα αποτελέσματα,συνειδητοποί� �σα πως οι φίλοι μου θα φεύγανε(εγώ πέρασα σε σχολή της πόλης μου).Την πρώτη μέρα,έκλαιγα.Είχα συνηθίσει κιόλας..Μετά το ξεπέρασα..Γνώρισα και μία κοπέλα από τη σχολή μου με την οποία έχουμε κοινούς γνωστούς και όλα μια χαρά..Παρ'όλο όμως που υπήρξαν εμπόδια-προβλήματα τα οποία στη συνέχεια ξεπεράστηκαν(δεν ήταν και τόσο σημαντικά),υπάρχουν αρκετά πράγματα για τα οποία αγχώνομαι..Παράδειγμα..Είμα ι 18 στα 19 και δεν έχω κάνει ποτέ μου σχέση...Κάθε φορά που οι γονείς μου αναφέρονται σε αυτό το θέμα έρχομαι σε φοβερά δύσκολη θέση και με στεναχωρεί αφάνταστα,νιώθω άσχημα,νιώθω σα γεροντοκόρη..Είναι ο τρόπος τους.Δε λέω,είναι πολύ καλοί γονείς,μας παρέχουν τα πάντα και μας μεγαλώνουν σωστά,απλά ορισμένες φορές αναφέρονται στο θέμα αυτό με λάθος τρόπο..Συγκρίνουν το πώς ήταν εκείνοι στην ηλικία μου,με το πώς είμαι εγώ τώρα.Εκείνοι έζησαν σε ωραία χρόνια..Αγνά,αθώα..Εγώ όμως ζω σε μία πολύ δύσκολη εποχή.Και τα αγόρια στις μέρες μας δεν κάνουν το πρώτο βήμα..Δεν τολμούν,φοβούνται...Και ναι,είμαι παραδοσιακή..Δεν την "πέφτω" σε αγόρια...Άσχετα που οι περισσότεροι τρέχουν πίσω από κοπέλες με υπερβολική αυτοπεποίθεση.Υπάρχει ένας χαρακτηρισμός αλλά δεν το χρησιμοποιώ γιατί δε μ'αρέσει...Κι εγώ έχω αυτοπεποίθεση,αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό..Τα αγόρια ενθουσιάζονται με κοπέλες οι οποίες πάντα είναι στην τρίχα περιποιημένες..Εγώ πάλι,μπορώ να πω πως βλέπομαι,δεν είμαι άσχημη,και είμαι κοινωνική και καλή.Ίσως να κομπλάρω με τα αγόρια,αλλά δεν είμαι και η πρώτη ούτε και η μοναδική..Και δεν μπορώ να κάνω μία σχέση για να λέω πως έχω σχέση.Και ούτε μπορώ να πάω με κάποιον για να λέω πως δεν είμαι παρθένα..Λειτουργώ με βάση το άν είμαι ερωτευμένη..Μου αρέσουν πολλά αγόρια αλλά πρέπει να μου κάνουν το γνωστό σε όλους "κλικ".Παρατηρώ όμως,πως αν και είμαι αποφασισμένη να ανοιχτώ και να μην είμαι τόσο ντροπαλή,φοβάμαι.Δεν το τολμώ..Πιάνω κουβέντα και με παιδιά από τη σχολή μου,αλλά νιώθω άβολα με τον εαυτό μου ώρες ώρες.Ίσως είναι και το άγχος της πρώτης εντύπωσης.Έπειτα υπάρχει και το άγχος με τα οικονομικά.Προσπαθώ να μην ξοδεύω λεφτά..Δουλεύει μόνο ένας.Θέλω να ψωνίσω ρούχα και δεν μου πάει να ζητήσω λεφτά..Δεν θα μου πουν όχι,αλλά δεν μπορώ να το ζητήσω..Θέλω να πιάσω δουλειά και να τα ψωνίζω μόνη μου,με λεφτά που δούλεψα εγώ.Με τον δικό μου κόπο...Έλα όμως που δεν βρίσκω δουλειά...Είναι και δύσκολο τώρα με τη σχολή,γιατί το οριστικό πρόγραμμα δεν έχει βγει,και έχω και πρωινά και βραδινά και απογευματινά μαθήματα..Έπειτα είναι και το θέμα "φίλοι"..Πολλοί είναι προδότες,κοιτάνε να σε κάνουν να νιώθεις άσχημα,και κοιτάνε την πάρτι τους.Η δήθεν κολλητή μου,πέρασε σε "κοινωνικά" καλύτερη σχολή από μένα,η οποία να σας πω την αλήθεια δεν είναι και από αυτές που λες ότι θα βρεις 100% δουλειά..Η δική μου σχολή,λόγω γλωσσών και κάποιον μεταπτυχιακών έχει καλό μέλλον(βέβαια προσπαθώ να μην λέω μεγάλη κουβέντα,δεν ξέρεις ποτέ πώς τα φέρνει η ζωή).Παρ'όλ'αυτά κυκλοφορεί με τον αέρα του "πέρασα σε πολύ καλή σχολή και είμαι ανώτερη από άλλους"...Κάποιες άλλες κοπέλες προσπαθούν να με απομακρύνουν από μια φίλη μου..Στη σχολή μου βέβαια γνώρισα πολλά παιδιά..Αυτό με χαροποιεί!Παρόλο όμως που όλα αυτά είναι μικροπράγματα,το μυαλό μου κάνει συνεχώς σκέψεις και στην ουσία βασανίζομαι και αγχώνομαι ενώ θα έπρεπε να είμαι αναίσθητη..Υπάρχουν γενικά πολλά προβλήματα τα οποία μέρα με τη μέρα πληθαίνουν σε αυτή τη χώρα.Το αποτέλεσμα σε όοοολο αυτό είναι πως άλλες φορές είμαι χαρούμενη,και άλλες στεναχωρημένη..Και τις περισσότερες φορές που είμαι στεναχωρημένη,οφείλεται στις σκέψεις μου..Γι'αυτό ανυπομονώ να ξεκινήσουμε να λειτουργούμε σωστά ως πανεπιστήμιο για να αρχίσω να δραστηριοποιούμαι και να ξεχνιέμαι,να γίνω λίγο πιο δραστήρια...

    Αν έχετε κάτι να σχολιάσετε ή να μου πείτε,ευχαρίστως να το διαβάσω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by ΓιάνναΜαρκ View Post
    Είμαι 18μιση χρονών και από τον καιρό που έδινα πανελλήνιες,με έχει πιάσει αυτό που λέμε "δεν έχω κέφια για τίποτα". Έχω θέληση,αλλά όχι κουράγιο..Μπορώ να πω πως ο τελευταίος 1μιση χρόνος ήταν πολύ δύσκολος για μένα..Έχασα τους 2 παππούδες (τον έναν μάλιστα τον λάτρευα) και ήμουν κλεισμένη μες το σπίτι από τον προηγούμενο Ιούλιο μέχρι το τέλος των Πανελληνίων..Τον Ιούνιο(ειδικά μαθήματα).Έβγαινα πού και πού,αλλά δεν μπορούσα να ξεχαστώ...Συνεχώς τριγύριζε στο μυαλό μου το θέμα των Πανελληνίων...Τελικά τελείωσα με αυτό το θέμα,αλλά έπρεπε να περιμένω με αγωνία 2 μήνες για να δω αν και πού πέρασα...Το καλοκαίρι βγήκα αρκετές φορές..Πέρασα καλά,δεν μπορώ να πω . Τέλος Αυγούστου όμως που βγήκαν τα αποτελέσματα , συνειδητοποίησα πως οι φίλοι μου θα φεύγανε (εγώ πέρασα σε σχολή της πόλης μου) . Την πρώτη μέρα,έκλαιγα . Είχα συνηθίσει κιόλας . . Μετά το ξεπέρασα . . Γνώρισα και μία κοπέλα από τη σχολή μου με την οποία έχουμε κοινούς γνωστούς και όλα μια χαρά . . Παρ'όλο όμως που υπήρξαν εμπόδια-προβλήματα τα οποία στη συνέχεια ξεπεράστηκαν (δεν ήταν και τόσο σημαντικά),υπάρχουν αρκετά πράγματα για τα οποία αγχώνομαι . . Παράδειγμα . . Είμαι 18 στα 19 και δεν έχω κάνει ποτέ μου σχέση . . . Κάθε φορά που οι γονείς μου αναφέρονται σε αυτό το θέμα έρχομαι σε φοβερά δύσκολη θέση και με στεναχωρεί αφάνταστα , νιώθω άσχημα , νιώθω σα γεροντοκόρη . . Είναι ο τρόπος τους . Δε λέω , είναι πολύ καλοί γονείς , μας παρέχουν τα πάντα και μας μεγαλώνουν σωστά , α πλά ορισμένες φορές αναφέρονται στο θέμα αυτό με λάθος τρόπο . . Συγκρίνουν το πώς ήταν εκείνοι στην ηλικία μου , με το πώς είμαι εγώ τώρα . Εκείνοι έζησαν σε ωραία χρόνια . . Αγνά , αθώα . . Εγώ όμως ζω σε μία πολύ δύσκολη εποχή . Και τα αγόρια στις μέρες μας δεν κάνουν το πρώτο βήμα . . Δεν τολμούν,φοβούνται...Και ναι,είμαι παραδοσιακή..Δεν την "πέφτω" σε αγόρια...Άσχετα που οι περισσότεροι τρέχουν πίσω από κοπέλες με υπερβολική αυτοπεποίθεση.Υπάρχει ένας χαρακτηρισμός αλλά δεν το χρησιμοποιώ γιατί δε μ'αρέσει . . .Κι εγώ έχω αυτοπεποίθεση , αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό . . Τα αγόρια ενθουσιάζονται με κοπέλες οι οποίες πάντα είναι στην τρίχα περιποιημένες . . Εγώ πάλι , μπορώ να πω πως βλέπομαι , δεν είμαι άσχημη , και είμαι κοινωνική και καλή . Ίσως να κομπλάρω με τα αγόρια , αλλά δεν είμαι και η πρώτη ούτε και η μοναδική . . Και δεν μπορώ να κάνω μία σχέση για να λέω πως έχω σχέση . Και ούτε μπορώ να πάω με κάποιον για να λέω πως δεν είμαι παρθένα . . Λειτουργώ με βάση το άν είμαι ερωτευμένη. .Μου αρέσουν πολλά αγόρια αλλά πρέπει να μου κάνουν το γνωστό σε όλους "κλικ" . Παρατηρώ όμως , πως αν και είμαι αποφασισμένη να ανοιχτώ και να μην είμαι τόσο ντροπαλή , φοβάμαι . Δεν το τολμώ . . Πιάνω κουβέντα και με παιδιά από τη σχολή μου , αλλά νιώθω άβολα με τον εαυτό μου ώρες ώρες . Ίσως είναι και το άγχος της πρώτης εντύπωσης . Έπειτα υπάρχει και το άγχος με τα οικονομικά . Προσπαθώ να μην ξοδεύω λεφτά . . Δουλεύει μόνο ένας . Θέλω να ψωνίσω ρούχα και δεν μου πάει να ζητήσω λεφτά . . Δεν θα μου πουν όχι , αλλά δεν μπορώ να το ζητήσω . . Θέλω να πιάσω δουλειά και να τα ψωνίζω μόνη μου , με λεφτά που δούλεψα εγώ . Με τον δικό μου κόπο . . . Έλα όμως που δεν βρίσκω δουλειά . . .
    Είναι και δύσκολο τώρα με τη σχολή , γιατί το οριστικό πρόγραμμα δεν έχει βγει , και έχω και πρωινά και βραδινά και απογευματινά μαθήματα . . Έπειτα είναι και το θέμα "φίλοι" . . Πολλοί είναι προδότες,κοιτάνε να σε κάνουν να νιώθεις άσχημα,και κοιτάνε την πάρτι τους.Η δήθεν κολλητή μου,πέρασε σε "κοινωνικά" καλύτερη σχολή από μένα,η οποία να σας πω την αλήθεια δεν είναι και από αυτές που λες ότι θα βρεις 100% δουλειά..Η δική μου σχολή,λόγω γλωσσών και κάποιον μεταπτυχιακών έχει καλό μέλλον ( βέβαια προσπαθώ να μην λέω μεγάλη κουβέντα,δεν ξέρεις ποτέ πώς τα φέρνει η ζωή ) . Παρ'όλ'αυτά κυκλοφορεί με τον αέρα του "πέρασα σε πολύ καλή σχολή και είμαι ανώτερη από άλλους" . . . Κάποιες άλλες κοπέλες προσπαθούν να με απομακρύνουν από μια φίλη μου . . Στη σχολή μου βέβαια γνώρισα πολλά παιδιά . .Αυτό με χαροποιεί ! Παρόλο όμως που όλα αυτά είναι μικροπράγματα,το μυαλό μου κάνει συνεχώς σκέψεις και στην ουσία βασανίζομαι και αγχώνομαι ενώ θα έπρεπε να είμαι αναίσθητη . . Υπάρχουν γενικά πολλά προβλήματα τα οποία μέρα με τη μέρα πληθαίνουν σε αυτή τη χώρα . Το αποτέλεσμα σε όοοολο αυτό είναι πως άλλες φορές είμαι χαρούμενη , και άλλες στεναχωρημένη . .Και τις περισσότερες φορές που είμαι στεναχωρημένη,οφείλεται στις σκέψεις μου..Γι'αυτό ανυπομονώ να ξεκινήσουμε να λειτουργούμε σωστά ως πανεπιστήμιο για να αρχίσω να δραστηριοποιούμαι και να ξεχνιέμαι , να γίνω λίγο πιο δραστήρια

    Αν έχετε κάτι να σχολιάσετε ή να μου πείτε , ευχαρίστως να το διαβάσω !
    Εγω δεν βλεπω καποιο προβλημα σε αυτα που εγραψες.
    Δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι για κατι. Η σχεση θα ερθει καποια στιγμη στην ζωη σου , θα γνωριζεις συνεχεια νεα ατομα , θα κανεις καινουργιες παρεες και αν εισαι τυχερη θα βρεις και δουλεια.

  3. #3
    Την θεληση και το κουραγιο θα τα αποκτησεις με την κοινωνικοποίηση και το ενδιαφερον σου για τα μαθηματα στη σχολή και βαζοντας στοχους ειτε απλους και καθημερινους ειτε μεγαλους. Συμβουλή μου να αποφευγεις την πολλή σκέψη και την απομόνωση γιατι αυτα σου βρίσκουν προβλήματα εκει που ουσιαστικά δεν έχεις. Κατα τα λοιπα συμφωνω με την betelgeuse, ουτε κι εγω βλεπω καποιο προβλημα σε αυτα που εγραψες.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Γιάννα, το θέμα σου θα μπορούσε να ονομαστεί "στιγμιότυπα". Είναι απλά η ζωή. Τίποτα το ασυνήθιστο...

    Διαβλέπω στο γράψιμό σου πως θέλεις να έχεις τον έλεγχο στα πάντα. Κι όμως, η γοητεία της ζωής είναι στο αναπάντεχο. Καλοσώρισε ότι θα σου φέρει η κάθε μέρα, μη δίνεις σημασία σε νόρμες και κοινωνικές συμβάσεις, άκου την άποψη των άλλων για σένα, αλλά μην επηραέζεσαι από αυτή.

    Οι νικητές της ζωής είναι εκείνοι που δεν παίρνουν τις καταστάσεις πολύ στα σοβαρά. Χαλάρωσε, χαμογέλασε, βρες το κωμικό στοιχείο σε όλα, ακόμα και στον εαυτό σου. Αποδραματοποίησε τη ζωή, κι εκείνη θα σου κλείσει το μάτι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    σαν κ σενα ζουμε ολοι απλα εφυγεσ απο το προστατευομενο περιβαλλον τ σχολειου κ μπηκεσ σε ενα λιγοτερο προστατευομενο που ειναι το πανεπιστημιο κ πιστεψε με οταν θα πασ για δουλεια εκει θα καταλαβεισ καλα πωσ ειναι τα πραγματα μεχρι τοτε εισαι σε παιδικη χαρα καλα να περνασ κ ευχαριστησου το!!!!!!
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. δεν ξερω τι τιτλο να βαλω
    By agnwstos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 23-09-2012, 19:45
  2. δε ξερω τι τιτλο να βαλω!
    By evitaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 64
    Last Post: 18-05-2012, 18:29
  3. Δεν ξέρω καν τι τίτλο να βάλω
    By Luke in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 26-11-2011, 00:26
  4. Δεν ξέρω τι τίτλο να βάλω...
    By Κύκνος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 23-11-2011, 02:38
  5. ...δεν ξερω τι τιτλο να βαλω...
    By jo Chi in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-02-2011, 03:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •